Kosmos

Cosmos
83-7150-145-5
kosmos, sagan
Tymomateusz

Jest to opowieść o długiej odkrywczej podróży ludzkości oraz o tych, którzy wywarli znaczący wpływ na postać współczesnej nauki. Autor jest astronomem, badaczem przestrzeni kosmicznej. Jest profesorem astronomii na Cornell University i dyrektorem Laboratory for Planetary Studies.

źródło opisu: Zysk i S-ka, 1997

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl/kosmos.html

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-09-13
Przeczytana: 12 września 2016

„Nauka to więcej niż zakumulowana wiedza. To również sposób myślenia. To sposób na krytyczne badanie wszechświata, przy pełnej świadomości, że człowiek jest omylny.”

To cytat z ostatniego przed śmiercią wywiadu Carla Sagana udzielonego w 1996 roku.
Dość często się zdarza, że w wersji książkowej pojawiają się scenariusze filmowe lub scenariusze seriali telewizyjnych.
Ta książka jest jednak inna. To zupełnie nowatorska (przynajmniej dla mnie) koncepcja.
Otóż, po nakręceniu serialu pod tym samym tytułem Carl Sagan wpadł na pomysł uzupełnienia informacji zawartych w filmie.
Zachował nawet oryginalną z serialową liczbę rozdziałów i ich tytułów.
Uznał jednak, że widz i czytelnik mogą mieć różne potrzeby i oczekiwania, co do ilości i sposobu przekazywania danych.
Wspólnie z producentką serii „Kosmos” Ann Druyan (prywatnie żoną Carla Sagana) przygotowali niesamowitą lekturę, która wprowadza nas w tajniki eksploracji kosmosu (Sagan należał do ekipy naukowców projektujących misje Voyagera...

Hrosskar | 2016-10-07
Przeczytana: 05 października 2016

W ostatnich kilku tygodniach przeczytałem bardzo dużo o kosmosie i każda kolejna książka odnosiła się do tego zagadnienia zgoła inaczej. Carl Sagan - profesor astronomii i nauk kosmicznych w Laboratorium Badań Planetarnych w Cornell University postanowił przyjąć ton bardzo swobodny, pełen dygresji, niczym opowieść przy ognisku a zarazem bogaty w wiedzę, ciekawostki nie tylko o samym kosmosie.

Carl Sagan na przełomie lat 80' i 90' uczestniczył w tworzeniu serialu oraz książki o tym samym tytule - Kosmos. Od 1980 roku oba te dzieła zabrały w niezwykłą podróż niezliczone rzesze ludzi - nie tylko naukowców, czy nauczycieli, ale przede wszystkim przeciętnego człowieka, dzięki czemu mógł on poznać pasjonujący świat kosmosu w sposób niezwykle przystępny i ciekawy. Autor w swojej książce omawia m.in. działalność starożytnej Biblioteki Aleksandryjskiej, pochodzenie życia oraz materii, gwiazd i planet, podstawy teorii ewolucji oraz misje sond kosmicznych. Snuje rozważania na temat...

Dociekliwy_Kotek | 2015-07-21
Przeczytana: czerwiec 2015

Oceny były bardzo wysokie, a ja, prawdę mówiąc, jestem dość rozczarowana.
Trudno wymagać, żeby książka popularnonaukowa zachowywała aktualność po kilku dekadach, więc nie to jest moim zarzutem - zna szczęście działanie grawitacji ani życiorys Keplera czy Galileusza raczej się nie zmieniły, więc lektura książki Sagana na pewno nie będzie stratą czasu. Nie mam pretensji o to, że autor poświęca sporo miejsca zimnej wojnie, bo w czasach powstania "Kosmosu" była to niewątpliwie ważna kwestia i realne zagrożenie. Fajnie, że nie koncentruje się tylko na zagadnieniach związanych z astronomią, ale pokazuje je w szerszym, niemal humanistycznym kontekście.
Niestety przez takie połączenie dostajemy książkę nierówną i, śmiem twierdzić, miejscami nudną - kwestie społeczne i polityczne mocno straciły na aktualności, a do zagadnieniom humanistycznym... no, brakuje jednak trochę lekkości i głębi. Po odsianiu dwóch powyższych zostaje w zasadzie tylko połowa, poświęcona głównie powstaniu Układu...

