Szum

literatura piękna
Proza PL
literatura polska
Inne

"Szum" to niezwykle emocjonalny obraz namalowany cierpieniem.Powodowany przez kochające osoby. Wyimaginowany świat płynnie koreluje się z piętnem wojny. Rodzinna tożsamość ma wpływ na kolejne pokolenia. To również intymny widok na niezrozumienie, stagnację. Chęć ucieczki w świat, który przynosi radość. Do miejsca, gdzie czujemy się bezpiecznie.
Z osobą, która rozumie nas,...

Emocjonalna, gęsta, przesiąknięta krzywdą i niezrozumieniem. Bardzo ze środka i do środka.

Wspomnienia i rozmyślania krążą wokół inności, bycia katem i (lub) ofiarą, nienawiści, rozpaczy i przebaczenia.

Trudna emocjonalnie, pełna trafnych spostrzeżeń i myśli „do zapisania”. Zupełnie nietrafiona w czasie (okres świąteczny), ale może dzięki temu łatwiejsza do...

Na półkach: , , , , ,

Często czytam sobie wybiórczo opinie o przeczytanej przeze mnie książce, żeby skonfrontować swoje odczucia z innymi. Zazwyczaj w swoich opiniach nie odnoszę się do innych czytelników, ale tym razem uderzyło mnie, w jak kuriozalny sposób czytelnik Wojciech Gołębiewski spuentował "Szum" (po wcześniejszym zacytowaniu paru niezadowolonych czytelników na poparcie swojej końcowej...

Trochę nie wiem, co myśleć o tej książce. Na pewno trzeba ją czytać z dużym skupieniem, czasami zwolnić i przez chwilę się zastanowić.
Pierwsza połowa bardzo mnie męczyła. Później byłam "Szumem" mocno oczarowana, natomiast końcówka to znowu przeplatanie się dobrych i nużących fragmentów.
Rozumiem przekaz tej książki i przez jakiś czas naprawdę to czułam, miałam w sobie...

Bardzo dobra książka o samotności i poszukiwaniu ciepła/zrozumienia u innego człowieka. Jak widać, nie jest to łatwe.

,,To literatura nie dla mnie” – pomyślałam po pierwszym rozdziale, ALE się pomyliłam. Autorka ma charakterystyczny styl, który nie każdemu może przypaść do gustu. Pełno w nim metafor, przemyśleń, a fabuła bardzo niespiesznie posuwa się do przodu. Przykład nietypowo brzmiącej przenośni? ,,Emocje nie chciały niczego obiecywać, uważały, że i tak uczyniły wiele, wyrzekając się...

"Szum" to bardzo osobista książka. Podobne wrażenie odniosłam czytając "Włoskie szpilki", ale moje doświadczenie czytelnicze było całkiem inne. Wtedy byłam zachwycona - zarówno obrazami, jak i językiem. Tym razem czegoś zabrakło. To dobra pozycja, ale jeśli miałabym komukolwiek coś polecać, to właśnie "Włoskie szpilki".

dla mnie zbyt osobista i rozrzucona, by się zaangażować
jednak styl bardzo mi odpowiada

Jest to jedna z tych niepozornych pozycji, które niby nie posiadają przełomowej treści ani wydarzeń godnych filmu akcji, a jednak jest w nich coś.
"Szum" Magdaleny Tulli składa się z sześciu rozdziałów, które dotyczą życia głównej bohaterki. W każdym rozdziale pojawia się kilka wspomnień z różnych momentów życia, raz coś z dzieciństwa, raz już z dorosłości. Nie ma tutaj...

Bardzo dobrze zaczęłam "znajomość" z Tulli. "Szum" jest mocny, ale bardzo potrzebny, szczególnie tym czytelnikom, którzy borykają się z odrzuceniem społeczeństwa ze względu na odmienność. Polecam.

Dyskusje

1 261