Lubimyczytać.pl to:

Albatros
historyczna
typ
papier
5.78 (82 ocen i 12 opinii)

Opis książki

Ponad 300 lat przed Chrystusem Aleksander Macedoński, legendarny wódz i zdobywca, został pochowany w Aleksandrii w Egipcie z honorami godnymi samego Boga...

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Koronczarka | 2013-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2013

Co takiego jest w Indianie Jonesie, że jest popularny? Dużo przygód, czasem trzymających w napięciu, a czasem irytujących głupotą, nadmiarem. nie należę do jego wielbicieli. A książki w tym stylu toleruję. I tę przeczytałam z przyjemnością, ubawiona obserwując, jak autor piętrzy komplikacje i zastanawiając się, jak z tego wybrnie. Koniec jest jednocześnie kulminacją i kiedy już naprawdę bohater wydaje się zapędzony w kozi róg następuje cudowne rozwiązanie - niemal deus ex machina. Źli okazali się trochę ludzcy. No cóż takie rozwiązania z wielkiej literatury też znamy. Czarny bohater - niejaka Balladyna - też postanowiła nagle być sprawiedliwa. Jak wiadomo, źle się to dla niej skończyło. Will Adams nie mówi o dalszych losach nagle poprawionych złoczyńców.

Grzegorz | 2014-03-07
Przeczytana: 05 marca 2014

Nie jest to powieść historyczna. Nie jest to też powieść sensacyjna choć zawiera elementy sensacji. Jak dla mnie jest to typowa powieść przygodowa. Odrobina archeologii wiarygodnie przedstawionej, odrobina sensacji i polityki. Troszkę problemów społecznych ale bez szczególnego zatrzymywania się nad nimi. Akcja wartka i zaskakująca na tyle, że czyta się tę książkę szybko i z zainteresowaniem. Nie jest to oczywiście żadne arcydzieło, a zakończenie jest łatwo przewidzieć (kilkoro bohaterów jednak niespodziewanie po drodze ginie). Moim zdaniem "Szyfr..." to dobre rzemiosło. Idealna odprężająca lektura na długie zimowe wieczory.

makomt | 2013-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2013

Znowu za sprawą Trójki e-pik przejrzałam półki w poszukiwaniu powieści, której akcja miałaby miejsce w Afryce. Tym sposobem trafiłam na "Szyfr Aleksandra Wielkiego" Will'a Adams'a. Autor marzył o zostaniu pisarzem, jednak zanim do tego doszło pracował jako konsultant dla waszyngtońskiej firmy PR. "Szyfr..." jest jego debiutancką powieścią, wydaną w 13 krajach.

Akcja powieści, jak już zauważyłam na początku, toczy się w Afryce, a dokładniej w Egipcie. Główny bohater to Daniel Knox, który jest archeologiem, ale, w związku z różnymi zawirowaniami w życiu, aktualnie zajmuje się instruktarzem nurkowania. W wyniku nieplanowanego zdarzenia naraża się jednemu z najbardziej wpływowych ludzi w Egipcie, co skutkuje tym, że rozpoczyna się polowanie na jego osobę. W międzyczasie w Aleksandrii podczas budowy hotelu, zostaje odkryty tajemniczy szyb prowadzący w głąb ziemi. Zbiegiem okoliczności na teren wykopaliska trafia również Knox, gdzie poznaje Gaille Bonnard - córkę swojego nieżyjącego już prz...

Agax | 2013-07-14

Wiele osób porównuje tę książkę z twórczością Dana Browna. I nie mogę zaprzeczyć, coś w tym jest. Jednak nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że książka ta zdobyła uznanie wśród czytelników dzięki ówczesnej modzie na powieści w "stylu Browna".
Szyfr Aleksandra skupia się głównie na wątku historycznym. Właśnie ten aspekt książki spodobał mi się najbardziej. Autor połączył historię ze światem legend, wierzeń, domysłów i stworzył z tego porywającą powieść. Obok oczywiście nie brakuję akcji, która jednak pozostaję tylko tłem dla archeologicznych odkryć.

prawdziwaczajka | 2011-12-26
Przeczytana: 24 grudnia 2011

W stylu Dana Browna, ciekawy wątek z Aleksandrem Macedońskim w tle a do tego grecy, egipcjanie, macedończycy.

benia86 | 2011-01-31
Przeczytana: marzec 2009

książka akcji z aleksandrem w tle. Fajny film by z tego był :)

Kuba | 2012-06-03

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Musiałem się bardzo mocno zmuszać do czytania ponieważ w cale mnie nie wciągała ;( jestem niestety rozczarowany ponieważ interesuje się historią i archeologią a na tą książkę poświęciłem trochę czasu i pod koniec jej czytania stwierdziłem, że nie będę tego czasu marnował dalej. Jeżeli ktoś interesuje się np. Egiptem(dzieje się tam głównie akcja, wiele ciekawostek) to jak najbardziej polecam.

ada91 | 2012-03-16

książka typu "Dan Brown" Na pewno nie dorównuje Kodowi Leonarda ale jest w miarę dobra. Jak dla mnie akcja jest mało pociągająca, nie przekonuje czytelnika do zagłębienia się w akcję. Gdyby Adams zrobił kolejną część nie jestem pewna czy bym ją przeczytała:)

Magda | 2011-09-03
Przeczytana: 02 września 2011

Kolejna książka do której byłam sceptycznie nastawiona ale ta akcja mnie wciągnęła. Dla każdego kto lubi przygody, wątki kryminalne i krwawe jadki :D Jest akcja i adrenalina.

Paweł | 2013-11-04
Przeczytana: 2011 rok

Dobry kryminał na jesienny wieczór. Intryga i zbrodnia z historią, a raczej mitem w tle.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Margit Sandemo
    90. rocznica
    urodzin
    Łzy nie mają nic wspólnego ze słabością.
  • Karol Grünberg
    91. rocznica
  • Kazuya Minekura
    39. rocznica
  • Carlos María Domínguez
    59. rocznica
    urodzin
    Założyć bibliotekę to jak stworzyć życie
  • Pascal Quignard
    66. rocznica
    urodzin
    Każdy z poranków świata przychodzi raz tylko, wszystkie mijają bezpowrotnie
  • Maurice Druon
    96. rocznica
    urodzin
    Zaprawdę, lata mało zmieniają nasz charakter i żaden wiek nie uwalnia nas od błędów. Włosy bieleją szybciej niż znikają wady
  • John Lutz
    41. rocznica
  • Pamela Lyndon Travers
    18. rocznica
    śmierci
    - Baloniki! Różne bywają baloniki, moje dziatki! Dla każdego inny, byle tylko dobrze wybrać!
  • William Shakespeare
    398. rocznica
    śmierci
    Życie jest tylko przechodnim półcieniem, Nędznym aktorem, który swą rolę Przez parę godzin wygrawszy na scenie W nicość przepada - powieścią idioty, Głośną, wrzaskliwą, a nic nie znaczącą.
  • Miguel de Cervantes Saavedra
    398. rocznica
    śmierci
    Sen, to płaszcz, co wszystkie ludzkie troski okrywa, pokarm, co głód zaspakaja, napój, co pragnienie koi, ogień, co od zimna ochrania, chłód, co oziębia gwałtowność ognia, słowem, pieniądz ogólny do nabycia wszystkich przyjemności świata i waga nareszcie, gdzie się równoważą bez najmniejszego oszustwa królowie z pasterzami i mędrcy z głupcami! Dobra to rzecz, panie, sen i nie widzę w tym nic złego, że go ze śmiercią porównywają. Istotnie, niewielka różnica zachodzi między śpiącym a umarłym, chyba, że tamten czasem chrapie, a ten milczy na zawsze.

Znajdź nas na Facebooku