Tajemnica 13 apostoła

Wydawnictwo: Albatros
Le secret du treizième apòtre
978-83-7359-567-5
Marta

Co ukryto przed wiernymi po śmierci Jezusa, kiedy tworzyły się podwaliny wiary chrześcijańskiej? Czy faktycznie było trzynastu, a nie dwunastu apostołów? Jaki cel mógłby przyświecać Watykanowi, by ten fakt utrzymać w tajemnicy? Na postawione pytania odpowiada inteligentny thriller Michela Benoît, w którym teraźniejszość i przeszłość splatają się w jedną logiczną intrygę. Kościelny erudyta, ojciec Andriej, wchodzi w posiadania dowodu na istnienie trzynastego apostoła. Z listu apostolskiego dowiaduje się, że Jezus był tylko prorokiem, a nie Synem Bożym. Andriej zostaje zamordowany w pociągu, w drodze do Watykanu. Jego najbliższy przyjaciel, ojciec Nil, rozpoczyna śledztwo. Odkrywa nieznany wcześniej dokument mówiący o początkach chrześcijaństwa, o wykluczonej z Kościoła społeczności nazarejczyków, z której w VII wieku narodzi się islam. Teraz i on znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie...

Beata | 2017-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2017

Pasjonujący thiller religijny, oparty na teorii spisku w Kościele Katolickim. Powieść antyklerykalna, a jednocześnie zdecydowanie pro katolicka (co, jak widać, nie musi stanowić sprzeczności). Autor zdecydowanie przedkłada Jezusa nad Chrystusa, co dla niektórych będzie obrazoburcze. Autor, będący w przeszłości mnichem benedyktynem, rewelacyjnie łączy prawdę z fikcją literacką, konkretnie określa co jest prawdą, co domysłem. Powieść napisana doskonale, akcja płynna i logiczna, bardzo wciągająca. Książka nie pozostawia suchej nitki na hierarchach KK, szczególnie na niektórych postaciach autentycznych - za pogoń za władzą, obłudę, hipokryzję, dwulicowość i zakłamanie. Jednocześnie uznaje część Katolików za godnych wyznawców, poszukujących i odnajdujących Boga i Jezusa. Powieść, rzekłabym, na czasie - porusza bowiem wiele zagadnień, nad którymi ludzie zastanawiają się od dawna. Nie narusza Sacrum, ale obnaża Profanum Kościoła Katolickiego, dotyka też zagadnień islamu i judaizmu....

ForeverYoung | 2014-08-19
Przeczytana: 20 czerwca 2014

Świetna, wciągająca, inteligentna, szokująca. Porusza trudny temat jakim jest religia (głównie chrześcijaństwo) i ukazuje jak mógł wyglądać jej historyczny rozwój. To jedna z tych książek, która zapada na długo w pamięć i powoduje, że zaczynamy zadawać pytania, zagłębiać się nad przedstawionym tematem - czymś co wydawałoby się być oczywiste i niepodważalne.
Powieść ukazuje, też ludzi przynależących do wspólnot religijnych – ich słabości, zaślepienie, dążenie do władzy, jak i takich którzy poszukują prawdy i za nią są gotowi poświęcić życie.
Według informacji zawartych w książce autor tj. Michael Benoȋt, należący w przeszłości do zakonu benedyktynów, poprzez thriller „Tajemnica 13 Apostoła” przedstawił własne hipotezy oraz wyniki badań nad życiem Jezusa.

Justyna | 2014-04-24

Chcąc opisać thriller Michela Benoȋt muszę poruszyć bardzo delikatny wręcz intymny temat religii. Książka opowiada wymyśloną historię ojca Nila, ale podpartą analizą autora i nie tylko IV Ewangelii czyli tajemnicy 13 Apostoła. Michela Benoȋt 1962 roku po obronie doktoratu z farmakologii wstąpił jako niewyświęcony mnich do zakonu benedyktynów w opactwie Saint Benoȋt sur Loire ( Benoȋt to pseudonim artystyczny autora ). Spędził tam 22 lata po czym porzucił wiarę katolicką nie mogąc pogodzić się z praktykami i dogmatami Kościoła. W 2006 roku wydał thriller Tajemnica 13 Apostoła ukazujący Kościół od czasów św. Piotra po czasy współczesne, jako źródło historycznego zakłamania, oraz przy pomocy inteligentnej opowieści przedstawił wyniki własnych badań nad życiem Jezusa. Książka niezwykle hipnotyzująca napisana językiem prawdziwego badacza, człowieka inteligentnego wiedzącego o czym pisze i co chce przekazać czytelnikowi. Obszernie wyjaśnił co jest wytworem jego wyobraźni, a co faktem....

