Książka roku 2016

1 265
After You
Jojo Moyes, Lou, Will, Nina Dzierżawska
Ag2S

Książka nagrodzona tytułem Książki Roku 2016 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura obyczajowa, romans. Nie myśl o mnie za często… Po prostu żyj dobrze. Po prostu żyj. Tyle że Lou nie ma pojęcia, jak to zrobić. I trudno jej się dziwić. A jednak "Kiedy odszedłeś" to nie tylko historia o podnoszeniu się po utraconej miłości, lecz także inspirująca opowieść o nowych początkach. Pamiętając o...

Nie myśl o mnie za często…

Po prostu żyj dobrze.

Po prostu żyj.

Tyle że Lou nie ma pojęcia, jak to zrobić. I trudno jej się dziwić.

A jednak "Kiedy odszedłeś" to nie tylko historia o podnoszeniu się po utraconej miłości, lecz także inspirująca opowieść o nowych początkach. Pamiętając o obietnicy złożonej ukochanemu, Lou stara się znajdować nowe powody, dla których warto czekać na każdy kolejny dzień.

Miłośnicy pisarstwa Jojo Moyes odnajdą w tej książce to, co najbardziej cenią w jej twórczości: ujmujący humor, autentyzm i zapadających w serce bohaterów. A ci, którzy jeszcze nie znają tej autorki, mogą być pewni, że po lekturze Kiedy odszedłeś popędzą do księgarń, by jak najszybciej nadrobić zaległości.

Poprzednia książka o perypetiach Lou Clark sprzedała się w ponad 5 milionach egzemplarzy (w Niemczech utrzymywała się na pierwszym miejscu list bestsellerów przez rekordowe 46 tygodni). Film na jej podstawie trafia właśnie na ekrany kin.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,8336,Kiedy-odszedles

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,8336,Kiedy-odszedles

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przeczytałam kiedyś u Stephena Kinga: "Jeśli oszukasz mnie raz, to twoja wina. Jeśli oszukasz mnie dwa razy, to moja wina" i wzięłam sobie tę radę do serca.

Sięgając po "Zanim się pojawiłeś" nastawiałam się na oklepane romansidło, więc przy drugiej części przezornie spodziewałam się wszystkiego, tylko nie zdominowania fabuły przez depresję i uczucia głównej bohaterki, rozpaczającej po odejściu ukochanej osoby. Moje przeczucia sprawdziły się, ale mam takie nieodparte wrażenie, że książka byłaby lepsza, gdyby było w niej właśnie "banalne" radzenie sobie Louisy Clark z żałobą po Willu. Szczerze mówiąc to na coś takiego liczyłam. Ceniłam pierwszą część za gorzki, ale wyrazisty smak. Kontynuacja zaś wyszła przesłodzona.

Dobrze, że autorka nie zapomniała o kontrowersjach związanych z eutanazją, szczególnie towarzyszącym tym, którzy wspierali ukochaną osobę do końca. Pozytywnie mnie to zaskoczyło, chociaż problem doczekał się tylko kilku wzmianek na samym początku. Później wszystko...

Piotr | 2016-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2016

Po rewelacyjnym "Zanim się pojawiłeś" i udanej adaptacji filmowej nie mogłem sięgnąć po ciąg dalszy zwariowanej dziewczyny z sercem na wierzchu, przyciągającej kłopoty.

Lou próbuje nadać swojemu życiu sens i przywrócić go na właściwe tory. Tęsknota za ukochanym, który nie żyje, nie pozwala jej normalnie funkcjonować. Nic nie jest takie, jak przed poznaniem Willa. Wypadek, jakiemu ulega, powoduje lawinę mniej lub bardziej pokręconych zdarzeń. W życie Lou wkraczają nowe osoby, wprowadzając wiele zawirowań. Dzielna dziewczyna dostaje jednak szczęśliwy los od życia i tylko od niej zależy, czy go potrafi wykorzystać.

Autorka w "Kiedy odszedłeś" zmienia taktykę i wprowadza zupełnie nowe wątki, które mają ożywić akcję. Według mnie nie do końca to się udaje. Z pewnością kontynuacja jest o wiele słabsza od pierwszej części. Brakuje tej magii. Mam wrażenie, że autorka napisała kontynuację zachęcona przez wydawcę, oraz sukcesem "Zanim się pojawiłeś". W żadnym wypadku nie oznacza...

mclena | 2016-07-06
Na półkach: Przeczytane, 2016 ✔
Przeczytana: 06 lipca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"-(...)Po prostu wygląda jak półtora nieszczęścia.
-Wszystkie nastolatki tak wyglądają. Takie mają ustawienia domyślne."

