Czerwone maki

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
7 (28 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny

Ambitne, pięknie opowiedziane, z galerią intrygujących postaci i żywą akcją rozgrywającą się we wspaniałej scenerii, Czerwone maki ukazują czytelnikowi unikalny region Tybetu sprzed okupacji, burząc wiele mitów o nastawionej pacyfistycznie społeczności głęboko religijnych ludzi. Rozgrywająca się we wschodniej części kraju, gdzie autokratyczni naczelnicy swoją władzę zawdzięczają chińskim cesarzom z późnej dynastii Ming i wczesnej Cing, powieść ukazuje społeczeństwo feudalne w jego pełnym rozkwicie. Przepełnione zbytkiem i zmysłowością życie, namiętne romanse i krwawe waśnie rodowe stanowią centralną część wartkiej historycznej opowieści, która uczyniła dla Tybetu to, co powieści Garcii Marqueza dla Kolumbii, a Faulknera dla amerykańskiego Południa.

Gosia | 2016-10-07
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 06 października 2016

Gdybym nie zobaczyła tej książki na półce w bibliotece, pewnie trudno byłoby mi ją wyszukać i oznaczyć jako tę, którą chcę przeczytać.
Zainteresował mnie zarówno opis, jak i autor - Alai - Tybetańczyk mieszkający w Chinach.
Książka to zapis pewnego odcinka historii tybetańskich szczepów, ich naczelników, kobiet, zwyczajów, codziennego życia, walk, seksualności, która była ważnym i nieraz zmieniającym bieg historii elementem życia.
Piękne opisy dzikiej przyrody. Ta książka przybliża nam nieznaną krainę. Przewracałam kartkę za kartką i co chwila zaskakiwał mnie jakiś opis czy uwaga na temat życia codziennego, stosunków społecznych i rodzinnych tamtejszych szczepów.
Autor zastosował tu też ciekawy zabieg. Narratorem jest drugi syn naczelnika, który teoretycznie nie ma szans na zostanie następcą naczelnika, ponieważ nie jest synem pierworodnym, a poza tym jest idiotą. Jego oczami oglądamy otaczający go świat, który stopniowo się zmienia. Razem z nim staramy się też go zrozumieć.
A...

Miłka | 2015-06-24
Przeczytana: 22 czerwca 2015

Literatura niejednokrotnie zapewniła nam bohaterów nietuzinkowych, odmiennych, wyróżniających się na tle standardowych, wręcz szarych postaci. I tak jak zwykli bohaterowie są dość przewidywalni, tak kreacje nieszablonowe potrafią nas zadziwiać niemal co krok, powodując równie nieprzewidywalne miny na naszych twarzach. To piękne, że możemy wkroczyć w świat, który nas nie znudzi, w którym każda nowa postać przynosi nam „niewiedzę” i nieodgadniony przyszły los.

Tak właśnie zapamiętam ambitną chińską powieść „Czerwone maki” autorstwa Alai’ego, w której głos narratora jest jednocześnie głosem drugiego syna naczelnika rodu Maichi, uznawanego oficjalnie za idiotę. Bohatera poznajemy już jako kilkunastolatka i wraz z jego myślami wyruszamy w urozmaiconą wędrówkę odczuć, rozważań, podejmowania nieoczekiwanych decyzji i przewidywania przyszłych zdarzeń. Muszę przyznać, że autor wykreował postać bardzo barwną, mimo iż z punktu widzenia swojej rodziny, służby i podległych mieszkańców, był...

predator_rusyfikator | 2016-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2014