Idealny stan

Tłumaczenie: Anna Studniarek-Więch
Wydawnictwo: Mag
Perfect State
Beata

Bóg-Cesarz Kairominas jest panem wszystkiego, co go otacza. Pokonał wszystkich wrogów, zjednoczył cały świat pod swoimi rządami i opanował magię. Większość czasu zajmują mu potyczki z arcywrogiem, który wciąż próbuje najechać świat Kaia. Dziś jednak jest inaczej. Dziś Kai musi się udać na randkę. Zewnętrzne moce zmusiły go do spotkania z kimś, kto mu dorównuje – kobietą z innego świata, która...

Dziś jednak jest inaczej. Dziś Kai musi się udać na randkę.
Zewnętrzne moce zmusiły go do spotkania z kimś, kto mu dorównuje – kobietą z innego świata, która osiągnęła równie wiele, co on. Co się stanie, kiedy najważniejszy mężczyzna na świecie zostanie zmuszony, by zjeść kolację z najważniejszą kobietą?

źródło opisu: http://www.mag.com.pl/ksiazka/270

źródło okładki: https://www.facebook.com/Wydawnictwo-Mag-162609416535/

książek: 2059
jamczyk | 2018-07-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 30 lipca 2018

Moje pierwsze spotkanie z Sandersonem niestety nie powala na kolana. Może dlatego, że krótka forma - opowiadanie, że sposób pisania, bardzo młodzieżowy, i sama fabuła, chyba zbyt dużo pomysłów upchanych w małej objętości, które pojawiały się już u innych. Czytając zachwyty nad prozą autora, trzeba sięgnąć po jakiś większy cykl.

Angelic | 2018-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2018

"Idealny stan" Brandona Sandersona to kolejna książka na pograniczu 'krótkiej opowieści', która pozwala nam jedynie na liźnięcie tematu w przedstawionym świecie.
A wspomniany świat dzieli się tutaj na Żywozrodzonych, którzy są panami swoich kolonii, królami, prezydentami, żyjąc wokół ludzi tzw. Maszynozrodzonych, kierowanych w pewnym sensie oprogramowaniem komputerowym. Cały koncept przypominał mi pod pewnymi względami Matriksa, jednak nie było w tym nic złego. Historia rozwija się, kiedy Wode (wielki brat czuwający nad Żywozrodzonymi i naszym głównym bohaterem), oczekuje od niego kontaktu cielesnego z inną Żywozrodzoną, koniecznego do przedłużenia gatunku. Na tym zakończę zarys fabuły.
Brandon Sanderson jest autorem o dużej lekkości pisania, więc nie ważne czy młodzieżówka, czy fantasy czy sci-fi, czyta się to szybko. Z kolei bohaterowie są u niego zwykle 'łatwi', mają swoje cele, z którymi można się utożsamiać, a polubienie bohaterów to już połowa sukcesu. Nie ukrywam, że...

Virginia | 2017-03-16
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 16 marca 2017

"DZIECIĘCY CESARZU. MAM DLA CIEBIE MIŁĄ NIESPODZIANKĘ."

Mogłoby się zdawać, że krótkie opowiadanie nie będzie miało w sobie tyle siły przekazu i akcji co książki o większej objętości. Jednak wszystko się zmienia, gdy autorem okazuje się być Brandon Sanderson.

Jest to opowieść o Bogu-Cesarzu, który jest władcą wszystkiego co go otacza. Na pierwszy rzut oka wydaje się być niepokonany, jednak jedna rzecz spędza mu sen z powiek. Musi spotkać się z kobietą równą sobie, a to przeraża go bardziej niż niejedna potyczka z arcywrogiem.

Przyznam szczerze, że z początku podchodziłam do tej książki z dużym sceptycyzmem. Nie widziałam czego mogę się tak do końca spodziewać. Jestem raczej przyzwyczajona do obszerniejszych dzieł Pana Sandersona, ale jak zawsze zostałam pozytywnie zaskoczona.

Choć z początku nie mogłam wkręcić się w tą opowieść, to ze strony na stronę podobała mi się coraz bardziej. Ubolewam tylko nad tym, że moja przygoda z Kaim zakończyła się tak naprawdę, zanim na dobre się...

"Człowiek musiał doświadczać prawdziwego niebezpieczeństwa, by czerpać radość z sukcesów. Musiało istnieć ryzyko porażki, szansa śmierci."

Za każdym razem, gdy sięgam po książkę Sandersona, myślę sobie, że już nic nie może mnie zaskoczyć i za każdym razem jednak to robi. "Idealny Stan" to opowiadanie z przekazem, które pokazuje nam boga-cesarza, który ma władzę nad całym światem, a jednak drży na myśl o spotkaniu z kobietą. Genialne! Lecę do księgarni po kolejne jego dzieła!

_Magnolia_ | 2017-03-19
Przeczytana: 19 marca 2017

Nie będę się rozpisywała nad tym tytułem, ponieważ ze względu na to, że lektura jest bardzo krótka nie chciałabym uniemożliwić czerpania radości z jej stopniowego odkrywania i zapoznania.

