SS-Galizien. Patrioci czy zbrodniarze?

Okładka książki SS-Galizien. Patrioci czy zbrodniarze? Edward Prus
Okładka książki SS-Galizien. Patrioci czy zbrodniarze?
Edward Prus Wydawnictwo: Nortom powieść historyczna
powieść historyczna
Nortom
2008-01-01
2008-01-01
OUN Waffen-SS historia Polski Ukraina druga wojna światowa ludobójstwo

Ukraińcy osiągnęli swój cel, choć nie tylko własnemu "dziełu" zawdzięczają obecną strukturę narodowościową Kresów Wschodnich. UPA, OUN i SS-Galizien, a także zwykli ludzie, Ukraińcy. Patrioci?
Zbrodniarze.

Czy jest to dobra książka?
Nie.
Czy warto ją przeczytać?
Paradoksalnie tak.

Zastrzeżenia mam do treści jak i do formy. Zdecydowanie lepiej czytałoby się tę obszerną pracę, gdyby informacje zostały wyraźniej pogrupowane. Różne informacje na jeden temat (lub tematy sobie bliskie) są rozsiane po całej książce. Mamy tu mniej więcej chronologiczną historię dywizji pisaną raczej piórem historycznego publicysty niż historyka, co jednak nie ma wpływu na mój odbiór, a poniekąd jest plusem.
Autor nie dokonuje ogólnego bilansu zbrodni; przytacza "cytat armeński", którego autentyczność jest wątpliwa, co nie oznacza od razu, że Hitler był w porządku wobec Polaków, ale wypada wspomnieć, że akurat tych słów mógł nie powiedzieć.
Treści jest dużo jak na książkę o 240 stronach. Równie dobrze można by zmieścić utwór na 350 stronach, a rozmiar czcionki i tak nie byłby zbyt duży. Niestety momentami męczy styl.

Jednak nie mogę ocenić książki jednoznacznie negatywnie. Temat jest moim zdaniem ważny. Pokazuje naiwność i ślepotę, ale przede wszystkim OKRUCIEŃSTWO Ukraińców. Waffen-SS to nie była międzynarodowa armia jakiejś europejskiej antybolszewickiej koalicji. Nie-niemieccy ochotnicy Waffen-SS byli deską ratunku dla III Rzeszy od 1943 roku. Byli narzędziem interesów niemieckich, a dywizja SS "Hałyczyna" to symbol haniebnego poniżenia się narodu, UPAdku, braku Godności i Honoru.

Zbrodniarze.

Czy jest to dobra książka?
Nie.
Czy warto ją przeczytać?
Paradoksalnie tak.

Publicystyka, parę przytoczonych wspomnień nt Rzeźi i to właściwie wszystko na co składa się książka.

Jeśli szuka się rzetelnych i dokładnych informacji co do SS-Galizien - omijać z daleka.
Związek taktyczny potraktowano jako jedną całość, nie informując czytelnika jakie pododdziały gdzie i kiedy działały.
Oczywiście błędy i niewiedza autora-Wolny Korpus Brytyjski myli z formacją bretońskiego SS, przytacza informacje o zbrodniach dywizji z okresu kiedy jeszcze ona nie istniała.

Jedynym usprawiedliwieniem może być to, że autor ma pewien osobisty stosunek do ukazywanych wydarzeń...

Oczywiście błędy i niewiedza autora-Wolny Korpus Brytyjski myli z...

• O Ukrainie lub o Białorusi
  • Historia - Wojny Światowe
  • 1
  • Druga wojna światowa
  • Publicystyka, pisma polityczne
  • 2016
  • Żanu czytał - pożyczone z biblioteki

Dodaj cytat z książki SS-Galizien. Patrioci czy zbrodniarze?