Jeszcze krótsza historia czasu

Tłumaczenie: Jacek Bieroń
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
A Briefer History of Time
Mike

„Krótka historia czasu”, światowy bestseller Stephena Hawkinga, wszedł do kanonu literatury popularnonaukowej. Do sukcesu książki przyczyniły się zarówno renoma autora, jak i zagadnienia, którymi się w książce zajmuje: natura kosmosu, rola Boga w akcie stworzenia, historia oraz przyszłość wszechświata. Czytelnicy wielokrotnie zwracali uwagę Hawkingowi na trudności ze zrozumieniem niektórych spośród najbardziej istotnych koncepcji omawianych w jego książce. Takie też były przyczyny powstania Jeszcze krótszej historii czasu – dążenie autora do uczynienia jej zawartości bardziej przystępnej dla odbiorców, a także uzupełnienie o najnowsze obserwacje oraz odkrycia naukowe.

Książka jest wprawdzie w najbardziej dosłownym sensie „krótsza”, lecz niektóre spośród głównych zagadnień są w rzeczywistości potraktowane bardziej szczegółowo niż pierwotnie. Pominięto natomiast pewne czysto techniczne zagadnienia. Zmiany te pozwoliły autorom rozwinąć szczególnie interesujące tematy, jak również włączyć do książki wyniki bieżących badań – od najnowszych odkryć w teorii strun po fascynujące osiągnięcia w poszukiwaniach jednolitej teorii wszystkich sił natury.

źródło opisu: Zysk, 2015

źródło okładki: www.zysk.com.pl

Papusza | 2016-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Jeszcze krótsza historia czasu” jest książką w której Stephen Hawking stara się przekazać wiedzę o najważniejszych odkryciach z dziedziny fizyki, poczynając od czasów starożytnej Grecji do czasów współczesnych. Budowa wszechświata, wielki wybuch, czarne dziury, kwantowa grawitacja, tunele czasoprzestrzenne, podróż w czasie, nie są zjawiskami które dla przeciętnego czytelnika muszą pozostać tajemnicą. Właśnie ta książka wyjaśnia wiele pojęć, zjawisk, teorii w sposób tak przystępny, że to co było dla nas „czarną magią” nagle okazuje się możliwym do zrozumienia dla przeciętnego laika. Czytanie wymaga skupienia, nie wszystko jest możliwe od razu do zrozumienia. Ale samo zapoznanie się z najnowszymi badaniami, teoriami daje nam chęć do sięgnięcie po następne pozycje które pomogą lepiej zrozumieć to, co w końcowej części książki było tak trudne do zrozumienia. Wielu osobom uświadomi, że Ziemia nie jest „pępkiem” wszechświata a jedynie drobiną w jednej z wielu miliardów galaktyk. A co z...

_Magnolia_ | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2016

Czytanie tej książki było dla mnie jak jeżdżenie samochodzikiem Fiatem Punto ze szkoły jazdy pod stromą górkę, im wyżej, im bardziej spowalniał, telepał się i dziwne dźwięki wydawał, ale zawsze w końcu wjechał. Oczywiście uważam, że książka jest bardzo ciekawa, tyle tylko, że ze względu na to, że w ciągu wszystkich lat mojej edukacji nigdy nie miałam fizyki, dosyć często musiałam maksymalnie się skupić by zrozumieć i zapamiętać o co tam chodzi. W każdym rozdziale poruszane tematy miały podany przykład, dzięki którym nie raz ratowało sytuację gdy ledwo rozumiałam tekst. Pomimo że wszystko było wyjaśnione w trakcie lektury, to i tak na końcu jest słowniczek.

Reasumując jeżeli tytuł interesuje da się przez nią przebrnąć i czegoś nowego się dowiedzieć. Osobiście za jakiś czas znów do niej wrócę, bo za pierwszym razem trudno wszystkiego zapamiętać.

Wiadomo, to jest książka nafaszerowana teoriami, więc trzeba liczyć się z tym, że dziś są aktualne, ale w przyszłości część może się...

Mieczysław | 2017-02-04
Przeczytana: 03 lutego 2017

To jakby druga wersja książki "Krótka historia czasu", ale jeszcze lepsza. Trudne zagadnienia współczesnej fizyki są tu przedstawione w tak przystępnej formie, że prościej chyba się już raczej nie da. Polecam serdecznie.

Ellmaris | 2016-04-25
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 25 kwietnia 2016

Gdyby Stephen Hawking pisał podręczniki do fizyki w szkole, na pewno uczyłabym się jej chętniej. Na pewno bym ją zrozumiała, zresztą nie tylko ja. "Jeszcze krótsza historia czasu" porusza trudne zagadnienia, ale podejście autora sprawia, że są to sprawy oczywiste, cytując jednego z moich nauczycieli: "łatwe, proste i przyjemne". A przy tym taaaakie ciekawe!
Tę książkę może przeczytać naprawdę każdy. Nie trzeba wiązać swojej przyszłości z fizyką, żeby mieć prawo wiedzieć coś na jej temat. Który jest, nawiasem mówiąc, tak naprawdę przyszłością [i teraźniejszością, i przeszłością] wszystkich, no bo żyjemy w świecie opartym na pewnych prawach, sami jesteśmy tym prawom podporządkowani i wypadałoby coś na ten temat wiedzieć. Tym bardziej ze względu na to, że w praktyce nie każdy wie - fajnie zabłysnąć czasem jakąś nowiną wśród znajomych. Ludzie mają naprawdę przestarzałe poglądy, większość nie śledzi osiągnięć nauki. Nawet jeśli nie zamierzacie próbować według niej liczyć, zawsze fajnie...

