Skaza

Seria: ...archipelagi...
Wydawnictwo: W.A.B.
Nagroda Literacka Gdynia

Na oczach czytelnika zostaje powołany do życia wielkomiejski plac, po którym krąży tramwaj. W tej minimalistycznej scenerii zawiązuje się historyjka o dniu powszednim i utajonych namiętnościach mieszkańców: notariusza obarczonego rodziną, studenta radykała, ospałego policjanta, młodej służącej.

Gahanova | 2010-09-03
Przeczytana: 2010 rok

Najpierw duza doza zdziwienia i niezrozumienia, pozniej usilne proby pojecia przekazu, az w koncu olsnienie. Tak w skrocie mozna opisac etapy czytania „Skazy”. Jesli czytelnik szuka rozrywki i nie planuje zastanawiac sie nad przeslaniem – zdecydowanie odradzam.

Styl Tulli jest niepowtarzalny, nie do podrobienia. Wydaje sie, ze specjalnie buduje opowiesc tak, by poczatkowo trudno bylo dociec co ma ona wniesc do naszego zycia. W koncu nadchodzi moment, gdy ma sie ochote zrezygnowac, poddac sie. Wlasnie wtedy pojawia sie zrozumienie.

Bohaterami sa ludzie – aktorzy, ktorzy nie wiedza nawet, ze graja. Scenografie stanowi plac i kilka odchodzacych od niego ulic zakonczonych dalszym planem malowanym na tekturze. Nic nie dzieje sie naprawde, a jednak sie dzieje. Rekwizyty z papieru, ale uczucia prawdziwe. Pojawia sie i monotonnosc codziennego zycia i ekscytacja niecodziennym wydarzeniem, pragnienie wladzy, zagubienie i bezsilnosc. Czymze jest „Skaza” jak nie teatrem realnego zycia...

Gulka | 2015-05-11
Przeczytana: 09 maja 2015

To moje pierwsze zetknięcie z twórczością p. Tulli i pierwsze co mnie uderzyło - nie ma dialogów :)Zanim wypożyczę książkę, zawsze zaglądam do środka i oceniam przede wszystkim wielkość czcionki. Tu rzucił mi się brak dialogów. Jest tylko ciąg tekstu, przerwany gdzieniegdzie akapitem.

Już w trakcie lektury dostałam drugie uderzenie - świetny język Autorki. Bardzo metaforyczny, a jednocześnie trafiający w sedno. Piękny. Widać swobodę wypowiedzi, p. Tulli może napisać wszystko. Bardzo trafnie oddaje spostrzeżenia. Umiejętnie kreśli postacie, zagłębia się w ich psychologię.

Będę musiała wrócić do tej książki, bo (szczerze) jakiekolwiek zdarzenia przyćmił mi styl. To jest proza najwyższej klasy. Serdecznie polecam.

fidrygauka | 2013-05-24
Przeczytana: 06 maja 2013

Bierzesz książkę do ręki, czytasz parę stron i coś ci się nie zgadza. Nic nie rozumiesz. Jakiś krawiec coś szyje, wylewa swoje frustracje. Nagle narrator zaczyna mówić o sobie w pierwszej osobie. Co gorsza, nie wiesz, kim jest narrator, bo raz jest tobą, raz służącą, raz notariuszem. Wertujesz parę kartek w poszukiwaniu jakiegoś klucza, tytułu, drogowskazu i odkrywasz, że 178 stron napisane jest ciągiem. Jednym ciągiem! Zero rozdziałów, zero podrozdziałów. Są jakieś wcięcia w tekście i to wszystko. Możesz jeszcze przeczytać opinie innych czytelników, które utwierdzą cię w przekonaniu, że nie rozumieją tej książki, tak samo jak ty.
Ale jeśli ... zafrapuje cię język (a jest wciągający od samego początku), jeśli zdecydujesz się dać tej książce drugą szansę, jeśli odkryjesz klucz, wg którego należy ją czytać, to się nie zawiedziesz.

