Kiedy odszedłeś

Okładka książki Kiedy odszedłeś Jojo Moyes
Zwycięzca w plebiscycie 2016
Okładka książki Kiedy odszedłeś
Jojo Moyes Wydawnictwo: Znak Literanova Cykl: Lou Clark (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Lou Clark (tom 2)
2015-09-24
Nina Dzierżawska
Jojo Moyes Lou Will Nina Dzierżawska
Inne

Drugi po "Zanim się pojawiłeś" tom o Lou Clark, która po śmierci ukochanego próbuje się odnaleźć w nowej rzeczywistości. W tej części dowiadujemy się jak główna bohaterka radzi sobie z żałobą oraz łatką przyszytą do niej po eutanazji Willa.

"Kiedy odszedłeś" to bardzo dobra kontynuacja cyklu. Wprost nie mogłam oderwać się od czytania. Autorka w tej części pokazała piękną, rodzinną, wspierającą miłość. Nie zabrakło też  wzruszeń, niezręcznych zachowań i humoru (również czarnego). 😊

Ciekawi mnie co los przyniesie Lou w ostatniej części. Czy w końcu odnajdzie spokój i szczęście? Nie mogę się doczekać!

Miła, lekka lektura. Kontynuacja bardziej ekscytujscej pierwszej części. Pogmatwane losy bohaterki i ta nadzieja na lepsze, szczesliwe i pelne miłości życie.

[...]
You’re going to feel uncomfortable in your new world for a bit. But I hope you feel a bit exhilarated too. Live boldly. Push yourself. Don’t settle. Just live well. Just live. Love, Will.
[...]
Sometimes I felt as if we were all wading around in grief, reluctant to admit to others how far we were waving or drowning.

𝗖𝗭𝗔𝗦 Ż𝗔Ł𝗢𝗕𝗬 𝗜 𝗡𝗔𝗨𝗞𝗔 𝗣𝗢𝗡𝗢𝗪𝗘𝗚𝗢 𝗢𝗗𝗖𝗭𝗨𝗪𝗔𝗡𝗜𝗔 𝗣𝗢 𝗦𝗧𝗥𝗔𝗖𝗜𝗘 𝗨𝗞𝗢𝗖𝗛𝗔𝗡𝗘𝗝 𝗢𝗦𝗢𝗕𝗬, 𝗣𝗢𝗭𝗪𝗢𝗟𝗘𝗡𝗜𝗘 𝗦𝗢𝗕𝗜𝗘 𝗡𝗔 𝗠𝗜Ł𝗢ŚĆ !
Tę część należy potraktować jak fazę przejściową, konieczną do tego, by Luo mogła wyzdrowieć i pójść dalej.
Przecież tak właśnie się dzieje, gdy tracisz osobę, którą kochasz. Próbujesz żyć dalej, radząc sobie ze stratą. To książką o żałobie i uzdrowieniu po niej.
𝗦𝗭𝗖𝗭𝗘𝗥𝗭𝗘 𝗣𝗢𝗟𝗘𝗖𝗔𝗠 𝗭 𝗢𝗗𝗣𝗢𝗪𝗜𝗘𝗗𝗡𝗜𝗠 𝗡𝗔𝗦𝗧𝗔𝗪𝗜𝗘𝗡𝗜𝗘𝗠 !

[...]
- Więc co było najtrudniejsze? – zapytał pan Gopnik.
-"Przepraszam?"
–W pracy dla Williama Traynora. To brzmi jak spore wyzwanie.
Zawahałam się. W pokoju nagle zrobiło się bardzo cicho
-„Pozwolenie mu odejść.”
Powiedziałam. I niespodziewanie złapałam się na tym, że powstrzymywałam łzy.

[...]

𝗖𝗭𝗔𝗦 Ż𝗔Ł𝗢𝗕𝗬 𝗜 𝗡𝗔𝗨𝗞𝗔 𝗣𝗢𝗡𝗢𝗪𝗘𝗚𝗢 𝗢𝗗𝗖𝗭𝗨𝗪𝗔𝗡𝗜𝗔 𝗣𝗢 𝗦𝗧𝗥𝗔𝗖𝗜𝗘...

Bardzo dobra kontynuacja

Bardzo dobra kontynuacja

Męcząca, w pewnym momencie miałam wrażenie, że napisana na siłę aby tylko pociągnąć tą historię.

