Wyzwanie czytelnicze LC

Szkice piórkiem

Wydawnictwo: CiS
8,34 (241 ocen i 34 opinie) Zobacz oceny
10
51
9
77
8
54
7
41
6
8
5
4
4
3
3
3
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
8385458115
liczba stron
560
słowa kluczowe
diarystyka, Andrzej Bobkowski
kategoria
historyczna
język
polski

Książka jest zapisem z czterech lat i trzech miesięcy wojny Andrzeja Bobkowskiego. Francja 1940 - 1944. Jest to jedna z najwybitniejszych pozycji XX-wiecznej polskiej diarystyki. Po prostu znakomita proza.

 

źródło opisu: http://ksiazki.wp.pl

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1502)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 865
Jolanta | 2018-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2018

Długo czytałam, ale to dość obszerna i niełatwa książka. Niezwykły, bardzo osobisty dziennik z lat 1940-1944 Andrzeja Bobkowskiego, przebywającego wraz z żoną w tym czasie w Paryżu. Miał wtedy 26 lat. Z wykształcenia był ekonomistą, ale jak wynika z pamiętnika, literaturą i nie tylko, interesował się prawie od zawsze. Stąd może jego łatwość pisania. Te wojenne zapiski są wyjątkowym przekazem tego, co się działo i jak się żyło w okupowanej Francji.
Autor pisze o sztuce,literaturze, polityce, o codziennym własnym życiu i życiu Francuzów.
Francuska kolaboracja z okupantem trwa w tym czasie w najlepsze, żyje się właściwie prawie normalnie. Można się swobodnie poruszać, w związku z czym autor wraz z żoną lub przyjacielem często podróżują rowerem na południe Francji. Mimo ewakuacji, przesiedleń, Francuzi piją zawsze dostępne wino, jedzą oliwki, sery, owoce morze. Mają pieniądze. Autor zachwyca się francuską kuchnią, sztuką, krajobrazem, ale jego uwagi o Francji i Francuzach w czasie...

książek: 302
Voudini | 2015-01-03
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam

To była fascynująca i bardzo długa podróż. „Szkice piórkiem” najlepiej czytać niespiesznie, poddając się zaproponowanej przez autora formule notatek o różnym ciężarze gatunkowym, serwowanych naprzemiennie, co pozwala na oddech i na refleksję.

To, co rozpoczyna się jako zapiski z Paryża i rychło przekształca się w dziennik z podróży rowerowej przez okupowaną Francję, przybiera później postać traktatu historiozoficznego, w którym autor z obecnej, szokującej perspektywy, analizuje mechanizmy przemian ustrojowych i społecznych w Europie oraz ich wpływ na koleje dziejów ludzkości, negując mit o stałym tej ludzkości rozwoju. Próbuje się przy tym Bobkowski zmierzyć z rzeczywistością przekraczającą niemal możliwości pojmowania. I jedynej drogi do próby pojęcia tej rzeczywistości upatruje autor w odrzuceniu dotychczasowych dogmatów, które nagle zdezaktualizowały się i przeszły do historii, czego ludzie, po części z szoku, po części z ograniczenia, wciąż nie chcą przyjąć do...

książek: 6732

Wróciłam do "Szkiców piórkiem" po latach, tym razem w formie audiobooka (świetnie czyta go Adam Ferency, jeden z moich ulubionych lektorów i aktorów).

Pamiętnikarskie zapiski Bobkowskiego to nie tylko opis wojennej rzeczywistości w okupowanej Francji. To także, a może nawet przede wszystkim, głębokie refleksje na różne tematy - sztuka, literatura, polityka, historia, religia, etyka...

Czyta się te rozważania z wielką przyjemnością i uwagą, gdyż autor pisze mądrze, elokwentnie, erudycyjnie, umie spojrzeć na poruszane problemy w złożony sposób i gładko przechodzi od jednego tematu do drugiego, nie szczędzi też krytyki zarówno Francuzom, jak i Polakom.

