Przekrój przez Wszechświat

Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Ego_Sum

Jak wygląda świat z perspektywy mrówki, pojedynczego atomu albo galaktyki? Czy życie mgławicy przypomina życie kontynentu, to zaś życie cząsteczki białka? A może obserwowalny Wszechświat jest tylko maleńkim pyłkiem, a w każdym atomie kryją się nieskończone kosmosy tętniące życiem? Bogato ilustrowana książka prowadzi Czytelnika krok po kroku poprzez skale przestrzenne Wszechświata: od...

Jak wygląda świat z perspektywy mrówki, pojedynczego atomu albo galaktyki?
Czy życie mgławicy przypomina życie kontynentu, to zaś życie cząsteczki białka?

Bogato ilustrowana książka prowadzi Czytelnika krok po kroku poprzez skale przestrzenne Wszechświata: od najpotężniejszych struktur kosmicznych, przez świat galaktyk, gwiazd, planet, skał, roślin, mrówek, bakterii, struktur komórkowych, związków chemicznych i atomów, aż po pojedyncze cząstki elementarne. Kolejne rozdziały opisują fascynujący świat śpiewów ziemskiej magnetosfery, wielkich kosmicznych eksplozji i mikroskopijnych soczewek mrówczego oka, a towarzyszący tym opisom komentarz dotyka takich kwestii, jak miejsce człowieka we Wszechświecie, istota nauki i granice naszego poznania oraz piękno, jedność i harmonia Natury we wszystkich jej skalach.

Błyskawiczny rozwój naszej wiedzy o świecie oraz XX-wieczna fascynacja Kosmosem i fizyką kwantową spowodowały, że w reakcji na słowo „Wszechświat” nasza myśl kieruje się głównie ku granicom naszego poznania, czyli rzeczom najmniejszym i największym. Próba zrozumienia świata na podstawie wiedzy o cząstkach elementarnych i Wielkim Wybuchu przypomina jednak próbę zrozumienia książki na podstawie wiedzy o alfabecie języka, w którym ją napisano, i drukarni, w której została wydana. Książka ta ma za zadanie przybliżyć Czytelnikom nie tylko świat rzeczy najmniejszych i największych, ale przede wszystkim niezwykłe piękno i bogactwo Natury w skalach pośrednich. Dopiero po zaprzyjaźnieniu się z całym światem możemy podjąć się próby zrozumienia go.
/fragment książki/

źródło opisu: http://www.ccpress.pl/produkt/Przekroj_przez_wszechswiat_170

źródło okładki: http://www.ccpress.pl/produkt/Przekroj_przez_wszechswiat_170

MarWinc | 2019-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2019

Kolejna doskonała książka doktora Lamży!
Doskonały pomysł na "przebieżkę" przez czterdzieści skal wielkości od Wszechświata jako całości, do poziomu kwarków. Dla jednych wielkie otwarcie oczu i umysłu, dla innych - resume już posiadanej wiedzy i jej uporządkowanie.
Z niecierpliwością czekam na kolejne pozycje Autora (w jedną jeszcze mam czekającą na półce)!

tivrusky | 2019-05-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 26 maja 2019

Chyba dokładnie tak powinna wyglądać wzorowa popularyzacja nauki. Książeczka winna spocząć w sejfie obok wzorca kilograma i metra.

| 2018-03-26
Przeczytana: 26 marca 2018

Bardzo podoba mi się koncepcja rozdziałów: od rzeczy największych (widzialnego wszechświata) do najmniejszych (gluony). Rozdziały są bardzo ogólne, często chciałoby się dowiedzieć więcej na opisywane tematy.

Jest to ciekawa pozycja, głównie ze względu na budowę, dla kogoś kto zaczyna poznawać temat. Ktoś kto przeczytał inne lektury o tej tematyce raczej za dużo się nie dowie.

Jędrzej | 2018-01-05
Przeczytana: 23 grudnia 2017

Bardzo ciekawie zbudowana książka, napisana ludzkim językiem. Zrozumiała dla laika, który ma blade pojęcie o fizyce i kosmologii.

