Zanim się pojawiłeś

Okładka książki Zanim się pojawiłeś
Jojo Moyes Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Lou Clark (tom 1) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Lou Clark (tom 1)
Me Before You
Świat Książki
2016-04-27
2016-04-27
Dominika Cieśla-Szymańska
Dominika Cieśla-Szymańska literatura kobieca

Świetna książka. Zabawna, wzruszająca, dająca do myślenia. Film oglądałam bardzo dawno temu, wywarł na mnie duże wrażenie, i też się spłakałam na koniec. Teraz czytając książkę doskonale pamiętałam niektóre sceny z filmu. Chyba muszę go ponownie obejrzeć 🙂. A książkę zdecydowanie polecam. Nawet doskonale znając tę historię polały mi się łzy...

Z wielkim sentymentem wracam do tej książki i od razu zaznaczę, że jeśli pokochaliście Lou to polecam śledzenia jej dalszych losów w książkach "Kiedy odszedłeś" i "Moje serce w dwóch światach". W pewnym sensie jest to kontynuacja, więc jeśli ktoś pominie książkę "Kiedy odszedłeś" to w trzeciej części może mu brakować pewnych elementów, więc polecam przeczytać w kolejności.
To jest najlepsza historia miłosna jaką w życiu czytałam i zawsze będę po niej płakać jak bóbr. Przyznam szczerze, że nie było do tej pory książki, która sprawiłaby, że wylewałabym łzy po jej przeczytaniu. Film również jest świetny i mimo tego, że czytałam książkę, to na końcu filmu płakałam jak dziecko.
Piękna historia o miłości i wewnętrznych barierach, które czasami ciężko przezwyciężyć. Bardzo wzruszająca i dająca do myślenia, ale też bardzo często przy niej się śmiałam. Ta książka prowadzi przez najgłębsze zakamarki naszej duszy, wywołując wszystkie uczucia od smutku do radości po złość i ulgę. Kolejna książka o miłości, ale wbrew pozorom trudnej miłości i przeszkodach losu. Czasami miłość jednak nie wysatrczy, aby uratować drugą osobę z ciemnych otchłani jej duszy i przekonań.
Czy zaryzykowałabyś spędzić najlepsze chwile swojego życia u boku mężczyzny, w którym powoli się zakochujesz, wiedząc, że on umrze i będziesz musiała, żyć dalej z miłością do niego i wspomnieniami? Czy zgodziłabyś się na to mając świadomość, że będzie temu towarzyszył ból, ale jednocześnie wiedząc, że dzięki temu człowiekowi nauczysz się żyć pełnią życia i z niego korzystać?

Wyśmienita! Skradła moje serce i łzy.

Wyśmienita! Skradła moje serce i łzy.

Niby lekka, a jednak nie. Niby łatwa, a jednak sprawia, że zaczynam się zastanawiać nad sobą. Do gustu przypadł mi styl autorki i kreacje bohaterów. Właściwie nie mam żadnych zarzutów.

Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o "Zanim się pojawiłeś" lub o jej ekranizacji. Swego czasu ta historia była dość mocno popularna, właśnie ze względu na jej filmową adaptację, ale papierowa wersja Louisy i Willa również zasługuje na uwagę. Bo ta moim zdaniem jest naprawdę świetna.

Ta książka jest prosta aż do bólu. Prosta, a jednocześnie tak bardzo realistyczna. Dlatego, że pokazuje brutalną rzeczywistość. Pokazuje to, że życie nie zawsze jest usłane różami. Jest pouczająca i zmusza do refleksji. I pewnie właśnie dlatego jest w niej coś wyjątkowego.

Autorka oszczędza nam rozwlekłych opisów. Rozdziały składają się w większej części tylko z tego, co najważniejsze – z dialogów i odczuć bohaterów (przede wszystkim Louisy, choć nie tylko). Oni z kolei swoimi charakterami i sytuacjami, w jakich się znajdują, wzbudzają sympatię czytelnika. Słodko-gorzka relacja Lou i Willa niejednokrotnie wzrusza i doprowadza do łez. Mimo trudnego tematu podjętego przez autorkę, jest w tej historii również miejsce na nieco uśmiechu i specyficznego humoru.

