Diabolika

Wydawnictwo: Otwarte
The Diabolic
Science Fiction
karollllllla

Diaboliki nie znają litości. Diaboliki są silne. Ich przeznaczeniem jest zabijać w obronie człowieka, dla którego zostały wyhodowane. Nic więcej się nie liczy. Wyglądamy jak ludzie. Jesteśmy agresywni, zdolni do bezgranicznego okrucieństwa i absolutnej lojalności. Właśnie dlatego jesteśmy strażnikami zamożnych rodzin. Służę córce senatora, Sydonii, którą traktuję jak siostrę. Zrobiłabym dla...

Diaboliki nie znają litości.
Diaboliki są silne.
Nic więcej się nie liczy.

Służę córce senatora, Sydonii, którą traktuję jak siostrę. Zrobiłabym dla niej wszystko. Teraz, aby ją ochronić, muszę udawać, że nią jestem, zachowując w tajemnicy moje zdolności. Wśród bezwzględnych polityków walczących o władzę w imperium odkryłam w sobie cechę, której zawsze mi odmawiano – człowieczeństwo.

Mam na imię Nemezis i jestem diaboliką. Czy mogę zostać iskrą, która rozbłyśnie w mroku imperium?

źródło opisu: Moondrive, 2017

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Fragment książki

Oficjalna recenzja
Angelika książek: 1138

Kosmiczna opowieść o władzy i człowieczeństwie

Kosmos został podbity, ludzkość opuściła Ziemię, osiedliła się na nowych planetach i licznych statkach kosmicznych. Władzę sprawuje cesarz, a władza ta przypomina totalitarny reżim. Najwyższym bóstwem jest Kosmos i należy oddawać mu cześć, a wszelkie chęci i próby zdobywania wiedzy są karane. Obywatel posiadający książki, bądź kwestionujący wiarę, czy szerzący chęć odkrywania nowych technologii, nazywany jest heretykiem i tępiony przez resztę społeczeństwa. Elity żyją w dostatku, spędzając dnie na rozrywkach i towarzyskich flirtach, nie przejmując się kompletnie tym, że ich świetność może przeminąć, a zastępujące ich we wszystkim maszyny wkrótce mogą stać się nieużyteczne. Tak właśnie wygląda świat w „Diabolice” S.J. Kincaid.

Tytułowa diabolika to swego rodzaju humanoid stworzony na potrzeby ochrony bogatych i wpływowych obywateli. Stworzenia te można kupić i zaprogramować ich mózgi tak, aby pokochały konkretną osobę i były zdolne do poświęcenia za nią życia. Fabuła powieści S.J. Kincaid skupia się przede wszystkim na losach jednej konkretnej diaboliki, a mianowicie Nemezis - kupionej przez Impirianów do ochrony córki senatora, Sydonii. Diabolika ta jest nie tylko strażniczką rodziny, ale także najdroższą przyjaciółką Sydonii. Zrobiłaby dla niej dosłownie wszystko, dlatego gdy dostaje zadanie wcielenia się w postać młodej Impirianki i reprezentowanie rodziny na statku cesarza, bez wahania się zgadza. Zostaje wrzucona w sieć intryg politycznych i prawdziwej gry o tron, zaczyna nawiązywać kontakty z nieznajomymi i co najdziwniejsze... odkrywa w sobie coraz więcej ludzkich cech, których zawsze jej odmawiano.

„Diabolika” to powieść młodzieżowa, która zaskakuje, fascynuje i zachwyca, co nie jest w dzisiejszych czasach takie łatwe. Powstaje przecież mnóstwo książek skierowanych do nastoletniego czytelnika, w których autorzy ukazują przyszłość, akcja dzieje się w kosmosie, mamy wątki polityczne i miłosne. Istnieją pewne motywy, które wciąż i wciąż się powtarzają, a o atrakcyjności powieści decyduje wówczas po prostu jej wykonanie i odpowiednie ogranie danego tematu. W „Diabolice” jest inaczej. To książka, która przede wszystkim odchodzi od innych powieści młodzieżowych poprzez poruszenie tematów trudnych, bliższych czytelnikowi dorosłemu. Mamy motyw władzy totalitarnej, fanatyzmu religijnego, czy też całe mnóstwo dylematów moralnych dotyczących człowieczeństwa. Ponadto, nie jest to historia prosta i lekka, ale wyrafinowana i dopracowana w każdym aspekcie. Fabuła jest logiczna, frapująca i zawiera tak wiele wspaniałych zwrotów akcji, że nie sposób jest przewidzieć kolejnych posunięć autorki. Jest tutaj brutalność, krwawe walki i zawiłe intrygi polityczne, a w tym wszystkim nie brak miejsca na delikatny wątek romantyczny, który pośród tej pędzącej, dynamicznej akcji stanowi swego rodzaju pierwiastek emocjonalny. W „Diabolice” nie znajdziecie trójkątów miłosnych, rozbudowanych scen namiętności, czy wzdychania za ukochaną osobą. Tutaj ta relacja jest subtelna, wysmakowana, świetnie wkomponowana w sytuację fabularną i przede wszystkim nienachalna.