Sensej | 2017-04-29

Proszę wstać sąd idzie. Autorze, z mocy nadanych praw recenzenckich skazuję książkę Waszą na powszechne Czytelników zainteresowanie – bowiem w niej to z powodzeniem odkrywacie, to co ukryte. Nie dość, że odkrywacie to jeszcze powodujecie, że ten kosmos poza nami i w nas bytujący zrozumieć można. I nie dość, że można zrozumieć – a to największa Wasza przewina – można się nim zachwycić. A to zauroczenie, odczucie piękna materii jest najgroźniejszym z nałogów, wciąga i liczne zaniedbania wywołuje: a to rodzina leży odłogiem, bo czytamy o wszechświecie pompującym się jak balon, a to seriale w TV nieobejrzane i reklamodawcy się boczą, bo w tejże chwili ekscytujemy się galaktycznymi obłokami, a to na fejsbuku znajomości niepielęgnowane, bo akurat porwała nas opowieść o ommatidiach.

Książka Wasza, dzieło popularnonaukowe, w przeciwieństwie do wielu innych, nie zestarzeje się szybko. Wydana w roku 2014, jeszcze długi czas może być przydatnym bedekerem po makro- i mikrokosmosie. A to...

krypt | 2015-09-01
Przeczytana: 01 września 2015

Pomysł dobry, wykonanie przeciętne, czyli tzw. przerost formy nad treścią. Książka jest ekstremalnie ogólna, no ale taka jest koncepcja. Raczej stara się pokazać pewne relacje, niż tłumaczyć zjawiska. Nie obyło się również bez błędów merytorycznych oraz wpadek autora (momentami coś takiego jak logika wywodu nie istnieje). Ogólnie w porównaniu do np. Michała Hellera, wypada blado. Daję 5/10 za pomysł i kilka ciekawych przykładów.

książek: 1914
korcia | 2015-08-11
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Bardzo ciekawym elementem tej publikacji są zdjęcia i ryciny, które pozwalają nam wyobrazić sobie to, co jest bardzo trudne do wyobrażenia. Przy okazji tych ilustracji autor zastosował ciekawy zabieg. Każdy obrazek otwierający rozdział książki nawiązuje do kolejnego zdjęcia czy rysunku. Zaznaczono na nim niewielki prostokącik, któremu możemy przyjrzeć się w powiększeniu na ilustracji zapraszającej do następnego rozdziału. Nie mogę też nie wspomnieć o wydaniu, które moim zdaniem jest bardzo ładne. Mamy tu twardą oprawę oraz świetnie komponującą się z treścią i bardzo interesującą okładkę. Całości dopełniają już wcześniej wspomniane przeze mnie ilustracje.

Książka uzmysławia nam, jak niewielki obszar tego, co nas otacza, możemy dostrzec gołym okiem, jak niewyobrażalnie wielki jest Wszechświat i na jak niewielkie elementy da się rozłożyć każdy jego element.

Z pewnością książka Łukasza Lamży jest pozycją wartą uwagi, szczególnie jeśli kogoś interesuje kosmologia, astrofizyka,...

Rewolwerowiec | 2015-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2015

Ile razy nie spojrzę w gwieździste niebo, tyle razy uderza we mnie świadomość własnej małości i ogromu wszechświata. Kosmos jest duży. Ja jestem mały. Ale jak ma się do tego nauka? Niełatwo uzmysłowić sobie "dużość i małość" świata który nas otacza i który żyje w nas. To co znamy mieści się w dość ograniczonych ramach. Na szczęście wyobraźnia nie zna granic. Autor "Przekroju przez wszechświat" zabiera nas w daleką wędrówkę która rozpoczyna się na krańcach obserwowalnego wszechświata a kończy przy protonie w jądrze atomowym. (Choć tak naprawdę to, gdzie wędrówka się zaczyna i kończy jest kwestią otwartą). Kolejne rozdziały prezentują poszczególne skale wielkości a każdy z nich otwiera ilustracja przybliżająca opisywaną skalę. Same rozdziały są krótkie i rzeczowe. Łukasz Lamża odwalił kawał dobrej roboty, podejrzewam, że niełatwo pisać jest o rzeczach skomplikowanych w taki sposób, aby czytelnik nie tylko je zrozumiał, ale i zapragnął dowiedzieć się więcej. Czytelnik zupełnie...