SS-Galizien. Patrioci czy zbrodniarze?

Wydawnictwo: Nortom
historyczna

"SS-Galizien" to pionierska praca prof. Edwarda Prusa na temat tej esesmańskiej dywizji policyjnej, utworzonej na Kresach wschodnich w 1943 roku, w której wiernie służyli nacjonaliści ukraińscy Hitlerowi. Dywizja powstała w wyniku usilnych starań nacjonalistów ukraińskich spod znaku Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Utworzenie tej dywizji stanowi niezbity dowód ścisłej współpracy nacjonalistów ukraińskich z hitlerowskimi Niemcami, której obecnie usiłują zaprzeczać. Zbrodniarze z tej dywizji zapisali się bardzo krwawo w swojej działalności uczestnicząc w karnych ekspedycjach i mordując bezbronnych Polaków na Kresach, z których najbardziej znana jest pacyfikacja Huty Pieniackiej, podczas której wymordowano w bestialski sposób ponad osiemset osób: kobiet, starców i dzieci.

TherioN | 2014-08-12

Publicystyka, parę przytoczonych wspomnień nt Rzeźi i to właściwie wszystko na co składa się książka.

Jeśli szuka się rzetelnych i dokładnych informacji co do SS-Galizien - omijać z daleka.
Związek taktyczny potraktowano jako jedną całość, nie informując czytelnika jakie pododdziały gdzie i kiedy działały.
Oczywiście błędy i niewiedza autora-Wolny Korpus Brytyjski myli z formacją bretońskiego SS, przytacza informacje o zbrodniach dywizji z okresu kiedy jeszcze ona nie istniała.

Jedynym usprawiedliwieniem może być to, że autor ma pewien osobisty stosunek do ukazywanych wydarzeń...

Minister | 2016-03-08
Na półkach: 2016, Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 07 marca 2016

Ukraińcy osiągnęli swój cel, choć nie tylko własnemu "dziełu" zawdzięczają obecną strukturę narodowościową Kresów Wschodnich. UPA, OUN i SS-Galizien, a także zwykli ludzie, Ukraińcy. Patrioci?
Zbrodniarze.

Czy jest to dobra książka?
Nie.
Czy warto ją przeczytać?
Paradoksalnie tak.

Zastrzeżenia mam do treści jak i do formy. Zdecydowanie lepiej czytałoby się tę obszerną pracę, gdyby informacje zostały wyraźniej pogrupowane. Różne informacje na jeden temat (lub tematy sobie bliskie) są rozsiane po całej książce. Mamy tu mniej więcej chronologiczną historię dywizji pisaną raczej piórem historycznego publicysty niż historyka, co jednak nie ma wpływu na mój odbiór, a poniekąd jest plusem.
Autor nie dokonuje ogólnego bilansu zbrodni; przytacza "cytat armeński", którego autentyczność jest wątpliwa, co nie oznacza od razu, że Hitler był w porządku wobec Polaków, ale wypada wspomnieć, że akurat tych słów mógł nie powiedzieć.
Treści jest dużo jak na książkę o 240 stronach. Równie dobrze...

MR83 | 2016-12-01
Dominik | 2013-05-04