Całym sercem pokochałam Nemezis, której postać znacznie odbiega od znanych mi bohaterek książek młodzieżowych. Jest to diabolika, a więc z zasady istota pozbawiona wielu ludzkich emocji i odruchów, skoncentrowana na ochronie Sydonii, nie posiadająca oporów przed byciem agresywną i brutalną. I owszem, Nemezis po części jest taką typową diaboliką, ale ma ponadto wiele cech ludzkich, które objawiają się kiedy zaczyna żyć samodzielnie jako kobieta. To postać dla mnie wyjątkowa, bo w chwilach zagrożenia, w sytuacjach, można by powiedzieć granicznych, nie panikuje i nie prowadzi wewnętrznego monologu, nie waha się i nie traci czasu, ale działa instynktownie, a w razie potrzeby brutalnie i bez sentymentów. Jest silną jednostką, zdecydowaną i przede wszystkim niezwykle inteligentną. Nie ujmując oczywiście innym postaciom, które również bardzo imponują swoim intelektem i strategią działania. Świetnym bohaterem pod tym względem jest choćby Tyrus, posiadający nietypowy, ale jakże błyskotliwy pomysł na siebie, ale także matka cesarza, Cygna, która od wielu lat utrzymuje swoją pozycję dzięki doskonale uknutym intrygom.

„Diabolika” to dla mnie jedna z najlepszych powieści tego roku. Magnetyzująca, napisana z rozmysłem i rozmachem, świetnie dopracowana. Nie sposób nie mówić o niej w samych superlatywach, bo niewątpliwie na to zasługuje. Zakończenie jest otwarte i nie wymagałoby kontynuacji, jednak wiadomo już, że takowa powstanie i jest to fantastyczna wiadomość. Czuję ogromny niedosyt i potrzebuję więcej tak dobrych powieści w klimacie sci-fi na półce!

Angelika Paterak

książek: 1953

"Może tylko skorpion jest w stanie uratować skorpiona."

Och, co to były za emocje! I to w dodatku zupełnie nieoczekiwane... Od jakiegoś czasu czytam trochę bardziej "przyziemne" książki, a tu mamy kosmos i jakiegoś dziwnego stwora;). Jednak coś mnie tknęło, by dać szansę tej oryginalnej opowieści. I okazało się, że nie mogłam podjąć lepszej decyzji.

Zostałam zauroczona i pochłonięta właściwie już od pierwszej strony. Diabolika Nemezis - agresywny humanoid, stworzony do obrony, do walki, nie mający uczuć z wyjątkiem przywiązania do jednej jedynej osoby - okazała się fascynującym stworzeniem. Tym bardziej, że nie jest wcale tak bezduszna jakby się mogło wydawać - i jak przecież powinno być...

W tej powieści jest wszystko co potrzeba, by zrujnować wszystkie inne plany - można tylko czytać i czytać, aż do ostatniej strony. Czytać w napięciu, na bezdechu z ogromnych emocji, po to, by na ostatniej stronie zapłakać... Jest tu miłość, zagrożenie, zdrada, poświęcenie i śmierć, a to...

Nina | 2017-05-11
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 09 maja 2017

Diaboliki nie mają uczuć, diaboliki nie potrafią kochać ani płakać... teoretycznie. Diaboliki są silne i służą jednemu panu... teoretycznie. Diaboliki nie są ludźmi choć wyglądają jak ludzie... teoretycznie. Diaboliki zabiją bez mrugnięcia okiem jeśli ktoś zagraża ich panom. Diaboliki nie znają strachu... teoretycznie.
Nemezis jest diaboliką. Wygląda jak człowiek ale jej mózg został specjalnie zaprogramowany. Nemezis jest inna... ale o tym przeczytajcie sami.
Ja powiem tak, tego mi było trzeba!Tego chciałam i dostała to, czego oczekiwałam. Fajną, lekką powieść fantastyczną, książką czyta się sama i pochłania całkowicie. Diabolika to z założenia fantastyka młodzieżowa. Cóż... ja do kategorii młodzieży nie zaliczam się już od dobrych nastu lat, a książka mnie zauroczyła. Może dziecinnieję na stare lata? :D

