Interwencje

Tłumaczenie: Witold Walecki
Wydawnictwo: Sonia Draga
Interventions

Niniejsza książka to zbiór felietonów napisanych przez Chomsky'ego w okresie 2002-2006. Ukazały się zarówno w prestiżowych dziennikach amerykańskich, jak i lokalnych tytułach na całym świecie. Ich tematyka krąży wokół inwazji na Afganistan, wojny w Iraku i konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Nie brak w nich ostrej, miażdżącej krytyki prezydentury Busha oraz polityki wewnętrznej i zagranicznej rządu amerykańskiego i jego sojuszników. Chomsky niejednokrotnie porusza też kwestie bezpieczeństwa narodowego oraz różnych aspektów władzy widzianych przez pryzmat wydarzeń z 11 września 2001. Po lekturze Interwencji czytelnik zrozumie, dlaczego Chomsky od lat pozostaje niewygodnym adwersarzem dla rodzimych polityków − niezależnie od układu sił na najwyższych szczeblach władzy.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga Sp. z o.o., 2008

źródło okładki: www.soniadraga.pl

Wojciech Gołębiewski | 2014-10-29
Przeczytana: 29 października 2014

Noam CHOMSKY - “Interwencje”
Przed lekturą warto przeczytać informacje o autorze, przynajmniej w Wikipedii. Ten zbiór artykułów polecam szczególnie amerykanofilom, wielbicielom Wielkiego Brata, aby przejrzeli choć trochę na oczy, czytając o brudach polityki uprawianej przez USA i ich sojuszników.
Felietony z lat 2002-2007 trochę się zdezaktualizowały, lecz wiele kwestii jest nadal aktualnych, jak chociażby „mądre” pytanie Busha: /str.7/ „dlaczego nas nienawidzą?”. Chomsky odpowiada natychmiast przytaczając, nadal aktualne, stwierdzenie amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego udzielone Eisenhowerowi: /str.7/
„..Rada Bezpieczeństwa Narodowego przedstawiła.. ..podstawowe przyczyny takiej sytuacji, stwierdzając, że Stany Zjednoczone popierają skorumpowane i dyktatorskie rządy oraz „sprzeciwiają się postępowi politycznemu i gospodarczemu”, ponieważ chcą KONTROLOWAĆ MIEJSCOWE ZASOBY ...

Łukasz Franciszek | 2011-03-26
Przeczytana: 26 marca 2011

Myśl przewodnią zbioru felietonów Noama Chomsky'ego z lat 2002-2006 można zobrazować za pomocą jednego z przywołanych przez niego cytatów:

"Nie bardziej wierzymy w walkę Bonapartego o wolność mórz niż w walkę Wielkiej Brytanii o wolność ludzkości. Cel jest zawsze ten sam - zagarnąć dla siebie władzę, bogactwo i zasoby innych narodów".
Thomas Jefferson

Gorzka i intrygująca lektura.

martin_guide | 2011-07-26
Przeczytana: 25 lipca 2011

"It was a slippery, slippery, slippery slope" ["To był śliski, śliski, śliski stok"] - śpiewa Thom Yorke w Harrowdown Hill wydając się być jednocześnie przerażony i wściekły na 'swój rząd'. Ten ostatni starannie ukrywa fakty i mataczy w sprawie tragicznie zmarłego eksperta ds. broni atomowej w Iraku Davida Ch. Kelly'ego. Cała sprawa jego śmierci jest aż nazbyt podejrzana. Przypadek ten świetnie pokazuje, jak opinia publiczna jest permanentnie okłamywana.

Książka Chomsky'ego traktuje o tym, jak działają mechanizmy, którymi posługuje się władza, aby przeinaczać fakty, wprowadzać społeczeństwo w błąd. Ujawnia rozmaite oszustwa G.W. Busha i jego administracji – mówi o ich zakłamaniu, hipokryzji i koniunkturalizmie. Autor podobnie rozprawia się z polityką T. Blaira i wielu innych, wpływowych polityków, którzy oszukują swoich wyborców.

Noam Chomsky prowadzi spójny, logiczny i - co najważniejsze - poparty mocnymi argumentami wykład na temat 'demokratycznych interwencji dla krzewienia...

..an | 2016-04-21
Przeczytana: 2013 rok