Onitsha
literatura piękna
Łukasz Kuć

Laureat Nagrody Nobla J.M.G. Le Clézio snuje piękną opowieść o prawdziwej fascynacji Afryką, jej kulturą, wierzeniami; o powolnym roztapianiu się w afrykańskiej przyrodzie. "Onitsza" przywodzi na myśl takie dzieła, jak "Jądro ciemności" Josepha Conrada, filmy Wernera Herzoga czy" Fortepian" Jane Campion. Fintan Allen ma dwanaście lat, kiedy wraz z matką wsiada na statek odpływający do...

Fintan Allen ma dwanaście lat, kiedy wraz z matką wsiada na statek odpływający do Afryki. Po wielu latach rozłąki Maou i Fintan mają spotkać się ze swoim mężem i ojcem.
Fintan nie zna ani ojca, ani Afryki. Maou marzy o sielskim kraju, jaki pamięta z opowieści ukochanego mężczyzny.
Konfrontacja marzeń z rzeczywistością okazuje się bolesna. Ojciec jest obcym człowiekiem, mąż stał się daleki. Tajemniczy, złowrogi i niepojęty kontynent potęguje w nich poczucie osamotnienia, pustki. Pobyt w Onitszy będzie dla nich wielką lekcją, głębokim przeżyciem, pozwalającym im poznać samych siebie.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2008

źródło okładki: http://www.piw.pl/

Anettet | 2019-05-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 04 maja 2019

Fintan będąc w Onitszy przeszedł naprawdę dużą zmianę.

Asia | 2018-08-07
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 09 lipca 2018

Książka opiera się na wątku realistycznym, kolonizatorskim, a także bardziej onirycznym, związanym z legendą o poddanych królowej Arsinoe. Wydawało się, że brzmi to ciekawie, ale wykonanie mnie nie porwało. Bardziej podobały mi się opisy krajobrazu podczas wypraw Fintana razem z przyjacielem Bonnym.

Puszokowa | 2015-09-03
Przeczytana: 22 sierpnia 2015

Afryka fascynuje swoją egzotyką, pierwotnością i niewątpliwie bogatą kulturą. Przyciąga tych, którzy całe życie gonią za przygodami, nieznanymi i niezbadanymi rejonami, gdzie człowiek łączy się ze swoim prawdziwym jestestwem. Gdzie natura i jej rytmy ustalają tok życia. Afryka woła podróżników, rozkochuje ich w sobie i zostawia ze swoim trudnym klimatem i skomplikowanymi zwyczajami. Przede wszystkim -nie pozwala o sobie zapomnieć, nęci swoimi urokami niczym stara przyjaciółka. Sprawia, że jej wady tracą znaczenie przy pięknie i obfitości, które oferuje w zamian. I tak jak Afryka fascynuje podróżników, tak samo kusi literatów.

"Onitsza" to książka francuskiego powieściopisarza, laureata prestiżowej Literackiej Nagrody Nobla z 2008 roku. Nieraz była porównywana do conradowskiego "Jądra ciemności" -według mnie, jak najbardziej słusznie. Główną osią powieści jest bowiem podróż nie tylko do wnętrza Afryki, ale również samego siebie. W obu tych książkach mamy do czynienia z bardzo...

czytulinka | 2015-01-10

Dlaczego wybrałam do czytania J.M.G. Le Clézio Onitszę? Zaintrygował mnie opis na ostatniej stronie okładki. Niestety tylko to jest w niej interesujące, jak okazuje się po przeczytaniu. Kolejna książka dotykająca tematyki związanej z kolonialną Afryką. Nie chciałabym powiedzieć "znowu", ponieważ jest to bardzo szeroki i złożony problem, jednak tego z powieści Onitsza się nie dowiemy, tzn. niby się dowiemy, bo sprawa jest tak ot wspomniana, liźnięta, ledwie nadgryziona i nic więcej. Sam zamysł, historia przedstawiona i postaci do bardzo dobry pomysł i ciekawy materiał na książkę, film, do rozmyślań i dyskusji. Jednak tutaj możemy sobie tylko pogdybać, tego w Onitszy nie przeczytamy.

Książka opowiada historię Fintana, dwunastoletniego chłopca wychowywanego przez matkę i przybraną babkę, ojciec i mąż od wielu lat pracuje w Afryce i nie widział swojej rodziny od narodzenia chłopca. Matka zmęczona wojną (drugą wojną światową) marzy o Afryce i połączeniu z ukochanym, który przez cały...

