Ziemia jest grzeszną pieśnią

Maa on syntinen laulu
83-210-0722-8
literatura fińska
Filifionka

Debiutancka powieść Timo Mukki, wydana, gdy autor miał 19 lat.

Mario | 2016-11-11

Czytałem tę powieść lata temu, a mimo to zapadły mi w pamięć liczne z niej obrazy, jej atmosfera, wymowa. To prawda, że autor był nastolatkiem pisząc to dzieło, ale jego życie było krótkie, przeżył je w innym tempie niż większość z nas, i śmiem twierdzić, że "Ziemia..." jest utworem dojrzałym, może nawet wielkim.
Jej tematem jest antybukolika, antyidylla, jest nim napięcie, które rządzi relacjami między ludźmi w małej, zamkniętej społeczności gdzieś na krańcach świata, na północnych rubieżach Europy. To napięcie jest również erotyczne, ale nie przede wszystkim, i często wszystkie inne napięcia w erotyce się jedynie wyrażają, a biorą się z nieuporania się z uczuciami wobec siebie i innych. W tym sensie powieść Mukki dotyczy nas wszystkich, bez wyjątku.
A przy tym dostajemy arcyciekawy opis życia w tym tak niewyobrażalnym, przynajmniej dla mnie, nieludzkim klimacie.

Freya | 2016-02-15
Przeczytana: 14 lutego 2016

Pokuszę się o stwierdzenie, że "Ziemia jest grzeszną pieśnią" to taka skrócona fińska wersja "Chłopów" ze sporą domieszką Harlequina. Przyznam, że miks wyszedł całkiem niezły, szczególnie jak na twórczość 19-latka.
Książka opisuje życie na wsi Siskonranta w północnej Finlandii. Jej mieszkańcy wiodą spokojne, acz pracowite życie. Przeważnie to zmęczeni robotą, niejednokrotnie szukający ulgi w alkoholu mężczyźni, oraz narzekające na nich tudzież w pełni pokorne kobiety. Są jednak jednostki, które znudzone tą monotonią szukają sobie rozrywek. Tutaj przedstawię Martę Mäkelä, główną bohaterkę powieści, która (delikatnie rzecz ujmując) do najcnotliwszych nie należy. Autor przedstawia nam życie wsi dzień po dniu, pozwalając zgłębić mentalność i problemy fińskiego ludu we wcale nie tak dawnych czasach.
Powieść jest na wskroś fińska - mamy saunę, wódkę, kaamos, depresję i samobójstwo. Mamy długie opisy przyrody - jezior, lasów, roślinności. Mamy - nie bezpośrednio, ale bardzo wyczuwalne na...

| 2016-01-15

Okładka wyjątkowo nie zachęcała mnie do przeczytania tej książki, ale lektura to lektura :). Powiem szczerze, że książka nie jest trudna w odbiorze i całkiem dobrze mi się ją czytało, jednak zgodzę się z opiniami, iż fińska prowincja została przedstawiona w dość jednolity sposób - wszyscy bohaterowie zostali, mówiąc brzydko, "wsadzeni do jednego wora". Stąd bardzo ważny wątek ojca-Juhaniego został zdominowany przez rozpustę, która może być brana za główny temat utworu, co, myślę, jest trochę niesprawiedliwe...

frotka | 2014-06-10
Na półkach: Przeczytane, 2014

Mam problem z tą książką. Niby dobrze napisana, ale...
Według tej powieści chłopi fińscy tylko czekają żeby pomacać piersi kobiet, albo uszczypnąć je w tyłek. Wszyscy tylko szukają okazji żeby z kimś się przespać. Dla mnie to jednak za mało. Może wynika to z tego, że Mukka miał tylko 19 lat jak napisał tę historię.

| 2010-07-24

Świetnie napisana powieść, przenosi czytelnika do świata, w którym ludzie są inni, inne jest życie, obyczaje. Czytałam całą noc, nie mogąc oderwać się od książki. Polecam każdemu, szczególnie na samotne jesienne/zimowe wieczory. Rewelacja.

Dominika | 2016-02-27

Książki tej nie da się wyrzucić z głowy i gwarantuje, że będzie się Wam przypominała w najmniej oczekiwanych momentach. Ciekawa i warta przeczytania.

Sophy | 2016-11-19
Przeczytana: 17 listopada 2016