Me before you

Cykl: Lou Clark (tom 1)
Wydawnictwo: Michael Joseph Ltd.
3 407
2 993
3 501
2 412
1 076
Lou Clark, Will Traynor
angielski
StrawberryCow

Lou Clark knows lots of things. She knows how many footsteps there are between the bus stop and home. She knows she likes working in The Buttered Bun tea shop and she knows she might not love her boyfriend Patrick. What Lou doesn't know is she's about to lose her job or that knowing what's coming is what keeps her sane. Will Traynor knows his motorcycle accident took away his desire to live....

Will Traynor knows his motorcycle accident took away his desire to live. He knows everything feels very small and rather joyless now and he knows exactly how he's going to put a stop to that.

What Will doesn't know is that Lou is about to burst into his world in a riot of colour. And neither of them knows they're going to change the other for all time.

źródło opisu: www.penguin.com

źródło okładki: www.penguin.com

Piotr | 2016-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie do końca wiem, dlaczego zakupiłem tę książkę. Ale to jeden z najlepszych wyborów, jakie mnie ostatnio spotkały. Filmowa okładka wydaje się być tendencyjna. Zakochani patrzą sobie głęboko w oczy.Tendencyjne i oklepane, ale tylna okładka przekonała mnie do zakupu. Sześć milionów sprzedanych egzemplarzy na całym świecie. To mnie przekonało.

Poznajemy Lou Clark, dziewczynę, która lekko w życiu nie ma. Mieszka z rodzicami, siostrą z dzieckiem i właśnie traci pracę w kawiarni o absurdalnej nazwie "Bułka z Masłem". Ma chłopaka Patricka, który jest zagorzałym sportowcem i własne osiągnięcia sportowe stawia nad związkiem ze swoją dziewczyną.

Kiedy Lou traci pracę, wie, że musi szybko znaleźć coś nowego. W domu się nie przelewa, a pieniądze są potrzebne. Kolejne oferty pracy nie mają racji bytu, ale w końcu dostaję ofertę opieki nad Willem Traynorem, bogatym bankierem, który jest niepełnosprawny, za sprawą wypadku w Londynie dwa lata wcześniej.

Lou zostaje przyjęta przez...

Agnieszka | 2013-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2013

POWIEŚĆ,KTÓRA TRAFIA DO SERC
Utwór Jojo Moyes"Zanim się pojawiłeś". Jest bestsellerową powieścią,która została wydana w serii Leniwa niedziela.Na polskim rynku wydawniczym książka jest nowością,a mimo to podbiła już serca wielu czytelników czemu wcale się nie dziwię, gdyż fabuła,styl pisania i cały klimat książki wciągają od pierwszej strony tak bardzo,że trudno się od niej oderwać.
W życiu często zdarza się tak,że nagle nasz stały i dobrze znany rytm życia zostaje zaburzony i nie wiemy co będzie dale. Los wywraca wszystko do góry nogami.Tak też dzieje się w przypadku głównych bohaterów książki.
Młoda dziewczyna Lou Clark z dnia na dzień traci pracę w Kawiarni Bułka z masłem.Wie,że jej wkład w domowy budżet jest bardzo ważny i jak najszybciej chce znaleźć kolejną pracę,by móc odciążyć rodziców z którymi mieszka.I tak trafia do domu państwa Traynorów gdzie zostaje zatrudniona do opieki nad ich ich synem Willem.Will jest mężczyzną w kwiecie wieku,który pasjonuje się motocyklami....

ChicaDeAyer | 2016-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Byłam bardzo, ale to bardzo sceptycznie nastawiona – po pierwsze dlatego, że moja ocena bestsellerów zazwyczaj stoi w opozycji w stosunku do rzeszy czytelników, a także z powodu lekkomyślnego zaszeregowania tego tytułu do niezbyt lubianego przeze mnie gatunku, jakim jest literatura kobieca (pewnie przez aż nazbyt sugestywną okładkę). I teraz sama przed sobą musze nieco się pokajać.

