Interstellar i nauka

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Science of Interstellar
popularnonaukowa
Ag2S

Z przedmową Christophera Nolana. Wyjątkowe wprowadzenie do zagadnień naukowych leżących u podstaw filmu Christophera Nolana „Interstellar”. W filmie „Interstellar” Christopher Nolan zabiera widzów we wspaniałą podróż do najodleglejszych zakątków Wszechświata… a nawet poza nasz Wszechświat, do piątego wymiaru nazywanego przez fizyków hiperprzestrzenią. Niezwykła intryga filmu i wspaniałe...

Z przedmową Christophera Nolana.

W filmie „Interstellar” Christopher Nolan zabiera widzów we wspaniałą podróż do najodleglejszych zakątków Wszechświata… a nawet poza nasz Wszechświat, do piątego wymiaru nazywanego przez fizyków hiperprzestrzenią. Niezwykła intryga filmu i wspaniałe efekty specjalne są oparte na solidnych podstawach naukowych. Kip Thorne, jeden z najwybitniejszych współczesnych fizyków już od samego początku zaangażował się w proces powstawania filmu. Czarne dziury, tunele czasoprzestrzenne, zakrzywienie czasu i przestrzeni, osobliwości, kwantowa grawitacja, anomalie grawitacyjne, piąty wymiar, hipersześcian Christophera Nolana – Kip Thorne wyjaśnia w tej książce te i wiele innych zdumiewających zjawisk pokazanych w filmie, i czyni to z ogromnym zaangażowaniem. Dzięki „INTERSTELLAR i nauka” można się przekonać, jak bardzo fascynujące są naukowe odkrycia i hipotezy, zbliżające nas do zrozumienia Wszechświata.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Mateusz | 2018-12-29
Przeczytana: czerwiec 2017

Genialna książka, obowiązkowa dla tych, którzy widzieli film.
W dokładny i przystępny sposób przedstawia wszystkie "kosmiczne" wydarzenia i prawa zawarte w filmie, pozwala bliżej poznać prawa fizyki rządzące naszym wszechświatem, przedstawia co na ekranie jest tylko domysłem, hipotezą a co jest prawdą.
Książka jest idealnym uzupełnieniem filmu. Gorąco polecam!

Darczu | 2018-07-20
Przeczytana: 2017 rok

Super książka. Czytałem orginał więc nie wiem jak polskie wydanie. W każdym razie opisuje bardzo dużo ciekawych faktów dotyczących Ogólne Teorii Względności. W mojej ocenie można tutaj znaleźć dużo więcej ciekawych rzeczy niż w większości popularno-naukowych książżek dotyczących fizyki.

wombat80 | 2018-06-02
Na półkach: Przeczytane, Branżowe
Przeczytana: 06 maja 2018

Clou stanowi tu astrofizyka. Jeśli kogoś, tak jak mnie, pani Szewczyk oblała w 1 klasie liceum na zajęciach z fizyki, a pani Kędziorek z matematyki puściła tylko z litości dla tumanów, podejścia do tej książki mieć nie będzie.
Sympatyczny dziadek pisze we wstępie, że postara się wszystko wyjaśnić w przystępny sposób. Że jeśli czegoś nie zrozumiem to wyłącznie wina jego niedoskonałości dydaktycznych. Wczułem się, zawziąłem, czytałem jedno zdanie po 10 razy. Nie podam może wzoru na przyspieszenie grawitacyjne, ale ogólną zasadę załapałem. I za to dziękuję. To i tak więcej niż wyniosłem ze szkoły.

Aurelia | 2018-03-31
Przeczytana: 30 marca 2018

Kiedy obejrzałam - wtedy z moim przyszłym mężem - po raz pierwszy “Interstellar”, miotały mną dwa sprzeczne uczucia: “to było coś pięknego” przeplatane z “ale jak to…?”. Ponieważ interesuję się astronomią od dziecka, a film był przedstawiony jako oparty na nauce, drażniło mnie wiele rzeczy przedstawionych w filmie. Nie potrafiłam zaakceptować wizji jednego człowieka, po prostu NIE! Po przeczytaniu książki pana Thorne’a biję się w pierś i tłumaczę dlaczego byłam winna niesłusznym oskarżeniom.

==========
“Najważniejszą cechą nauki jest pokora w obliczu niespodzianek, jakie sprawia nam natura.”
==========

“Interstellar i nauka” to książka, po którą może sięgnąć każdy. Kip Thorne bardzo powoli wprowadza nas w sekrety nauki jaką jest fizyka, poprzez opowieść o powstaniu pomysłu na film, przez początek jego realizacji, a następnie wszelkie niepomyślności losu, jakie się piętrzyły przed nim i jego przyjaciółką Lyndą, która to mocno walczyła o film przez lata na arenie Hollywood. W...

