Osiem zeszytów

Wydawnictwo: W.A.B.
Selo das Despedidas
Brazylia
niebieska

W Brazylii Studart jest legendą. Pierwszą damą południowoamerykańskiego feminizmu. Niepokorną działaczką polityczną. Przede wszystkim zaś genialną pisarką, która pisanie traktowała zaledwie jako dodatek do wszechstronnej działalności. Siostry Mariana i Leonor wiodą życie na pozór godne pozazdroszczenia. Leonor jest żoną szanowanego profesora uniwersytetu, Mariana - wziętym adwokatem. Obie są jednak nieszczęśliwe. Okrutny mąż upokarza Leonor, obarczając ją winą za to, że nie mają dzieci. Jedyny syn Mariany i jej ukochany nie żyją, a samolubna i kapryśna matka nie może jej wybaczyć, że wyszła za mąż wbrew tradycji, która każe najmniej atrakcyjnej córce zostać przy matce, by opiekować się nią na starość. Jako pierwsza nakaz ten złamała Maria - ciotka Mariany i Leonor. Choć nie związała się z żadnym mężczyzną, dała się poznać jako kobieta przekorna i niezależna: próbowała zarabiać pisaniem i odważyła się okazać miłosierdzie wykluczonej z rodziny siostrze. Maria popełniła samobójstwo. W testamencie zapisała Marianie swoje pamiętniki. Notatki rzucają światło na mroczną rodzinną historię. I inspirują siostry do tego, by wziąć los we własne ręce, a stąd już tylko krok do zbrodni... Powieść napisana barwnym, porywającym językiem. Pełna namiętności, tajemnic, kobiecej zazdrości, niebezpiecznych marzeń i faryzejskiej dobroci.

książek: 1989

Naprawdę zaczęłam się zastanawiać, do czego zdolni są spece od marketingu, aby tylko książka sprzedała się. W tym wypadku, na szczęście, nie natrafiłam na 'pisarkę wszech czasów' czy 'romans wszech czasów' (bardzo popularne stwierdzenia), tylko na porównanie Heloneidy Studart do Simone de Beauvoir. Prawda, że dość mocny chwyt?
Jako czytelniczka świeżo po lekturze 'Ośmiu zeszytów' mogę wysnuć dwa wnioski.
Po pierwsze - czemu ta książka ma tak niską ocenę? Ciężko było mi się oderwać od historii sióstr Mariany i Leneor, głównie z powodu świetnego stylu pisarki, intrygującego klimatu Brazylii, ciekawej historii i ostatnio moim ulubionym tematem, czyli o kobietach wobec tradycji swojego otoczenia. Naprawdę można zdziwić się, że rodzice tak mogą postępować z dziećmi, a ich skutki mogą być tragiczne.
Po drugie - porównanie pani Studart (znanej w Brazylii działaczce politycznej) do de Beauvoir może wydawać się lekką przesadą, ale widać, że 'Osiem zeszytów' pisała feministka....

Sławka | 2014-03-19

Bycie kobietą jest trudne samo w sobie. Ale bycie kobietą w skrajnie katolickiej rodzinie w kraju prawie wyznaniowym to masakra. Matki mszczą się na córkach za swoje zmarnowane życie , siostry donoszą na siebie z zazdrości,rodzice oddający córkę do zakonu za pójście do łóżka, sodomia i gomoria! I to w XX wieku. To własnie Ameryka Południowa.Brazylia.

Liliowa | 2011-02-06
Przeczytana: 04 lutego 2011

Seria z miotłą, publikowana od 2005 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B., poświęcona jest twórczości kobiet. I właściwie tyle tylko łączy wszystkie powieści należące do owego cyklu - ich autorkami są kobiety, a i same książki traktują w większości, jak zdążyłam zauważyć, o kobietach. Poruszają wszelkie życiowe tematy, opowiadają o kobiecych problemach, dylematach i rozterkach. Seria ta jest rekomendowana w wielu recenzjach, toteż od dawna chciałam się z nią zapoznać. Wybór padł na "Osiem zeszytów", powieść brazylijskiej pisarki, Heloneidy Studart.

