Książka Roku 2018

Krucze pierścienie (#2). Zgnilizna

Cykl: Krucze pierścienie (tom 2)
Wydawnictwo: Rebis
LubimyCzytać

SKANDYNAWSKA FALA OGARNIA FANTASTYKĘ CYKL TEMN MA SZANSĘ STAĆ SIĘ DLA LITERATURY FANTASY TYM, CZYM DLA KRYMINAŁU STAŁY SIĘ KSIĄŻKI LARSSONA, NESBO I LÄCKBERG. Wyobraź sobie, że zostałeś wygnany do nieznanego świata. Bez tożsamości. Bez rodziny. Bez pieniędzy. I powoli zaczynasz sobie uświadamiać, kim tak naprawdę jesteś. Hirka utknęła w umierającym świecie, rozdarta pomiędzy łowcami ludzi, martwo urodzonymi oraz tęsknotą za swoim przyjacielem Rimem. W wielkomiejskiej rzeczywistości jest łatwym łupem, ale walka o przetrwanie blednie w obliczu tego, co ma nastąpić, gdy Hirka zdaje sobie sprawę, kim jest. Zgnilizna to kontynuacja wychwalanego przez krytyków i czytelników Dziecka Odyna, powieść, której stronice zapełniają zachłanność, lęk przed śmiercią i zemsta. Czytając Dziecko Odyna, byłam zachwycona, ale przy Zgniliźnie - jeśli to możliwe wpadłam w jeszcze większy zachwyt.- Blog Av en annen verden

źródło opisu: Helion

źródło okładki: Helion

Estera | 2018-10-30
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 30 października 2018

Zgnilizna jest jeszcze ciekawsza od Dziecka Odyna. To, że Hirka trafi do świata ludzi było oczywiste, ale ona trafiła do naszej rzeczywistości i to było bardzo zaskakujące. Bohaterowie o wiele ciekawsi niż w pierwszej części, świetnie skrojeni i intrygujący. Świetny pomysł, doskonałe wykonanie. Książka doskonale się czyta i dostarcza wiele wrażeń. Świetnie się bawiłam, nie spodziewałam się, że druga część serii może być tak zaskakująca. Serdecznie polecam

mclena | 2017-03-11
Przeczytana: 11 marca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Widziała w śniegu własne ślady. W pewnym sensie dawało jej to poczucie bezpieczeństwa. Wtedy przynajmniej wiedziała, że istnieje."

Zupełnie szczerze - byłam przerażona tym co zastanę w tym tomie. Prawie nigdy nie czytam opisów książek traktując je jak spoilery, a poza tym lubię tę niewiadomą, którą odkrywam już od pierwszych stron, zakłócona jedynie przez sam tytuł powieści. Dlatego z trwogą sięgnęłam po drugi tom przekonana, że autorka napewno nie rzuci Hirki do świata współczesnego, bo (cytuję własne myśli) "strzeli sobie w stopę, to byłaby istna katastrofa!", więc nastawiłam się na coś w stylu średniowiecza, gdzie główna bohaterka będzie poznawać nie aż tak odmienny świat od Ym. Możecie sobie wyobrazić jak nisko szczęka mi opadła, kiedy spełnił się najgorszy scenariusz.

Współczesność. Samochody, telefony komórkowe, plastik... chciało mi się płakać. W duchu przeklinałam dzień w którym usłyszałam o tej trylogii, która okaże się największym rozczarowaniem roku, wszystko...

marcin | 2017-12-02
Przeczytana: 2017 rok

Drugi tom Kruczych Pierścieni już na samym początku przyniósł mi niemałe zaskoczenie. Autorka porzuciła piękne, mroczne i tajemnicze rejony w których toczyła się akcja na rzecz zupełnie nowego choć znanego nam świata. Miałem pewne obawy co z tego wyjdzie ale Siri poradziła sobie wręcz rewelcyjnie z poprowadzeniem dalszego ciągu cyklu.Akcja drugiego tomu jest wartka ,często zaskakująca, nie pozwala się nudzić. Zresztą w ogóle ten cykl ma coś w sobie że ciężko sie oderwać. Co dziwne z każdą stroną drugiego tomu obraz się zaciemnia,to co było prawdą już nią nie jest,nie bardzo wiadomo komu wierzyć, kto jest dobry a kto zły. Każdy ma swój cel który też do końca nie jest jasny ,przyjaciele stają sie wrogami, padają sojusze i zawierane są nowe często nawet chwilowe. Wszystko to umiejętnie dawkowane przez autorkę sprawia ze książkę się chłonie, choć czasem pozostawia niemały zamęt w głowie. Pierwszy tom był fajny ale drugi to petarda i kawał porządnej fantastyki.

annaroza | 2017-05-09
Na półkach: PLC, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 09 maja 2017

To jedna z tych książek, które zaczynasz czytać i odkładasz dopiero po zamknięciu okładki. Wartka akcja, ciekawie przedstawiony świat, sympatyczni bohaterowie... Wszystko to co trzeba, by książka wciągnęła. Choć były momenty, które mnie irytowały. Szczególnie zachowanie Rimego i wszystko to co zrobił, by podążyć za Hirką.

SeVIIen | 2017-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2017

„Z ludźmi jest trudno, może im się wydawać, że coś wiedzą, choć w rzeczywistości wcale tak nie jest. Słuchają, ale nie słyszą.”