Mistrzowsko łączy się w tej książce potoczny styl ze stylem wysokim. Mamy tu też mieszankę powagi i poczucia humoru, zwłaszcza gdy Bobkowski charakteryzuje znajomych i nieznajomych. Jest i miejsce na wzruszenia oraz liryczny rys we fragmentach dotyczących ukochanej.

Słuchanie tej książki było dla mnie wielką ucztą duchową. To...

książek: 7123
Witold Lisek | 2015-05-14
Przeczytana: 14 maja 2015

Cóz za przenikliwy umysł!
Sama radosc słuchania czy czytania.
Serdecznie polecam kazdemu!

https://www.youtube.com/watch?v=ugi6YrSkx_g
https://www.youtube.com/watch?v=WfvnmbG3_Ns

książek: 731
Na półkach: Przeczytane

Andrzej Bobkowski - polski pisarz, eseista, przedsiębiorca, popularyzator modelarstwa lotniczego, z wykształcenia ekonomista. Żył w latach 1913-1961. Swoją twórczość prozatorską uprawiał głównie na emigracji.
„Szkice piórkiem” to w zgodnej opinii krytyków jego najwybitniejsze dzieło. Jak pisze Roman Zimand „Zapisy z owych czterech lat i trzech miesięcy wojny, wydane w 1957 r. przez Instytut Literacki pod tytułem Szkice piórkiem. Francja 1940-1944 to jedna z najwybitniejszych pozycji XX-wiecznej polskiej diarystyki, całe zaś fragmenty dziennika to po prostu znakomita proza”. Wikipedia tak pisze o jego stylu „W swojej twórczości Andrzej Bobkowski krytykował kolektywizm, był gorącym orędownikiem indywidualizmu i szerokiej autonomii jednostki. Szkice piórkiem oprócz bacznego opisu Francji po klęsce 1940 są też gorzkim szkicem kondycji Europy doby międzywojennej. W książce widać również przywiązanie autora do detali i ich symboliki. Tuż po II wojnie światowej Bobkowski związał się ze...

książek: 1019
Mariusz | 2014-09-12
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Pokarm dla umysłu, książka ,którą należy smakować, nie połykać za jednym razem ale czytać powoli, wracać do rozdziałów. Autor gruntownie wykształcony, obeznany z kulturą i sztuką, czytający, który pokazuje jak na co dzień miłuje wolność. Jest świadomy tego co się dzieje, przewiduje co może się stać i co się stało z Polską. Szanuje swoje życie nie rzuca się w ogień.
Książka wzbudziła we mnie wewnętrzny niepokój przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze A. Bobkowski obnażył nasze polskie charaktery, na przykład to jak nisko cenimy sobie własne życie, jak łatwo jesteśmy w stanie je poświęcić, jak często ryzykujemy, kiedy nie trzeba. Po drugie trafnie oceniał wydarzenia które się działy i które miały nastąpić. Mamy takie dziwne położenie geograficzne, pomiędzy wschodem a zachodem, tak na granicy, a w razie konfliktu międzynarodowego to przeznaczeni na ofiarę.
To jest moje pierwsze spotkanie z tym autorem, na pewno do niego wrócę. Lubiłem się delektować książką, a wielu cytatów to...

książek: 1752

"Szkice piórkiem" to jedna z książek, które stały się kamieniami milowymi mojego rozwoju - intelektualnego, duchowego, społecznego. Rzecz, do której wracam i będę wracać, bo w miarę jak zbieram własne doświadczenia odsłania przede mną kolejne warstwy swoich znaczeń.
Dziennik spędzonych we Francji lat wojny. Z jednej strony mamy tu pulsujący sokami opis życia, jego rozlicznych zaangażowań, trosk i radości; z drugiej - przenikliwą analizę rzeczywistości społecznej i politycznej ówczesnej Europy. Spostrzeżenia Autora, jego (czasem bardzo gorzka) refleksja nie tracą nic na swej aktualności - wprost przeciwnie: upływ czasu pokazał, jak bardzo były trafne, jak wiele rzeczy Bobkowski przewidział, jak wiele jego intuicji sprawdziło się po latach.
"Szkice" są też wspaniałym portretem Autora, człowieka niepospolitej inteligencji, gruntownie wykształconego, a także świadectwem pewnej postawy życiowej: bezwzględnej intelektualnej uczciwości, niezależności myślenia, nonkonformizmu. Lektura...

książek: 1865
Agnieszek | 2013-04-01
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 01 listopada 2013

Kolejna pozycja, której lektury nie da się przyspieszyć.
Płynie rytmicznie, a jeśli pędzi na rowerze, to przecież opisuje to ze szczegółami.
Chwilo, trwaj!

