Ołówek stolarza

Seria: Kalejdoskop
Wydawnictwo: Muza
O lapis do carpinteiro
8373192417

Niesamowita historia o miłości, wolności i melancholii, która rozpoczyna się w straszliwych czasach hiszpańskiej wojny domowej i trwa do dzisiaj. To historia ludzi z przeciwnych stron barykady, których łączą i ratują niepojęte uczucia. Malarz, który na ścianie celi ołówkiem portretuje twarze swoich towarzyszy, i jego kat, zafascynowany pięknem tej sztuki. Splatając elementy historii i fikcji, autor portretuje magiczną rzeczywistość zagubionej we mgle hiszpańskiej Galicji. Nieprawdopodobny talent autora do opowiadania anegdot sprawia, że lektury tej nie da się szybko zapomnieć.

źródło opisu: [Muza, 2002]

allison | 2011-07-07
Przeczytana: 06 lipca 2011

Historia może i ciekawa, ale opowiedziana bardzo chaotycznie. Spodziewałam się czegoś więcej, zwłaszcza, że recenzja na okładce obiecuje piękną opowieść o miłości, nienawiści, wojnie... Owszem, jest wszystkiego po trochu, ale całość przypomina groch z kapustą:).

Zaintrygowana | 2015-10-29
Przeczytana: lipiec 2009

Według mnie "Ołówek solarza" to książka, do której można wracać wiele razy i przeżywać opowiedzianą historię z taką samą intensywnością oraz zaangażowaniem. Jest to intrygująca opowieść o hiszpańskiej wojnie domowej i ludziach nią dotkniętych, których wzajemne, skomplikowane relacje prowadzą akcję. Idealna lektura dla wielbicieli realizmu magicznego w świetnym wydaniu. Pozornie, powieść jest chaotyczna, poprzez ciągłe zmiany narratora wybija z czytelniczego rytmu, jednocześnie zmuszając do myślenia i szybkiego kojarzenia zapamiętanych faktów. Główny wątek oparty jest na ściśle splecionych, za sprawą kobiety, losach doktora Daniela Da Barca i więziennego strażnika Herbala. Miłość lekarza i Marisy to wspaniały przykład prawdziwego uczucia, które przezwycięża tęsknotę, niechęć rodziny i lata więzienia, a co najważniejsze, nie ma w nim krzty banału. Obok owego afektu, jak cień stoi długoletnia, skrywana fascynacja Herbala narzeczoną doktora.
Powieść jest spisana na zasadzie...

Marta | 2013-08-26
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Piękna opowieść o miłości, wolności i wierności ideałom. Pomimo, że książka jest cieniutka, to jednak autorowi udało się zawrzeć na jej stronach, i to zawrzeć w niesamowity i interesujący sposób) całą esencję opowiadanej przez niego historii.

Bałucki | 2018-03-24

Ta książka jest po to abym ją przeczytał i zadał sobie pytanie po co to coś powstało...

| 2017-03-13
Przeczytana: marzec 2017