Błękitna dama

Sonia Draga
2013-05-13
2013-05-13
Magdalena Biejat

Dość ciekawa książka, której fabuła toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych, pomiędzy którymi dochodzi do zjawiska bilokacji. Czy jednak tytułowa "Błękitna dama" była faktycznie Matką Bożą, która w XVII wieku ukazała się meksykańskim Indianom, czy może to kolejna tego typu mistyfikacja?
Młoda Jennifer Narody zwierza się psychoterapeutce, że właściwie od zawsze miewa sny, w których widzi tajemniczą osobę, która ukazuje się Indianom w dalekim Meksyku. Nie ma pojęcia skąd one się biorą, ale chciałaby, aby już się one skończyły. W tym samym czasie grupa duchownych - badaczy, zwanych Czterema Ewangelistami, bada zjawisko chronowizji. Jeden z nich, Ojciec Giuseppe Baldi, zostaje w tej sprawie wezwany do Watykanu. W Rzymie jest świadkiem śmierci innego z badaczy. Przed śmiercią miał się z kimś spotkać. Trop prowadzi do tajemniczej kobiety w czerwonych mokasynach. Tymczasem dwóch hiszpańskich dziennikarzy szuka informacji o żyjącej w XVII wieku zakonnicy, która prawdopodobnie miała dar bilokacji. Która z tych trzech grup pierwsza dojdzie do tego, co tak naprawdę wydarzyła się trzy wieki wcześniej w dalekim Meksyku?
"Błękitna dama" to książka, która autentycznie mnie wciągnęła w swoją fabułę. Chociaż na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jej treść będzie zdominowana przez tematy religijne, to tak naprawdę nadawały one tylko nadawały wszystkiemu tajemniczości. Wprowadzenie wątku bilokacji do fabuły zupełnie mnie zaskoczyło, ale też sprawiło, że stała się ona jeszcze bardziej ciekawa.

Na półkach: , , , , , , ,

Całkiem ciekawa powieść.

Całkiem ciekawa powieść.

Nigdy nie spotkałam się z pojęciem bilokacji, a jest to zdecydowanie bardzo interesujący i oryginalny pomysł. Zdecydowanie jest to temat, o który warto poszerzyć swoją wiedzę!
Troszkę dziwnym jest dla mnie fakt, że Dziwisz jest tu jedną z przewijających się postaci. Jakbym przez to czasem gubiła się czy mam nadal do czynienia z fikcją literacką. 'Grymas polskiego drwala' - takie określenie dla Dziwisza to już w ogóle mnie rozbawiło! Nie znam czegoś takiego jak ‘polski drwal’ – haha.
I po prostu nie wierzę w zakończenie tej książki!!! Praktycznie zrobiłam 'face palm' po przeczytaniu ostatniej strony! Był to w sumie ciekawy i zdecydowanie niespodziewany zabieg autora, ale jednocześnie, przynajmniej dla mnie, książka trochę straciła na tym zakończeniu. Niby tajemnice się wyjaśniły, ale zostało takie poczucie nieskończonej akcji!

Lektura może ciężka dla tych, którzy nie lubią tajemnic, historycznych zagadek itp. Muszę przyznać, że długo ją "męczyłam", ale było warto. Wątki są naprawde ciekawe, a zakończenie to naprawdę niezła niespodzianka. Historia, którą możemy umiejscowić naście lat temu, wiele ciekawych słów, zjawisk, faktów i układanek, które łączą się w całość. Jak dla mnie świetna, bo świetnie jest zakosztować i takiej powieści.

Hmm, sama nie wiem, co myslec o tej ksiazce. Niby thriller, niby kryminal, niby sf. A watki w powiesci sa prawdziwe i niektore z postaci rowniez. Akcja dzieje sie wspolczesnie - w Los Angeles, w Rzymie, w Barcelonie, ale takze w XVII wieku, kiedy to Hiszpanie zdobywali ziemie Ameryki Poludniowej niosac oczywiscie swiatlo w postaci wiary i inkwizytorow. Jak sie jednak okazuje, ktos juz byl przed nimi i dokonal nawrocenia Indian. Ta tajemnicza postacia jest Blekitna dama. W czasach nam wspolczesnych cala historia z Blekitna dama z XVII wieku zaczyna pojawiac sie we snach jednej z bohaterek powiesci. Zaniepokojona, ale i zaciekawiona zaczyna chodzic na terapie, zeby dowiedziec sie, co moze powodowac te sny. W tym samym czasie pewien dziennikarz z Hiszpanii zaczyna wpadac na trop Blekitnej damy i chronowizji... I tak te watki sie plota, rozwijaja, przenosza nas to do LA, to do Watykanu, to do Bilbao...
Lubie te powiesc, bo oczywiscie zachecila mnie do pogrzebania w internecie, poszukania miejsc, manuskryptow czy swietych, o ktorych mowa... Pojawia sie rowniez watek z Polski w postaci kardynala Dziwisza :). Rozczarowalo mnie troche zakonczenie historii, bo wlasciwie nie wiadomo jak sie konczy.
Do przeczytania w jedno popoludnie.

Miło się czyta. Miałam wrażenie, że napisane jak Dana Browna. Koniec też nie jest zły.

Książka bardzo ciekawa, wciągająca. Zaczęłam czytać na przystanku, kiedy czekałam na autobus, sama nie wiem kiedy przeczytałam 100 str. Dobra historia + dreszczyk emocji = ciekawa książka.

Lubię tego typu książki: jest tu tajemnica, dążenie do jej rozwiązania, dość szybka akcja. W niektórych momentach można się pogubić. Zakończenie nie do końca mnie przekonało.

2067

Pomysł godny Dona Browna, krótkie rozdziały, które kończą się pytaniem,zagadką, problemem, mającym przykuć czytelnika i skłonić, by przeczytał jeszcze przynajmniej jeden rozdział, by na końcu tegoż powtórzyć podobny chwyt. A całość? Przeciętna.

Jedna z ciekawszych książek, jaką kupiłam na urlopie będąc na Mazurach, i po mimo kiepskiej pogody, sprawiła że był to udany wyjazd;) Nie zanudziła mnie, i do tego przywiozłam jedną z fajniejszych książek.

• Literatura hiszpańska
  • Sensacyjne