Obietnica anioła

Tłumaczenie: Wiktoria Melech
Wydawnictwo: Albatros
Promesse de l'ange
MAD_ABOUT_YOU

Francuski rywal Kodu Leonarda da Vinci i Labiryntu ponad 40 tygodni na listach bestsellerów. Wspaniała katedra św. Michała wyrasta ze skalistej wysepki u wybrzeży Francji. W X wieku było tu opactwo benedyktynów. Sekrety pogrzebane pod warstwami skały spały kamiennym snem przez tysiąc lat. Aż do dziś. Młoda archeolog, Johanna, znawczyni sztuki romańskiej, trafia na trop dramatycznych wydarzeń z przeszłości, które dziwnym trafem pojawiają się w jej sennych wizjach. Mają one związek z wyspą Mont-Saint-Michel. To tutaj mnich Roman, budowniczy katedry, zakochał się w pięknej celtyckiej znachorce Mojrze. Ukochana, uznana za heretyczkę, spłonęła na stosie, ale przed śmiercią przekazała Romanowi tajemnicę świętej góry. W 1063 roku w niewyjaśnionych okolicznościach zginęło tu kilku mnichów. Tysiąc lat później w opactwie znowu zaczynają umierać ludzie. Dążąc do rozwiązania tej zagadki, Johanna narazi się na śmiertelne niebezpieczeństwo.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1555,29...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1555,29...»

| 2014-10-03
Przeczytana: 03 października 2014

Średniowieczne opactwa jako miejsca akcji, nieco prawdziwych danych na temat pradziejów i historii Mont Saint-Michel i Normandii, do tego wątki miłosne - średniowieczny i współczesny - i powstała powieść sensacyjna z domieszką składnika z zaświatów, czyli ducha zakonnika Romana, którego w XI wieku obarczono zaszczytną misją wzniesienia nowej katedry w opactwie św. Michała Archanioła.
Historia platonicznej, a mimo to wielce grzesznej miłości Romana i Mojry - półpogańskiej znachorki, których wiąże tajemnica, ukazana na tle wydarzeń z okresu wczesnego średniowiecza związanych z budową opactwa, znajduje dalszy ciąg w XXI wieku, kiedy dręczona sugestywnymi snami i wizjami młoda pani archeolog, Johanna, postanawia wbrew piętrzącym się problemom rozwiązać zagadkę z przeszłości.
W roli spiritus movens wystąpił duch wspomnianego zakonnika, który nie może zaznać spokoju ze względu na okoliczności swojego zejścia z tego świata. Johanna, która widzi go w sennych koszmarach, dla wyjaśnienia...

dra | 2017-04-03
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

Dla mnie jest to książka o dwóch silnych kobietach, których decyzje motywują do działania innych ludzi.
Mojra to XI wieczna zielarka, uzdrowicielka, a jednocześnie strażniczka celtyckich tradycji.
Johanna to XXI wieczna archeolog, której nadrzędnym celem jest poznanie tajemnicy bezgłowego mnicha.
Dwa skrajne odmienne cele ale łączy je silna determinacja w ich osiągnięciu. Obie muszą bardzo dużo poświęcić.
Autor udowadnia, że uczucia takie jak miłość, przyjaźń, zaufanie, zawiść czy zemsta są ponad czasowe.
Fakt, że książka rozkręca się stopniowo wydaje się być charakterystyczne dla autora, bo nie tempo akcji jest najważniejsze.

zolzowata_franca | 2015-08-07
Przeczytana: 24 czerwca 2011

Sekrety, niewyjaśnione morderstwa, tajemnice sprzed tysiąca lat, a to wszystko na Mont-Saint-Michel, małej, skalistej wyspie u wybrzeży Francji. Akcja toczy się w XI oraz XX wieku. Głównymi bohaterami są XI wieczny mnich Roman, główny budowniczy katedry zakochujący się w celtyckiej znachorce Mojrze, oraz XX wieczna, młoda archeolog Johanna, ekspert z dziedziny sztuki romańskiej, której to w wizjach pojawiają się mroczne wydarzenia mające związek z wyspą Mont-Saint-Michel...
Powieść ogólnie rzecz ujmując ciągnąca się jak flaki z olejem. Dobre lekarstwo na bezsenność, po kilku stronach zaczynamy ziewać.
Nie polecam.

Anda | 2015-11-06
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

początek książki trochę mnie nudził , akcja rozwinęła się dopiero później i wtedy nie mogłam się oderwać aż skończę
ale jak dla mnie nie ma nic wspólnego z Kodem Leonarda da Vinci

Andrew Vysotsky | 2011-05-09
Przeczytana: 09 maja 2011

Niespełniona obietnica

Chyba już staję się nudny, znów zaczynając od tego, iż Obietnica anioła (oryg. PROMESSE DE L’ANGE) trafiła do mnie przypadkiem. Myślę jednak, iż nie jest to bez znaczenia. Do książek napotkanych przypadkowo, wybranych przez kogoś innego lub otrzymanych w podarku, podchodzimy chyba bardziej obiektywnie. Głównie dlatego, iż niczego nie oczekiwaliśmy. Gdy sami dokonamy wyboru, mamy w sobie dwa przeciwstawne mechanizmy, niekoniecznie się równoważące, Pierwszy to oczekiwanie, iż czeka nas lepsza lektura niż w przypadku wyboru losowego lub dokonanego przez innych. Może to powodować zaostrzenie kryteriów oceny. Drugi natomiast to, na sam koniec, opór przed przyznaniem się do dokonania złego wyboru, do obnażenia własnej omylności, nieznajomości swojego własnego gustu i potrzeb. Nie wspomnę już o wątpliwej szczerości ocen recenzentów, których opłaca w ten lub inny sposób zainteresowane wydawnictwo. Takich opinii w ogóle nie czytam.