Elilaya | 2012-08-13
Na półkach: Prawdopodobne, Przeczytane

Bardzo dobra książka, czyta się szybko i łatwo, trzyma w ciekawości do samego końca. Polecam ;)

Thomas886 | 2015-03-05
Przeczytana: 26 września 2014

Jak dla mnie całkiem fajna powieść.
Podobają mi sie takie tematy w ksiązkach.

caffe-lena | 2013-03-14

Początki chrześcijaństwa, religii , która zadecydowała o kulturze i kształcie Europy na następne setki lat, nie są do końca jasne. Niektórzy uważają , że prawda skrywana jest przez Kościół Katolicki, a jej ujawnienie doprowadziłoby do upadku Kościoła jako instytucji , podważyłoby wiarę ludzi w Jezusa jako Mesjasza.

Wiele emocji wzbudziły odkryte w latach 1947-56 manuskrypty znad morza Martwego.Odkrycie dokumentów z pierwszych wieków naszej ery pobudza wyobraźnię, prowokuje do postawienia pytania - czy wszystko zostało opublikowane , czy cała treść tych manuskryptów została ujawniona tzw. szerokim masom ? Być może manuskrypty kryją tajemnice , których jeszcze nie poznaliśmy , a które zrewolucjonizowałyby powszechną wiedzę o początkach chrześcijaństwa.
Na bazie takich spekulacji powstało już wiele książek. Wszystkie czytałam z zainteresowaniem , bo każda wnosi coś nowego , ciekawego , do dalszych rozważań.
Łączy je jedno - podejrzenie o istnienie spisku , którego celem...

nellanna | 2015-08-09

Nie przekonały mnie pokręcone koncepcje tego pana. Jeśli ktoś należy do zbuntowanych apostatów kościoła - znajdzie sporo argumentów. Z religioznawstwem ma to tyle wspólnego, co ja z Bradem Pittem. Mocno naciagane "fakty" zaskakiwały, podobnie jak tendencyjny obraz Watykanu.

wirydiana | 2011-10-31
Przeczytana: 29 października 2011

Dziwna książka. Myślałam, że będzie to kolejna pozycja z szeroko obecnie dostępnej serii religijno-archeologiczno- przygodowej. I tak jest, tylko nie do końca.

Akcja książki rozgrywa się w dwóch przestrzeniach czasowych: teraźniejszości i szeroko pojętej przeszłości. Teraźniejszość to Watykan i wszystkie jego sekrety, przeszłość to czas od momentu ostatniej wieczerzy do dnia wczorajszego. W pewnym francuskim opactwie jeden z mnich odkrywa sekret, który może wstrząsnąć podwalinami kościoła katolickiego. Niestety, nie udaje mu się podzielić z nikim swym odkryciem. Zostaje zamordowany i wyrzucony z pędzącego pociągu. Maleńka karteczka, która trzyma w zaciśniętej pięści jest jedynym śladem jego sekretu. Trop ten podejmuje najbliższy przyjaciel zamordowanego mnicha, ojciec Nil. Nie wie, że rozpoczynając własne śledztwo narazi się nie tylko Watykanowi (a w szczególności Stowarzyszeniu Piusa V, którego zadaniem jest strzec sekretu), ale także przedstawicielom innych religii. Prześladowcy...

Pistacia | 2015-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2015

Wciągająca pozycja na urlop czy też weekendowy relaks. Kolejna powieść sensacyjna w której mamy tajemnice, osoby broniące jej oraz odkrywców, którzy pragną wiedzieć co w trawie piszczy. Tym razem padło na 13 Apostoła. Nie da się ukryć, że religia jest dość chwytliwym tematem jeśli o powieści tego typu chodzi.

Nie będę rozpisywać się o fabule ponieważ opis znajduję się przy okładce. Napiszę tylko, że czyta się szybko i przyjemnie. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to cud literatury, że wiele jest książek tego typu jednak szukając czegoś lekkiego warto zainteresować się powyższym tytułem.

Fantastyczna książka. Lubię te klimaty. Nie zawiodłem się.
Temat na topie, ale drażliwy. Tajemnice kościoła były, są i będą.
Była Inkwizycja, potem Święte Oficjum, jest Kongregacja Doktryny Wiary. Inne nazwy, metody działania (nie pala na stosie), ale to samo robią.

"Bezwzględny inkwizytor był gotów posłać na stos nawet Jezusa, byle tylko nie narazić na szwank interesów KOŚCIOŁA i jego władzy.

Cytat słów legata papieskiego w czasie krucjaty przeciwko katarom
"Zabijcie wszystkich, Bóg rozpozna swoich"