Myślałam, ze autorka nie jest w stanie niczym mnie zaskoczyć – tematyka nie jest szczególnie rewolucyjna, sama fabuła miejscami czerpie z dobrze funkcjonującego szlaku, jaki został przetarty przez wysoko oceniany, cieszący się popularnością film „Nietykalni” (oraz książkę, która zainspirowała twórców do przeniesienia zawartej w niej historii na duży ekran). Do sentymentalnych osób nie należę, przyłapałam się na tym, że od tego typu literatury wymagam więcej i sporo się trzeba nagimnastykować by przełamać moje wewnętrzne opory. Więc na papierze wygląda na to, że nie powinnam znaleźć w tym tytule...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Na wstępie pragnę podziękować Wydawnictwu Świat Książki za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Lou Clark po zamknięciu kawiarni Bułka z Masłem, w której dotąd pracowała, zostaje bezrobotna. Poszukiwanie zatrudnienia w małym miasteczku nastręcza nie lada kłopotów... Młoda kobieta ima się więc różnych proponowanych przez doradcę zawodowego prac jednak żadna z nich na dłuższą metę się nie sprawdza...

W końcu pojawia się dosyć nietypowa oferta... pół roczny etat dla osoby, której zadaniem jest dotrzymywanie towarzystwa mężczyźnie sparaliżowanemu w wyniku wypadku...
Tak oto zaczyna się niezwykła znajomość Lou i Will'a...

Książka ta nie nie jest banalnym romansem, niesie ze sobą ogromny ładunek emocjonalny i ukazuje czytelnikowi, iż w nawet pozornie beznadziejnym położeniu możemy dokonywać życiowych wyborów... Autorka w niesamowity sposób uświadamia nam, iż nigdy nie należy osądzać drugiego człowieka i podejmowanych przez niego decyzji...

Jeśli chcecie poznać historię Lou i Willa...

"Bestsellerowa powieść [...] opowiadająca o sile miłości dwojga ludzi wyrzuconych poza nawias życia".

Opis z okładki brzmi prawie tak, jak gdyby główni bohaterowie tej książki byli przestępcami lub bezdomnymi. Nic bardziej mylnego, ona jest zwyczajną byłą kelnerką z małego miasteczka, on bogatym facetem po przejściach. A dokładniej mówiąc - w trakcie przejść i to bardzo dramatycznych. Myślę, że nie zaspoileruję już bardziej niż tytuł drugiej części (jak można było to tak zepsuć?!), więc od razu wyjaśnię, że chodzi o powypadkowe porażenie czterokończynowe - ten mężczyzna w sile wieku został przykuty do wózka.

Przyznaję się, że spodziewałam się przewidywalnego ckliwego romansidła. Nawet wiele pozytywnych opinii o tej książce nie zburzyło mojego przekonania, że to kolejna romantyczna opowiastka jakich wiele. Dlatego stała sobie na mojej półce i czekała na lepsze czasy. Myliłam się, bardzo.

Może faktycznie ta historia nie jest opowiedziana wymyślnym i górnolotnym językiem, ale...

mclena | 2016-01-07
Przeczytana: 05 maja 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Człowiek ma tylko jedno życie. I właściwie ma obowiązek wykorzystać je najlepiej, jak się da."

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się ile warte jest twoje życie? I czy twoje życie tak naprawde jest życiem, czy tylko egzystencją? A może wegetacją? Jedno jest pewne... twoje życie należy tylko do ciebie i od ciebie zależy jakie będzie.

Will Traynor jest sparaliżowany od szyji w dół, ale nie zawsze tak było. Kiedyś żył pełnią życia, odnosił sukcesy, spełniał marzenia, miał wszystko, aż pewnego dnia wszystko to zostało mu odebrane. Nie chce dłużej żyć częściowo, nie chce być zależny od innych, chce zakończyć swoje cierpienia. Jego rodzina nie może się z tym pogodzić, próbuja odwieść go od tak drastycznej decyzji jaka jest eutanazja. Chwytaja się wszystkiego co tylko możliwe, aby syn zmienił zdanie. Zatrudniaja nowa opiekunkę Lou Clark - niedoświadczoną ale pełną życia dziewczynę, która jest ostatnią deską ratunku dla rodziny Traynor.
Lou jest zdesperowana. Własnie straciła pracę, a jej...

