Nieśmiertelna piramida

Tłumaczenie: Jerzy Wołk-Łaniewski
Wydawnictwo: Sonia Draga
La pirámide immortal

Napoleonowi Bonapartemu udało się zostać najpotężniejszym czło¬wiekiem swoich czasów. Był też o krok od podbicia całej Europy. Wcześniej zaś stanął na czele niemalże nieznanej wyprawy militarno- -badawczej do Egiptu, która zupełnie odmieniła jego umysł. Jest rok 1799. Rok wcześniej wojska francuskie wylądowały w Egipcie, a wraz z nimi - setka naukowców najrozmaitszych specja-lizacji. W owej...

Jest rok 1799. Rok wcześniej wojska francuskie wylądowały w Egipcie, a wraz z nimi - setka naukowców najrozmaitszych specja-lizacji. W owej kampanii toczonej po przeciwnej stronie Morza Śród¬ziemnego Napoleon ma trzy cele: wyprzeć Turków, aby zdobyć stra-tegiczną pozycję w regionie, przeciąć ważny szlak handlowy łączący Wielką Brytanię z Azją oraz-co dla niego równie ważne-zgromadzić jak najpełniejszą wiedzę o wspaniałej cywilizacji faraonów.
Dlaczego pewnej nocy całkiem sam wszedł do Wielkiej Piramidy? Co mu się tam przydarzyło?
Jak ten epizod wpłynął na jego los?

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl

książek: 1968
B_ananas | 2019-01-19
Przeczytana: 18 stycznia 2019

Tajemnice Egiptu, wciąż niezbadane do końca piramidy, kontrowersyjna postać Napoleona. Teorie spiskowe łączące te wszystkie elementy powinny dać super porywającą historię. Nie wyszło i właściwie to nie wiem o czym ta książka była.

Ala | 2018-12-28
Na półkach: Przeczytane, W 2018, Moje
Przeczytana: 28 grudnia 2018

Ta książka to po prostu zmarnowany potencjał. Od sposobu narracji i beznadziejnego stylu pisania (albo beznadziejnego tłumacza) po fabułę. Na początku jest ciekawie, ale im dalej, tym gorzej. Końcówka to jeden wielki dramat, gdzie czytelnik nie ma bladego pojęcia, co się dzieje i co tak naprawdę bohaterowie robią. Do samego końca nie wiedziałam, o co tak naprawdę chodziło Buqturowi i dlaczego Nadia im tak bardzo przeszkadzała.
A sam fakt ceremonii i końcówka, która wszystko rozwala tylko dopełnia dzieła zniszczenia, jakim jest ta książka.

Czytanie jej to zmarnowany czas.

Rocinka | 2018-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2018

Uwielbiam takie bajki, i jest to całkiem przyjemnie napisane ale daleka jestem od zachwytu. Odwieczna wojna dobra ze złem, światła z ciemnością, życia i śmierci. Egipski sposób widzenia nieśmiertelności, przenikanie się kultur, historii starożytnej z nowożytną. Bardzo ciekawy wątek tzw. wybrańców i pomazańców bożych, liczne analogie pomiędzy religiami odległych, zarówno w czasie, jak i przestrzeni, cywilizacji. Pomysł na uwikłanie w tę historię Napoleona Bonapartego bardzo obiecujący. To wszystko stanowi materiał na monumentalne dzieło, napisane z rozmachem, którego tej książce niestety zabrakło. Wszystko dosłownie liźnięte po wierzchu, takie czytadełko. A szkoda.

Anksunamun | 2018-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Już od początku książka stylem narracji przypominała mi okropną powieść Christiana Jacqa pt. "Tutanchamon: ostatni sekret". Obie te pozycje łączy potwornie naiwna fabuła i opisy, które mógłby wymyślić gimnazjalista. Nie znoszę jednak przerywać lektury, toteż zmusiłam się, aby dotrwać do końca książki.
Przedstawiona w niej historia tajemniczego epizodu z życia Napoleona z pewnością mogłaby zostać zaprezentowana w o wiele bardziej ciekawy i barwny sposób, jednak cała powieść okazała się niesłychanie nudna i z każdą stroną pragnęłam tylko, aby się to już skończyło.
Z Javierem Sierrą pierwszy raz spotkałam się na łamach "Mistrza z Prado", który okazał się może i nieszczególnie zachwycający, ale w sumie nie najgorszy. Po "Upadłym aniele" moja ocena pisarza nieco spadła, ale "Nieśmiertelna piramida" po prostu przekreśliła go całkowicie w moich oczach. Więcej jego dziełami torturować się nie zamierzam.

Moje klimaty, moja tematyka, ale cała historia jest przekombinowana i naciągana. Nie trafiła ani do mojego serca ani do mojego rozumu ;)

Fretkowniczka | 2016-09-29
Na półkach: Przeczytane, Do sprzedania
Przeczytana: 29 września 2016

Najbardziej...ezoteryczna, nieprawdopodobna i niejednoznaczna powieść Javiera Sierry...
Właściwie nie wiem, jak mam ją podsumować, jak ocenić. Porywająca, przemyślana w każdym calu, uwodzi czytelnika. A może zwodzi?
Tajemnicza i ciekawa, specyficzny archaiczny język, do którego trzeba się przyzwyczaić. Polecam.