Jedyna

Tłumaczenie: Jan Hensel
Seria: Kobiety to czytają!
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Precious One
Ag2S

Poruszająca historia o przyjaźni, rodzinie i rodzinnych sekretach, drugich szansach, groźnej obsesji i odkupiającej mocy miłości. Eustacia „Taisy” Cleary kochała w życiu trzech mężczyzn: Bena Ransoma – kolegę ze szkoły, swojego brata bliźniaka Marcusa i Wilsona Cleary – uczonego, wynalazcę, podrywacza, milionera i błyskotliwego dupka – swojego ojca. Przed siedemnastoma laty Wilson porzucił...

Przed siedemnastoma laty Wilson porzucił żonę i dwoje dzieci dla nowej rodziny. Od tamtego czasu Taisy widziała się z nim tylko raz. A teraz, dwa tygodnie po ciężkim zawale, Wilson wzywa Taisy do swojego domu – w mieście, w którym się wychowała i którego w dorosłym życiu nigdy nie odwiedziła. Taisy szybko się przekona, że Wilson nadal jest oziębły i władczy, a Ben, jej dawny chłopak, wciąż chowa do niej urazę. Mimo wszystko ma nadzieję na odnowienie tej znajomości. Niełatwa okazuje się również relacja z szesnastoletnią Willow, zaborczo zazdrosną o ojca przyrodnią siostrą.

Rozpisana na dwa głosy – dowcipnej, szczerej i spostrzegawczej Taisy oraz naiwnej, rozczulająco marzycielskiej Willow – „Jedyna” jest wyrazistą, zabawną, nostalgiczną powieścią o sile więzi rodzinnych i nierzadko mrocznych zakamarkach ludzkiego serca.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Jedyna-p-33657-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Jedyna-p-33657-1-30-.html

Asiek | 2016-05-31
Przeczytana: 31 maja 2016

„Jedyna” to pierwsza książka Marisy De Los Santos wydana w Polsce. Ukazała się w klubie „Kobiety to czytają!”, który jest pierwszym w Polsce, otwartym dla wszystkich kobiet, dyskusyjnym klubem książki mającym na celu wymianę opinii o książkach oraz dyskusję nad literaturą. O autorce wiadomo jedynie, że jest wielokrotnie nagradzaną poetką, zamieszkującą w Wilmington w stanie Delaware.

Główną bohaterką jest Eustacia Cleary, zwana przez najbliższych „Taisy”. W przeszłości jej ojciec Wilson - uczony i wynalazca, odszedł od niej, jej brata bliźniaka Marcusa i matki i założył nową rodzinę, z czym nigdy nie mogła się pogodzić. Nie utrzymuje z ojcem kontaktu. Pewnego dnia Wilson po niedawno przebytym ciężkim zawale serca kontaktuje się z Taisy i zaprasza ją do siebie. Kobieta postanawia pojechać, jednak obawia się spotkania z dawną miłością – Benem Ransomem. Martwi ją także reakcja przyrodniej siostry Willow, która jest straszliwie o nią zazdrosna i stara się nie odstępować ojca nawet...

Izabela Pycio | 2016-05-04
Przeczytana: 04 maja 2016

"Nigdy nie przestawało mnie zadziwiać, jak najdrobniejszy fakt, gdy się go odkryje, potrafi otworzyć szerokie okno do wewnętrznego świata danej osoby."

To oczywiste, że rodzina jest bardzo ważna dla każdego z nas, to w niej szukamy wsparcia, zrozumienia, bezpieczeństwa i miłości. Uczymy się wyrażać własne emocje, żyć w bliskim kontakcie z jej członkami i ponosić za nich odpowiedzialność. Jednak nie zawsze oczekiwania wobec najbliższych zostają spełnione, czasami pojawia się wrogość, odrzucenie, bolesne i dotkliwe poczucie samotności. Stopniowo rany duszy pogłębiają się, a ich skutki odczuwalne są w każdym aspekcie życia. Wpływają negatywnie na poczucie własnej wartości, dokonywane wybory i chęć zaspokojenia pragnień innych kosztem własnych. I tak właśnie dzieje się w rodzinie Taisy i Willow, głównych bohaterek powieści, przyrodnich sióstr rozdzielonych przez niezrozumienie, nienawiść i brak akceptacji. Relacje między członkami rodziny należą do bardzo trudnych i złożonych,...

