O Chinach

Wydawnictwo: Czarne
On China
literatura faktu
Mateusz

Chiny: cywilizacja trwającą nieprzerwanie od tysiącleci, więź ze starożytną przeszłością, klasyczne zasady strategii i polityki. Stany Zjednoczone: nieco ponad dwieście lat państwowości, liberalizm, interwencjonizm. Ale dziś to dwa największe mocarstwa, od których zależy polityka całego świata. W przeszłości „świat chiński” i „świat zachodni” stykały się rzadko. Dziś technologia i zależności...

W przeszłości „świat chiński” i „świat zachodni” stykały się rzadko. Dziś technologia i zależności ekonomiczne wymuszają stały kontakt, ale rodzą też paradoks - choć coraz więcej jest możliwości współpracy, wzrasta też ryzyko konfliktu.

Henry Kissinger, który przez lata był jednym z architektów amerykańskiej polityki zagranicznej oraz głównym graczem w zakulisowych rozgrywkach dyplomatycznych, opisuje przeszłą i teraźniejszą politykę kraju, którego wpływ na losy całego globu — w tym także Stanów Zjednoczonych — z roku na rok staje się coraz większy.

źródło opisu: Czarne, 2013

źródło okładki: czarne.com.pl

Andrzej | 2016-08-14

Książka genialna. Kissinger jest jednak oportunistą i nawet słowem nie zająknął się o zbrodniach Mao Tse Tunga. Jest to haniebne i kuriozalne. Wiem, że mądrość etapu jest taka, że teraz Ameryka układa się z Chinami, ale przemilczanie kilkudziesięciu milionów ofiar (a wg niektórych źródeł 150 milionów) jest dla mnie nie do przyjęcia i dyskwalifikuje w moich oczach tą pozycję i jej autora. Jak widać tabuizowanie niewygodnych dla siebie faktów jest sprawdzoną taktyką rzekomo "dojrzałych demokracji".

I jeszcze jedna uwaga, Nie zgadzam się na pisanie o zbrodniarzu ludzkości po imieniu. A więc Mao czy gdzie indziej Saddam. To bezmyślna poufałość i ściąganie odium potępienia. Czy Kissinger by miał odwagę pisać, że "Adolf jest odpowiedzialny za Holokaust"?

Mariusz Albiński | 2014-04-09
Przeczytana: marzec 2014

Chiny od pokoleń fascynowały ludzi na całym świecie. Kraj ten od stuleci uchodził za „wielki”, nie tylko pod względem terytorialnym, ale zwłaszcza w aspekcie społecznym, kulturowym i cywilizacyjnym. Chińczycy uznawani są za ludzi pracowitych, zdyscyplinowanych, umiarkowanych i otwartych, którzy mimo bolesnych doświadczeń z przeszłości nigdy się nie załamali i pozostali wierni swojej niezwykłej tradycji. Na tym tle książka Henriego Kissingera to fascynująca podróż szlakami chińskiej historii i intrygujące spotkanie z międzynarodową polityką.

Henry Kissinger to niezwykle doświadczony amerykański polityk i dyplomata, a także światowej sławy teoretyk międzynarodowych stosunków politycznych. W swoim życiu pełnił wiele ważnych funkcji i zajmował wiele prestiżowych stanowisk, które przyniosły mu sławę i uznanie na całym świecie, a w 1973 roku Pokojową Nagrodę Nobla za szczególne starania na rzecz zakończenia wojny w Wietnamie. Kissinger to wyjątkowo barwna, a zarazem kontrowersyjna...

Capo | 2015-01-24
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Jak przystało na Kissingera, świetnie napisana, pełna faktów i wartościowych analiz oraz refleksji pozycja. Nie jest to może tak znaczące dzieło jak "Dyplomacja", ale zajmie na pewno istotne miejsce w zbiorach literatury odnoszącej się do "Państwa Środka". Książka w swym zamierzeniu miała prezentować zbiór esejów i przemyśleń autora odnoszących się do Chin, ale jak szybko się przekonujemy jest to dogłębna analiza historyczno-politologiczna dotycząca relacji Chin ze światem zewnętrznym na przestrzeni wieków. Nietrudno zauważyć, że autor główny nacisk w swoich rozważaniach postawił na objaśnienie relacji amerykańsko-chińskich, z jednej strony dlatego, że faktycznie stają się one główną osią światowych stosunków międzynarodowych, a z drugiej, bo autor sam przyczynił się do zadzierzgnięcia i rozwoju tej swoistej osi współpracy i rywalizacji, na której opiera się porządek azjatycki i światowy. Zapoznając się z tą pozycją znajdziemy więc zarówno ciekawy rys historyczny, jak i ogromny...

Lord_Rodia | 2016-09-20

Pozycja doskonała dla każdego, który tak jak ja zaintrygował się realiami kulturowymi i społecznymi Dalekiego Wschodu, oraz któremu nie obce są tematy geopolityki czy stosunków międzynarodowych.

Przede wszystkim książka ta nie jest suchą naukową czy popularnonaukową analizą fenomenu chińskiej kultury oraz państwowości, lecz ociekającą doświadczeniami i sytuacjami z życia autora opowieścią o chińsko-zachodnich relacjach, w której nie brak oryginalnych, autorskich refleksji oraz rzadko wychwytywanych niuansów z historii politycznej.

Jarek1983 | 2014-06-05
Przeczytana: 04 czerwca 2014

Duża porcja informacji o współczesnej sytuacji geopolitycznej Chin, ale z zachodniego punktu widzenia. Nie można odmówić Kissingerowi wiedzy, co to to nie. Początek książki jest wyśmienity. Kissinger opowiada o początkach Chin i kształtowaniu się ich postaw i zachowań międzynarodowych. W tej części jest dość obiektywny, chłoszcząc czasami głupotę i bezwzględność Anglii czy Francji. Czasami pozwala sobie na dosadne stwierdzenia. Jednak jak na arenę wchodzą relacje amerykańsko-chińskie to ster przejmuje język dyplomacji. Nie można się dziwić, gdyż autor był jednym z reżyserów budowania pomostu między Pekinem a Waszyngtonem. Ciekawe są kulisy zmagań dyplomatów w jednym z burzliwszych okresów drugiej połowy XX w. Język dyplomacji prowadzi Kissingera do dość łagodnego przejścia przez temat masakry na placu Tiananmen i temat Kambodży. O obiektywność trudno w przypadku narracji jednej ze stron. Mimo wszystko warto to przeczytać, żeby poznać mechanizmy jakie stoją za wielką polityką.

Grzybek | 2014-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Dobrze napisana książka o największej gospodarce świata. I co ważne Kissinger napisał ją nie z pozycji "wszystkowiedzącego" Amerykanina, ale dyplomaty, który stara się zrozumieć inną kulturę i kraj. Pojawia się tam też kilka dość ciekawych szczegółów z historii stosunków amerykańsko-chińskich, np. ponad 100 spotkań ambasadorów USA i Chin na neutralnym gruncie, którym okazała się być Warszawa.

tk1221 | 2017-05-05
Przeczytana: 05 maja 2017

Architekt odbudowy relacji z Chinami w latach '70-tych. Genialny dyplomata, który rozumie Chiny lepiej niż wielu polityków naszych czasów. Po książkę warto sięgnąć po to by zrozumieć chiński punkt widzenia, kulturę, podejście do historii i przemian społecznych. Książa napisana przez kogoś, kto będąc po drugiej stronie potrafił dostrzec wielkość i różnorodność państwa-cywilizacji jaką są Chiny. Dziś już wiemy, że ekonomiczny i polityczny ciężar świata jest w Pekinie. To tam w najbliższym czasie będą się działy najważniejsze dla przyszłości sprawy i decyzje. Na linii Chiny - USA dojedzie do konfrontacji dwóch supermocarstw. Osłabionego kryzysami gospodarczymi i politycznymi USA i pretendenta do przewodzenia światowej gospodarce, rządzonego przez komunistyczną partię Chin, która coraz mniej ma wspólnego z komunizmem, a coraz więcej z technokratycznym kapitalizmem. Obserwowanie tej konfrontacji będzie niezwykle ciekawe. Ta książka przybliży nas do zrozumienia tego czym są Chiny dziś i...

Arthemis | 2016-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Henry Kissinger, amerykański weteran dyplomacji, napisał książkę na którą zdecydowanie warto zwrócić uwagę. Omawia w niej sposób postrzegania ludzi oraz przywódców politycznych Chin, ukazując różnicę między dalekowschodnim sposobem pojmowania rzeczywistości, a Zachodnimi standardami. Studium jest bogate i kompleksowo zarysowuje konstrukcje działań dyplomatycznych, zarówno Chin jak i Stanów Zjednoczonych, ze szczególnym uwzględnieniem wzajemnych kontaktów. Nic dziwnego – autor był czynnym uczestnikiem, a może nawet lepiej stwierdzić, że jednym z architektów relacji amerykańsko-chińskich. Autor analizuje także mechanizmy relacji zimnowojennych pomiędzy głównymi aktorami. Porządkując minione wydarzenia, wyciąga z nich wnioski i stawia istotne pytania dotyczące kształtu przyszłych stosunków międzynarodowych.
Oceniając zawartość, chciałbym dostrzec pewne wady książki Kissingera. Pełniąc funkcję Sekretarza Stanu w administracji Nixona, nawiązał liczne kontakty wśród chińskich działaczy...

Flack | 2015-07-11
Przeczytana: 07 lipca 2015

Dzieło doktora Kissingera jest z całą pewnością jedną z najlepszych pozycji jakie w ostatnich latach przyszło mi czytać.
Książka ta w sposób niesłychanie interesujący przybliża nam kulisy zbliżenia amerykańsko-chińskiego w czasach zimnej wojny dzięki naocznemu świadkowi wszystkich wydarzeń jakim jest Pan Kissinger.

Prócz bezpośrednich kulisów nierzadko ściśle tajnych rozmów na najwyższych szczeblach władzy, autor przybliża nam również historię Chin i światopogląd żyjących tam ludzi, który pozwoli nam zrozumieć dlaczego postępują tak, a nie inaczej - rzecz niezwykle trudną dla nas, ludzi wywodzących się z zupełnie innej kultury.

Polecam serdecznie wszystkim, nie tylko zainteresowanym Chinami i współczesną polityką, choć i początkujący "sinofani" znajdą tę pozycję jako idealną do rozpoczęcia studiów nad chińską kulturą.

Scoker | 2017-08-01
Przeczytana: sierpień 2017

Od razu na wstępie chciałbym się przyznać, że nie doczytałem tej pozycji. Skończyłem na 234 stronie... Skończyłem czytać, gdyż czytanie tej pozycji bardzo mnie męczyło. Z plusów, bo to szybko pójdzie, to podobał mi się opis historii Chin (może dlatego, że nie znałem historii Chin) oraz dodane z rzadka małe "smaczki", które nie są znane na szerszą skalę. I tu by się kończyły plusy... Moim zdaniem przesadnie rozległą, gdzie nie ma za dużo treści. Miiony nieptrzebnych faktów czy opisów. Często zwykłe relacjonowanie rzeczywistości, a jeszcze częściej rozważania nad mało istotnymi tematami. Jestem wręcz zatrwożony spłyceniu tych spraw przez p. Kissingera. Cała ta "wielka dyplomacja" była sprowadzona do geopolityki i prywatnych "widzi mi się". Z książki tej, wręcz wyłąnia się obraz, że konflikty, wojny są często przyczyną prywatnych ambicji.. Moim zdaniem spory cynizm. Zupełnie pominięte sprawy gospodarcze (opróćz wzmianki o wojnie opiumowej - chyba dlatego, że w nazwie już to miałą:P)...

Co czyta Donald Trump

Kiedy kilka dni temu publikowaliśmy artykuł o tym, jakie książki miały największy wpływ na odchodzącego prezydenta Baracka Obamę kilka osób wyraziło w komentarzach zainteresowanie tym, co czyta Donald Trump. Oto lista polecanych przez nowego prezydenta USA pozycji książkowych.