Beerholm przedstawia

Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
Beerholms Vorstellung
literatura niemiecka, los, magia

Historia życia magika-iluzjonisty ucieszy czytelników lubiących efektowną fabułę. Absolwent teologii, zafascynowany także matematyką, zbacza z kapłańskiej drogi, by uczyć się magii u jednego z mistrzów tej sztuki. Rychło talent bohatera odkrywa impresario, który zapewnia mu błyskotliwą karierę. U szczytu sławy Beerholm, próbując przekroczyć granicę niemożliwego, przeżywa jednak załamanie. Wycofuje się z aktywnego życia, by na wieży telewizyjnej spisać swoją biografię i niekonwencjonalnie ją zakończyć. Powieść opowiada o buncie przeciw temu, co rządzi materią i ludzkim losem - oraz o wszystkim, co istnieje, choć mogłoby nie istnieć.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2004

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

Mario | 2014-02-19

Jedna z ważniejszych powieści - ważnych dla mojego widzenia świata. Z pewnością niektórym wyda się błahą zabawą, trafi za to do tych, którym podobny do tworzącego kanwę tej książki smutek towarzyszy przez całe życie...

RudaDolnośląska | 2012-04-29

Cudowna książka. Niesamowity klimat, niecodzienny styl, naprawdę wyjątkowa. Niezwykłe podobieństwo do Blaszanego bębenka ( co jest oczywiście na plus!).

misiel | 2014-01-26
Przeczytana: 25 stycznia 2014

Mam wrażenie, że Kehlmannowi przy tworzeniu tej powieści przyświecał jeden cel: chciał, aby przyznano mu którąś z "ważnych nagród literackich", rozdawanych przez bardzo starych i poważanych mędrców. Skoro ma być nagroda, to forma musi być nietuzinkowa, wiele dygresji, zwodniczych tropów, dialog i igraszki z czytelnikiem (prawda to co Beerholm opisuje czy jednak iluzja?). Ale to tylko forma, a treść? Są tacy którzy twierdzą, że to książka o poszukiwaniach Boga ("Wiener Zeitung") lub o "pisaniu jako snuciu sieci iluzji, tworzeniu literatury i świata przedstawianego. O dochodzeniu do mistrzostwa w sztuce" ("Wyborcza"). Z kolei z notki okładkowej możemy wnioskować, że przeczytamy o walce człowieka z nieubłaganym losem (i tu jesteśmy chyba najbliżej prawdy). A może jest to jednak historia o destrukcyjnej sile obsesji? A może o nieprzystosowaniu społecznym? W każdym razie nie ulega wątpliwości że ta "Beerholm przedstawia" MUSI traktować o czymś fundamentalnym.

Czyli powieść nie wiadomo...

Adrian | 2016-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2016