Alicja Górska | 2015-07-23
Przeczytana: 22 lipca 2015

Jeżeli jednak sądzicie, że dzieło Stephena Hawkinga i Leonarda Mlodinowa jest tak dalece przystępne, że dotychczasowa jedynka z fizyki na szkolnym świadectwie zawstydzi się Waszą wiedzą i po latach sama zmieni w zgrabną szóstkę, to wyprowadzę Was z błędu. Chociaż „Jeszcze krótsza historia czasu” to nie naukowy bełkot, który są w stanie zrozumieć jedynie nieliczni, miewa momenty, w których wzrok przesuwa się po literach, wyrazach i zdaniach, ale nic z tego w mózgu nie zostaje. W takich chwilach sytuację ratują żarty ilustratora z dowcipnymi podpisami, albo i nic. Niektórych idei po prostu nie sposób zrozumieć bez jakiegokolwiek wykształcenia kierunkowego lub lat zainteresowań połączonych z naturalną predyspozycją do przyswajania podobnych teorii.

Mike | 2015-07-27
Przeczytana: 21 lipca 2015

Jeden z wielkich naukowców naszych czasów i geniusz na miarę Einsteina, cierpiący na straszną chorobę – stwardnienie zanikowe boczne powodujące paraliż większości ciała. Jego umysł jednak nie jest sparaliżowany, wręcz przeciwnie, pracuje na najwyższych obrotach, próbując rozwikłać zagadki wszechświata. Wiecie już o kim mowa? Oczywiście, o Stephenie Hawkingu – brytyjskim astrofizyku i kosmologu. Hawking większą część swojej kariery naukowej poświęcił badaniu czarnych dziur i grawitacji kwantowej, stając się ekspertem w tej dziedzinie, chciał jednak trafić do większej ilości odbiorców, nie tylko do wąskiego grona naukowego.

Tak właśnie, w 1988 roku, powstała "Krótka historia czasu", pierwsza popularnonaukowa książka napisana przez Hawkinga, która niespodziewanie stała się bestsellerem. Nadal jednak była to pozycja napisana językiem naukowym i nie każdy był w stanie zrozumieć jej treść, dlatego też w 2005 roku wraz z kolegą fizykiem, Leonardem Mlodinowem, Hawking wydał uaktualnienie,...

moch | 2013-05-30
Na półkach: Przeczytane, 2013

Ściągnęłam z półki w bibliotece z nadzieją, że może wreszcie coś z tej fizyki zrozumiem. No i udało się:), więc wniosek jest oczywisty: jeżeli nawet ja coś wreszcie pojęłam, to ten wykład jest po prostu REWELACYJNY!

Lukrecja | 2018-05-27
Przeczytana: 27 maja 2018

W końcu nadszedł czas na sięgnięcie po jedną z najbardziej znanych książek popularnonaukowych traktującą o zagadnieniach kosmosu, a raczej jej krótszą wersję. Nie czytałam "Krótkiej historii czasu" tylko od razu postanowiłam sięgnąć po wersję uproszczoną z racji tego, że wielkim asem w dziedzinach takich jak fizyka czy matematyka nie jestem, więc obawiałam się, że informacje tam zawarte mnie przerosną.

Otóż okazało się, że "Jeszcze krótsza historia czasu" jest książką, którą połyka się w całości. Przeczytałam ją w ciągu dwóch posiedzeń, chociaż tematy przez nią omawiane wymagały ode mnie skupienia i sprowokowały wiele rozważań. Kosmos i jego złożoność od wielu lat budzi we mnie fascynację i przerażenie zarazem, dlatego chciałam w pewien sposób uporządkować swoją wiedzę i wzbogacić ją o nowe informacje, w czym ta książka bardzo mi pomogła.

Napisana jest w bardzo przystępny sposób, opatrzona wieloma przykładami, które jest w stanie zrozumieć 'zwykły śmiertelnik' a także zdjęciami...

Witkas | 2019-03-16
Przeczytana: 16 marca 2019

Wydaje mi się, że książka dobra i dla tych, dla których będzie ona pierwszą tego typu, jak i dla tych, którzy w dziedzinie fizyki są już obyci. Niestety za pierwszym razem wszystkiego z "Jeszcze Krótszej Historii Czasu" pojąć się raczej nie da, jest tutaj sporo treści którą ciężko sobie wyobrazić i przyswoić. Pomagają ilustracje i przykłady, ale i tak czuję sporą pustkę w głowie po przeczytaniu. Chociaż, mam wrażenie, że uświadomienie sobie o swojej niewiedzy jest też przecież celem tej książki. Aby zrozumieć wszystko dokładniej, potrzebowałbym przeczytać kolejny raz.

motzel | 2013-12-31
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 31 grudnia 2013

Genialna pozycja. Dla mnie jest to książka, od której powinna zaczynać swoje dokształcanie każda osoba ciekawa (w miarę) aktualnego stanu wiedzy dot. świata, na którym przyszło nam żyć. A to wszystko udało się Hawkingowi zawrzeć na niewiele ponad 100 stronach. Na dodatek napisana jest językiem, który każdy uważający na lekcjach fizyki w szkole powinien bez problemu zrozumieć. Polecam!