Siostry Mariana i Leonor wywodzą się ze znamienitego rodu Nogueira Alencar. Wiodą życie eleganckich dam u boku bogatych mężczyzn. Mariana - ceniony prawnik, Leonor - żona szanowanego wykładowcy uniwersyteckiego; kobiety zdają się mieć wszystko, czego potrzeba do szczęścia. W rzeczywistości jednak ich życie to ciągła fala rozczarowań, bólu i złości. Leonor dusi się w małżeństwie, nienawidząc męża jak najgorszego wroga; Mariana cierpi po...

martolina | 2015-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

Bardzo dobra powieść. Autorka w sposób bardzo ciekawy ukazała to, do czego prowadzi brak miłości, zrozumienia i wolności w rodzinie, gdzie największą wagę przykłada się do tradycji i honoru, które przekłada się ponad szczęście jej członków. Dziwi mnie fakt, iż od pokoleń kobiety w rodzie akceptowały swój i tego samego wymagały od swoich córek. Te, które chciały podążać za wolnością i marzeniami, ponosiły surową karę. Najmłodsze członkinie rodu będą starały się odwrócić złe fatum, które ciąży na kobietach pochodzących z tej rodziny. Książka bardzo interesująca również ze względu na opisane toksyczne relacje między małżonkami czy córkami a matkami. Polecam

Erised | 2014-06-05
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 05 czerwca 2014

Wzięłam tę książkę z półki dość przypadkowo, stała między Fuentesem a Llosą, wyglądała dość obiecująco ale to nie był jeden z tych szczęśliwych strzałów. Czyta się ją dość topornie, historia pozbawiona jest głębi, bohaterowie są jakby rozmyci, niedokładni, niewiarygodni. Najbardziej podobały mi się fragmenty dziennika Marii, być może ze względów historycznych. Ogólnie mocno średnia (nie czuć brazylijskiego upału!).

neuromance | 2016-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Bardzo wciągająca proza. Mocno feministyczna, a jednak wciąż pachnąca telenowelą rodem z Brazylii. Mało emocjonalna, ale portrety psychologiczne są dość ciekawie oddane. Nie jest to książka wybitna, ale fragmenty dziennika Marii das Gracas są naprawdę interesujące. I chyba dużo bardziej niż akcja powieści tocząca się w czasach współczesnych.

Ewusia221 | 2014-06-14

To książka z gatunku iberoamerykańskich. Klimaty jak u Pani Isabel Allende. Lubię klimat gdzie rzeczywistość jest jakby już zaprogramowana a kobiety muszą się jej poddać. A jednak bywa inaczej.

Maggi | 2014-09-16
Przeczytana: 17 lipca 2014

Rewelacyjna książka. Może i jest to powieść feministyczna, ale nie jest to feminizm wojujący - raczej uświadamiający. Postaci mężczyzn to galeria ohydnych typów, ale kobietom też daleko do ideału.. A już postać matki głównych bohaterek (Mimi) - jest absolutnie przerażająca.. Wspaniała proza (z duchem Flauberta unoszącym się w tle) - ironiczna i momentami zabawna, a jednocześnie dojmująco poważna, poruszająca bolesne problemy, kipiące emocje i tłamszone namiętności. Nie sposób się oderwać!

Agłaja | 2011-09-10
Przeczytana: 28 sierpnia 2011

książka jest kolejnym dowodem tego jak historia lubi się powtarzać - koleje losu kobiet samotnych, opuszczonych pomimo stałej obecności najbliższych

Alicja | 2012-10-24
Na półkach: Klub Książki, Przeczytane
Przeczytana: 17 października 2012

Dobra, ale nie bardzo dobra... To określa uczucia po przeczytaniu tej książki. A właściwie żadnych uczuć.