O Chinach

Wydawnictwo: Czarne
On China
literatura faktu
Mateusz

Chiny: cywilizacja trwającą nieprzerwanie od tysiącleci, więź ze starożytną przeszłością, klasyczne zasady strategii i polityki. Stany Zjednoczone: nieco ponad dwieście lat państwowości, liberalizm, interwencjonizm. Ale dziś to dwa największe mocarstwa, od których zależy polityka całego świata. W przeszłości „świat chiński” i „świat zachodni” stykały się rzadko. Dziś technologia i zależności...

W przeszłości „świat chiński” i „świat zachodni” stykały się rzadko. Dziś technologia i zależności ekonomiczne wymuszają stały kontakt, ale rodzą też paradoks - choć coraz więcej jest możliwości współpracy, wzrasta też ryzyko konfliktu.

Henry Kissinger, który przez lata był jednym z architektów amerykańskiej polityki zagranicznej oraz głównym graczem w zakulisowych rozgrywkach dyplomatycznych, opisuje przeszłą i teraźniejszą politykę kraju, którego wpływ na losy całego globu — w tym także Stanów Zjednoczonych — z roku na rok staje się coraz większy.

źródło opisu: Czarne, 2013

źródło okładki: czarne.com.pl

Andrzej | 2016-08-14

Książka genialna. Kissinger jest jednak oportunistą i nawet słowem nie zająknął się o zbrodniach Mao Tse Tunga. Jest to haniebne i kuriozalne. Wiem, że mądrość etapu jest taka, że teraz Ameryka układa się z Chinami, ale przemilczanie kilkudziesięciu milionów ofiar (a wg niektórych źródeł 150 milionów) jest dla mnie nie do przyjęcia i dyskwalifikuje w moich oczach tą pozycję i jej autora. Jak widać tabuizowanie niewygodnych dla siebie faktów jest sprawdzoną taktyką rzekomo "dojrzałych demokracji".

Fandorin | 2018-09-10
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

Książka przedstawia się naprawdę dobrze. Autor z racji swoich bogatych doświadczeń z Państwem Środka przedstawia nam pełen zarys historii politycznej tego kraju. Doskonale przedstawia swego rodzaju "wyjątkowość" Chin w pojmowanej przez nich rzeczywistości i ich stosunku do innych państw. Lektura dostarcza wielu ciekawych informacji, pozwala lepiej zrozumieć dlaczego Chiny nazywane są "Państwem Środka", a także objaśnia etymologie terminologii supermocarstw, państw drugiego i trzeciego świata i przedstawia pomysłodawce tych określeń.

Książka zabiera nas w ciekawą podróż do wnętrza umysłów chińskich przywódców, którzy za pomocą całkowicie odmiennych narzędzi próbują zdefiniować miejsce Chin w społeczności międzynarodowej XX wieku. Bardzo często ich strategia nie jest rozumiana przez tzw. kraje zachodu co wpłynęło na częste przerwy w kontaktach międzynarodowych. Pomimo dojścia do władzy przywódców komunistycznych i głoszonego przez nich całkowitego odcięcia się od historii, w...

Mariusz Albiński | 2014-04-09
Przeczytana: marzec 2014

Chiny od pokoleń fascynowały ludzi na całym świecie. Kraj ten od stuleci uchodził za „wielki”, nie tylko pod względem terytorialnym, ale zwłaszcza w aspekcie społecznym, kulturowym i cywilizacyjnym. Chińczycy uznawani są za ludzi pracowitych, zdyscyplinowanych, umiarkowanych i otwartych, którzy mimo bolesnych doświadczeń z przeszłości nigdy się nie załamali i pozostali wierni swojej niezwykłej tradycji. Na tym tle książka Henriego Kissingera to fascynująca podróż szlakami chińskiej historii i intrygujące spotkanie z międzynarodową polityką.

Henry Kissinger to niezwykle doświadczony amerykański polityk i dyplomata, a także światowej sławy teoretyk międzynarodowych stosunków politycznych. W swoim życiu pełnił wiele ważnych funkcji i zajmował wiele prestiżowych stanowisk, które przyniosły mu sławę i uznanie na całym świecie, a w 1973 roku Pokojową Nagrodę Nobla za szczególne starania na rzecz zakończenia wojny w Wietnamie. Kissinger to wyjątkowo barwna, a zarazem kontrowersyjna...

PureLogos | 2018-07-17
Przeczytana: lipiec 2018

Wciągające studium najnowszej historii Chin widziane oczyma wybitnego amerykańskiego dyplomaty - to jedno zdanie w pełni oddaje zawartość książki „O Chinach” Henry’ego Kissingera. Głównym celem autora jest możliwie dokładnie przybliżyć zachodniemu odbiorcy chiński punkt widzenia na politykę międzynarodową. Od razu można stwierdzić, że czyni to w sposób mistrzowski, zdradzając przy tym nie tylko głęboką wiedzę, ale także bogate doświadczenie osobiste, nabyte w trakcie wieloletnich rozmów z chińskimi przywódcami i dyplomatami.

Praca Kissingera doskonale uwypukla rosnące znaczenia Państwa Środka w ramach aktualnego systemu relacji międzynarodowych. Obecnie zdaje się, że nie sposób już zrozumieć współczesnego świata bez poznania fundamentów i paradygmatów chińskiej polityki. A te mogą człowiekowi ukształtowanemu w umysłowej kulturze zachodu zdawać trudne do zrozumienia. Nic w tym dziwnego, wziąwszy pod uwagę fakt, że mamy do czynienia z państwem o tysiącletniej historii, które...

