Ten jeden dzień

Tłumaczenie: Hanna Pasierska
Cykl: Ten jeden dzień (tom 1)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Just One Day
Hanna Pasierska
_Agnes_

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura obyczajowa i romans. Życie Allyson jest poukładane, zaplanowane, uporządkowane. Okazuje się jednak, że wystarczy jeden dzień, a wszystko może się zmienić. Ostatniego dnia swoich europejskich wakacji Allyson poznaje Willema, obiecującego młodego aktora i wolnego ducha. Willem rożni się Allyson pod każdym...

Życie Allyson jest poukładane, zaplanowane, uporządkowane. Okazuje się jednak, że wystarczy jeden dzień, a wszystko może się zmienić. Ostatniego dnia swoich europejskich wakacji Allyson poznaje Willema, obiecującego młodego aktora i wolnego ducha. Willem rożni się Allyson pod każdym względem. Kiedy jednak namawia ją, aby zmieniła swoje plany i pojechała z nim do Paryża, Allyson się zgadza... Ta spontaniczna, nietypowa dla niej decyzja rozpocznie dzień pełen ryzyka i romansu, wyzwolenia i intymności. Nadchodzące 24 godziny mogą zmienić życie Allyson na dobre...

źródło opisu: Google

źródło okładki: Google

Modliszeg | 2015-08-07
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

"Rodzimy się w jeden dzień. Umieramy w jeden dzień. W jeden dzień możemy się zmienić. I w jeden dzień możemy się zakochać. Wszystko może się zdarzyć w ciągu zaledwie jednego dnia."

Allyson prowadzi uporządkowane życie. Pod koniec europejskich wakacji poznaje Willema, młodego aktora. Od tej chwili, jej życie zmienia się w ciągu jednego dnia.
W pierwszej części akcja rozgrywa się na przestrzeni 3 dni. Szczególnie wydarzenia skupiają się na jednym, wyjątkowym dniu.

Paryż. Jeden dzień. Willem.

Allyson przybierając pseudonim Lulu w tajemnicy wybiera się z nowo poznanym aktorem do Paryża. Przeżywa tam niezapomniane chwile, zakochując się w chłopaku z minuty na minutę. Niestety los rozdziela ich drogi poprzez nieporozumienie.
Druga część toczy się w Akademiku, w rodzinnym domu oraz skupia się na powrocie do Paryża i wyruszeniu do Holandii oraz Amsterdamu w poszukiwaniu zagubionej miłości.
Bohaterka przeżywa przygodę życia. Odstępuje od uporządkowanego, spokojnego życia. Jest...

Książniczka | 2015-07-07

"- Naprawdę uważasz, że to tak działa? Że życie może się zmienić ot tak, po prostu?
- Myślę, że nieustannie zdarzają się rozmaite rzeczy, ale jeśli nie staniesz im na drodze, to cię ominą."

"Ten jeden dzień" to zupełnie inna książka od poprzednich autorstwa Forman. Nie ma tu wielkich dramatów i nieszczęść, a tylko zwykłe życie, które staje się niezwykłe w jednym, nieoczekiwanym momencie... Wtedy, gdy pod wpływem impulsu robimy coś, co zupełnie do nas nie pasuje... I to właśnie wtedy życie i szanse, jakie ze sobą niesie - stają przed nami otworem... Niosą ze sobą zmiany, także ból, ale często pozwalają nam odkryć, jacy naprawdę jesteśmy.

Allyson tak właśnie zrobiła - i zmieniło się wszystko. Także ona sama. Nowo poznany chłopak, jeden dzień w Paryżu - uświadamiają jej, że to zaplanowane w każdym szczególe życie, jakie dotąd wiodła i jakie planowała w przyszłości - to w rzeczywistości klatka. A ona nie chce już dłużej w niej tkwić, i udawać kogoś, kim w ogóle nie jest. Jednak...

wiejskifilozof | 2017-03-28

Kiedy czytam książki tej autorki,zawsze czekam.Na piękną historię miłosną.
Historię,która zapewne mi się spodoba,jednak muszę stwierdzić.
Że raczej,było dobrze.Ale bez rewelacji,książka od samego początku wydawała mi się często naiwna.
Czy wakacje amerykanki w Europie,to tylko Paryż ?
Dlaczego nie Ateny,Oslo czy Kreta ?
Rozumiem,że książka była pisana dla młodych ludzi.Rodem ze Stanów,którzy widzą (myślą ,że Paryż ) to tylko miłość i miłość.
Plusy,za Holandię.Dobrze opisany kraj,ciekawostki z życia tam.

Ten Jeden Dzień to książka tylko dobra.Bez wielkich halo.

kryminalnakuchnia | 2016-06-07

Kiedy już nastał ten jeden dzień postanowiłam wygrzebać z dna kufra książkę, która leży tam od niepamiętnych czasów.

I wiecie co?To był błąd.....ogromny.

Przecież dookoła tyle pięknych książek, niosących przyzwoitą treść, nieopisane emocję, a ja z uporem maniaka brnęłam dalej i dalej.

Fakt,pierwsza część książki Gayle Forman "Ten jeden dzień" była naprawdę niezła.

Niestety,jak to mówią, im dalej w las tym gorzej.

Główna bohaterka staję się tak irytująca i infantylna,że aż boli, a treść książki zaczyna robić się po prostu nudna.

Nie dobrnęłam do końca,nie wiem, może kiedyś.

lacerta | 2015-10-30
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 28 października 2015

Moje pierwsze spotkanie z Gayle Forman było bardzo pozytywne - spodobała mi się nie tylko historia, ale również styl autorki. Dlatego byłam tak podekscytowana gdy sięgałam po "Ten jeden dzień". Niestety tym razem autorka nie zdołała mnie zachwycić.

Historia jest dla mnie trochę zbyt naiwna i mało rzeczywista, ale udało mi się znaleźć w niej parę stwierdzeń i sytuacji, które dały mi do myślenia - właśnie to uwielbiam u Gayle Forman.
Niestety główna bohaterka tak koncertowo potrafi zepsuć każdą, najmniejszą nawet chwilę przyjemności z lekturą, że aż nie chce się wierzyć.
Allyson z dojrzałej i trzeźwo myślącej dziewczyny, w ciągu pięciu minut, zaczyna się zmieniać w zupełnie irracjonalną mentalną nastolatkę. Te jej humorki, wyolbrzymienia i zupełnie pozbawione sensu zmiany nastrojów były męczące i irytujące. Willem wcale nie był lepszy i nie mogę zrozumieć związanej z nim fascynacji Allyson.
Dzięki Bogu za Dee, moją małą iskiereczkę - dzięki niemu skończyłam książkę.

Zakończenie...

BagatElka | 2015-07-23
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 23 lipca 2015

"Ten jeden dzień" czyta się bardzo szybko i wystarczy jeden dzień albo kilka godzin aby poznać losy bohaterów.
To już trzecia książka Gayle Forman i chociaż pisze Ona zdecydowanie dla młodzieży to i starsze roczniki znajdą tutaj coś dla siebie.
Ciepło,romantycznie i sympatycznie - taki klimat się odczuwa podczas czytania "Tego jednego dnia".
Nie dziwi mnie popularność pani Forman i zachwyty kolejnymi książkami bo na Nie zasłużyła.Chociaż ja nie czuję się oszołomiona ani nie powaliło mnie na kolana to jednak doceniam siłę , jaką te urocze historyjki wywierają na młodszych ode mnie czytelnikach.
Pośród morza literatury młodzieżowej ,w której albo latają stwory wszelakie albo seks panuje od początku do końca,ta autorka zasługuje na poznanie i uznanie.
Dla niektórych ,fabuła może wydawać się zbyt prosta,cukierkowa i naiwna i owszem jest taka.
Ja osobiście wolę jednak taką młodzież ,która wzrusza się historią Allyson i Willema niż taką,która szaleje na punkcie Greya.

AngelFire | 2015-10-01
Przeczytana: 01 października 2015

"Myślę,że nieustannie zdarzają się rozmaite rzeczy,ale jeśli nie staniesz im na drodze,co cię ominą.Podróżując ustawiasz się na ich kursie.Nie zawsze jest wspaniale.Czasem kończy się okropnie.Ale czasem..."

Allyson jest spokojną nastolatką.Ukończyła liceum ze świetnymi wynikami.Na wakacje razem z przyjaciółką wyrusza w podróż po Europie.Na ostatnim przystanku tej podróży poznaje Willema.Młodego aktora,który razem z grupą wystawił sztukę Szekspira.I właśnie ten aktor proponuje jej wspólny jeden dzień w Paryżu.Nie wiedzieć czemu zgadza się choć wie,że może to za sobą nieść wiele konsekwencji.