Nie wiem jakie były oczekiwania innych czytelniktów, po miażdżącej powieści "Zanim się pojawiłeś", ale ja osobiście kiedy usłyszałam o kontynuacji byłam wściekła na Jojo Moyes. Była to taka złość, że obiecałam sobie, że nigdy, prze nigdy jej nie przeczytam, że nie interesuje mnie co było po śmierci Willa, nie interesuje mnie co stało się z Lou, nie pozwolę sobie zniszczyć pięknych choć dramatycznych wspomnień z pierwszego tomu.

Mijały miesiące... zbliżała się premiera ekranizacji, na myśl o której byłam mocno podekscytowana... a potem nagle emocje opadły. Poszłam do kina, obejrzałam film, który nie muszę mówić troszeczkę był przedobrzony (w kwestii Willa) i jak zwykle pozostawił niedosyt (choć mimo wszystko film dobry) i wtedy zrozumiałam, że jestem gotowa na "Kiedy odszedłeś". Co się zmieniło? Hmmm... chyba musiałam sama odbyć tę sama drogę jaką przeszła Lou...

Gosia | 2018-03-02
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 01 marca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To nie jest jakaś słaba książka. Jako samodzielna historia byłaby pewnie całkiem dobra. Jednak w porównaniu do rewelacyjnej pierwszej części "Zanim się pojawiłeś" wypada po prostu słabiej.
Pierwszy tom jest już właściwie kultowy. Pomogła mu jeszcze świetna ekranizacja.
Druga część to próba Louisy codziennego zmagania się z rzeczywistością bez Willa. Początkowo podróżuje, stara się też nadać swemu życiu sens, znaleźć bardziej ambitną pracę, uporać się z żałobą i tęsknotą za ukochanym. Po prostu zacząć żyć.
Niestety Joyo Moyes tak prowadzi fabułę, że Lou w dalszym ciągu w pewien sposób jest związana z rodziną Willa Traynora, co raczej nie pomaga. Nowe wątki są zaskakujące, może nawet za bardzo. Ale cóż, autorka miała taki właśnie pomysł na dalszą akcję.
Z całą pewnością kontynuacja jest słabsza od pierwszej części. Brakuje jej tego czaru, magii i uroku pierwszej części. Ratuje ją odrobina humoru, szczególnie pod koniec powieści. Mimo wszystko warto po nią sięgnąć.
Zakończenie...

"Zanim się pojawiłeś" stało się już książką chyba kultową. Mnie również oczarowała, wzruszyła i zapadła w serce, jednak nie aż tak bardzo jak tego oczekiwałam... I może jestem dziwna, ale to właśnie jej kontynuację pokochałam całym sercem i nie mogę się po niej pozbierać.

Starania Louisy, by jakoś żyć po śmierci Willa, i to starania na ogół nieudane, bolały mnie o wiele bardziej niż to wszystko, co działo się wcześniej. Tak, chyba jestem dziwna... A może po prostu nie wyobrażam sobie życia po tak dramatycznej stracie ukochanej osoby, dlatego tę książkę przeżyłam aż tak mocno...

I chyba dopiero teraz doceniłam, jak cudowną postacią jest Louisa. Autorka wykreowała bohaterkę oryginalną, poranioną, często słabą, ale też tak rozczulającą, dobrą i szlachetną, że nie dałam rady jej nie pokochać i nie czuć jej bólu i strachu.

Mimo wielu słów krytyki, jakie zebrała druga część sławnej powieści, dla mnie stała się książką najukochańszą, miażdżącą mi serce, ale też wlewającą w nie otuchę....

mamaKa | 2016-06-19
Na półkach: Biblioteka, Przeczytane
Przeczytana: 19 czerwca 2016

Czekałam cierpliwie. Pani w bibliotece owijała w folię nowiutką książkę. Jednak już wkrótce moja ufność, że dostałam książkowy dar zniknęła, jako sen złoty. Sądzę, że autorka nie miała pomysłu na kontynuację powieści. Pierwsza część pozostanie w pamięci. Druga przechodzi w zapomnienie (no może częściowo). Przeczytać warto, bo można poznać losy bohaterów i ich wybory. Czasami pojawia się uśmiech na twarzy. Momentami ogarnia zaduma. Dzięki Lou czytam dalej. Sprawdzam czy dotrzymuje słowa. Czy korzysta z Życia. Jest postacią, którą polubiłam. "Kiedy odszedłeś" Willu.... odszedłeś zabierając ducha tej książki.

