Anglicy. Opis przypadku

Tłumaczenie: Jarosław Mikos
Wydawnictwo: W.A.B.
English : a portrait of a people
978-83-7414-316-5
Rene

Co to znaczy być Anglikiem? Jakie czynniki kształtowały angielską mentalność? Czy stereotypy dotyczące Anglii i Anglików, także te stworzone przez nich samych, mają uzasadnienie w rzeczywistości?Na te pytania próbuje odpowiedzieć Jeremy Paxman. Badając historię i literaturę, powołując się na wypowiedzi przywódców, pisarzy i podróżników, przytaczając niezliczone fakty i anegdoty, szuka źródeł...

Badając historię i literaturę, powołując się na wypowiedzi przywódców, pisarzy i podróżników, przytaczając niezliczone fakty i anegdoty, szuka źródeł angielskiej powściągliwości, specyficznego poczucia humoru i niechęci do cudzoziemców. Zastanawia się nad obsesją Anglików na punkcie pogody i ich dziwnym podejściem do seksu i jedzenia. Analizuje pozycję kobiet w angielskim społeczeństwie. Docieka dlaczego Anglicy lubią twierdzić, że ich kraj skazany jest na zagładę. Bada fenomen Kościoła Anglikańskiego, który zdaje się opierać na przekonaniu, że wszystko da się załatwić przy filiżance herbaty, a Bóg jest po prostu swego rodzaju najwyższym „przyzwoitym facetem”. Analizując rygorystyczny system edukacji służący produkcji dżentelmenów, wyjaśnia skąd wzięły się u Anglików zamiłowanie do sportu, daleko posunięta nieufność wobec intelektualistów i niezwykła popularność chłosty w praktykach seksualnych.
Z właściwą sobie erudycją i niesłychaną złośliwością Paxman tworzy wnikliwe, głębokie i szalenie zabawne studium angielskiego charakteru narodowego.
(swiatksiazki.pl

ems | 2014-12-23
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Po kilku latach (sic!) udało mi się wreszcie zakończyć czytanie.

"Anglicy - Opis przypadku" to zbiór obserwacji i ciekawostek historyczno-obyczajowych o Anglikach i angielskim społeczeństwie.

Czerwone światełko zapaliło u mnie już na początku (str 20) kiedy autor przypisuje projekt słynnej czerwonej budki telefonicznej Georgowi Gilbertowi Scottowi. Rzecz w tym, że szacowny architekt George Gilbert Scott zmarł w 1878, a wtedy publicznych telefonów nie było (Bell dopiero co zademonstrował swój wynalazek)
Czerwoną budkę 'wynalazł' dopiero wnuk George'a Gilberta Scotta, Giles, też architekt.
Giles Gilbert Scott (http://en.wikipedia.org/wiki/Giles_Gilbert_Scott)
Wydawało mi się że kto jak kto, ale Anglik erudyta powinien o tym wiedzieć.

Nieco dalej (str 55) autor tak opisuje wyjątkowość angielskich miast:
"Życie na wyspie wpłynęło także na ksztalt angielskich miast: poniewaz morze stanowiło naturalną linię obronną, Anglicy nie...

ArtZ72 | 2016-12-27
Przeczytana: 2015 rok

Świetnie napisana, a zarazem niepozbawiona humoru analiza mentalności Anglików. Lekki styl, a jednocześnie mnogość niezwykle ciekawych obserwacji sprawiają, że książkę tę czyta się jednym tchem. Znajdujemy tu szereg odniesień do angielskiej historii, także jej niechlubnych aspektów. Dowiadujemy się m. in., że Anglicy nie zawsze byli znani jako solidni, kierujący się kodeksem fair play dżentelmeni, tudzież dlaczego wiele brytyjskich miast straszy brzydotą centrów i zarazem mile zaskakuje urokiem i zielenią przedmieść i małych miasteczek, oraz wiele innych ciekawych obserwacji i konkluzji. Przyznam, że dla mnie - kogoś, kto zawsze interesował się Anglią i "zaliczył" pracę i życie w tym kraju - wiele fragmentów było naprawdę odkrywczych, podczas gdy na inne tematy książka Pana Jeremy'ego Paxmana odświeżyła moją wiedzę.
Mankamentem są nieliczne błędy merytoryczne, ale i tak warto przeczytać.

Tinkerbelle | 2014-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2014

Jak na mój gust dość nierówna książka. Jedne rozdziały lepsze, inne gorsze. Ale wciąż wydaje mi się, że dla osób zainteresowanych tematem fajna pozycja. Dość często w trakcie lektury pojawiała mi się myśl: "nigdy się nad tym nie zastanawiałam" a propos różnych aspektów angielskości. Równocześnie, nie mogę powiedzieć, bym zapałała większą sympatią do Anglików po przeczytaniu tej książki.

Będąc miłośniczką angielskiego poczucia humoru i wychowana na "Monty Pythonie" jestem zachwycona.Nie będę się starała opowiadać o czym jest ta książka , bo to jest niemożliwe .Ksiązka jest opisem Anglików i ich fobii.Przeczytałam ją po raz drugi po latach.I wrażenia takie same.

Kachiguri | 2013-08-10

Książka jest pisana z ogromną dawką ciepła i humoru, zawiera zbiór ciekawych spostrzeżeń i (o ile są one prawdziwe) pozwala poznać i zrozumieć Anglików. Autor starał się, żeby całość nie brzmiała podręcznikowo, ale nie do końca mu się to udało. Opisy niektórych sytuacji, komentarze są zbytnio rozwlekłe, książka potrafi znużyć. Niby jest ciekawa, a męczyłam się czytając ją.

Przeczytałam tę książkę na czwartym roku studiów (filologii angielskiej) Zmusiłam się do przeczytania "Anglików" do końca tylko w nadziei, że może dzieło Paxmana poszerzy moje wiadomości, przyda mi się do pracy mgr lub do egzaminu. Tak jak napisałam- zmusiłam się, ponieważ książka jest niesamowicie nudna i trudno się ją czyta.

Dobra książka charakteryzująca społeczeństwo 'Anglików'. Polecam tę książkę dla zainteresowanych kulturą Wielkiej Brytanii.

Rene | 2010-07-15
Przeczytana: 2007 rok

Zacne rozczarowanie, bo byc rozczarowanym przez Paxman'a to zacne uczucie.

joanna88 | 2013-01-24

tłumaczenie nie jest najlepsze.

viking777 | 2014-03-04

Not bad.