Justyna Wydra | 2016-09-23
Przeczytana: 23 września 2016

„Kiedy spoglądamy na Ziemię z przestrzeni kosmicznej, granice państw są niewidoczne. Raczej trudno jest podtrzymać fanatyczny szowinizm, etniczny, religijny, czy narodowy, widząc, jak niknie w oddali delikatny niebieski sierp naszej planety, aż staje się w końcu niepozornym punkcikiem światła na tle bastionu gwiazd. Podróże kształcą.”

Pierwsze oryginalne wydanie „Kosmosu” Carla Sagana ukazało się ponad trzydzieści lat temu i bazowało na popularnym programie telewizyjnym, którego Sagan – astronom i entuzjasta poszukiwania życia w odległych zakątkach wszechświata, był współprowadzącym. Zanim zrecenzuję pokrótce książkę, pozwólcie, że uhonoruję w kilku słowach jej autora. Carl Sagan urodził się w 1934 roku w Nowym Jorku jako syn żydowskiego małżeństwa (ojciec przyjechał do USA z Ukrainy). Jako doktor astronomii i astrofizyki, Sagan był równocześnie jednym z pionierów oraz prawdziwych entuzjastów egzobiologii. Brał udział w przygotowaniu gwiezdnych misji NASA (Mariner, Viking,...

Carmel | 2016-10-02
Przeczytana: 01 października 2016

To książka o wszystkim. Czyli o kosmosie. Jej autor przedstawia się sam (str. 172):

"Jestem zbiorem wody, wapnia i molekuł organicznych zwanym Carlem Saganem"

Książka "Kosmos" powstawała na przełomie lat 70. i 80, równolegle z kultowym serialem Sagana o tym samym tytule. W założeniu miała być jego rozszerzona wersją. Sukces projektu to zasługa charyzmy autora.
Carl Sagan to astronom, naukowy konsultant przy kluczowych misjach bezzałogowych eksploracji Układu Słonecznego, popularyzator nauki i demaskator irracjonalności. Jego wpływ na upowszechnianie nauki i medialną rozpoznawalność można porównać chyba jedynie z Richardem Feynmanem.

"Kosmos" to książka przede wszystkim dla tych, którzy planują zmierzyć się z zagadkami wszechświata pierwszy raz. Język autora jest tak prosty, jak to tylko możliwe. Świadomość, że celem jest jak najszersze grono odbiorców sprawiła, że wiele faktów podano bardzo nieszablonowo, 'nie-akademicko'. To podróż człowieka ciekawego przez stulecia i...

Maja | 2016-09-23
Przeczytana: 23 września 2016

Sięgając po tę książkę, nieco bałam się tego, że przygniecie mnie ciężar faktów naukowych i po paru stronach odłożę ją na półkę. Na szczęście Carl Sagan pozytywnie mnie zaskoczył.

Autor opowiada o wszechświecie z pasją, mogłabym słuchać go godzinami. Sagan zadaje wiele pytań, które nam pewnie wielokrotnie przeszły przez myśl. Czy na Marsie istnieje życie? Czy Wenus faktycznie jest bliźniaczą planetą dla naszej Ziemi? Czy kiedyś było więcej planet? Z czego są zbudowane pierścienie otaczające planety? Skąd na Księżycu wzięły się kratery? Dlaczego kratery na Ziemi po jakimś czasie znikają?

Od wielu lat naukowcy próbują zbadać wszechświat. Carl Sagan w przyjazny dla laików sposób opisuje wnioski, do jakich doszli współcześni nam uczeni oraz ich poprzednicy. Wszystko to, o czym mówi, jest zrozumiałe. Nawet uczniowie szkoły podstawowej byliby w stanie zrozumieć to, co autor próbuje przekazać. Dzięki niemu kosmos staje się mniej obcy.

