Kiedy odszedłeś

Okładka książki Kiedy odszedłeś Jojo Moyes
Zwycięzca w plebiscycie 2016
Okładka książki Kiedy odszedłeś
Jojo Moyes Wydawnictwo: Znak Literanova Cykl: Lou Clark (tom 2) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
2015-09-24
Nina Dzierżawska
Jojo Moyes Lou Will Nina Dzierżawska
Inne

Kontynuacja losów Lou. Miła i sympatyczna bohaterka. Wyidealizowany zmarły Will. W tej części miłość tych dwojga opisana jest jako pasmo szczęścia i miłości co w pierwszej części nie miałam takiego odczucia. Trochę naciągana ta "miłość", ale na pewno sięgnę po 3 tom.

Bardzo przeciętna kontynuacja opowieści o Lou Clark. Powinna się zakończyć na 1 szej części. Mnie rozczarowała. Nie polecam.

Wydaje mi się, że sporo osób zna cykl o Lou Clark autorstwa Jojo Moyes. Historia tej na pozór lekko zwariowanej młodej kobiety rozpoczęła się książką “Zanim się pojawiłeś”. O historii Lou i Willa było głośno ze względu na ekranizację, lecz również z powodu kontrowersyjnego tematu, który był poruszany w niej. Jojo MOyes poznałam właśnie dzięki tej książce i zostałam oczarowana historiami, które tworzy. Rzadko sięgam po książki obyczajowe czy zwykłe romanse, praktycznie sięgam po kilka autorek naprzemiennie, są nimi właśnie Jojo Moyes, Collen Hoover i Kim Holden. “Kiedy odszedłeś” jest kolejnym tomem z tego cyklu, który opowiada o walce z żałobą, o próbach pójścia dalej i o wyrzutach sumienia, wobec tego, którego nie ma już wśród żywych. Lou jest na tyle komiczną osobą, że mimo tego, że historia wydaje się bardzo melancholijna, to ta jedna postać, która do tej pory była iskierką, wydaje się niekiedy wręcz zabawna.

“(...) chyba wszystkim nam przeznaczone jest zostawić za sobą ślady zniszczeń.”

Lou po tym, gdy straciła Willa postanowiła żyć dalej, była w Paryżu tak jak ją prosił Will w swoim liście, lecz w końcu dochodzi ona do tego, że nie wie co dalej zrobić ze swoim życiem. Jak dalej żyć i czerpać z tego życia co się da? Lou utknęła w pracy na lotnisku, dzień za dniem podaje drinki i słucha historii klientów. Również co noc wchodzi na dach budynku, w którym mieszka i spacerując po krawędzi tego dachu rozmawia z Wille, niejednokrotnie po prostu krzyczy na niego obwiniając go za to, że ją zostawił, że nie zna sposobu by ruszyć dalej, by spełnić jego życzenie. Jak można się domyśleć spacerowanie po krawędzi dachu nie jest bezpieczne, Lou spada, lecz właśnie ten upadek zmienia coś w jej życiu. Poznaje przystojnego ratownika, zapisuje się do grupy wsparcia osób w żałobie i poznaje młodą dziewczynę, która podaje się za córkę Willa. Przed nią jeszcze wiele, ale to jedno traumatyczne wydarzenie w jej życiu uruchamia lawinę, Lou musi się uporać ze wszystkim i odnaleźć szczęście, które bardzo by się jej przydało.

“- Podrywasz tak wszystkie swoje pacjentki?
- Tylko te, które przeżyły.”

W pierwszym tomie autorka pochyliła się nad tematem depresji a w tym zaś ukazuje nam żałobę głównej bohaterki, ale nie tylko jej. W grupie wsparcia poznajemy różne osoby, które tak Lou zmagają się na swój własny sposób z żałobą. Ten temat jest nie tylko trudny, ale nad wyraz skomplikowany, nie można nikomu powiedzieć: on/ona już nie cierpi, teraz ma lepiej, przestań się użalać nad sobą itp.

Lou czuje przejmujący smutek, który stara się ukrywać, ponieważ uważa, że nie powinna go odczuwać, w końcu nie znała długo Willa. Wyrzuty sumienia gryzą ją również w wypadku tego, że nie potrafi spełnić życzenia ukochanego. Nie umie się odnaleźć w świecie bez niego, bez jego porad i dobrego słowa, którym ją uraczał.

Wiele osób uważa, że ten tom jest gorszy niż poprzedni, ja jednak jestem zdania, że jest równie dobry. Autorka skupiła się na czymś innym i chwała jej za to. Nie będę może za bardzo obiektywna, ponieważ uwielbiam powieści autorki, a ten cykl kocham całym sercem, za humor, który wprowadza autorka do tego cyklu, za łzy wylane przy lekturze i za to, że niekiedy muszę się pochylić nad jej książkami i przemyśleć niektóre sprawy.

“Jest tylko jedne wyjście, które mogę ci przedstawić, bo widzę je codziennie. Trzeba żyć. Angażować się we wszystko i starać się nie myśleć o siniakach.”

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Warto przeczytać +!

Warto przeczytać +!

Po długim czasie, udało mi się w końcu sięgnąć po 2 część z serii "Lou Clark". Byłam ogromnie ciekawa, jak potoczyły się losy bohaterki i jak odnalazła się w tej, całkiem nowej dla niej rzeczywistości.

