Interstellar i nauka

2014-11-07
Ewa L. Łokas, Bogumił Bieniok
Bogumił Bieniok Ewa Łokas nolan einstein teoria względności

Okładka książki Gravitation Kip Thorne, John Archibald Wheeler
Gravitation Kip Thorne, John Ar...

Przeczytać i podać dalej.

Ależ fantastyczna książka! Nie to, że fantastyczna, ale fantastyczna! Fascynująca opowieść.
Z przebogatym matriałem ilustracyjnym, który idealnie uzupełnia i pomaga zrozumieć nie tylko idee filmu ale również teorie naukowe. A najlepsze, że znajomość filmu wcale nie jest do lektury konieczna. Z powodzeniem może stanowić doskonałe wprowadzenie w astrofizykę dla nowicjuszy.

Na okładce umieszczono notkę: "nie czytać przed obejrzeniem filmu". Trzeba KONIECZNIE przeczytać przed obejrzeniem filmu. Kij w oko wątkom fabuły - aby w pełni odebrać fantastyczną naukowość filmu, trzeba pierwej poznać książkowy komentarz do niego. Najpierw przeczytać a potem ewentualnie obejrzeć.

Zostawiono dużo pustych stron (miejsce na własne notatki rysunki i wyliczenia?). Stan wiedzy podanej w książce jest aktualny na rok 2012 i trzeba mieć to na uwadze podczas obcowania z nią. Niestety dużym cieniem na publikacji kładą się odnośniki do wikipedii - na szczęście tylko w dodatku 'Gdzie można dowiedzieć się czegoś więcej?'. Sam Kip twierdzi, że ilość błędów w angielskich hasłach astrofizycznych to ok. 10%. Niestety, tam gdzie to tylko możliwe, tłumacze stosują odnośniki to polskiej wikipedii, w której (poza częstym brakiem aktualizacji haseł) odsetek błędów jest znacznie wyższy. I jeszcze jeden minus: więszość odnośników do stron internetowych (poza ww. wikipedią) jest niestety nieaktywa.

Każdy film powinien mieć taki książkowy komentarz.

Przeczytać i podać dalej.

Chyba bardziej wolę książki stricte popularnonaukowe.

Chyba bardziej wolę książki stricte popularnonaukowe.

Jestem kibicem filmu.10.

Jestem kibicem filmu.10.

Polecam sercem całym.

Polecam sercem całym.

Omawiany film jest podstawą do rozważań bardzo poważnej fizyki. Chociaż jestem oczytany w tematyce to wiele spraw mnie zaciekawiło. Autor posuwa się z kolejnymi zagadnieniami wraz z fabułą filmu, jedyne co razi to
uwielbienie dla reżysera i twórców. Są motywy w filmie jawnie nienaukowe, więc zamiast wprost to przyznać to Kip gnie się i gimnastykuje intelektualnie, a wiele razy poprostu omija niewygodne kwestie.

Po raz pierwszy w życiu zanim coś przeczytałem najpierw musiałem coś obejrzeć. Książka wyraźnie nawiązuje do filmu i film delikatnie narzucił tu koncepcję całości. Równocześnie znajomość oscarowego dzieła Christophera Nolana tylko sporadycznie (i w mniejszym stopniu niż można by się spodziewać) pomaga w zrozumieniu poruszanych zagadnień, a tych jest niemało i nie są to łatwe tematy. Kip Thorne dał radę napisać książkę o rzeczach trudnych w większości w zrozumiały sposób, popierając swój wywód trafnymi ilustracjami i przykładami. Chociaż nie obyło się bez zgrzytów – trochę drażniło mnie lekko akademickie podejście autora i stawianie pytań bez odpowiedzi, parę spraw mógł też dogłębniej wyjaśnić – na pewno warto przerobić tak film, jak i książke.

7/10 Bo zakładam za na 70% udało mi się zrozumieć tę książkę i wyjaśnienia. Poległem napewno na równaniu profesora. Trochę na osobliwości, gdzieś tam jeszcze z dnia na dzień bije mi w tyle głowy .... aaaaaa, na faktycznie, ale może inaczej ?!, Zaraz doczytam. Więc jest to napewno książka do której będę wracał. Może po kolejnym seansie filmu, jak do niego zatęsknię.

Autor - wybitny, wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia naukowe fizyk - w prosty sposób wyjaśnia kulisy powstawania filmu "Interstellar" oraz kwestie naukowe, stojące u podstaw historii przedstawionej w filmie. Książka obrazowo wyjaśnia zagadnienia takie jak czarne dziury, dodatkowe wymiary czasoprzestrzeni, zaburzenia przestrzeni czy tunele międzygwiezdne. Napisane jest to bez zbędnego naukowego "bełkotu" czy wzorów matematycznych, prostym językiem z mnóstwem ilustracji. Autor wspomina także swoje relacje z reżyserem oraz ekipą produkcyjną.
Książka jest świetnym wyjaśnieniem zagadnień naukowych przedstawionych w filmie. Nie wymaga głębokiej wiedzy naukowej. Zdecydowanie polecam!

Literatura popularnonaukowa przez duże "P". Świetnie włączone twarde rozprawy naukowe do świata popkultury.

Książka w bardzo ciekawy sposób tłumaczy wiele trudnych tematów. Po przeczytaniu warto ponownie zobaczyć Interstellar.

• Popularnonaukowe
  • Nauka