Zanim się pojawiłeś

Okładka książki Zanim się pojawiłeś Jojo Moyes
Okładka książki Zanim się pojawiłeś
Jojo Moyes Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Lou Clark (tom 1) Ekranizacje: Zanim się pojawiłeś (2016) literatura obyczajowa, romans
Lou Clark (tom 1)
Me Before You
Świat Książki
2016-04-27
2016-04-27
Dominika Cieśla-Szymańska
Ekranizacje:
Zanim się pojawiłeś (2016)
Dominika Cieśla-Szymańska literatura kobieca

„Zanim się pojawiłeś” to książka, która złamała moje serce, ale także dużo mnie nauczyła. Ta historia czekała rok, aż po nią sięgnę i w ogóle nie żałuje swojej decyzji. Gdy zaczęłam ją czytać, nie mogłam się do niej przekonać. Po trzech pierwszych rozdziałach czytanie szło mi coraz lepiej i coraz bardziej wciągałam się w tą historię. Fabuła tej książki była bardzo ciekawa, z miła chęcią czytałam o dalszych losach bohaterów, ale i także o kolejnych wycieczkach, które Lou przygotowała dla Willa. Bohaterowie byli bardzo dobrze wykreowani. Lou była cudowną bohaterką, łza kręciła mi się w oku, kiedy czytałam o jej poczynaniach, żeby tylko główny bohater poczuł odrobine szczęścia. W pewnym momencie podczas czytania zrobiło mi się bardzo przykro przez Willa. Był on cudownych bohaterem, a życie rzuciło mu kłodę pod nogi. On przez jeden wypadek stracił cały sens swojego życia. Z jednej strony rozumiałam pewna decyzję, która podjął, a z drugiej nie mogłam się z tym pogodzić. Zakończenie złamało mi serce. Jedynym minusem tej książki były bardzo małe literki.

🦼 On - od dwóch latach na wózku, sparaliżowany od klatki piersiowej w dół. Ona - nie wie czego chce od życia, jakoś nigdy się nad tym nie zastanawiała. Uczucie pojawiło się niespodziewanie... Czy William Traynor zmieni podjętą decyzję?

🦼 Jojo Moyes napisała powieść, która wyszła poza wszelkie schematy. Na pierwszy rzut stron książka może się wydawać łatwa i przyjemna, jednak im dalej w las, tym więcej drzew. Nie jest to tylko obyczajówka. Nie jest to tylko romans. To jest piękna, wzruszająca historia o dwóch osobach, które odkrywają siebie na nowo. Lou od pierwszego dnia pracy zaczęła stawać się inną osobą i robić rzeczy których nigdy nie robiła. Will zaczął dostrzegać pozytywne aspekty swojego aktualnego życia.

🦼 Autorka realistycznie przedstawiła osoby niepełnosprawne (w przypadku Willa - tetraplegii) oraz opiekunów. Mam tu na myśli ich myśli, emocje, zachowania, problemy. Dzięki temu Czytelnik może przyjrzeć się z bliska jak wygląda życie tych osób.

🦼 Z całego serca polecam Wam tę powieść! To nic, że płakałam przy niej jak bóbr. 😅 Uważam, że jest świetnie napisana. A Wy, którzy nie oglądaliście jeszcze filmu, jesteście podwójnymi szczęściarzami. W trakcie lektury nie będziecie mieć w głowie przerażającej mimiki Emilii Clark. 😬 Serio.

Spodziewałam się lekkiej, przyjemniej historii, a dostałam całkiem coś innego i jestem bardzo miło zaskoczona.

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i na pewno nie ostatnie.

Lou traci pracę, a o nową ciężko w jej miasteczku. Po wielu trudach udaje jej się zostać opiekunką mężczyzny, który od dwóch lat jest sparaliżowany. Na początku ich relacja jest tylko służbowa, jednakże z czasem zaczyna się to zmieniać.

Lou przy Willu rozkwita i znajduje swoje miejsce w życiu, natomiast Lou pomaga Willowi na nowo odnaleźć sens życia, chociaż w jego przypadku nie jest to łatwe, ponieważ za 6 miesięcy wydarzy się coś nieodwracalnego dla wszystkich.

Książka jest piękna, poruszająca trudny temat oraz odnajdywania swojej drogi w życiu.

Jestem pewna że będę sięgać po książki autorki, a film też obejrzę.

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i na pewno nie ostatnie.

Na początku wydaje się, że to kolejny wyciskacz łez. Okazuje się jednak, że bohaterka to postać barwna, niesztampowa i jej historia nie kończy się typowym happy endem, jak można by się spodziewać w tego typu historiach. Smutna, a jednocześnie pozytywna opowieść.

Historia znana głównie dzięki głośnej ekranizacji z 2016 roku. To, co podobało mi się w powieści, to że była ona bardzo rzeczowa, a sama relacja pomiędzy bohaterami wydawała się szczera, możliwa i przede wszystkim realistyczna.

Świat potrafi zaoferować nam naprawdę wiele możliwości, które wspomogą w rozwoju, spełnianiu marzeń, czy życiu pełną piersią. Jednak ten sam świat potrafi być naprawdę okrutny – z uwagi na innych ludzi bądź okoliczności. I gdy ten świat nagle kurczy się do niewielkiej przestrzeni i kilku osób- nic już nie jest takim, jakie się wydawało. A wszystko, w tym życie, zdaje się być pozbawione sensu.