Dorota | 2017-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2017

Diaboliki to stworzenia zaprogramowane po to by zabijać.
Diaboliki nie mają uczuć.
Diaboliki nie znają strachu.
Diaboliki nie są zdolne do miłości, poświęcenia czy bezinteresownego oddania.
To wszystko teoria. Prawda bowiem jest zupełnie inna.
Bardzo chciałam przeczytać tę książkę, chociaż z początku się obawiałam. Że będzie podobna do "Igrzysk śmierci". Dziewczyna, która staje naprzeciw imperium. Która przeciwstawia się wyzyskowi i tyrani. Po troszę o tym jest ta książka ale mimo wszystko to zupełnie inna opowieść.
Zachwycili mnie bohaterowie. Wyraziści, uczuciowi, inteligentni, tacy... pełnokrwiści.
Zauroczył mnie świat w którym żyje nasza bohaterka. Bardzo daleka przyszłość, imperium w którym rządzi tyran. Ludzie, którzy zmieniają swój wygląd by ukryć uczucia lub proces starzenia się.
Olśniła mnie szybkość prowadzonej narracji. Książka gabarytowo niewielka, zdołała jednak pomieścić mnóstwo akcji i zwrotów zdarzeń.
Ale przede wszystkim mój zachwyt wzbudziła Nemezis....

Magda | 2017-04-28

Na początku muszę przyznać, że jestem bardzo podatna na reklamę. Już w dniu premiery szukałam Diaboliki w księgarniach. Udało mi się ją jednak kupić dopiero kilka dni później, więc od razu po powrocie do domu wzięłam się za czytanie. Nie zważając na to, że kolejnego dnia czeka na mnie praca i obowiązki, nie potrafiłam się od niej oderwać.
Dla mnie ta książka jest powiewem świeżości w fantastyce młodzieżowej. Mimo, że zawiera kilka schematów, które są powielane w powieściach tego gatunku i tak należy docenić autorkę. Stworzyła niepowtarzalny świat i nie bała się opisywać drastycznych scen. Mam wrażenie, że wielu twórców książek dla nastolatków strasznie się tego obawia. S.J. Kincaid nie szczędziła nam jednak smutków, ale też nie zabrakło w jej dziele wątków, które wywoływały uśmiech na mojej twarzy.
Pochwalić też należy wykreowane postacie. Autorka nie skupiła się wyłącznie na głównych bohaterach i reszta nie jest jedynie tłem dla ich działań. Mamy przedstawioną całą gamę...

boziaczek | 2017-04-03

"Diabolika" to dla jedna z wielu książek fantasy dla młodzieży. Po przeczytaniu wiele niezmiernie pochlebnych recenzji, zachęcona okładką, zagłębiłam się w lekturze i ... rozczarowałam się. "Diabolika" nie przynosi niczego nowego, akcja jest dość przewidywalna, nie trzyma w napięciu. Do bohaterów jakoś nie zdołałam się przywiązać.
Moim zdaniem, szkoda zmarnowanej historii, bo myślę, że autorka miała dobry pomysł, ale ta książka jest zbyt mało odkrywcza, aby pozostawić dobre wrażenie.
Szkoda.

Nie czujesz, nie myślisz samodzielnie, jesteś wytresowana, masz jeden cel - bronić swego właściciela za wszelką cenę. Nawet gdy trzeba zabić lub samemu umrzeć, nic nie jest ważniejsze od jego życia...

Nemezis nie jest zwykłym człowiekiem, została sztucznie stworzona i zmodyfikowana tak, by pasować do swojej właścicielki. Jest diaboliką, a one nie rozróżniają uczuć, zabijają z zimną krwią, bez poczucia winy. Jedynie ich właściciele mogą czuć się bezpieczni, bo zadaniem diabolików jest ich chronienie. Przez to, jakie są niebezpieczne Cesarz rozkazuje zlikwidować je wszystkie, ale Sydonia ratuje swoją diabolikę, bo uważa, że ona też może odczuwać emocje i mieć własne zdanie. Jakiś czas później Sydonia przez działania swojego ojca zostaje wezwana na cesarski dwór, gdzie będzie grozić jej śmiertelne niebezpieczeństwo. Tylko Nemezis może ją uratować. Czy to się uda?

elenkaa | 2017-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2017

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2017/01/207-diabolika-s-j-kincaid-recenzja.html

Fantastyka dla młodzieży to jeden z moich ulubionych gatunków, choć czasem irytujący przez zbyt wyeksponowany wątek miłosny. Opis "Diaboliki" jednak nie zapowiadał takiego wątku, więc bardzo mnie zainteresował futurystyczną wizją ludzkości.

