Szyfr Aleksandra Wielkiego

Wydawnictwo: Albatros
5,93 (107 ocen i 15 opinii)
historyczna

Ponad 300 lat przed Chrystusem Aleksander Macedoński, legendarny wódz i zdobywca, został pochowany w Aleksandrii w Egipcie z honorami godnymi samego Boga...

Sklep

Niepokorne. Klara
Agnieszka Wojdowicz

8,06 (16 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
książek: 2076
Koronczarka | 2013-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2013

Co takiego jest w Indianie Jonesie, że jest popularny? Dużo przygód, czasem trzymających w napięciu, a czasem irytujących głupotą, nadmiarem. nie należę do jego wielbicieli. A książki w tym stylu toleruję. I tę przeczytałam z przyjemnością, ubawiona obserwując, jak autor piętrzy komplikacje i zastanawiając się, jak z tego wybrnie. Koniec jest jednocześnie kulminacją i kiedy już naprawdę bohater wydaje się zapędzony w kozi róg następuje cudowne rozwiązanie - niemal deus ex machina. Źli okazali się trochę ludzcy. No cóż takie rozwiązania z wielkiej literatury też znamy. Czarny bohater - niejaka Balladyna - też postanowiła nagle być sprawiedliwa. Jak wiadomo, źle się to dla niej skończyło. Will Adams nie mówi o dalszych losach nagle poprawionych złoczyńców.

Brian | 2014-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

Od czasów "Kodów" i "Demonów" autorstwa Dana Browna, mamy swego rodzaju wysyp książek tego typu. Czasem sam już nie wiem czy Ci wszyscy inni autorzy ispirowali się wyłącznie słynnymi dziełami wyżej wspomnianego pisarza czy też starali się stworzyć coś "swojego" bo czasem wychodziło z tego coś na serio wartego uwagi a czasem czytadło niezbyt interesujące, lekko mówiąc.

Na szczęście, tym razem bliżej jest tego pierwszego wyjścia bo to dobra książka. W sumie to sam nie wiem dlaczego sięgnąłem akurat po nią bo to raczej mało znany tytuł. Być może do takiego wyboru skłoniła mnie postać słynnego Aleksandra Macedońskiego. Tak czy inaczej, nie żałuje że było mi dane ją przeczytać.

Akcja książki dzieje szybko ale spójnie i dosyć logicznie. Wszystko dzieje się w jednym niemalże miejscu (Egipt) i bardzo dobrze że tak jest bo cała historia jest bardziej wiarygodna. Poza tym, nie ma takiego przekombinowania jak w podobnych powieściach. Takie "skakanie" z miejsca w miejsce bardzo...

Grzegorz | 2014-03-07
Przeczytana: 05 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie jest to powieść historyczna. Nie jest to też powieść sensacyjna choć zawiera elementy sensacji. Jak dla mnie jest to typowa powieść przygodowa. Odrobina archeologii wiarygodnie przedstawionej, odrobina sensacji i polityki. Troszkę problemów społecznych ale bez szczególnego zatrzymywania się nad nimi. Akcja wartka i zaskakująca na tyle, że czyta się tę książkę szybko i z zainteresowaniem. Nie jest to oczywiście żadne arcydzieło, a zakończenie jest łatwo przewidzieć (kilkoro bohaterów jednak niespodziewanie po drodze ginie). Moim zdaniem "Szyfr..." to dobre rzemiosło. Idealna odprężająca lektura na długie zimowe wieczory.

makomt | 2013-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Znowu za sprawą Trójki e-pik przejrzałam półki w poszukiwaniu powieści, której akcja miałaby miejsce w Afryce. Tym sposobem trafiłam na "Szyfr Aleksandra Wielkiego" Will'a Adams'a. Autor marzył o zostaniu pisarzem, jednak zanim do tego doszło pracował jako konsultant dla waszyngtońskiej firmy PR. "Szyfr..." jest jego debiutancką powieścią, wydaną w 13 krajach.

Akcja powieści, jak już zauważyłam na początku, toczy się w Afryce, a dokładniej w Egipcie. Główny bohater to Daniel Knox, który jest archeologiem, ale, w związku z różnymi zawirowaniami w życiu, aktualnie zajmuje się instruktarzem nurkowania. W wyniku nieplanowanego zdarzenia naraża się jednemu z najbardziej wpływowych ludzi w Egipcie, co skutkuje tym, że rozpoczyna się polowanie na jego osobę. W międzyczasie w Aleksandrii podczas budowy hotelu, zostaje odkryty tajemniczy szyb prowadzący w głąb ziemi. Zbiegiem okoliczności na teren wykopaliska trafia również Knox, gdzie poznaje Gaille Bonnard - córkę swojego nieżyjącego już...

Agax | 2013-07-14

Wiele osób porównuje tę książkę z twórczością Dana Browna. I nie mogę zaprzeczyć, coś w tym jest. Jednak nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że książka ta zdobyła uznanie wśród czytelników dzięki ówczesnej modzie na powieści w "stylu Browna".
Szyfr Aleksandra skupia się głównie na wątku historycznym. Właśnie ten aspekt książki spodobał mi się najbardziej. Autor połączył historię ze światem legend, wierzeń, domysłów i stworzył z tego porywającą powieść. Obok oczywiście nie brakuję akcji, która jednak pozostaję tylko tłem dla archeologicznych odkryć.

ada91 | 2012-03-16

książka typu "Dan Brown" Na pewno nie dorównuje Kodowi Leonarda ale jest w miarę dobra. Jak dla mnie akcja jest mało pociągająca, nie przekonuje czytelnika do zagłębienia się w akcję. Gdyby Adams zrobił kolejną część nie jestem pewna czy bym ją przeczytała:)

benia86 | 2011-01-31
Przeczytana: marzec 2009

książka akcji z aleksandrem w tle. Fajny film by z tego był :)

prawdziwaczajka | 2011-12-26
Przeczytana: 24 grudnia 2011

W stylu Dana Browna, ciekawy wątek z Aleksandrem Macedońskim w tle a do tego grecy, egipcjanie, macedończycy.

marchewa79 | 2013-06-23
Przeczytana: 10 marca 2013

Mocno takie sobie. Do Cusslera brakuje lata świetlne

Cezkrak | 2015-05-02
Na półkach: Sensacja, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2012 rok

Dość wartka akcja, ale bez zbytnich emocji