Po przeczytaniu:
Niezwykła, przenikliwa i zapadająca w pamięć. Koniecznie muszę sobie kupić na własność, by móc smakować kolejny raz.
Wiele myśli do przetrawienia, sporo uwag dojrzewających wraz z czasem, biegiem historii - niektóre spostrzeżenia sprawiają, że trzeba kręcić z niedowierzaniem głową, tak są prawdziwe.

Bobkowski codzienność splata z uogólnieniami, z drobiazgów buduje osobistą przestrzeń, w centrum stawia siebie, by przefiltrować wojenną rzeczywistość przez doświadczenia czasem Polaka, czasem intelektualisty, a zazwyczaj uważnego obserwatora.
I tworzy rzecz zupełnie wyjątkową.

Odświeżająca lektura, nie pozwala zgnuśnieć.

książek: 64
sylabo | 2015-12-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: grudzień 2015

Wspomnienia Bobkowskiego kończą się zapalonym Chesterfieldem nieprzypadkowo. Autor „w pełnych, okrągłych, pachnących minutach i godzinach” rozkoszuje się papierosem. Bo choć teraźniejszość trwa chwilę, to właśnie ona jest główną bohaterką jego wspomnień, które rozpoczynają się wkroczeniem hitlerowców do Paryża. Jego podróż rowerem na południe Francji i z powrotem jest niezrównanym portretem lekkości wiatru, deszczu, bryzy morskiej, niezliczonych horyzontów odmierzanych przebytymi kilometrami. Najżywsze stąd obrazy…. Ich splątania, odbicia dają powód do snucia rozważań na temat Polski: „Piekielnie wygodny argument ta Polska, kiedy brak innych”. Większa część ze wspomnień zostaje umiejscowiona po powrocie do Paryża. Zaskakuje zwłaszcza opis położenia ludności na terenach francuskich pod panowaniem okupanta, tak kontrastujące z wieloma powszechnymi wyobrażeniami.
Autor na bieżąco komentuje wydarzenia historyczne: Katyń, Gibraltar, Powstanie Warszawskie a także przebieg frontu...

książek: 436
leonid | 2015-12-26
Na półkach: Przeczytane, Ulubione

Po prostu dawno takiej książki nie czytałem. W każdej warstwie książka rewelacyjna. Jedynym kłopotem, jaki miałem z tą książką to, że była za krótka.
Tej książki się nie czyta, ją się wchłania. Od pierwszej strony rozpocząłem z nią nowe życie, w całkowitej symbiozie.Zastanawiam się jakie peany ułożyć by choć w procencie oddać jej doskonałość, ale jedyne co mogę zrobić to do niej wrócić.

zobacz kolejne z 1492 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Pisarze na i o rowerach

Nie od dziś wiadomo, że istnieje silna zależność między chodzeniem a pisaniem – autorzy lubią wybierać się na długie, samotne spacery, w czasie których wpadają na najlepsze rozwiązania fabularne. Innym służy do tego bieganie. A jeszcze innym – jazda na rowerze. Dziś o nich. I o jednośladach w książkach. 


więcej
Znalezione w Ninatece: Wojenne lato z Bobkowskim

Rozpoczynamy nowy cykl artykułów, w których literaturę i jej twórców będziemy przedstawiać w audiowizualnej odsłonie – posłuchamy fragmentów ciekawych książek i poznamy filmy dokumentalne o polskich pisarzach. Na pierwszy ogień wybraliśmy Andrzeja Bobkowskiego i jego genialnie wpisujące się w letnią aurę „Szkice piórkiem”.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd