Pozycja słońca

Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog

Autorka powieści Pozycja słońca jest córką Finki i Egipcjanina. Jako dziecko mieszkała z rodzicami w Indiach, Libii, Arabii Saudyjskiej i Egipcie. W 1987 roku, mając 13 lat, przeniosła się z matką do Finlandii. Ukończyła studia na uniwersytecie w Helsinkach, przygotowuje doktorat z historii nauk społecznych. Książka opowiada historię miłości dwojga ludzi pochodzących ze skrajnie odmiennych kultur, widzianą oczami ich córki. Przedstawia jej życie między dwiema kulturami i próbę odnalezienia własnej tożsamości, innej niż silne indywidualności rodziców. Pochodzili oni z tak różnych światów, że nie mieli szans na przetrwanie we wspólnym związku. Konkretnym, a jednocześnie wieloznacznym symbolem różnic kulturowych, między którymi żyje dorastająca dziewczyna, jest sposób obierania pomarańczy: inny w Egipcie i inny w Finlandii. Powieść ma formę poetyckiej, pełnej barw, zapachów oraz dźwięków mozaiki. Na każdym kroku pojawiają się kontrasty i sprzeczności: blask złotych ozdób i biel szpitalnego pokoju, żar pustynnego słońca i chłodna woda jeziora, gorąca miłość i strach przed najbliższym człowiekiem. Autorka umiejętnie i naturalnie wiąże przeszłość i teraźniejszość, w zapamiętane ze swojego dzieciństwa oraz okresu dojrzewania reakcje i odczucia wplata poszczególne fazy rodzenia się i umierania miłości rodziców. Tłum. Mejor-Trzcińska Joanna Okładka: miękka, Rok wydania: 2005,

Natalia Klecha | 2016-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2016

Dziwna ta książka. Taka inna. Chaotyczna. Taka rzeka myśli. Jedna za druga, często niepowiązane z sobą. Bardzo, wydaje mi się, trudny zabieg, bo ociera się blisko granicy z grafomaństwem, a tą, chyba, łatwo przekroczyć niepostrzeżenie.

Ale słowa są bardzo poetyckie, to fakt. Tylko nie ma u niej tej lekkości jak u Osieckiej np. Tak jakby się z nimi biła, i jeszcze nie do końca się z nim zaprzyjaźniła i uznała za swoje.

Taaak, tej lekkości mi brakuje. Ale to, że mi jej brakuje nie znaczy, że jest zła. W moim świecie i umyśle może być ciężka, ciężkawa, ale gdzieś indziej, w jakimś innym może być idealna. I to fajne jest. Dobre.

Wszystko w tej książce jest przenośnią, metaforą. Trzeba bardzo wysilać zmysły, by to rozczytać.

Najważniejsze fakty, najistotniejsze zdarzenia, podane mimochodem, jakby przypadkiem, nieistotne w swym istnieniu. Lekko wstydliwe, speszone, emanujące pięknem poetyckich słów. Zabieg, który sprawia, że nawet cierpienie wydaje się być piękne, pożądane, jak...

Karolina Kułakowska | 2012-05-22
Przeczytana: 22 maja 2012

Przepiękna, poetycka opowieść o życiu na pograniczu dwóch kultur.

magda | 2016-11-10
Kamila | 2016-10-09