Chiara Gentile | 2013-04-04
Przeczytana: 03 kwietnia 2013

Tak zawsze dużo mam do powiedzenia, że aż siebie nie poznaję, bo oto po przeczytaniu tej książki, nie mam o niej zdania, mało, mam nawet "doła" z tego powodu, bo oto książka, która jakoś przemknęła mi przed oczyma, była i zakończyła się wraz z przeczytaniem ostatniego zdania. Czułam jakoś tęsknotę, nostalgię w osobie tego małego chłopca dla którego Afryka miała być domem, długo wyczekiwanym celem. Zresztą Afryka zawsze w literaturze jawi się jako kraina za którą się tęskni,która ma w sobie coś magicznego, trudno wytłumaczalnego. Ale czy Fintan odnalazł w niej szczęście? Niby tak, bo "patrzymy" jak biega, bawi się, chłonie afrykańską przyrodę. Ale...No właśnie. Chyba muszę do niej wrócić za pewien czas. Może zdołam uchwycić to, czego nie uchwyciłam teraz. Czas pokaże.

Fascynująca książka. Wprowadza nas w duszny, przesycony magią klimat Afryki.Onitsza jest wymagająca; nie nadaje się do czytana w komunikacji miejskiej. Wymaga ciągłej koncentracji i uruchomienia wyobraźni. Autor stosuje bardzo plastyczne opisy oddziaływające na wszystkie zmysły. To co przeszkadzało to wprowadzenie wielu słów w jęz. francuskim, pidgin (bez objaśnienia) oraz opisy wierzeń, mitologii zbyt skomplikowane dla laika. Ogólnie polecam, warto przeczytać. Ja na pewno jeszcze do książki powrócę.

Mario | 2012-09-27

"Onitsza" czytała mi się mozolnie, ale nie z trudem. Mozolnie, jak mozolne jest wrastanie w miejsce obce pod każdym względem, ale prawdziwe pod każdym względem, i tak samo bogate. Mozolnie, jak mozolne mogą być afrykańskie dni dla Europejczyka z północy, gorące, wilgotne, duszne. Czytanie tej książki jest jak słuchanie opowieści żywego człowieka, opowieści mówionej, pełnej np. dziwnych nazw czy imion - tak właśnie opowiadają żywi ludzie. To chwilami męczy, ale dodaje prawdziwości.
O tym to jest, jak obce staje się swoje, a potem znowu musi stać się obce, choć w sercu na zawsze już będzie swoje. A dawne swoje już obcym pozostanie na zawsze.
I o tym, jak niezwykle bogata, jak przeogromna jest kultura Afryki, jak wielki jest jej duch, jak głębokie jej sedno. I o tym, jak niewiele z tego rozumiemy, my, którzyśmy przekonani, że tylko tam, gdzie budowle i księgi, jest cywilizacja i kultura, a gdzie tego nie ma, to dzicz.
Coraz częściej się zastanawiam, czy aby nie jest odwrotnie...

Zuba | 2012-08-30
Przeczytana: sierpień 2012

Jest mi trudno ocenić tę książkę - momentami mnie nudziła, a momentami czarowała. Jest bardzo afrykańska, buzująca obfitością przyrody i tajemnicza. Historia płynie powoli, jak rzeka Niger.

Salma | 2012-01-28

Moje drugie spotkanie z Le Clezio niestety nie było tak ciekawe, jak pierwsze ("Urania"). Nie zachęcił mnie zbytnio monotonny ton narratora, mimo, że o Afryce czytać lubię. Brakowało mi o dziwo... przypisów, bo nie wszystko mające związek z wierzeniami i tradycją ludów afrykańskich jest mi bliskie. Niestety, mimo, że książeczka jest niewielkich rozmiarów, miałam wrażenie jakbym czytała coś objętości "W poszukiwaniu straconego czasu". Od Le Clezio z pewnością muszę teraz odpocząć.

Monika | 2012-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2012

Jean-Marie Gustave Le Clézio pisze o Afryce inaczej niż wszyscy. Gdy przeczytałam pierwszą jego książkę stwierdziłam, że była jak dotykanie "żywej" Afryki. Po przeczytaniu drugiej stwierdzam dokładnie to samo.