Szepty Ziemi. Międzygwiezdna wiadomość Voyagerów

Tłumaczenie: Jacek Bieroń
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Murmurs of Earth: the Voyager intersteller record
83-7298-306-2
kosmos, Voyager, Carl Sagan
popularnonaukowa
Wiedenka

Wiadomość dla kosmosu… Historia naszej najambitniejszej próby komunikacji z pozaziemskimi istotami - opowiedziana przez astronoma Carla Sagana oraz jego współpracowników. 20 sierpnia i 5 września 1977 roku dwa niezwykłe statki, noszące nazwę Voyager, zostały wysłane w przestrzeń kosmiczną. Po przeprowadzeniu w latach 1979-1986 szczegółowej eksploracji zewnętrznych planet, od Jowisza po Urana, oba statki opuszczą Układ Słoneczny i wyruszą w kierunku gwiazd jako emisariusze Ziemi. Do każdego z Voyagerów przymocowana została miedziana, pokryta warstwą złota płyta gramofonowa, jako wiadomość dla ewentualnych pozaziemskich cywilizacji, które w jakimś odległym miejscu i czasie mogą natrafić na któryś ze statków. Każda płyta zawiera 118 fotografii naszej planety, nas samych i naszej cywilizacji; niemal 90 minut muzyki; dźwiękowy esej ewolucyjny, zatytułowany Dźwięki Ziemi; pozdrowienia w niemal sześćdziesięciu ludzkich językach (oraz w języku wielorybów), łącznie z pozdrowieniami od prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Niniejsza książka, napisana przez głównych autorów płyty Voyagerów, wyjaśnia motywy, na podstawie których podjęto decyzję o wysłaniu wiadomości w kosmos, przedstawia przesłanki, którymi kierowaliśmy się przy wyborze repertuaru, oraz zawiera szczegółowy opis zawartości płyty.

Steppenwolf | 2016-10-01
Marcin | 2011-04-11
DSS | 2017-04-28
Grzegorz | 2017-04-17
dupa747 | 2017-04-08
Co zabierzesz ze sobą na inną planetę?

Kilka dni temu świat obiegła informacja o planowanej przez NASA konferencji, zwoływanej po to, by ogłosić „wielkie odkrycie". W środę w końcu dowiedzieliśmy się, czego ono dotyczy. Jak się okazuje, o 40 lat świetlnych od nas oddalony jest układ siedmiu planet krążących wokół niewielkiej gwiazdy. Na trzech z nich mogło zaistnieć życie.