Mała-Mi | 2017-03-24
Przeczytana: 23 marca 2017

"Kiedy odszedłeś" jest dobrą powieścią ale brak jej magii "Zanim się pojawiłeś".

Książka nie jest zła, ale z uwagi na to, iż jej fabuła oparta jest na kontynuacji losów Lou, porównania obu pozycji są nieuniknione.

I w tym porównaniu "Kiedy odszedłeś" wypadła słabiej. Strasznie brakuje Willa. Jego bystrości, inteligencji i złośliwości. Bez Willa to już nie to samo... Historia samej Lou nie była dla mnie aż tak porywająca. Aczkolwiek jest dobrze napisana i dobrze się ją czyta. Emocjonalnych fajerwerków brak.

itysiek_reads | 2016-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2016

Porównanie "Kiedy odszedłeś" do "Zanim się pojawiłeś" jest w moim odczuciu niemożliwe, i w tym zestawieniu wypada dużo słabiej na tle pierwszej części. Jednak w dalszym ciągu stanowi świetną pozycję. Wolałam wyrzucić z pamięci poprzednią część, aby cieszyć się tą. Bo momentami Lou bardzo mnie irytowała, jej problemy przyjmowałam z dezaprobatą...czasem przesadzała, zbyt wiele brała na swoje ramiona, jakoby była to winna Will'owi, tym samym wprowadzając coraz to większy chaos do swojego życia. Ale historia jest również bardzo poruszająca, a nawet zaskakująca... Wiele dzieje się w życiu Louisy, a ona sama ma problemy, aby wszystko poukładać jak należy. Książka pokazuje jak człowiek radzi sobie z żałobą, jak ciężko wyjść na prostą, gdy wydaje nam się, że jesteśmy pozostawieni sami sobie. Ale z miłością rodziny i przyjaciół jesteśmy w stanie odbudować swoje życie i sprawić, że jest dobre i na powrót szczęśliwe. :) Zakończenie mnie trochę zasmuciło, mam nadzieję, że poznamy dalsze losy...

hanterkaa | 2017-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Powieść ta porwała mnie równie tak samo jak część pierwsza.Jojo Moyes po raz kolejny zapewniła mi emocjonalną podróż.Po przeczytaniu dwóch jej książek utwierdziła mnie w przekonaniu,że jest dobrą pisarką,słynie z lekkiego i niezwykle autentycznego pióra.Ta książka może być prawdziwym pokrzepieniem dla osób,które zmagają się ze stratą kogoś bliskiego.Pomoże im przejść przez trudny etap żalu,rozłąki i tęsknoty.

nadzieja1925 | 2018-08-19
Przeczytana: 16 sierpnia 2018

Życie nie zawsze jest takie, jakie byśmy chcieli. Pomimo danej obietnicy Willowi, nasza główna bohaterka – Lou – ciągle nie radzi sobie z życiem bez niego. Żyje w jego duchem aż pewnego dnia przytrafia jej się wypadek.

Nieomal cudem udaje się ją uratować po tym, gdy spadła z 5 piętra. A ten cały wypadek spowodował głos Lily, któa okazuje się być córką jej Willa, o któej nic nie wiedział. Dziewczyna stara się pokazać jego córce osobę, jaką był jej tata i zapoznać ją z jej rodziną.

Jednakże co z tego życia ona ma dla siebie? Okropna praca za barem na lotnisku, gdzie szef wkurza ją na każdym kroku i gdzie musi nosić ciuchy rodem tancerek z klubu. Skomplikowana sytuacja rodzinna. Brak znajomych czy kogoś bliższego. Na szczęście spadając z nieba trafiła na ratownika medycznego Sama, który nie tylko ocali jej skórę, ale i może uda mu się poskładać jej serce.

Ale ta cała historia nie jest taka prosta... bo w końcu życie nie jest proste. Dlatego zobaczcie, co wyprawia główna bohaterka...