Louisa, to młoda kobieta, która musi nauczyć się żyć na nowo. Po utracie ukochanego Willa, nie może znaleźć swojego miejsca na ziemi. Tęsknota i przejmujący smutek, nie pozwalają jej iść naprzód i zacząć nowy etap swojego życia. Jednak pamiętając obietnicę, jaką złożyła ukochanemu przed śmiercią, stara się robić małe kroki do przodu. Te mają przybliżyć ją do nowego, pełnego barw życia. Gdy dziewczynie udaje się wyjść cało z bardzo poważnego wypadku, zaczyna postrzegać pewne sprawy inaczej. I tak poznaje przystojnego ratownika Sama. Jednak czy będzie gotowa na nową relację? Pojawia się też 16-letnia Lilly, która wywróci świat Lou całkowicie do góry nogami. Jak w nowych sytuacjach poradzi sobie Clark? Czy będzie potrafiła pokonać swoje lęki? Czy znowu się zakocha? Jak potoczy się jej znajomość z Samem? Jak wpłynie na nią znajomość z Lilly? Czy Louisa podejmie w końcu, ważne decyzje, mogące odmienić jej los? Czy uda jej się osiągnąć tak zwany spokój duszy? Odpowiedzi na te wszystkie pytania, poznacie czytając tę część.

Mialam długą przerwę pomiędzy 1 a 2 częścią. Jednak doskonale pamiętałam, gdzie zostawiłam bohaterów i dalej mogłam iść z nimi do przodu. Razem z Lou odkrywałam świat na nowo. Poznawałam jej smutki, troski oraz radości. Uczyłam się razem z nią odnajdywania się w całkowicie nowych dla niej sytuacjach. Bardzo się zżyłam z Lou, dlatego też się z nią utożsamiam. Podziwiam ją za to, że potrafiła się podnieść po tak ogromnej stracie. Na dodatek odrzucenie że strony najbliższych również jej nie pomagało. Jednak pomimo wszelkich trudności, starała się iść z uśmiechem na ustach. Podjęła się zadań, za które większość nie wzięłaby żadnej odpowiedzialności. Jednak swoją postawą i charakterem, potrafiła przekonać do siebie nawet najbardziej zatwardziały osoby.

Ta lektura nie jest tylko książką o smutnej miłości czy tęsknocie. Jest też nowym początkiem szukania swojego miejsca na ziemi. Jest to książka pełna nadziei i perspektyw na lepsze jutro. Pozycja jest przepełniona całą gamą emocji. Czyta się ją z dużą ciekawością i z podziwem dla głównej bohaterki. Fabuła pozycji jest spójna i jest podzielona na rozdziały. Nie czytałam za dużo książek autorki, jednak już mogę stwierdzić, że bardzo podoba mi się jej styl. Wiem, że z pewnością sięgnę jeszcze nieraz po lektury tej pisarki. Tę część jak i całą serię bardzo Wam polecam ;) a pozycji tej przyznaję 9 ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10 punktów ;)

Średnia ksiazka, trochę nudna. Nie wciąga tak jak pierwsza część...Doczytałam do połowy i zrezygnowałam.

Średnio wciąga, taka lekka na zimowe wieczory, zdecydowanie pierwsza cześć była lepsza

Niestety ta część jest dużo gorsza od poprzedniej. Wątek jest niekonsekwentny w stosunku do wydarzeń z pierwszej części. Trochę dziwiło mnie, jak bardzo Lou idealizuje jej relację z Willem. Pierwsza część wcale nie pokazywała, ze zbliżyli się na tyle, by "rozumieć się bez słów". Trochę infantylna była ta część, nie doczytałam.

Fajna , przyjemna obyczajówka choć nie powaliła mnie na kolana.

Wiele osób uważa, że ta historia powinna zakończyć się na śmierci Willa i kontynuacje są niepotrzebne lecz ja tak nie uważam . Lou to sympatyczna postać i nie chciałabym żeby jej historia skończyła się tak ponuro .. żałobą i złamanym sercem . Cieszy mnie, że możemy poznać jej dalsze losy. Nie była to smutna powieść o dziewczynie z depresją ani cukierkowy tom jak gdyby wydarzenia z poprzedniej części wcale się nie wydarzyły wręcz przeciwnie Moyes świetnie opisała proces żałoby który przebiega stopniowo i nie zapomniała o Willu za co ogromny plus . Najbardziej podobał mi się wątek Lily i zabawna rodzina Lou ale i ratownik Sam który z początku mnie nie przekonywał z czasem zaskarbił sobie mają sympatię :)
Ta opowieść daje nadzieję ,że po śmierci bliskiej osoby świat sie nie kończy .Musimy sobie tylko poukładać wszystko na nowo . Pierwsza połowa książki niestety dłużyła mi się i trochę ją męczyłam ale im dalej tym lepiej .To inspirująca historia o podnoszeniu się , wyjściu ze smutku i nowych początkach :)

Fajna , przyjemna obyczajówka choć nie powaliła mnie na kolana.

Kolejna część serii o Lou Clark nie zachwyca tak jak 1 część, która jest u mnie absolutnym numer 1. Jednak warto przeczytać i dowiedzieć się co słychać u Lou Clark - pojawiają się ciekawe wątki.

Video

Video