Po tych wstępnych dygresjach...

Arachja | 2015-03-18
Przeczytana: 15 marca 2015

"Obietnica anioła" okazała się wielkim rozczarowaniem. Sięgnęłam po tę książkę, aby zapoznać się z twórczością autora, który ponoć pisze powieści z wątkami filozoficznymi, a "Obietnica" była jedyną pozycją dostępną w bibliotece. Tematyka powieści jak najbardziej mnie zainteresowała, a pochlebne opinie zamieszczone na okładce tym bardziej zachęciły do czytania.

Do połowy książkę czytało się naprawdę przyjemnie, a to tylko ze względu na opowieść rozgrywającą się w średniowieczu. Klimatyczny opis opactwa, zwyczajów i obyczajów, zaprezentowanie zakazanej platonicznej miłości pomiędzy mnichem i poganką, zakończonej męką i spaleniem na stosie, dyskusje na tematy religii. I jak dla mnie książka mogłaby się na tym zakończyć.

Opowieść rozgrywaną w XXI wieku tolerowałam tylko ze względu na chęć powrotu do interesujących mnie wątków. Mimo, iż zabieg przeplatania czasu fabuł jest naprawdę bardzo ciekawy i dość zgrabnie przeprowadzony, tak że wydarzenia się zazębiały, zepsuło to dalszy...

inkaa2000 | 2017-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2017

Niezwykła budowla, która wzbudza zachwyt, ale również szacunek i respekt - opactwo św. Michała Archanioła na Mont-Saint-Michel zostało pierwszoplanowym bohaterem powieści ,,Obietnica anioła". Losy tej monumentalnej budowli poznajemy, podróżując między dwiema płaszczyznami czasowymi: XI i XXI wiekiem. Młoda pani archeolog usiłuje odkryć tajemnice swych niezwykłych snów-widzeń, które prześladują ją od dzieciństwa. Prowadząc wykopaliska, odkrywa zupełnie coś innego, niż się spodziewała, a jak to wpłynie na jej losy i jej współpracowników?

filozof | 2011-11-13

Nie jest to porywające .Dostosowane do realiów z Francji .Kończy się , hm ciekawie .

Patrycja | 2018-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2018

Zaskoczeniem dla mnie nie jest fantastyczne połaczenie dwóch przestrzeni czasowych przez autorów Violette Cabesos , Frederic Lenoir. Tym razem zabierają nas w podróż w czasie do XII wieku do Francji na wyspę Mont Saint-Michel. W tym miejscu dochodzi do niewyjaśnionych morderstw które pojawiają się od XII wieku aż do współczesności, a wszystko to za sprawą zakazanej miłości. Cały wątek z starożytności, zostaje uzupełniony wątkami z teraźniejszości, gdzie doświadczona archeolog Joanna, próbuje za wszelką cenę pomóc postaci z XII wieku, która nawiedza ją w snach od 27 lat.

Koniec książki ? Fantastyczny, cała opowieśc nabiera tępa dopiero w połowie książki. Początek bardzo nudny ale warto się przemęczyć . Obiecuję że nie będziesz żałował . Jeżeli interesujesz się zagadkami, niewyjaśnionymi morderstwami, oraz historią, ta książka jest idealna dla Ciebie.

majek | 2013-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2013

Dość długo męczyłam się nad tą książką, na przemian ją odkładając i znowu biorąc do ręki. Jednak udało mi się ją nareszcie skończyć.
"Obietnica anioła" miała możliwości, fajny temat, pomysł i teoretycznie niczego jej nie brakowało. Może oprócz talentu autora, którego (mam takie wrażenie) trochę zabrakło. O ile fabuła jest nawet nawet, to monsieur Frederic swoich bohaterów wykreował po macoszemu, tworząc blade, zlewające się charaktery.
Główna bohaterka - niezdecydowana kobieta, od razu wzbudziła moją antypatię. Drażniła mnie jej sztuczność, decyzje nie poparte ani sercem, ani rozumem. Wśród reszty postaci zaintrygowali mnie jedynie: Mojra i Simon. Ta pierwsza - nosiła w sobie jakieś barwy, jakieś życie. Natomiast mężczyźnie udało się mnie zaskoczyć i za to go cenię.
Co do samej książki, to gdyby nie retrospekcje to chyba umarłabym z nudów. Gdzieś tak do połowy dłużyła mi się niemiłosiernie, natomiast końcówka już przeleciała w jeden moment. Szkoda tylko, że umożliwia kontynuację....