Hirka odeszła z Ym, chcąc chronić Rimego i innych ætlingów przed Ślepymi. Odeszła do świata, który znany jest nam na co dzień. Znalazła się w mieście York w północnej Anglii. Dziewczyna próbuje znaleźć sobie miejsce, ale przeszłość ją dogania. Staje się przedmiotem w grze Ślepych. Dowiaduje się tego, kim jest naprawdę. Ta informacja znacząco wpływa na jej los…

Króciutko o samej fabule, bo nie chcę narobić spoilerów, a przecież nie o to chodzi. Pragnę jedynie podzielić się swoimi refleksjami dotyczącymi przeczytanej książki. Przyznam, że czytając opis fabuły „Zgnilizny” nieco się obawiałam... Szybko jednak okazało się, że całkowicie niepotrzebnie, bo moim zdaniem jest to o wiele lepsza część od „Dziecka Odyna”. Dlaczego? A choćby dlatego, że pierwszy tom wyraźnie sugerował, że będziemy mieli do czynienia z kolejnym fantastycznym światem, stworzonym od...

filozof | 2018-01-11

Tom drugi,jeszcze bardziej superowy.Niż tom pierwszy,nowe postaci.Nowe wyzwania.
Czasy obecne,i dużo dużo przygody.
Jak zwykle świetne,opisy.
Krajobrazów.
Ani chwili się nie nudziłem.
Polubiłem bohaterkę,na którą czekały nowe wyzwania.

Izabela Pycio | 2016-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2016

"Zawisła między życiem a śmiercią. Między światami. Nie miała dokąd pójść. Nie istniało takie miejsce, do którego by pasowała."

Wydawało mi się, że nie ma takiej możliwości, aby kolejny tom cyklu mógł zrobić na mnie jeszcze większe wrażenie niż pierwszy, a jednak myliłam się. Uwielbiam taki niesamowity i efektowny stan zaspakajania czytelniczego głodu, kiedy spodziewasz się czegoś wyśmienitego, a dostajesz znacznie więcej. Rewelacyjnie czyta się tę powieść, nie można się oderwać, wciąga tak mocno, że wykreowane światy stają się niezwykle bliskie, wręcz namacalne, masz uczucie, że fascynująco przemierzasz je wraz z głównymi bohaterami, ich przygody stają się twoimi, podobnie jak przeżywane rozterki, wątpliwości, wahania i niepewności, których spotykasz wiele po drodze. Niebezpieczne walki nie tylko z wyzwaniami losu, lecz także zmagania z samym sobą, to dlatego między innymi z tak wielkim zainteresowaniem obserwujemy czyny i przemiany książkowych postaci. Wrażenie robi wyjątkowo...

Kruczoczarnyblond | 2017-06-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 04 czerwca 2017

Niby wiedziałam czego się spodziewać, bo w końcu poznałam w pierwszym tomie ten świat, ale przyznam szczerze, że udało się autorce mnie zaskoczyć.
Na początku nie umiałam się przyzwyczaić do nowych realiów, ale z czasem... nie mogłam jej odłożyć póki nie przeczytałam.
Dalszy ciąg bardziej interesujący niż I tom, dowiadujemy się więcej, jednocześnie, co raz bardziej zagmatwana jest historia.
Nie opowiem fabuły, bo zniszczę radość z odkrywania historii na kolejnych stronach książki. Jedyne, co mogę powiedzieć, to to, że ten cykl podbił moje serce.
Na pewno trzeba czytać w kolejności tomy!

Roland | 2019-02-07
Przeczytana: 06 lutego 2019

Odnaleźć się w nieznanym

Dobre przyjęcie pierwszego tomu danej serii stanowi wyzwanie dla kolejnych, w pewien sposób wymuszając na nich utrzymanie a nawet przekroczenie odpowiedniego poziomu. Owszem nie zawsze się to udaje, ale i tak początkowy zachwyt sprawia, że czytelnicy śmiało sięgają po kolejne tomy. Debiut Siri Pettersen w dziedzinie fantasy został ochoczo przyjęty, aż dziw brał, że to były pierwsze kroki autorki w tymże gatunku. Pokazała ona, że potrafi czerpać garściami z mitów i podań skandynawskich, jednocześnie nadając swemu uniwersum niepowtarzalny, indywidualny wydźwięk. Stworzyła historię nie pozbawioną błędów, lecz pełną zachwycającej fabuły, która w miarę zbliżania się do finału co raz bardziej wciągała czytelnika. Pewnikiem świetnie napisanych powieści jest sam moment kulminacyjny, który nie tylko wywoła niedowierzanie na twarzy czytelnika, ale również zaostrzy jego apetyt na więcej.

Niewątpliwie nie łatwa sztuka zachwycenia czytelnika, Siri...

Wkp | 2016-08-25
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

W PIERŚCIENIU UDANEJ FANTASTYKI

Pierwszy tom „Kruczych Pierścieni”, otwierający zdobywający szczyty popularności cykl, był książką poprawną, ale nie zwalił mnie z nóg. Ot kolejna, udana, to prawda, ale nie wybijająca się ponad podobne propozycje lektura fantasy dla młodzieży. Coś jednak miała w sobie ta powieść, pewną obietnicę alternatywnych światów i ciekawego ich wykorzystania, że pociągała. I na szczęście ten właśnie kierunek obiera Siri Pettersen w dalszym ciągu losów rudowłosej Hirki.

Początek daleki jest od typowej powieści fantasy. Oto na jak najbardziej współczesnym peronie pojawia się niejaki Stefan. Słuchawki na uszach, dźwięki muzyki Trenta Reznora z nich płynące – człowiek, jakich wiele. Wkrótce w tunelu odnajduje jego, Roasta, bezdomnego i… Finał ich spotkania trudno było przewidzieć. Ucieczka, pościg, wreszcie wyrwane zęby i krew kończą osobliwą konfrontację.
Akcja przenosi się do doskonale znanego nam świata fantasy, krainy Ym, ale to tylko chwilowa zmiana. Zaraz...