Mimo to jak Lulu wyrusza w nieznane.O samym Willemie tak naprawdę nie wie nic.Wie,że pochodzi z Holandii i jakieś drobne informacje na temat rodziny.Sama też nie przedstawiła się poprawnie.Spędza z nim jeden dzień wędrując paryskimi ulicami,płynąc kanałami.Wszystko jest idealne.A na następny dzień budzi się sama.Willem zniknął a ona z żalem i rozpaczą wraca do domu.

Mija rok.Allyson zaczęła...

Zastanawialiście się czasami, co może się zdarzyć w jeden dzień? Jak wiele można zrobić i osiągnąć w ciągu dwudziestu czterech godzin? Tak naprawdę może się zdarzyć wszystko. W końcu życie lubi zaskakiwać i nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie niespodzianki tym razem przyszykował nam los.

Allyson ma osiemnaście lat i jako że skończyła szkołę średnią ze świetnymi wynikami, rodzice postanowili w nagrodę wysłać ją na wakacje po Europie. Pakuje walizkę i razem z przyjaciółką Melanie wyrusza na wycieczkę swojego życia, a przynajmniej tak uważają jej rodzice. Dziewczyna jest innego zdania, zwłaszcza że wakacje wcale nie przedstawiają się tak fajnie jak na początku myślała. W ostatni dzień wycieczki, dziewczyna, razem ze swoją przyjaciółką odłączają się od grupy, by móc obejrzeć niecodzienne uliczne przedstawienie Szekspira, wystawiane przez amatorską grupę teatralną. Tam poznaje przystojnego Holendra, który proponuje jej jednodniowy wyjazd do Paryża. Allyson od zawsze marzyła...

Agata | 2016-04-28
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

Po przeczytaniu ostatniego zdania miałam ochotę wyrzucić tę książkę przez okno, tak jak zrobił to Pat w filmie "Poradnik pozytywnego myślenia". Dlaczego? Już śpieszę z wyjaśnieniem.

[UWAGA! W poniższej ocenie rozładowuję nadmiar emocji. Jest to w pełni subiektywna ocena, która zawiera spoilery.]

Przez pierwszą połowę książki Allyson miała "doła", bo zostawił ją bez pożegnania facet z którym spontanicznie spędziła cały dzień w Paryżu (choć umawiali się wcześniej, że spędzą ze sobą tylko jeden dzień). Oczywiście przez ten czas zdążyła się w nim zakochać (nie wiem w czym on był tak wyjątkowy skoro nawet na jej oczach brał numery od innych dziewczyn). Czytałam tę książkę tylko po to, aby dowiedzieć się co tak naprawdę się wydarzyło. Dlaczego zostawił ją bez pożegnania. I wiecie co? Niczego się nie dowiedziałam. Gdyby nie fakt, że jest to książka z biblioteki, to na pewno pofrunęłaby przez całą długość pokoju. Allyson szukała Willema przez drugą połowę książki i nie dostałam żadnego...

Rose | 2014-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

Od kiedy przeczytałam ,,Jeden Dzień'' Nichollsa, byłam głęboko zafascynowana motywem jednego dnia, jednego spotkania i jednej osoby, która może zmienić wszystko. Cóż za romantyczny koncept, prawda? Że obcy, nieznany ci człowiek może mieć na ciebie większy wpływ, niż ludzie, których znasz od zawsze. Tak więc, kiedy się dowiedziałam, że Gayle Forman- Ta Gayle Forman, od ,,Jeśli zostanę''- napisała książkę, która porusza właśnie ten wątek, było dla mnie oczywiste, że muszę ją przeczytać.

Pierwsze skojarzenie? ,,Anna i pocałunek w Paryżu'' Perkins. I to nie jest tylko miejsce akcji, które łączy te dwie książki. To Paryż będący kluczem, będący zapalnikiem, będący czynnikiem, który wyzwała w głównych bohaterkach przemianę, której nie da się cofnąć. To też idea domu, jako osoby, nie miejsca. To motyw szukania siebie i motyw znajdywania poprzez gubienie i tracenie. Zarówno ,, Just One Day'' jak i ,,Anna..'' mają tą niesamowitą lekkość opisywania uczuć i opisywania miejsc i zmieniania...