Mnie książka ZACHWYCIŁA. Językiem właśnie, celnością z jaką Magdalena Tulli nazywa pewne emocje, spostrzeżenia, zjawiska.
To książka 'wizualna'. Czytasz...

wiesia | 2013-10-23
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 15 października 2013

Powoli pochłania mnie świat przedstawiony, jakieś dekoracje z dykty, ludzie, którzy grają swoje role, więc za chwilę mogą być kimś innym. Ja także, jeśli chcę, stanę się, tak jak proponuje to autorka, np. notariuszem, krawcem, generałem...
I co wtedy? Jak zachowałabym się, gdybym tym kimś była. Potrafiłabym zagrać taką rolę? W życiu, nie w teatrze!
Proza Tulli to dla mnie spotkanie z pięknym językiem, to wejście w świat, który niepokoi,ale też pozwala oderwać się od codzienności, intryguje.
Jej książek nie można czytać szybko, należy spokojnie poddać się urokowi słów i myśli autorki. Okaże się, że są to też nasze myśli i odczucia.

Przeczytałam "Włoskie szpilki" i "Skazę", na swą kolej czekają "Tryby" i "W czerwieni".

Mahima | 2015-04-08
Na półkach: Powieści, Przeczytane
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

Obok "Szumu" najlepsza książka Tulli jaką czytałam. Wreszcie piękne słowa mają konkretną wartość, nie są piórkami wirującymi w powietrzu, ale raczej dojrzałymi owocami literatury. Autorka wykreowała wyraźne charaktery, nie bała się podjąć zabawy z narracją zmieniając jej formę, przypisując ją różnym osobom. Ograniczenie miejsca akcji do jednego placu, liczby bohaterów do kilku postaci (oprócz bohaterów zbiorowych) daje Tulli możliwość do większego wstrząsu czytelnikiem, zerknięcia na całość z perspektywy intymnej, osobistej.

Małgorzata48 | 2012-07-20
Przeczytana: 16 lipca 2012

Nie zrozumiałam tej powieści, jej sensu, jej przesłania. Jest dla mnie za trudna, nie potrafię zrozumieć intencji autorki. Poddaję się - kieruję powieść na półkę "odrzucone". Przeczytam raz jeszcze opinię Pani Katarzyny Grzesia,, może mnie "oświeci" i pozwoli mi ujrzeć sens tej powieści.

Kasia | 2012-01-16

Fin de siecle pojmowany jako zespół pesymistycznych nastrojów przejawiających się w działalności literackiej niebezpiecznie przedłużył się do lat 2000-2009. Nie pomogły wejście do UE, spadek bezrobocia w niektórych regionach kraju, ni nasze lokalne, nader udane remonty Wrocławia. Nastaje rok 2006: wiersze o lęku i śmierci nadal pojawiają się jak grzyby po deszczu, Miś Przekliniak-Masłowska, z nieświadomości własnej dekadencki modniś, otrzymuje Literacką Nagrodę NIKE.
W tych sprzecznych okolicznościach Magdalena Tulli wydaje „Skazę”, do której z powodzeniem można by dopisać podtytuł: „My z I połowy XXI wieku”.
Po wstępnym nakreśleniu tła historyczno-literackiego zostawmy na jakiś czas świat, Polskę i Wrocław w spokoju. Zajmijmy się „Skazą”, a poprzez jej lekturę naszymi skażonymi sercami z I połowy XXI wieku.
W rzeczy samej, ta książka traktuje o piętach Achillesowych naszych charakterów. O pana egoizmie, o pani nieczystym sumieniu, o zawiści pańskich dzieci, o moim skażonym...

Ka_tarzyna | 2016-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2016

Trudny początek do przebrnięcia - trzeba wyczuć rytm i ton opowieści, ale potem z każdą stroną jest lepiej. Znakomicie konstruowane obrazy i narracja taka trochę od niechcenia, ale bardzo sugestywna. Motyw uchodźców, tak aktualny, również ciekawie i trafnie poprowadzony.

Smig | 2011-10-02
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 01 października 2011

Zdecydowanie nie jest to literatura lekka, łatwa i rozrywkowa. Za to przyjemna w kunsztowny sposób, budząca skojarzenia z filozofią teatru wspólczesnego, niełatwa - acz wyjątkowa, niebanalnie metaforyczna, śmiała i zapadająca w pamięć.

Kasia | 2014-12-29

Jak zawsze zawiła, skomplikowana, tulliowska ksiązka! Warto!

Klucze do wyobraźni - Magdalena Tulli

Program „Klucze do wyobraźni”, którego kuratorem jest prof. Piotr Śliwiński (UAM), to roczny cykl spotkań z wybitnymi współczesnymi polskimi pisarzami, poetami oraz znakomitymi krytykami. W grudniu gościem CK Zamek będzie Magdalena Tulli.