Główna bohaterka nadal rozpamiętuje relacje z Willem, gdzie nagle poznaje jego córkę o której nie miał pojęcia. Wprowadza ją do rodziny Willa.

Chodzi na terapię, zakochuje się w nowym facecie, pracuje w marnym miejscu na lotnisku.

*opinia służy bardziej mi, by zapamiętać mnie więcej treść książki*

*opinia służy bardziej mi, by zapamiętać...

Nie mogłam przebrnąć przez tą część, ciężko mi się to czytało.

Nie mogłam przebrnąć przez tą część, ciężko mi się to czytało.

Kontynuacja "Zanim się pojawiłeś", ale czy była to aż tak bardzo potrzebna kontynuacja? Chyba niekoniecznie, wiadomo, że każdy z żałobą radzi sobie na swój sposób. Watek córki Willa, chyba nie do końca potrzebny, byleby zająć kolejne strony. Miło wrócić do bohaterów, ale niektóre historie powinny zakończyć się w momencie postawienia ostatniej kropki w epilogu.

„Nie myśl o mnie za często…
Po prostu żyj dobrze.
Po prostu żyj.”
Will

Prosty przekaz Willa nijak ma się do życia, które aktualnie wiedzie Lou, nie potrafiąca odnaleźć się w świecie bez jego obecności, żartów czy ich rozmów. ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀

Początkowo postępuje zgodnie z jego „zaleceniami”- jednak nie przynosi jej to żadnej satysfakcji. Za pieniądze, które zapewnił jej Will kupuje mieszkanie w Londynie oraz ponownie znajduje zatrudnienie w barze. Pomimo pozornie normalnego życia – nic nie jest tak jak być powinno - Lou po powrocie do domu umiera z tęsknoty za Willem. Pewnego dnia po powrocie do domu, upija się i wychodzi na dach bloku, by rozliczyć się z Willem. Lou w trakcie napadu złości, który być może miał ją „oczyścić” spada z budynku. Rodzina Lou podejrzewa, że chciała ona popełnić samobójstwo, pomimo zapewnień z jej strony, że to był jedynie wypadek - nie chcą jej uwierzyć. Aby uspokoić swoją rodzinę Lou zapisuje się do grupy wsparcia dla osób, którzy stracili swoich najbliższych. ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀

Od tej pory życie Lou nabiera tempa oraz powoli zaczyna wracać na dawne ścieżki, szczególnie dzięki dwóm osobom, które pojawią się w jej życiu. ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀

Zgadzam się z opiniami, że w książce tej brakuje Willa. Warto dodać, że nowi bohaterowie, których poznajemy dopiero w tej części również dostarczają nam wielu! emocji.

To co podoba mi się w tej książce to:
—> Lou się nie zmienia, dalej stara się postępować właściwie i pomagać ludziom ją otaczającym, ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀
—> pokazanie jak w takich małych miejscowościach społeczność reaguje na eutanazje i jaki to ma wpływ na osoby, których takie wydarzenie bezpośrednio dotyczy,
—> zmiana mamy Lou z klasycznej „kury domowej” w kobietę, która chce czegoś więcej,
—> jak wiele można skorzystać chodząc na spotkania grup wsparcia, móc porozmawiać lub choćby wysłuchać ludzi, którzy naprawdę wiedzą co czujesz.

„Nie myśl o mnie za często…
Po prostu żyj dobrze.
Po prostu żyj.”
Will

Tak jak i pierwsza część opowieści, tak i ta nie zawiodła moich oczekiwań. Z niecierpliwością czekam na dostawę trzeciej części aby dowiedzieć się jak Luisa ułożyła swojego życie po stracie nie spełnionej ale wielkiej miłości. Życie uczuciowe nigdy nie jest łatwe, zwłaszcza osób obdarzonych wielka, czułą duszą wielkim, gorącym sercem oraz bezgraniczną wiarą w ludzi. Polecam przeczytać, przemyśleć i zmienić swoje życie... żyć odważnie, poprostu żyć....

Książka opowiadajaca dalsze losy Louiso Clark, tym razem w wielkim mieście. Z dala od najbliższych i ukochanego. Nie koloryzuje ani świata ani emocji a co najważniejsze relacji Międzyludzkich . Bardzo fajnie napisana... luźny styl i humor autorki pozwala na częsty uśmiech przy tej jakże przyjemnej lekturze.

• 2017
  • 2016