Novik | 2018-02-26
Przeczytana: 07 lutego 2018

Nie spodziewajcie się zbyt wielkiej dawki szczerości po tej książce. W szczególności zaś w próbie opisania obecnego stanu relacji chińsko amerykańskich i jej najbardziej prawdopodobnych scenariuszy w przyszłości. Henry Wszechmogący, jako autor i wykonawca koncepcji odwrócenia Chin w latach siedemdziesiątych, człowiek, któremu udało się w związku z tym przebiegunować porządek globalny i w konsekwencji rozbić Związek Radziecki z pewnością do idealistów nie należy. Książka jednakowoż z uwagi na moc swojego autora i jego pozycję była również uważnie czytana i rozbierana na czynniki pierwsze przez mandarynów odpowiedzialnych za chińską politykę zagraniczną. I z taką też świadomością bez wątpienia została napisana.
Plus, na osłodę kilka smaczków z pogawędek Henry'ego z Wielkim Sternikiem, oraz będąca kwintesencją chińskiego sposobu widzenia świata instrukcja Denga skierowana do potomnych.

Capo | 2015-01-24
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Jak przystało na Kissingera, świetnie napisana, pełna faktów i wartościowych analiz oraz refleksji pozycja. Nie jest to może tak znaczące dzieło jak "Dyplomacja", ale zajmie na pewno istotne miejsce w zbiorach literatury odnoszącej się do "Państwa Środka". Książka w swym zamierzeniu miała prezentować zbiór esejów i przemyśleń autora odnoszących się do Chin, ale jak szybko się przekonujemy jest to dogłębna analiza historyczno-politologiczna dotycząca relacji Chin ze światem zewnętrznym na przestrzeni wieków. Nietrudno zauważyć, że autor główny nacisk w swoich rozważaniach postawił na objaśnienie relacji amerykańsko-chińskich, z jednej strony dlatego, że faktycznie stają się one główną osią światowych stosunków międzynarodowych, a z drugiej, bo autor sam przyczynił się do zadzierzgnięcia i rozwoju tej swoistej osi współpracy i rywalizacji, na której opiera się porządek azjatycki i światowy. Zapoznając się z tą pozycją znajdziemy więc zarówno ciekawy rys historyczny, jak i ogromny...

Lord_Rodia | 2016-09-20

Pozycja doskonała dla każdego, który tak jak ja zaintrygował się realiami kulturowymi i społecznymi Dalekiego Wschodu, oraz któremu nie obce są tematy geopolityki czy stosunków międzynarodowych.

Przede wszystkim książka ta nie jest suchą naukową czy popularnonaukową analizą fenomenu chińskiej kultury oraz państwowości, lecz ociekającą doświadczeniami i sytuacjami z życia autora opowieścią o chińsko-zachodnich relacjach, w której nie brak oryginalnych, autorskich refleksji oraz rzadko wychwytywanych niuansów z historii politycznej.

Jarek1983 | 2014-06-05
Przeczytana: 04 czerwca 2014

Duża porcja informacji o współczesnej sytuacji geopolitycznej Chin, ale z zachodniego punktu widzenia. Nie można odmówić Kissingerowi wiedzy, co to to nie. Początek książki jest wyśmienity. Kissinger opowiada o początkach Chin i kształtowaniu się ich postaw i zachowań międzynarodowych. W tej części jest dość obiektywny, chłoszcząc czasami głupotę i bezwzględność Anglii czy Francji. Czasami pozwala sobie na dosadne stwierdzenia. Jednak jak na arenę wchodzą relacje amerykańsko-chińskie to ster przejmuje język dyplomacji. Nie można się dziwić, gdyż autor był jednym z reżyserów budowania pomostu między Pekinem a Waszyngtonem. Ciekawe są kulisy zmagań dyplomatów w jednym z burzliwszych okresów drugiej połowy XX w. Język dyplomacji prowadzi Kissingera do dość łagodnego przejścia przez temat masakry na placu Tiananmen i temat Kambodży. O obiektywność trudno w przypadku narracji jednej ze stron. Mimo wszystko warto to przeczytać, żeby poznać mechanizmy jakie stoją za wielką polityką.

Grzybek | 2014-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Dobrze napisana książka o największej gospodarce świata. I co ważne Kissinger napisał ją nie z pozycji "wszystkowiedzącego" Amerykanina, ale dyplomaty, który stara się zrozumieć inną kulturę i kraj. Pojawia się tam też kilka dość ciekawych szczegółów z historii stosunków amerykańsko-chińskich, np. ponad 100 spotkań ambasadorów USA i Chin na neutralnym gruncie, którym okazała się być Warszawa.

Arthemis | 2016-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Henry Kissinger, amerykański weteran dyplomacji, napisał książkę na którą zdecydowanie warto zwrócić uwagę. Omawia w niej sposób postrzegania ludzi oraz przywódców politycznych Chin, ukazując różnicę między dalekowschodnim sposobem pojmowania rzeczywistości, a Zachodnimi standardami. Studium jest bogate i kompleksowo zarysowuje konstrukcje działań dyplomatycznych, zarówno Chin jak i Stanów Zjednoczonych, ze szczególnym uwzględnieniem wzajemnych kontaktów. Nic dziwnego – autor był czynnym uczestnikiem, a może nawet lepiej stwierdzić, że jednym z architektów relacji amerykańsko-chińskich. Autor analizuje także mechanizmy relacji zimnowojennych pomiędzy głównymi aktorami. Porządkując minione wydarzenia, wyciąga z nich wnioski i stawia istotne pytania dotyczące kształtu przyszłych stosunków międzynarodowych.
Oceniając zawartość, chciałbym dostrzec pewne wady książki Kissingera. Pełniąc funkcję Sekretarza Stanu w administracji Nixona, nawiązał liczne kontakty wśród chińskich działaczy...