Powiem tylko tyle, że na początku byłam zdezorientowana różnymi nazwami pisane wielką literą, a nawet myślałam z początku, poprzez dialogi i z opisu na okładce, że będzie to bardzo lekka lektura do której trzeba będzie podchodzić z przymrużonym okiem (zresztą w pewnym sensie tak było). Im dalej wszystko staje się jasne jak słońce i nie byłam zachwycona będąc po obejrzeniu pewnej bardzo znanej trylogii, po prostu brakowało mi większej oryginalności. Jednak nie wszystko było utracone, ponieważ okazało się, że nie tyle fabuła górowała, co bardziej kwestia wokół której wszystko się działo, a mianowicie czy iluzja pozostanie iluzją, a może jednak jest w niej skrawek rzeczywistości. Finał zaskoczył mnie w taki sposób, że szczękę zbierałam z podłogi i ucieszyło mnie, że Bóg-Cesarz zrobić coś, co...

Orodin | 2017-03-17
Przeczytana: 17 marca 2017

Skłamałbym pisząc, że nie było to przyjemne opowiadanie. Długie, wydane oddzielnie, tak jak nowelka "Dusza cesarza", jednak troszeczkę od niej gorsze.

Wszystko dlatego, że w przypadku niektórych bohaterów, czytelnik potrzebuje czasu aby się do nich przekonać. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy dotarłem do ostatniej strony, stwierdziłem, iż z przyjemnością poznałbym dalsze losy Kairominasa. Wieloświat (książkowe "Stany") w tym opowiadaniu to trochę taki poligon doświadczalny. Pan Sandersona wrzucił do jednego kotła skrajnie różne epoki, dorzucił trochę fantastycznego pyłu i stworzył swój własny, oryginalny Matrix.

Daję 7 gwiazdek, nie dlatego że jest to słabe opowiadanie. Autor jeszcze nigdy mnie nie zawiódł(Brandon Sanderson doskonale wie, że jak coś wymaga szlifu, to szlifuje to tak długo aż będzie uważał, że może to wydać), ale jako krótka forma, nie była tak pociągająca jak zagadkowa "Dusza cesarza", którą oceniłem punkt wyżej.

Aktualizacja 18.03.2017 - im dłużej się nad...

Yevoni | 2017-03-23
Na półkach: Przeczytane, Sci-fi, 2017
Przeczytana: 23 marca 2017

Taki Sandersonowy Matrix.
Lepszy czy gorszy, nie jestem w stanie powiedzieć, ale po skończeniu książeczki czuję niedosyt i mam ochotę na więcej.

Sylwka | 2018-07-27
Przeczytana: 14 lipca 2018

Dziś bardzo króciutko, bo i opowiadanie Brandona Sandersona pod tytułem Idealny stan do gigantów nie należy. :)

Kairominas jest Bogiem – Cesarzem w swoim Stanie. Pokonał wszystkich wrogów i zjednoczył ludzi. Wiedzie szczęśliwe życie przetykane od czasu do czasu pojedynczymi potyczkami ze swoim największym arcywrogiem, który próbuje najechać jego świat.

Jednak dziś nie jest to jego największe zmartwienie. Czuwający nad wszystkimi Żywozrodzonymi Wode (taki trochę Wielki Brat) nakazuje mu bowiem spotkanie z kobietą z innego świata, celem przedłużenia gatunku.

Dzień dobry, czy to Matrix?
Muszę przyznać, iż początek wydawał mi się o dziwno toporny. Jednak za chwilę złapałam „rytm” i poczułam się trochę jak w Matrixie, gdzie płodom wycina się mózgi, zanurza w czymś na rodzaj słoja i podłącza do systemu. Systemu, który tworzy dla nich świat idealny, dopasowany do ich potrzeb, gdzie mogą realizować się w pełni. Są panami tego świata, choć do wszystkiego muszą dojść sami. Program zaś, co...

Hrosskar | 2017-03-30
Przeczytana: 25 marca 2017

Brandon Sanderson cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, o czym może świadczyć kilkanaście wydanych już jego książek po polsku. Po najbardziej rozpoznawalnych dziełach, przyszedł czas na te nieco mniej znane, lecz niemniej warte uwagi. Jedną z takich pozycji jest Idealny Stan. To bardzo krótka nowelka, liczącą zaledwie 80 stron. Opowiada o Kairominasie, który jest Bogiem-Cesarzem w swoim Stanie. Pokonał wszystkich wrogów, zjednoczył cały świat oraz opanował magię zwaną Przeszywaniem, ale jeszcze nie w pełni. Większość wolnego czasu poświęca na potyczki ze swoim arcywrogiem z innego Stanu. Pewnego dnia musi stawić czoło jeszcze większemu wyzwaniu - zewnętrze siły zmusiły go do spotkania z kimś, kto mu dorównuje - kobietą z innego świata, która osiągnęła równie wiele, co on. Kto mógł zmusić tak potężną osobę, by udała się na randkę? A przede wszystkim, co wyniknie z tego spotkania?

Lektura tej książki nie zajmuje dużo czasu, co jest zarówno jej zaletą, jak i niestety wadą....

Tibora | 2017-12-17
Przeczytana: 14 grudnia 2017

Króciutka, tak naprawdę jedynie zarys nowego świata.

Jakoś Sanderson w wersji "odległa przyszłość" dla mnie odrobinę słabszy od standardów do jakich nas przyzwyczaił.

Jedynie 7/10 ;)