Kiwi_Agnik | 2014-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Przecudowna powieść powodująca silne wzruszenie.

Przy żadnej książce nie płakałam jeszcze tak rzewnymi łzami!

Życie bywa gorzkie...

Cóż... po prostu brakuje mi słów...

Czytelniczko/Czytelniku!
Czytaj i... płacz!

Bardzo, bardzo, bardzo POLECAM!

Gosia | 2017-06-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Tyle już słyszałam o tej książce. Stała sobie na półce i czekała jak smaczny deser. Przepiękna, choć trudna historia. Od jakiegoś czasu żadna mnie tak nie poruszyła. Właściwie ciężko coś napisać, bo emocje nie opadają.
Trochę romans, ale to by było spłaszczenie tej pozycji. Dotyka bardzo poważnych problemów - prawa decydowania o swoim życiu i momencie jego zakończenia.
Słodko-gorzka, momentami potrafi rozbawić do łez, by za chwilę pojawiły się łzy, ale z zupełnie innego powodu, wywołane innymi uczuciami.
Chcę obejrzeć film, choć nie wiem czy to nie popsuje mojego obrazu.
Jojo Moyes potrafi pisać o uczuciach w bardzo intensywny sposób. Stopień bliskości między głównymi bohaterami wydaje się namacalny, a równocześnie trudno osiągalny. Poziom odczuwania i porozumienia, oddania, empatii, prób opanowania lęku przed przyszłością - to wszystko przedstawia autorka
z dobrym poziomem wyważenia między wzruszeniem czytelnika bez popadania w przesadę z dodatkiem humorystycznych...

Dia | 2014-01-12
Przeczytana: 06 stycznia 2014

W opisie książki zainteresował mnie fakt, że główny bohater ma sparaliżowane wszystkie kończyny . Sięgnęłam po tę książkę, żeby dowiedzieć się czegoś o Tetraplegii myślałam, że będzie to książka o zupełnie innej tematyce. Autor dokładnie opisze to kalectwo wraz z przemianą wewnętrzna bohatera.
Książka okazała się bardziej historią pewnej jakże skomplikowanej i trudnej miłości miedzy zdrową fizycznie ale nie do końca mająca poczucie własnej wartości opiekunką i mężczyzna, który zna swoje atuty ale jest kaleka. Nie wiem nawet kiedy skończyłam tę książkę tak wciągnęła mnie ta historia, ze przeczytałam i zapomniałam, że miałam co do niej inne oczekiwania.

Ania C | 2013-10-19
Przeczytana: 19 października 2013

Jedna z moich ulubionych lektur . Na pewno przeczytam kolejny raz .
Zadna ksiazka nie wywolala u mnie takiego wzruszenia . Koncowka wycisnela ze mnie potok lez . Nie wiem co tu wiecej napisac- moje poprzedniczki opisaly juz cala palete uczuc jakie rowniez u mnie wywolala ta historia . Jakze piekny bylby film ? Smialam sie i plakalam z bohaterami .Autorka nakreslila wszystko bardzo precyzyjnie . Z latwoscia wnika sie w swiat Lue . Podoba mi sie , ze postacie sa wielowymiarowe , nieprzewidywalne . Metamorfoza glownej bohaterki jest bardzo optymistyczna i sprawia , iz czlowiek zastanawia sie , czy nie jest metaforycznie wlasnie taka malomiasteczkowa Lue - ktorej wydaje sie , ze jest szczesliwa , choc nieswiadoma mozliwosci jakie ja otaczaja . Zdecydowanie ksiazka godna polecenia:)
POLECAM!!
29 grudnia 2013:
Ksiazka przeczytana po raz trzeci.Wycisnela ze mnie niemalze taki sam potok lez jak za pierwszym razem.