Lou to dziewczyna ceniąca stabilizację – od lat pracuje w kawiarni, ma tego samego chłopaka i nie przepada za wybieraniem się gdziekolwiek poza rodzinne miasto. Kocha niesztampowy ubiór, jest gadatliwa i żyje dniem dzisiejszym. Nie ma żadnego planu na swoje życie, nie ma celi i marzeń, do których mogłaby dążyć. Strata bezpiecznego zatrudnienia zmusza ją do wyjścia poza własną strefę komfortu i podjęcia się pracy, w której nie ma żadnego doświadczenia. Jednak to nie doświadczenie ma jej pomóc tym razem, a optymistyczne podejście do życia i ludzi.

Will kiedyś żył pełną piersią – kochał podróże, kobiety, pracę ponad normę, motocykle i poszukiwanie kolejnych przygód. Nie potrafił zaprzepaścić nawet jednego dnia. A potem wypadek zniszczył wszystko i z człowieka pełnego pomysłów i życia stał się osobą, która potrzebuje pomocy przy każdej czynności. Sparaliżowany, musi zmierzyć się nie tylko z trudami codzienności, ale i swoją psychiką. Nie jest łatwo wytrzymać w jego obecności, bywa arogancki lub milczący na zmianę i nie wykazuje najmniejszej ochoty na jakiekolwiek kontakty ze światem zewnętrznym. A potem pojawia się Lou.

„Zanim się pojawiłeś” to zdecydowanie romans inny niż wszystkie. Tematyka tetraplegii nie jest częstym wątkiem książek w ogóle, a co dopiero tych dla kobiet, a uważam, że to ona stanowi największą zaletę tej powieści. Jojo pokazała tu całe spektrum emocji nie tylko osoby dotkniętej niepełnosprawnością, ale także jej bliskich, idealnie obrazując wszelkie rozterki, z jakimi musi się zmagać zarówno sparaliżowany, jak i jego otoczenie. Z książki aż bije ogromny research Autorki oraz pożądane podejście do tematu, ze smakiem, wyczuciem, delikatnością, ale i przedstawieniem wszelkich niedogodności (choć to zbyt łagodne słowo),z którymi trzeba się mierzyć każdego dnia. Jednak Will to nie tylko niesprawne ciało, ale i wszechmocny umysł oraz niesamowita osobowość, a jego wpływ na Lou jest naprawdę niesamowity, jakże cenny i pozostawia niezwykle ważną refleksję dla czytelnika dotyczącą tego, jak kluczowy jest każdy dzień. Książka porusza jeszcze jeden istotny wątek, dla wielu moralnie nieakceptowalny, jednak w mojej ocenie równie ważny dla społecznej dyskusji i mający swoje uzasadnienie – chociażby w sytuacji takiej, jak głównego bohatera. I choć nie otrzymałam tu tego, na co liczyłam, sięgając po książkę – czyli potoku łez i dużej, wręcz przygniatającej swoim ciężarem dawki emocji, to z powieścią spędziłam naprawdę wartościowy czas i z pewnością długo jej nie zapomnę.

Jedna z moich ulubionych lektur. Na pewno przeczytam kolejny raz.
Zadna ksiazka nie wywolala u mnie takiego wzruszenia. Koncowka wycisnela ze mnie potok lez. Nie wiem co tu wiecej napisac - moje poprzedniczki opisaly juz cala palete uczuc jakie rowniez u mnie wywolala ta historia. Jakze piekny bylby film? Smialam sie i plakalam z bohaterami. Autorka nakreslila wszystko bardzo precyzyjnie. Z latwoscia wnika sie w swiat Lue. Podoba mi sie, ze postacie sa wielowymiarowe, nieprzewidywalne. Metamorfoza glownej bohaterki jest bardzo optymistyczna i sprawia, iz czlowiek zastanawia sie, czy nie jest metaforycznie wlasnie taka malomiasteczkowa Lue - ktorej wydaje sie, ze jest szczesliwa, choc nieswiadoma mozliwosci jakie ja otaczaja. Zdecydowanie ksiazka godna polecenia:)
POLECAM!!
29 grudnia 2013:
Ksiazka przeczytana po raz trzeci.Wycisnela ze mnie niemalze taki sam potok lez jak za pierwszym razem.

Jedna z moich ulubionych lektur. Na pewno przeczytam kolejny raz.

Dobrze się czyta, nawet pod koniec można się mocno wzruszyć. Na plus, że koniec nie jest ckliwą historyjką, tylko autorka podeszła do tematu na poważnie, i pokazała jak takie historie często się kończą, przez co sam koniec książki jest fragmentem najmocniejszym i najlepszym.

Lou straciła pracę dzięki której mogła utrzymywać całą rodzinę. Udało jej się znaleźć pracę opiekując się niepełnosprawnym mężczyzną. Will bardzo nie chciał jej przyjąć do swojego życia jednak potem coś w nim pękło. Jego rodzice myśleli, że uda się go odsunąć od śmierci jednak…

Książka była fajna jednak nie porwała mnie. Końcówka mnie porwała jednak to nie było to bo początek był dla mnie dość ciężki. Jednak z ręką na sercu mogę polecić ją osobą, które chcą sobie trochę popłakać bo na końcówce będzie potrzebna paczka chusteczek jak nie więcej.

Historia, która naprawdę mnie poruszyła i jest to jenda z nielicznych książek, które czytałam bez happy endu, no przynajmniej częściowo. Świetna fabuła, bardzo angażująca i dobrze było widzieć jak bohaterowie przy sobie dojrzewają i się zmieniają. Mimo trudnej tematyki ma w sobie wiele scen z humorem i nieraz też mnie rozczuliła. Uwielbiam też scene z tatuażami ❤
Bardzo polecam

Bardzo polecam