Okładka książki Szyfr Aleksandra Wielkiego

Albatros
historyczna
typ
papier
5,91 (99 ocen i 14 opinii)

Opis książki

Ponad 300 lat przed Chrystusem Aleksander Macedoński, legendarny wódz i zdobywca, został pochowany w Aleksandrii w Egipcie z honorami godnymi samego Boga...

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
książek: 2042
Koronczarka | 2013-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2013

Co takiego jest w Indianie Jonesie, że jest popularny? Dużo przygód, czasem trzymających w napięciu, a czasem irytujących głupotą, nadmiarem. nie należę do jego wielbicieli. A książki w tym stylu toleruję. I tę przeczytałam z przyjemnością, ubawiona obserwując, jak autor piętrzy komplikacje i zastanawiając się, jak z tego wybrnie. Koniec jest jednocześnie kulminacją i kiedy już naprawdę bohater wydaje się zapędzony w kozi róg następuje cudowne rozwiązanie - niemal deus ex machina. Źli okazali się trochę ludzcy. No cóż takie rozwiązania z wielkiej literatury też znamy. Czarny bohater - niejaka Balladyna - też postanowiła nagle być sprawiedliwa. Jak wiadomo, źle się to dla niej skończyło. Will Adams nie mówi o dalszych losach nagle poprawionych złoczyńców.

Brian | 2014-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

Od czasów "Kodów" i "Demonów" autorstwa Dana Browna, mamy swego rodzaju wysyp książek tego typu. Czasem sam już nie wiem czy Ci wszyscy inni autorzy ispirowali się wyłącznie słynnymi dziełami wyżej wspomnianego pisarza czy też starali się stworzyć coś "swojego" bo czasem wychodziło z tego coś na serio wartego uwagi a czasem czytadło niezbyt interesujące, lekko mówiąc.

Na szczęście, tym razem bliżej jest tego pierwszego wyjścia bo to dobra książka. W sumie to sam nie wiem dlaczego sięgnąłem akurat po nią bo to raczej mało znany tytuł. Być może do takiego wyboru skłoniła mnie postać słynnego Aleksandra Macedońskiego. Tak czy inaczej, nie żałuje że było mi dane ją przeczytać.

Akcja książki dzieje szybko ale spójnie i dosyć logicznie. Wszystko dzieje się w jednym niemalże miejscu (Egipt) i bardzo dobrze że tak jest bo cała historia jest bardziej wiarygodna. Poza tym, nie ma takiego przekombinowania jak w podobnych powieściach. Takie "skakanie" z miejsca w miejsce bardzo...

Grzegorz | 2014-03-07
Przeczytana: 05 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie jest to powieść historyczna. Nie jest to też powieść sensacyjna choć zawiera elementy sensacji. Jak dla mnie jest to typowa powieść przygodowa. Odrobina archeologii wiarygodnie przedstawionej, odrobina sensacji i polityki. Troszkę problemów społecznych ale bez szczególnego zatrzymywania się nad nimi. Akcja wartka i zaskakująca na tyle, że czyta się tę książkę szybko i z zainteresowaniem. Nie jest to oczywiście żadne arcydzieło, a zakończenie jest łatwo przewidzieć (kilkoro bohaterów jednak niespodziewanie po drodze ginie). Moim zdaniem "Szyfr..." to dobre rzemiosło. Idealna odprężająca lektura na długie zimowe wieczory.

makomt | 2013-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Znowu za sprawą Trójki e-pik przejrzałam półki w poszukiwaniu powieści, której akcja miałaby miejsce w Afryce. Tym sposobem trafiłam na "Szyfr Aleksandra Wielkiego" Will'a Adams'a. Autor marzył o zostaniu pisarzem, jednak zanim do tego doszło pracował jako konsultant dla waszyngtońskiej firmy PR. "Szyfr..." jest jego debiutancką powieścią, wydaną w 13 krajach.

Akcja powieści, jak już zauważyłam na początku, toczy się w Afryce, a dokładniej w Egipcie. Główny bohater to Daniel Knox, który jest archeologiem, ale, w związku z różnymi zawirowaniami w życiu, aktualnie zajmuje się instruktarzem nurkowania. W wyniku nieplanowanego zdarzenia naraża się jednemu z najbardziej wpływowych ludzi w Egipcie, co skutkuje tym, że rozpoczyna się polowanie na jego osobę. W międzyczasie w Aleksandrii podczas budowy hotelu, zostaje odkryty tajemniczy szyb prowadzący w głąb ziemi. Zbiegiem okoliczności na teren wykopaliska trafia również Knox, gdzie poznaje Gaille Bonnard - córkę swojego nieżyjącego już...