Przyznaję, że jest to pierwsza i jak na razie jedyna powieść tej autorki, z którą miałam styczność. Do niedawna uważałam, że "Zanim się pojawiłeś", a tym samym historia Louisy, zakończyła się w odpowiednim miejscu. Teraz jednak wiem, że sięgnę po kolejne części trylogii o tej nieco zakręconej, zakochanej w "pszczelich" rajstopach dziewczynie. Po przeczytaniu tej książki po raz kolejny, po wszystkim, co się w niej wydarzyło, jestem bardzo ciekawa, co czeka tę bohaterkę.

Ocena: 5/5 🥃

– Magda

Gdy słyszę bestseller, to odwrotnie podchodzę do książki. I wychodzi mi to na zdrowie. Książka przeciętna do bólu. Ale to romans, więc tu kończę sie czepiać 🤪

Louisa Clark to szalona i ekscentryczna kobieta, pracująca w kawiarni, ale po stracie pracy okazuje się, że nie ma odpowiedniego wykształcenia ani perspektyw na przyszłość. Gdy zaczyna tracić nadzieję Lou otrzymuję pracę u starszego zamożnego małżeństwa, które szuka opiekunki do niepełnosprawnego syna.
Will Traynor to młody przystojny i wygadany bankier który uwielbiał czerpać z życia całymi garściami, lecz tragiczny wypadek przekreśla jego chęć do życia. Jego życie wydaje mu się pozbawione sensu i wie jak to wszystko przerwać, lecz wtedy w jego życie wkracza Lou.

Wzajemna relacja Lou i Willa jest przepięknie ukazana poprzez niechęć, przyjaźń aż po miłość. O ile barwne ubrania Lou bardzo mi się podobają to jej beztroskie podejście do życia niekoniecznie, ale któż jest idealny. Pod wpływem cynicznego Willa widać, że zachodzi w niej zmiana. Można iść przez życie patrząc przez różowe okulary, ale są sytuacje kiedy trzeba je ściągnąć i mieć perspektywy na przyszłość oraz marzenia. Pełna wzruszeń i poczucia humoru, pełna miłości i próby ocalenia ukochanego. Czytając ją doznałam całą gamę uczuć poprzez radość, śmiech, smutek, niezrozumienie, złość i płacz, mało która książka jest mnie w stanie tak poruszyć. Książka przede wszystkim porusza temat osoby niepełnosprawnej, która ma świadomość tego że do końca życia będzie zdana na łaskę innych osób przy najprostszych czynnościach (np. jedzeniu czy piciu) i uwięzienia we własnym ciele, pozostał mu tylko bystry umysł. Will podjął decyzję o eutanazji, by uwolnić siebie i najbliższych. Po części rozumiem decyzję  Willa, ale jest gdzieś taka myśl, dlaczego nie bierze pod uwagę zdania rodziny. Nie oszukujmy się temat eutanazji jest dość skomplikowany i kontrowersyjny, więc zostawię te przemyślenia dla siebie, bo uważam że każdy ma rozum i swoje zdanie.
Goraco polecam tę książkę!!

Will Traynor to młody przystojny i wygadany bankier który uwielbiał...

Piękna i wzruszająca... W sumie zrozumiałam Willa. Mimo to, wciąż lecą mi łzy.

Piękna i wzruszająca... W sumie zrozumiałam Willa. Mimo to, wciąż lecą mi łzy.

Bardzo w porządku. Jak dla mnie książka lepsza od filmu. Na tyle dobra i ciekawa, że przeczytałam dalsze 2 części.

Osoba będąca kompletnie sparaliżowana, namawia w pełni sprawną ładną dziewczynę do zmiany podejścia do życia, wyrwania się z uzależnienia od pomagania innym. Zajęcia się swoim życiem i braniem z niego co najlepsze, Ciekawe zwłaszcza jeżeli jest się w jakimś stopniu uzależnionym od tej drugiej osoby. Jest jeszcze jedna strona tej książki. Książka która wbrew swojej pozornej lekkości, skłoniła mnie do zastanowienia się nad tym gdzie jest granica wyboru życia i śmierci. Nie wiem czy życie ze świadomością, że fizycznie jest się właściwie roślinką, jest większą odwagą od eutanazji czy na odwrót. Dla mnie książka ciekawsza od filmu.