Operacja „Wisła”

Wydawnictwo: Nortom
5 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
OUN, UPA, Akcja WISŁA, Bieszczady, Łemkowie
historia

W pracy udokumentowano genezę operacji „Wisła”, podkreślając i przypominając, że była wymuszona zbrodniczą działalnością band UPA, wcześniej na Wołyniu i na Podolu i stanowiła wówczas jedyny skuteczny środek zapobiegający dalszemu ludobójstwu w południowo-wschodniej Polsce. W czasie II wojny światowej ukraińscy szowiniści z UPA zamordowali ok. pół miliona Polaków. Jeszcze kilka lat po wojnie płonęły polskie wsie i mordowani byli ludzie. Do czasu przeprowadzenia operacji „Wisła”, bandy UPA wymordowały w okrutny sposób na terenie obecnego województwa lubelskiego i rzeszowskiego ponad 20 tys. Polaków. Tymczasem przedstawiciele nacjonalistów ukraińskich coraz natarczywiej i z coraz większym tupetem żądają rehabilitacji banderowców i upowców, oraz przyznania tej zbrodniczej organizacji praw kombatanckich.

Paweł Gromadzki | 2017-03-02
Przeczytana: 02 marca 2017

Trudno ocenić tę książkę. Z jednej strony nie można nie zgodzić się z główną tezą autora obarczajacego Ukraińców odpowiedzialnością za operację, zaś z drugiej jest to poprosi koszmarnie napisana książka. Niemerytoryczna, bez źródeł, bez choćby jednej mapki, zawierająca za to dziesiątki stron prywatnych polemik z niewiadomo do końca kim. Zdecydowanie nie polecam, jeden plus to aneks z wymienionymi zbrodniami banderowców.

Sezar | 2017-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2017