Ołówek stolarza

2002-01-01
2002-01-01
8373192417
Maria Filipowicz-Rudek
literatura galisyjska literatura hiszpańska wojna domowa

Najpiękniejsza historia jaką kiedykolwiek zdarzyło mi się czytać, zamieszczona w cienkiej książeczce. Znaleziona przypadkiem w centrum taniej książki, stała się moją ulubioną książką. Poetycki, przepiękny język, zostawiający Zafona daleko w tyle, ciekawie prowadzona narracja, nieco wymagająca, jednak dzięki temu posiadająca nieodparty urok. Wspaniała pozycja.

Zainspirowała mnie opinia obserwowanego Czytelnika i przeczytałam ;)

Moje odczucia względem tej książeczki są teraz takie, że warto ją przeczytać, choć nie od razu wiedziałam czy mi się podoba. Po kilkunastu stronach miałam dość sceptyczne nastawienie ale pomyślałam 'cienka jest to doczytam do końca'.
No i rozkwitała w trakcie czytania.

Początek, no może tak z jedna/trzecia książki był lekko trudny w odbiorze z powodu chaotycznego przeskakiwania pomiędzy historyjkami i zmianami w sposobie narracji (a upał i duchota też nie sprzyjały skupieniu).

Gdy już zakotwiczyłam się w niej - poleciało z górki, nawet może za szybko się skończyła.

Trochę mało było tej historii miłosnej. Stanowiła jedynie kanwę opowieści. Lecz wtedy byłaby to pewnie zwykła opowieść o miłości w trudnych czasach.
A tak znalazłam w niej ciekawą, wielowymiarową postać strażnika Herbala, która przykuła moją uwagę i zdominowała głównego bohatera doktora Da Barca.
No może z wyjątkiem pięknej sceny proszonego obiadu w więzieniu...

Zainspirowała mnie opinia obserwowanego Czytelnika i przeczytałam ;)

No i rozkwitała w trakcie czytania.

Początek, no może tak z...

Wprost wierzyć się nie chce, że tak wspaniałe dzieła tak łatwo popadają w zapomnienie. Wydany siedemnaście lat temu „Ołówek stolarza” zdecydowanie zasługuje na więcej niż czterdziestu czytelników i cenę 1 zł na Allegro.

To wyborna rzecz, do tego pięknie opowiedziana, pełna niepowtarzalnych epizodów, przesycona czułością i poniewierką. To historia miłosna w ponurych czasach, w której – o czym wiemy od sceny otwierającej powieść – cierpliwość została nagrodzona bez przeskakiwania pokoleń. Ale zanim to się dokonało, było i nieludzko, i gruźliczo, i złowróżbnie, jak to w Hiszpanii lat 30. ub.w.

Rivas stworzył potrafiące zawładnąć wyobraźnią postacie na każdym szczeblu sprawczości, a że jest również poetą, zanurzył je w świecie na przekór czasom bogatym w poezję. Kolor więźniów. Rozpruty łach wojny. A najbardziej spodobał mi się pewien bardzo konkretny – po szczegóły odsyłam do lektury – szkielet powietrza.

Według mnie "Ołówek solarza" to książka, do której można wracać wiele razy i przeżywać opowiedzianą historię z taką samą intensywnością oraz zaangażowaniem. Jest to intrygująca opowieść o hiszpańskiej wojnie domowej i ludziach nią dotkniętych, których wzajemne, skomplikowane relacje prowadzą akcję. Idealna lektura dla wielbicieli realizmu magicznego w świetnym wydaniu. Pozornie, powieść jest chaotyczna, poprzez ciągłe zmiany narratora wybija z czytelniczego rytmu, jednocześnie zmuszając do myślenia i szybkiego kojarzenia zapamiętanych faktów. Główny wątek oparty jest na ściśle splecionych, za sprawą kobiety, losach doktora Daniela Da Barca i więziennego strażnika Herbala. Miłość lekarza i Marisy to wspaniały przykład prawdziwego uczucia, które przezwycięża tęsknotę, niechęć rodziny i lata więzienia, a co najważniejsze, nie ma w nim krzty banału. Obok owego afektu, jak cień stoi długoletnia, skrywana fascynacja Herbala narzeczoną doktora.
Powieść jest spisana na zasadzie retrospekcji, a niektóre części stanowią swoistą spowiedź strażnika. który opowiada historię poplątanego życia młodej prostytutce. Czytając, ma się wrażenie, że zdarzenia rzeczywiście wyciągane są z zakamarków pamięci; są jakby "przykurzone". Powieść napisano bardzo dobrym językiem, a całość jest tajemnicza, trochę oniryczna, ukazuje rzeczywistość, gdzie nic nie jest pewne i stałe. Magicznego klimatu powieści nadaje wprowadzenie postaci z innych światów, czyli nieboszczyka malarza, Śmierci i Stalowego człowieka, którzy są swego rodzaju alegoriami. Serdecznie polecam!

Historia może i ciekawa, ale opowiedziana bardzo chaotycznie. Spodziewałam się czegoś więcej, zwłaszcza, że recenzja na okładce obiecuje piękną opowieść o miłości, nienawiści, wojnie... Owszem, jest wszystkiego po trochu, ale całość przypomina groch z kapustą:).

Piękna opowieść o miłości, wolności i wierności ideałom. Pomimo, że książka jest cieniutka, to jednak autorowi udało się zawrzeć na jej stronach, i to zawrzeć w niesamowity i interesujący sposób) całą esencję opowiadanej przez niego historii.

Ta książka jest po to abym ją przeczytał i zadał sobie pytanie po co to coś powstało...

• Hiszpania
  • Domowa biblioteczka