Taxi. Opowieści z kursów po Kairze

Tłumaczenie: Marcin Michalski
Seria: Z Innej Strony
Wydawnictwo: Karakter
Taksi. Hawadit il-maszawir
egipt, mubarak, rewolucja, taxi, kair

To książka dla tych, którzy chcieliby wiedzieć, dlaczego na egipskie ulice wyszli ludzie i wyjechały czołgi. Po Kairze jeździ 80 tysięcy taksówek. Kierowca każdej z nich zna – jak wszędzie w tym fachu – tysiące historii. Chalid al-Chamisi zapisał rozmowy z 58 kairskimi taksówkarzami. Opowiadają mu o największych bolączkach kraju: niedowładzie władzy, korupcji urzędników i bezkarności policji. Zwyczajni ludzie, kairscy taksówkarze, opisują szczerze, przejmująco i dobitnie, jak naprawdę żyje się w Egipcie: odnawianie prawa jazdy to droga przez mękę, spotkanie z drogówką oznacza utratę całodziennego zarobku, a ludzie żyją z dnia na dzień modląc się, żeby nie przydarzyła się im choroba albo inne nieszczęście.

Narrator książki, dziennikarz, opisuje też surrealistyczną wycieczkę po korytarzach władzy, którą odbył po to, by zadać niewygodne pytanie wyższemu urzędnikowi – i oczywiście nie uzyskać na nie odpowiedzi. Za to w mediach królują – znane i u nas – tematy zastępcze, jak na przykład wielki projekt „Tuszka” (gigantyczne i nieudane przedsięwzięcie irygacyjne zmierzające do stworzenia nowej doliny Nilu) albo luksusowe Taxi Stołeczne, przeznaczone dla obcokrajowców. W tym wszystkim Egipcjanie próbują żyć godnie, pięknie albo chociaż z poczuciem humoru.

Z TAXI wyłania się portret narodu w stanie wrzenia, na skraju wybuchu od co najmniej 30 lat. Jak mówi jeden z bohaterów książki:

Osiemnastego i dziewiętnastego stycznia właściwie nie stało się nic takiego (chodzi tu o tzw. „rozruchy chlebowe” ze stycznia 1977 roku, wywołane zniesieniem państwowych dotacji na podstawowe artykuły spożywcze – przyp. tłum). Zaczęła się rewolucja, ale widzi pan: nikt jej nie dokończył. Po tym wszystkim władza zasiała ludziom w głowach strach przed głodem. Żony zaczęły przytrzymywać mężów za ręce i mówić: „Nie idź, bo nam dzieci pomrą”. Oprócz głodu, co go zasiali w brzuchach Egipcjan, zasiali jeszcze strach, tak że każdy myśli sobie: „A co mi do tej całej awantury?”.

źródło opisu: www.karakter.pl

źródło okładki: www.karakter.pl

Monika | 2011-03-08
Przeczytana: 08 marca 2011

Odliczałam dni do ukazania się tej książki na rynku polskim.

Doczekałam się. Dzisiaj ją kupiłam. Dzisiaj zaczęłam czytać. Dzisiaj czytać skończyłam. Warto było czekać!

Książka składa się z 58 opowieści kairskich taksówkarzy. Opowieści o korepetycjach dla dzieci, polityce, niedożywieniu, gekonach, Mubaraku, kinie, teatrze, dżinach, Saddamie, Ameryce, szykanach ze strony policji, odnawianiu prawa jazdy, kobietach... Jednym słowem - o życiu w Kairze i Egipcie na początku XXI wieku.

Kocham Kair, ale niekoniecznie lubię jazdę "ichnimi" taksówkami. Czytając tę książkę czułam wszechobecny smród spalin, słyszałam kakofonię klaksonów, ryczące radio...

Książka momentami rozśmiesza, momentami zaskakuje. Jako całość - daje do myślenia.

Szczególnie ujęła mnie opowieść nr 13. Pokojowego Nobla dla taksówkarza, który to opowiedział!

fiNka | 2014-01-31
Przeczytana: 30 stycznia 2014

Bardzo ciekawa ksiazka. Opowiesci zwyklych ludzi o zwyklych I niezwyklych sprawach. Zwlaszcza utkwila mi w pamieci opowiesc nr 13. Czuje tylko pewien niedosyt, bo chcialabym jeszcze I wiecej takich historii.

jagarkar | 2014-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2014

Książka, którą się pochłania! Napisana w tak lekki i dowcipny sposób, że aż otworzyłam szeroko oczy ze zdumienia, gdy znalazłam się na ostatniej stronie.

Chalid Al-Chamisi zabiera nas w podróż egipskimi taksówkami i czujemy się, jakbyśmy siedzieli w bagażniku i podsłuchiwali jego rozmowy z taksówkarzami. To naprawdę ekscytujące!
Co ciekawe, nasza znajomość Egiptu może być zerowa (tak jak moja), a i tak nic nam nie umknie - książka jest nasycona przypisami.

Jeśli Twoja wiedza o Egipcie również ogranicza się do skojarzeń z celem wakacyjnych wycieczek większości Polaków, czy przebłysków z serwisów informacyjnych o dymisji egipskiego prezydenta, koniecznie sięgnij po tę książkę.
Poznasz historie zwykłych ludzi, niezadowolonych z władzy, narzekających, ale przy tym nie tracących poczucia humoru, swobody w rozmowie z nieznajomymi i wzruszającej szczerości.

Cóż więcej mogę powiedzieć? Wsiadaj!

Michał | 2011-03-15
Przeczytana: marzec 2011

Nie mogłem się oderwać od lektury. Niesamowity przegląd taksówkarskich indywiduów, można boki zrywać czytając ich teorie. Wyłania się z nich obraz udręczonych życiem (sprowadzającym się do próby związania końca z końcem) Egipcjan, którzy w zdecydowanej większości nie wierzą już w swój kraj.
Ponadto książka jest doskonała w warstwie językowej -- tłumacz mistrzowsko oddał barwny i żywy język ulicy.
lektura obowiązkowa!

książek: 2023
Agata | 2012-04-12

Nazawałabym ją nawet historyczną. Idealne studium psychologiczne buntu jednostki do władzy. Polecam szczególnie!

kalofonia | 2012-01-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Reportaż

Dla zainteresowanych ostatnimi wydarzeniami w Egipcie.

Ania | 2016-04-23

Spodziewałam się chyba czegoś nieco innego...
Sam pomysł na książkę - ciekawy. Oczami wyobraźni widzę serię: Taxi: opowieści z kursów po Warszawie/Paryżu/Rzymie.
Na koniec lektury byłam już lekko zmęczona pokazywaniem, że życie w Kairze jest trudne a biedni są zawsze krzywdzeni przez system.

Ewa | 2012-01-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 04 stycznia 2012

'TAXI. Opowieści z kursów po Kairze" to zbiór 58 ciekawych opowiastek opisujących trudy codziennego życia przeciętnych obywateli Egiptu. Warto przeczytać.

Ninque | 2014-01-14
Przeczytana: grudzień 2012

Ciekawa i zabawna książka która w opowieściach Kairskiego taksówkarza ukazuje obraz współczesnego Egiptu. Głównych problemów, bolączek i marzeń jego mieszkańców, ale także nudnej codzienności która dla nas jest już sama w sobie dość orientalna i pouczająca.

miluch | 2011-05-19
Przeczytana: kwiecień 2011

dobra opcja ale chyba tylko do tramwaju. Klimat Egipski chyba lepiej poczuć z innych lektur.