Błękitna dama

Wydawnictwo: Sonia Draga
La Dama Azul
Sierra, Błękitna dama

Inne wydania

Wielowątkowy thriller poczytnego pisarza hiszpańskiego. XVII wiek. Do Nowego Meksyku przybywają z misją ewangelizacyjną hiszpańscy zakonnicy i odkrywają, że ktoś ich uprzedził w zbożnym dziele. Na ziemiach Indian od lat pojawia się tajemnicza Błękitna Dama, niosąca wiarę w Jedynego Boga. Nowe objawienie Matki Boskiej czy sprytne oszustwo? Namiestnik papieski podejrzewa, że za wszystkim stoi franciszkańska mistyczka żyjąca za murami klauzury... Czasy współczesne. Dociekliwy dziennikarz wpada na ślad tajemniczej klaryski. Wkrótce jego życie wypełnią zagadkowe znaki i zbiegi okoliczności, które wydają się prowadzić go do określonego celu. Kto określił ten cel i czemu ma on służyć? Kim jest Błękitna Dama spinająca wszystkie wątki powieści? Postacią historyczną? Mitem? Zwiastunem końca starego porządku?

Koronczarka | 2013-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2013

Pomysł godny Dona Browna, krótkie rozdziały, które kończą się pytaniem,zagadką, problemem, mającym przykuć czytelnika i skłonić, by przeczytał jeszcze przynajmniej jeden rozdział, by na końcu tegoż powtórzyć podobny chwyt. A całość? Przeciętna.

Rosalia_de_Castro | 2013-07-16
Na półkach: 2013, Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 15 lipca 2013

Hmm, sama nie wiem, co myslec o tej ksiazce. Niby thriller, niby kryminal, niby sf. A watki w powiesci sa prawdziwe i niektore z postaci rowniez. Akcja dzieje sie wspolczesnie - w Los Angeles, w Rzymie, w Barcelonie, ale takze w XVII wieku, kiedy to Hiszpanie zdobywali ziemie Ameryki Poludniowej niosac oczywiscie swiatlo w postaci wiary i inkwizytorow. Jak sie jednak okazuje, ktos juz byl przed nimi i dokonal nawrocenia Indian. Ta tajemnicza postacia jest Blekitna dama. W czasach nam wspolczesnych cala historia z Blekitna dama z XVII wieku zaczyna pojawiac sie we snach jednej z bohaterek powiesci. Zaniepokojona, ale i zaciekawiona zaczyna chodzic na terapie, zeby dowiedziec sie, co moze powodowac te sny. W tym samym czasie pewien dziennikarz z Hiszpanii zaczyna wpadac na trop Blekitnej damy i chronowizji... I tak te watki sie plota, rozwijaja, przenosza nas to do LA, to do Watykanu, to do Bilbao...
Lubie te powiesc, bo oczywiscie zachecila mnie do pogrzebania w internecie,...

Ayuto | 2011-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2011

Interesujący początek całkowicie zabiło bzdurne zakończenie. Temat rozwijał się i zaczynał kwitnąć aż autorowi chyba brakło weny. Dlatego polecam tylko wielbicielom zakończeń typu science fiction.

| 2014-09-11
Na półkach: Przeczytane, 09. 2014
Przeczytana: 11 września 2014

Klimat książki zbliżony do twórczości Dan'a Brown'a. Powieść połączona z fantastyką na tle religijno-historycznym...

SpinesBreaker | 2015-05-23
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 22 maja 2015

Nigdy nie spotkałam się z pojęciem bilokacji, a jest to zdecydowanie bardzo interesujący i oryginalny pomysł. Zdecydowanie jest to temat, o który warto poszerzyć swoją wiedzę!
Troszkę dziwnym jest dla mnie fakt, że Dziwisz jest tu jedną z przewijających się postaci. Jakbym przez to czasem gubiła się czy mam nadal do czynienia z fikcją literacką. 'Grymas polskiego drwala' - takie określenie dla Dziwisza to już w ogóle mnie rozbawiło! Nie znam czegoś takiego jak ‘polski drwal’ – haha.
I po prostu nie wierzę w zakończenie tej książki!!! Praktycznie zrobiłam 'face palm' po przeczytaniu ostatniej strony! Był to w sumie ciekawy i zdecydowanie niespodziewany zabieg autora, ale jednocześnie, przynajmniej dla mnie, książka trochę straciła na tym zakończeniu. Niby tajemnice się wyjaśniły, ale zostało takie poczucie nieskończonej akcji!

wirydiana | 2011-02-08
Przeczytana: luty 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka zaczyna się wspaniale: tajny projekt szpiegowski realizowany wspólnie przez Watykan i jedną z agencji rządowych Stanów Zjednoczonych, chronowizja czyli oddziaływanie dźwiękiem na podświadomość człowieka, podróże astralne, tajemnicza kobieta w czerwonych mokasynach pojawiająca się w różnych zakątkach globu, hiszpański dziennikarz, którego do nieznanego mu celu wiodą znaki i sygnały - to czasy wspólczesne. W książce znajdują się także wątki historyczne - tajemnicza klaryska objawiająca się nagle w szesnastowiecznym Nowym Meksyku i ułatwiająca chrystianizację tych terenów oraz tytułowa Błękitna Dama.
Wszystko to brzmi wspaniale, ale rozczarowuje zakończenie ( przynajmniej mnie). Autorowi najwidoczniej zabrakło pomysłu na finał, sięgnął więc po zakończenie mistyczne. Anioły, to one mają stać za głównymi wydarzeniami opisanymi w książce. Pewna linia anielska została skoligacona z linią człowieczą. W wyniku tej krzyżówki powstały istoty obdarzone zdolnościami paranormalnymi np;...

katka | 2011-12-20

Pomysł fajny, ale jakoś tak ciężko mi się ją czytało pomimo, że nie jest jakoś bardzo skomplikowanie napisana. Odniosłam wrażenie, że autor chciał chyba wywołać takie zamieszanie jak "kod Leonarda da Vinci", tylko czegoś w jego pisaniu brakowało. Jednak jak już wpadnie w ręce to można się pokusić i ją przeczytać, gdyż każdy z nas w książkach poszukuje innych wrażeń.

pannaT | 2013-08-08
Przeczytana: 17 lipca 2013

Lektura może ciężka dla tych, którzy nie lubią tajemnic, historycznych zagadek itp. Muszę przyznać, że długo ją "męczyłam", ale było warto. Wątki są naprawde ciekawe, a zakończenie to naprawdę niezła niespodzianka. Historia, którą możemy umiejscowić naście lat temu, wiele ciekawych słów, zjawisk, faktów i układanek, które łączą się w całość. Jak dla mnie świetna, bo świetnie jest zakosztować i takiej powieści.

Osi | 2012-10-25
Przeczytana: 2011 rok

Książka bardzo ciekawa, wciągająca. Zaczęłam czytać na przystanku, kiedy czekałam na autobus, sama nie wiem kiedy przeczytałam 100 str. Dobra historia + dreszczyk emocji = ciekawa książka.

Urszula | 2013-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2013

Lubię tego typu książki: jest tu tajemnica, dążenie do jej rozwiązania, dość szybka akcja. W niektórych momentach można się pogubić. Zakończenie nie do końca mnie przekonało.