Nemezis jest diaboliką, czyli stworzeniem z wyglądu przypominającym człowieka, jednak w rzeczywistości jest to specjalnie zaprogramowana istota, mająca służyć jednej osobie i niezależnie od wszystkiego - bronić ją, nawet za cenę własnego życia. Nemezis trafia do rodziny Impirian i zostaje osobistą diaboliką córki państwa - Sydonii. Po kilku latach służby nastają ciężkie czasy dla diabolik, które powoli wymykają się spod kontroli. Okazuje się, że czasem, aby bronić swojej podopiecznej, mordują całe rodziny, myśląc, że stwarzają one zagrożenie dla ich ukochanego człowieka. Cesarz postanawia doprowadzić do śmierci...

mania_kch | 2017-02-25
Na półkach: Przeczytane, 2017

Diabolika czyli maszyna do zabijania, uczona posłuszeństwa i bezgranicznego oddania swojemu właścicielowi. Co się stanie, kiedy Diabolika okaże się czymś-kimś więcej jak narzędziem w rękach ludzi ?

Ciekawa fabuła, wiele intryg i tajemnic na tle kosmicznego świata niesamowicie wciągają.
Nie ma miejsca na nudę nie pozwalają na to liczne zwroty akcji. Wątek miłosny, który ma tutaj miejsce jest subtelnie wyreżyserowany, nie gra w tej historii pierwszych skrzypiec. Rewelacyjna kreacja bohaterów, Nemezis i Tyrusa, nadała tylko wyjątkowego smaku tej historii.

Diablika to kawał bardzo dobrego science fiction, szczerze polecam, warto.

Gośka | 2017-05-05
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 05 maja 2017

Nie zachwyciła mnie ta powieść. Nie znalazłam w niej nic nowatorskiego. Istoty tworzone na podobieństwo człowieka, które okazywały się mieć jednak duszę były już wymyślane w różnych wersjach. Jako towarzysze, opiekunowie, służący. Tutaj są obrońcami wybranego człowieka, choć niektórych trudno nazwać tu ludźmi. Jest więc agresywna diabolika, która powoli się zmienia. Mamy również miłość, choć na szczęście brak trójkąta. No i oczywiście walka o sprawiedliwość, której akurat w tej powieści jest niewiele. Cała powieść to intryga wypełniona politycznymi zagrywkami, podstępami i kłótniami, przeplatana romantycznymi wątkami, kilkoma walkami i rozterkami wewnętrznymi głównej bohaterki.

Tak jak mówiłam, nic nowego. Dla mnie była to dość przeciętna lektura.

Sylwka | 2017-06-20
Na półkach: Przeczytane, Czytnik
Przeczytana: 30 maja 2017

Mam na imię Nemezis i jestem diaboliką – czyli Diabolika S. J. Kincaid.

Po książkę S.J. Kincaid pod tytułem Diabolika sięgnęłam po przeczytaniu wielu pochlebnych recenzji i obejrzeniu całkiem przyjaźnie wyglądającej okładki. Oczekiwałam nowego ciekawego świata w alternatywnej galaktyce i całkiem nowego “humanoidalnego stworzonka”, które związane ze swym właścicielem obroni go przed każdym nawet najmniejszym zagrożeniem.
" Diaboliki nie znają litości.
Diaboliki są silne.
Nic więcej się nie liczy.

Nie byłam zbyt dobrą pielęgniarką

S.J. Kincaid urodziła się w Alabamie. Marzyła, by zostać astronautką, ale ponoć uniemożliwił jej to brak zdolności matematycznych. Zainteresowała się zatem tematyką science fiction, a potem postanowiła zostać pisarką. Żyje w nieustannym ruchu. Mieszkała już w Kalifornii, Oregonie, New Hampshire, Chicago, Szkocji... i nic nie zapowiada, aby w najbliższym czasie zatrzymała się gdzieś na dłużej.

Patronaty tygodnia

W tym tygodniu mamy urozmaicony wybór książek. Wśród nowości wydawniczych pod patronatem lubimyczytać.pl znajdziecie m.in. thriller psychologiczny (po części będący dramatem sądowym), kryminały ze złudzeniami i przemilczeniami w tle, literaturę faktu, dwie spokojne powieści składające się na jeden kameralny tom, powieść młodzieżową i książkę dla dzieci o bibliotekarzach. Sprawdźcie ich tytuły!