Kafik | 2018-03-14
Przeczytana: 13 marca 2018

Nie trzeba chyba objaśniać czy jest to książka dla fanów filmu gdyż jest to zawarte w tytule. Czym w takim razie przekonuje do siebie książka napisana przez astrofizyka, który tak bardzo się związał z produkcją filmu Interstellar zostając nie tylko konsultantem produkcji ale i inicjatorem powstania, wspólnie ze swoją przyjaciółką Lyndą Obst.
Zacznijmy od tego co ważne dla oczu - na duży plus zasługuje wydanie książki, która jest wydrukowana na dobrej jakości papierze a treść wsparta rysunkami objaśniającymi zawarte w niej prawa fizyki.
Autor w przystępny sposób objaśnia prawa astrofizyki, które posłużyły filmowi za podwaliny i stara się zainteresować czytelnika. Nie trzeba być studentem fizyki by zrozumieć większość z informacji, chociaż mam wrażenie że takie osoby lepiej docenią książkę. Dobrze, że również rozdziały są oznaczone w czytelny sposób co jest prawdą a co pozostaje hipotezą naukową.
To do czego mógłbym się przyczepić to momenty w których autor trochę zbyt bardzo...

scirus | 2017-11-17
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 17 listopada 2017

Książka w przystępny sposób opisuje zjawiska fizyczne wykorzystane do stworzenia tła filmu. Oczywiście czytać po obejrzeniu samego filmu. Polecam szukającym w SF czegoś więcej niż efekty specjalne...

Logun | 2017-06-13
Przeczytana: 13 maja 2017

Ciekawa pozycja napisana przez Kip'a Thorn'a jednego z bardziej znanych astrofizyków, jednocześnie głównego konsultanta naukowego do filmu Interstellar. Sam film to jedna z najbardziej ambitnych produkcji sci-fi ostatnich lat. Dopiero jednak ta pozycja uzmysłowiła mi ile wysiłku i pracy włożno, nie tylko w efekty specjalne ale przede wszystkim w to by był to film bardziej scince niż fiction. Czarne dziury, zawiłości kosmicznej grawitacji, paradoksy czasu, przez wszystkie te elementy autor stara się nas przeprowadzić, starając się przy okazji pisać przystępnie dla kogoś kto z tematem nie jest bliżej obeznany. Nie jest to jednak pozycja dla każdego, , gdyż mimo szczerych chęci autora trafiamy na momenty które wymagają skupienia, i przeczytania po dwa-trzy razy żeby mieć ogólne wyobrażenie o co w ogóle chodzi. Druga sprawa to znajomość filmu, może nie jest wymagana, ale jednak pozwala pewne tematy łatwiej sobie poukładać i zobrazować. Całość uzupełnia świetne wydanie na kredowym...

dintah | 2017-04-15

przepięknie ilustrowana(zarówno grafika, jaki i kadry z filmu oraz przedruki rysunków odręcznych) i wydana na porządnym, kredowym papierze. dobry pomysł na prezent np. razem z filmem na DVD.

Thorne stara się przybliżyć zagadnienia współczesnej astrofizyki choć czuć, że jest przede wszystkim wybitnym naukowcem, a nie pisarzem i mistrzem metafory. np. wspaniale przedstawił sposób konstrukcji hipersześcianu od punktu do tesseraktu, czy geometrię obiektów pojawiających się pomiędzy wymiarami, jednak optyka Gargantui oraz kształt orbity fotonu w tunelu czasoprzestrzennym mogłyby być omówione bardziej przystępnie. Hmmm...a może własnie nie?

irytowały mnie pytania/zagadki Autora w treści("Czy potraficie wyjaśnić, dlaczego..."), na które nie było odpowiedzi na końcu książki lub w przypisach. nie ma jak sprawdzić słuszności własnych domysłów, chyba że ma się zaznajomionego specjalistę od zjawisk relatywistycznych i geometrii nieeuklidesowych.

warto!

Burt | 2017-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

Na wstępie Thorne deklaruje, że postara się w tej książce wyjaśnić zjawiska zachodzące w filmie tak, żeby najwięksi nawet laicy byli w stanie je zrozumieć. Przyznam szczerze, że... nie ze wszystkim się uporałem, nawet po tej lekturze :) Mimo to uważam, że świetnie uzupełnia film, pozwala go lepiej zrozumieć i w jakimś sensie broni go przed zarzutami, że scenariusz jest bzdurny i nielogiczny.

Carmel | 2017-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2017

"Interstellar i nauka" to książką wyjątkowa, przede wszystkim ze względu na jej ścisłe powiązanie z filmem. Autor, Kip Thorne, to wybitny astrofizyk i obok Feynmana, uczeń Johna Wheelera. Projekt realizacji filmu, z wykorzystaniem wprost osiągnięć współczesnej nauki, to efekt jego kilkuletnich starań. Stąd książka, która wszystkie zawiłości filmowe miała wyjaśniać, musiała być pieczołowicie przygotowanym tekstem. Pasja, w jak najwierniejszym opisaniu świata filmu i osiągnięć nauki, wyczuwalna jest na każdej stronie książki.

Ze względu na wielość odniesień w książce do fabuły filmu "Interstellar", zalecane jest wcześniejsze zapoznanie się z dziełem Nolana (chyba, że ktoś i tak nie planuje ogladać, bo interesują go tylko naukowe ustalenia w książce). Dydaktycznie najlepszym zabiegiem, było zastosowanie w książce oznaczeń dla różnych partii tekstu. Pewne części to naukowa prawda, inne to solidne hipotezy, zaś reszta do domysły (każdy rozdział ma odpowiednie przypisanie). Dość dobrze...