Najbardziej przypadły mi do gustu fragmenty...

Karolina | 2016-10-18

Fragment recenzji pochodzi z bloga Czepiam się książek

Sagan jest erudytą, to fakt. Zna się na wszystkim, nie tylko na dziedzinie, z której zrobił profesurę, ale jest też człowiekiem, który się wiedzą nie popisuje, tylko dzieli. I to bardzo skutecznie. Opowiada nie tylko o kosmosie, wiele miejsca poświęca jego maleńkiej cząstce, Ziemi. Pisze o historii naszej planety, o dawno przebrzmiałych cywilizacjach, najróżniejszych kulturach. Autor Kosmosu ma przeogromną wiedzę, zna się nawet na sztuce i filozofii. A jakby tego było mało, potrafi tworzyć plastyczne i sugestywne metafory, odnoszące się do życia codziennego i doświadczeń prostego człowieka, za pomocą których objaśnia nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia naukowe.

Chcecie wreszcie zrozumieć na czym polega teoria względności Einsteina, albo dowiedzieć się czy literatura science-fiction ma cokolwiek wspólnego z rzeczywistością – sięgajcie po Kosmos.

Opus magnum Sagana to książka,...

Krzysztof | 2013-04-12

Autor potrafi kilkanaście minut opowiadać o zwykłym drzewie. Robi to jednak z taką pasją, jakby to drzewo było najwspanialszą rzeczą na świecie. Czy to nie wspaniałe, że my wdychamy tlen i wydychamy dwutlenek węgla, natomiast one na odwrót? Dwutlenku węgla jest o wiele więcej w naturze niż tlenu. Dlatego one mogłyby żyć bez nas. My bez nich nie.

Sagan zadaje dużo ciekawych pytań nad którymi normalnie się nie zastanawiamy. Na przykład: skąd wiemy, że gwiazdy to tak naprawdę takie Słońca, tylko bardzo oddalone od nas? W jaki sposób starożytni odkryli, że Ziemia nie jest płaska?

Pamiętam sytuację w której miałem okazję porozmawiać z profesorem astronomii. Pytałem się go w jaki sposób możemy wykrywać planety w odległych galaktykach, sprawdzać ich wielkość czy nawet skład chemiczny. Profesor zaczął mi opowiadać o przesunięciach światła widzialnego, o pochłanianiu światła, i o kilku jeszcze innych rzeczach z których nic nie zrozumiałem. W serialu jest scena, w której Carl Sagan...

lambada | 2016-10-18
Przeczytana: 2016 rok

Pewnie wszyscy wiedzą o tym, iż atrakcyjność danego przedmiotu nauki zależy w dużej mierze od zastosowanych metod nauczania i osobowości nauczyciela.

Kosmos w ujęciu Sagana jest fascynujący; dla osoby takiej jak ja - czyli o małej wiedzy o wszechświecie - stał się interesującym podręcznikiem systematyzującym strzępki wiadomości zapamiętanych jeszcze z czasów szkolnych. Co ważne, autor posługuje się przystępnym językiem i nie ogranicza się do suchych faktów, ale pozwala sobie na refleksje dotyczące poruszanych przez siebie tematów. A tematy są bardzo różne, poczynając od Wielkiego Wybuchu, poprzez teorię ewolucji i rozwój ziemskiej cywilizacji i nauki, a kończąc na domniemanych cywilizacjach pozaziemskich.

Nic nie szkodzi, że książka jest momentami nieaktualna (napisana w 1980 roku). Jej lektura bardzo mnie wciągnęła.

Paula | 2012-12-31
Przeczytana: grudzień 2012

Błyskotliwa a zarazem bardzo przystępna książka poruszająca szeroki zakres zagadnień, których wspólnym mianownikiem jest rozwój człowieka, ludzkiej cywilizacji i nauki - to historia zdobywania przez gatunek ludzki wiedzy o sobie i otaczającym nas Wszechświecie.