Izrael - Palestyna. Pokój czy święta wojna?

Tłumaczenie: Barbara Jaroszuk
Wydawnictwo: Świat Książki
Israel - Palestina. Paz o guerra santa
izrael, palestyna, konflikt

Peruwiański pisarz przemierzył wzdłuż i wszerz oba walczące ze sobą kraje, próbując odpowiedzieć na pytanie, jak osiągnąć pokój i czy w ogóle jest on możliwy. Rozmawiał ze skłóconymi stronami, starając się przyjąć ich punkt widzenia. Doceniając osiągnięcia Izraela, w imię wolności i sprawiedliwości przeciwstawił się jednak jego polityce zbrojnej. Wnikliwe, niezwykle ciekawe artykuły ukazały się w całości w madryckim tygodniku "El País”.

Legendkiller | 2014-04-02

Zaskakujące z jaką łatwością i zręcznością ofiara przeobraża się w kata. Konflikt między Izraelem a Palestyną to klasyczny przykład biblijnej zasady oko za oko ząb za ząb. Z jednej strony Izrael wspierany i dozbrajany przez USA, z drugiej zamykana w coraz ciaśniejszym pierścieniu Palestyna mająca za sobą cały świat Arabski. Każdy ruch podsyca jeszcze bardziej napiętą sytuację pomiędzy obiema stronami. Każdy samobójczy atak, to krwawy odwet, w którym niestety najbardziej cierpi ludność cywilna. Sytuacja od wielu lat znajduje się w martwym punkcie. A jedynym rozwiązaniem zdaje się być nieliczny głos rozsądku optujący za utworzeniem dwu-narodowego Państwa opartego na zasadach tolerancji, demokracji i wzajemnego poszanowania członków tak dwu odmiennych a zarazem podobnych religii i kultur.

Vesna-Parun | 2011-05-20

Zbiór reportaży. Nie interesuję się polityką, o konflikcie Izrael-Palestyna wiedziałam do tej pory tyle, ile mówiło się w krótkich wydaniach wiadomości. Ten zbiór wyjaśnił mi wiele rzeczy, na wiele otworzył oczy. Llosa nie rzuca politycznych haseł, nie przedstawia historii konfliktu jak leksykon. Jest blisko ludzi, przytacza ich słowa, ukazuje ich życie. Godne polecenia.

tradilus | 2014-07-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam eBook

Dosc powierzchowny zbior reportazy i opinii, nieco zdezaktualizowanych, bo z pierwszej polowy lat 2000. Troche naciagane zarzekanie sie autora, ze krytykuje Izrael z pozycji jego przyjaciela. Troche jakby ciagle bal sie oskarzen o antysemityzm, ktore go zreszta i tak spotykaly... Dlaczego krytykujac palestynski terroryzm nie musi wciaz powtarzac, ze jest przyjacielem Palestynczykow?

kiniol89 | 2011-09-20

Nie wiedziałem, że Mario Vargas Llosa potrafi pisać tak fenomenalne reportaże. O stosunkach izraelsko-palestyński każdy, kto nie interesuje się szczególnie intensywnie ową tematyką wie mniej więcej tyle samo, posługując się jakimiś obstukanymi frazesami typu: „piorą się Żydzi z Arabami”. Może i przed przeczytaniem tej pozycji wiedziałem trochę więcej niż to, co powyżej o świecie arabskim ze względu na znajomość tekstów choćby Fallaci, Elsassera czy Vannuccini jednak przedstawienie konfliktu w ten sposób, czyli w miarę obiektywny, zimno oceniający obie strony, trzeźwo podchodzący do intencji, celów i zastosowanych do osiągnięcia tych celów środków robi pozytywne wrażenie.

Poruszana tematyka jest dość szeroka, czasowo ograniczona głównie do tego, co działo się w latach 90 i na początku XX wieku, jednak jest kilka istotnych wzmianek z wcześniejszego okresu. I tak peruwiański noblista zahacza o powstanie państwa izraelskiego, wojnę sześciodniową z 1967 roku, dwie intifady, negocjacje...

Brian | 2015-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2015

W sumie to nawet nie planowałem przeczytać tej książki w całości. Miała to być po prostu kolejna porcja ewentualnych danych potrzebna do napisania pracy magisterskiej. Jednak dwa czy trzy pierwsze zdania wstępu tak mnie zaintrygowały że postanowiłem jednak zapoznać się z całością treści, tym bardziej że to w sumie krótka książka. Przeczytałem i nie żałuję bo chociaż to w sumie bardziej zbiór artykułów niż książka to warto się z nimi zapoznać, choćby po to żeby spojrzeć na słynny konflikt z nieco innej perspektywy.

Ta niewielka książeczka wywarła na mnie niemałe wrażenie. Mimo że jestem sympatykiem Izraela, muszę przyznać że niektórych z posunięć tego państwa nawet ja nie jestem w stanie zaakceptować. Kiedy się czyta o tym jak z zabójczą precyzją komandosom z Sayeret Matkal udało się zlikwidować groźnego przywódcę terrorystów gdzieś w odległej Tunezji to po prostu wzbudza podziw i uznanie. Podziw budzi również potęga militarna tego maleńkiego państwa zademonstrowana w szeregu...

ems | 2012-01-04
Przeczytana: 2010 rok

Moim zdaniem to jedna niewielu obiektywnych książek o konflikcie izraelsko-arabskim. Vargas Llosa pisząc tę książke w roku 2005 wyrażał w niej nadzieję, że wkrótce w brutalnej polityce Izraela w stosunku do Palestyny zajdą jakieś radykalne zmiany. Niestety, jak wynika z lektury książki Ewy Jasiewicz 'Podpalić Gazę', żadne zmiany nie nastąpiły. Imho książka lepsza (warsztatowo) od książki Jasiewicz. Polecam. Autorką fotografii jest córka pisarza, Morgana Varga Llosa.

Iwona | 2014-08-17

Książka nie tyle o konflikcie izraelsko-palestynskim co o tym czemu praktycznie szans na pokój w tamtym regionie nie ma... Książka o tym dlaczego autor mimo, iż jest wielkim przyjacielem Izraela w konflikcie nie może opowiedzieć się po jego stronie. Książka też o tym, że ilu ludzi tyle zdań. Warto przeczytać.

Gromi | 2014-05-14

Niezwykle ciekawy obraz konfliktu Izraelsko-Palestyńsko. Książka ma już parę ładnych lat, a refleksje autora ciągle są boleśnie aktualne.

jud123 | 2013-07-27

Bardzo interesujący zarys konfliktu na Bliskim Wschodzie. Polecam

Selene | 2014-01-05
Na półkach: Przeczytane, Reportaż

Ciekawy głos w dyskusji na temat konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Dość wyraźnie opowiada się po jednej ze stron, co jednak nie przeszkadza w czytaniu o absurdach w tamtym świecie. Dość powiedzieć, że odmówiono mu wjazdu do Izraela po tak jasnym zaprezentowaniu swoich poglądów. Na pewno warto. A czyta się lekko.