Anna | 2017-10-20
Przeczytana: 19 października 2017

Eustacia Cleary, zwana przez bliskich Taisy, kontakt ze swoim ojcem miała ponad 17 lat temu, kiedy ten porzucił swoją dotychczasową rodzinę dla ciężarnej kochanki i założył nowy dom. Przez wszystkie te lata nie utrzymywał kontaktu z byłą żoną i dziećmi, a oni specjalnie o to nie zabiegali, nienawidząc go za to co zrobił, a zwłaszcza za skupienie całej miłości na nowo narodzonej córce, uczucia, którym nigdy nie obdarzył swoich pierworodnych.

Taisy ma już 35 lat, jest niezależna, w miarę zamożna; jadąc do ojca, który jest po zawale, liczy na szczerą rozmowę i wyjaśnienia, jednak nic takiego nie ma miejsca. Powodem, dla którego Wilson wezwał córkę jest zlecenie jej napisania jego biografii. Staje się to niejako pretekstem do poznania prawdy o dzieciństwie i młodości ojca, który nigdy do nich nie nawiązywał, nie wspominał.

Ale Taisy też ma swój plan i cel pobytu w domu ojca; chce odzyskać uczucia jedynej swojej miłości z młodzieńczych lat - Bena Ransoma, którego tak bardzo zawiodła...

Ania | 2017-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Jest to bardzo ciekawa,pełna ciepła,uroku powieść o relacjach rodzinnych,o patchworkowych związkach,o dobrych siostrach i pomylonych ojcach o miłości nastoletnich i takich aż po grób. Gorąco polecam.

Ewa Żelazo | 2016-07-05
Przeczytana: lipiec 2016

Historie rodzinne od zawsze wzbudzają wiele emocji i spore zainteresowanie. Gdyby zastanowić się czemu tak jest, można by na przykład powiedzieć, że każdy z nas taką historię w sobie nosi, pewnie żadna z nich nie jest łatwa, a na pewno każda zostawia swoje ślady na kartach dorosłego życia. A więc, czy chcemy tego czy nie, ma znaczenie.
Jest tak też w przypadku bohaterów książki Marisy de los Santos "Jedyna".

Pewnego dnia Taisy dostaje zaproszenie do domu swojego dzieciństwa. Domu, w którym razem z nową rodziną mieszka znienawidzony, apodyktyczny ojciec. Okazuje się, że przeszedł ciężki zawał i potrzebuje natychmiast zobaczyć się z córką. Jest to o tyle dziwne, że siedemnaście lat wcześniej zerwał wszelkie kontakty z żoną oraz dziećmi - od tamtej pory spotkali się tylko raz i nie było to udane spotkanie. Pełna napięcia i niepokoju dziewczyna decyduje się spełnić żądanie ojca i wyrusza w podróż. Czy to co się wydarzy cokolwiek zmieni w życiu Eustacii? Czy warto sobie dać drugą...

PaniKa | 2016-05-05

Rodzina powinna się kochać i wspierać. Być dla siebie oparciem w każdej możliwej chwili. Jednak nie zawsze jest to możliwe...

Eustacia zwana przez wszystkich Taisy w swoim życiu kochała trzech mężczyzn: Bena – kolegę ze szkoły, Marcusa – swojego brata bliźniaka i Wilsona – apodyktycznego ojca. Ten przed siedemnastoma laty porzucił żonę z dwójką dzieci dla nowej rodziny. Od tamtego czasu Taisy widziała się z nim tylko raz. Teraz po ciężkim zawale Wilson wzywa ją do siebie. I choć Taisy ma do niego żal, to jednak jedzie się z nim spotkać. Szybko się jednak przekonuje, że ojciec wcale się nie zmienił od ostatniego razu kiedy go spotkała. Dalej jest oziębły i władczy, a do tego Ben, jej dawny kolega, ma do niej pretensje o to co wydarzyło się w przeszłości. Mimo wszystko Taisy ma nadzieję, że uda im się porozumieć i naprawić relacje. Kolejny problem stanowi Willow, jej przyrodnia siostra, która jest zaborczo zazdrosna o ojca i ewidentnie wrogo nastawiona do Taisy. Jak kobieta wybrnie...