Agax | 2013-07-14

Wiele osób porównuje tę książkę z twórczością Dana Browna. I nie mogę zaprzeczyć, coś w tym jest. Jednak nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że książka ta zdobyła uznanie wśród czytelników dzięki ówczesnej modzie na powieści w "stylu Browna".
Szyfr Aleksandra skupia się głównie na wątku historycznym. Właśnie ten aspekt książki spodobał mi się najbardziej. Autor połączył historię ze światem legend, wierzeń, domysłów i stworzył z tego porywającą powieść. Obok oczywiście nie brakuję akcji, która jednak pozostaję tylko tłem dla archeologicznych odkryć.

ada91 | 2012-03-16

książka typu "Dan Brown" Na pewno nie dorównuje Kodowi Leonarda ale jest w miarę dobra. Jak dla mnie akcja jest mało pociągająca, nie przekonuje czytelnika do zagłębienia się w akcję. Gdyby Adams zrobił kolejną część nie jestem pewna czy bym ją przeczytała:)

prawdziwaczajka | 2011-12-26
Przeczytana: 24 grudnia 2011

W stylu Dana Browna, ciekawy wątek z Aleksandrem Macedońskim w tle a do tego grecy, egipcjanie, macedończycy.

benia86 | 2011-01-31
Przeczytana: marzec 2009

książka akcji z aleksandrem w tle. Fajny film by z tego był :)

Kuba | 2012-06-03

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Musiałem się bardzo mocno zmuszać do czytania ponieważ w cale mnie nie wciągała ;( jestem niestety rozczarowany ponieważ interesuje się historią i archeologią a na tą książkę poświęciłem trochę czasu i pod koniec jej czytania stwierdziłem, że nie będę tego czasu marnował dalej. Jeżeli ktoś interesuje się np. Egiptem(dzieje się tam głównie akcja, wiele ciekawostek) to jak najbardziej polecam.

Magda | 2011-09-03
Przeczytana: 02 września 2011

Kolejna książka do której byłam sceptycznie nastawiona ale ta akcja mnie wciągnęła. Dla każdego kto lubi przygody, wątki kryminalne i krwawe jadki :D Jest akcja i adrenalina.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Ryūnosuke Akutagawa
    122. rocznica
    urodzin
    Jakże godni współczucia są dobrzy ludzie. Nie popełniwszy ani jednego złego uczynku, jakże mogą znać radość z czynienia rzeczy dobrych...
  • Ernest Bryll
    80. rocznica
  • Jacques Chessex
    81. rocznica
    urodzin
    Seksualne ubóstwo, jak nazwiemy je później, towarzyszy wędrówkom strachu i wyobrażeniom Złego. Nocą samotnie podglądamy miłosne igraszki kilku zamożnych panów z ich jęczącą wspólniczką; lekki dotyk szatana, poczucie winy wtłoczone w cztery stulecia obowiązującego kalwinizmu. Bez wytchnienia tropić n... pokaż więcej
  • Delphine De Vigan
    49. rocznica
    urodzin
    Ja wiem, że czasem lepiej zostać tak wewnątrz siebie, zamkniętym. Bo wystarczy jedno spojrzenie, żeby się rozkleić, wystarczy, że ktoś wyciągnie dłoń, by człowiek nagle poczuł, jaki jest kruchy, bezbronny, by wszystko się zawaliło jak piramida z zapałek
  • Josephine Hart
    73. rocznica
    urodzin
    Nasze zdrowie psychiczne zależy od sterowania postrzeganiem - umiejętności selekcjonowania elementów niezbędnych do przetrwania, a jednocześnie ignorowania niewygodnych prawd oczywistych.
  • Martin H. Greenberg
    74. rocznica
  • Tomasz Szlendak
    41. rocznica
  • Clara Sanchez
    60. rocznica
    urodzin
    Wszystko ma związek z miłością. Miłość jest naszym przekleństwem. Uszczęśliwia nas, zniewala, demoralizuje, uczy nas nienawidzić. Wszystko się robi albo nic się nie robi z miłości. Wydaje się czymś dobrym, ale naprawdę, mówię Ci, że gdyby miłość nie istniała, nie byłoby wojen.
  • Hedda H. Robertsen
    28. rocznica
    urodzin
    I tak postanowiłam zrobić coś z moimi uczuciami. Dolać jeszcze więcej do powodzi uczuć, by była niczym lawa spływająca po zboczu góry. Czajnik, w którym bulgocze wrzątek.

Znajdź nas na Facebooku