lacerta | 2017-06-30
Przeczytana: 29 czerwca 2017

Początkowo nie potrafiłam wkręcić się w historię, nie wiedziałam czego oczekiwać i jak podejść do książki. Część opowiedziana oczami Taisy wydawała mi się trochę naiwna, a tak pisana przez Willow zbyt poważna. Jednak gdy już poznałam odrobinę lepiej obie bohaterki "Jedyna" pochłonęła mnie bez reszty i z zapartym tchem śledziłam kolejne rozdziały.
No i właśnie... Tym bardziej poczułam się rozczarowana gdy już doszło do ujawnienia tajemnicy Wilsona. Nie rozumiem zupełnie dramatyzmu sytuacji, nie jestem w stanie pojąć reakcji pozostałych bohaterów. Myślę, że moje odczucia były podobne do odczuć Marcusa - dlatego też tak mi szkoda, że nie mogłam poznać tego bohatera lepiej. Odnosiłam wrażenia jakby autorka nie do końca przemyślała ten zwrot akcji i zupełnie nie wiedziała co zrobić z zakończeniem.

"Jedyna" to naprawdę ciekawa i wciągająca książka, jednak w moim odczuciu koniec dużo ujmuje z jej charakteru i chociaż był dla mnie zaskoczeniem to na pewno nie pozytywnym.

ms_m | 2016-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2016

Zastanawialiście się kiedyś jak to jest być dzieckiem niechcianym przez własnego ojca? Jakie to uczucie, kiedy obserwujecie jak miłość osoby, która przyczyniła się do waszych narodzin skupia się na dziecku, które pochodzi z przelotnego romansu? Jak odnosić się do przybranego rodzeństwa, które było powodem rozpadu waszej rodziny? I jak zareagować kiedy po latach nagle ojciec odzywa się do was z nietypową prośbą?

"Jedyna" opowiada historię Taisy, która razem z bratem bliźniakiem przez całe życie nie mają nawet co marzyć o ojcowskiej miłości, ponieważ całe uczucie ich ojca - Wilsona - skierowane jest do Willow. Idealnej córki, która jest owocem romansu. Córki, która jest "tą jedyną".
Jednocześnie czytelnik ma okazję spojrzeć na wydarzenia oczami Willow, co pozwala lepiej zrozumieć uczucia dwóch głównych bohaterek, ich rozterki, problemy, historię.

Nie jestem pewna co powinnam napisać więcej o tej pozycji, ponieważ nie ujęła mnie w żaden szczególny sposób. Pomimo lekkiego stylu w...

Ania C | 2016-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

"Jedyna" to cudowna i inspirujaca ksiazka, ktora polecam z czystym sumieniem.
Jej najwiekszym atutem, jest to, ze jest bardzo dobrze napisana, blyskotliwie i inteligentnie.
Plawilam sie w luksusie ironii i sarkazmu, w ktorych to ksiazka jest skapana. Uwielbiam!
Autorka przedstawila losy kilku silnych, madrych i wspanialych kobiet jak chociazby Taisy, Willow, Caro, Barbary... Kazda z tych postaci jest czarujaca, niepowtarzalna, kazda z nich wniosla do ksiazki cos ciekawego.
"Jedyna" to powiesc wielowatkowa, o rodzinnych dramatach, milosci, drugich szansach, dorastaniu, pewnym podejrzanym profesorze...
W tej ksiazce dzieje sie naprawde duzo, nie moglam sie od niej oderwac.

Ciepla, fantastyczna lektura!

"„Jedyna” jest powieścią niezwykłą i nader prawdziwą. Z jednej strony ciepłą i niepozbawioną humoru, z drugiej zaś pełną bólu, cierpienia i samotności. To wspaniale opisany, z wyjątkową wrażliwością i zrozumieniem tematu, obraz skomplikowanych rodzinnych relacji oraz dowód na istnienie prawdziwej przyjaźni oraz sił rodzinnych więzi. To powieść, która oczarowuje językiem, jakim została napisana, która na długo nie da o sobie zapomnieć i do której z chęcią powróci się po latach, by na nowo móc poczuć te wszystkie emocje bijące z jej stron. Jedyna w swoim rodzaju literacka uczta."

Cała recenzja dostępna na moim blogu, na który serdecznie zapraszam: