Rubio

Tłumaczenie: Zbigniew Batko
Seria: Salamandra
Wydawnictwo: Rebis

Historia trzydziestolatka po przejściach, który namiętnie i ze wzajemnością zakochuje się w hiszpańskiej siedemnastolatce. Trzydziestotrzyletni Amerykanin, porzucony przez żonę i dopiero co rozwiedziony, by odzyskać równowagę emocjonalną, udaje się do Hiszpanii. Przemierza cały kraj i w końcu na skraju półwyspu znajduje samotnię, w której ma nadzieję dojść z sobą do ładu. Z pasją remontuje...

Trzydziestotrzyletni Amerykanin, porzucony przez żonę i dopiero co rozwiedziony, by odzyskać równowagę emocjonalną, udaje się do Hiszpanii. Przemierza cały kraj i w końcu na skraju półwyspu znajduje samotnię, w której ma nadzieję dojść z sobą do ładu. Z pasją remontuje zrujnowany dom na wzgórzu, w czym znajduje ukojenie. Z czasem zżywa się z hiszpańską rodziną, która nazywa go Rubio - blondyn, i traktuje jak swego.

Rubio – choć wydawało mu się, że nie jest zdolny do miłości – namiętnie i z wzajemnością zakochuje się w hiszpańskiej siedemnastolatce. Gwałtowne uczucie wybucha z siłą, jakiej Rubio nie zaznał nigdy w życiu. Wydaje mu się, że w końcu poznał, co to szczęście. Ale zapomniał o jednym – jest w Hiszpanii, a nie w Ameryce. Tu sprawy nie układają się tak prosto, jak by chciał.

Czy naprawdę potrafi nie tylko brać, ale i dawać szczęście?

źródło opisu: www.rebis.com.pl

źródło okładki: www.rebis.com.pl

Barbara Bąkowska | 2018-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2018

Poruszająca historia, wywołująca silne emocje. Pokazuje, jak nieodpowiedzialni potrafią być ludzie niedojrzali emocjonalnie i uczuciowo. Bohater książki - Rubio, jest bardzo zagubionym mężczyzną. Jego wewnętrzna nie stabilizacja niesie za sobą tragiczne w skutkach wydarzenia. Książka "Rubio" jest przykładem męskiego egoizmu.
Ludzie pokroju bohatera są bardzo niebezpieczni dla wrażliwych, delikatnych kobiet. Niebezpieczni, gdyż sami nie będąc wewnętrznie poukładanymi, po wcześniejszych doświadczeniach, nie mają świadomości zła, jakie czynią swoim lękiem przed wzięciem odpowiedzialności za podjęte decyzje i czyny.

Podsumowaniem książki może być pytanie:
"Miłość daje życie, a może je odbiera?"

Książkę warto przeczytać i pochylić się nad zawartym w niej przesłaniem. Polecam

wiech | 2016-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2016

Zaskoczył mnie Wharton – nie tego się spodziewałam.
Facet zaszywa się w małej hiszpańskiej wiosce.
Chce pozbierać się po rozstaniu z żoną. Uspokoić emocje.
Żyje bez pośpiechu. Ciężko pracuje. Nie użala się nad sobą.
Zakochuje się… Tylko nie jest pewien, czy wie, na czym polega miłość.
Kiedy musi zdecydować, czego naprawdę chce - nie potrafi.
Kiedy musi podjąć trudną decyzję - nie potrafi.
Przewrotny los to wykorzysta. Będzie okrutny.
Zaskakująca książka. Smutna.
Do końca miałam nadzieję, że zakończy się inaczej.

PS
Książka może być też niezłym poradnikiem majsterkowicza ;)
Czego ten Wharton nie potrafi ;)

Marzena | 2019-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2019

"Rubio" to zderzenie dwóch światów, dwóch kultur i dwóch twarzy człowieka.
Książka, do której nie wrócę na pewno, a jednocześnie, paradoksalnie, za sprawą której wiem, że to nie ostatnie moje spotkanie z Whartonem.
"Tym, którzy nie wymagają konkretnych zakończeń" - drwi sobie Autor, po czym funduje czytelnikom przejażdżkę emocjonalnym rollercoasterem, któremu, tak się akurat złożyło, na ostatniej prostej wysiadły hamulce i na pasażerów czeka twarde lądowanie i sprawdzanie czy wszystko jest na swoim miejscu: ręce, nogi  - są.
A serce?

Monika | 2010-10-30
Przeczytana: 30 października 2010

Piękna, choć smutna historia miłosna. Dająca do myślenia.
Bardzo lubię styl Whartona. "Rubio" jeszcze głębiej utwierdził mnie w tym przekonaniu.

Fallenangelv | 2019-01-08
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 08 stycznia 2019

William Wharton- ,, Rubio ‘’ czyli świat oczami Williama i takich jak on. Wharton zmusza do refleksji. Po raz kolejny.

Czymże jest życie ? Czymże jest szczęście, takie …pełne…szczęście takie do łez. Iluzja szczęścia i prawdziwe szczęście. Jego wartość. Cena.

Czasami wydaje się nam, że jesteśmy szczęśliwi. Zakochujemy się z wzajemnością w kobiecie czy w przypadku pań w mężczyźnie, myślimy, że będzie zawsze dobrze, szczęśliwie, wesoło. Tak niestety nie jest. Życie w większości składa się z szarych barw. Szczęścia trochę jest. Nie za dużo, nie za mało. Jest w sam raz, o ile umiemy się nim tak naprawdę cieszyć. Nasz główny bohater myślał, że jest szczęśliwy w swoim związku. Potem zobaczył, że jednak nie był. To owe szczęście, które go spotkało z pierwszą żoną było tylko iluzją. Każde z nich brał od życia tylko to co chciał, brał tylko to co najlepsze. Egoiści. Żadne z nich nie przyłożyło ręki aby to drugie było szczęśliwe. Każde z osobna i razem tylko brało. Brało, brało , brało i...

Miśkaa | 2014-06-10

Piękna. Smutna. Refleksyjna. Zaskakująca.

Alina | 2010-10-28
Przeczytana: 26 października 2010

Nigdy nie mogłam się uważać za miłośniczkę Whartona, gdyż jego styl mnie nuży, sprawia, iż oczy mi się przymykają, a ja powoli przysypiam... Ale to jest jego urok. Wszystko, co on pisze, ma taką cechę. Wymaga doszukiwania się szczęścia w prostych czynnościach, ale przepełnia smutkiem. To jest Wharton. I nie da się temu faktowi zaprzeczyć.

Rubio jest jednym z typów klasycznej historii miłosnej. Młoda dziewczyna i starszy mężczyzna, którzy się w sobie zakochują, jednak społeczeństwo nie patrzy na to pozytywnie, więc muszą się ukrywać ze swoimi uczuciami, początkowo bawiąc się w kotka i myszkę. Oczywiście jest to historia wydarta Whartonowi z gardła - jest mężczyzna, który nie do końca radzi sobie w małżeństwie, Amerykanin, który wyjeżdża do Europy, by ułożyć sobie życie na nowo, tworząc je od podstaw. Główna męska postać w tych trzech książkach Whartona, które czytałam, niemal zawsze jest taka sama, ale to jest dobre. Im więcej się czyta, tym łatwiej zrozumieć tę postać. Dla mnie...

nellanna | 2016-02-16

Pięknie sie czyta, jak zawsze tego autora. Trochę za mało w niej Hiszpanii, zmagania ze stawianiem domu i jego obróbka zajmuje sporo miejsca i choć mi ten zapał imponuje, wolałam więcej Whartona w Whartonie.POLECAM

Patrycja Perzyna | 2013-11-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 06 listopada 2013

Kilka pozycji rosyjskich pod rząd spwodowało że kiedy zaczęłam czytać Rubio rozpłynęłam się w sielance jaką roztoczył Wharton przed moimi oczami. U niego nie jest ważne dlaczego ktoś czuje miłość czy strach tylko to, że ktoś doznaje tych uczuc, i to jest nam pokazywane. Te uczucia są na pierwszym planie. Nasłuchujemy szybkiego bicia serca, patrzymy w szeroko rozwarte oczy lub na szeroki uśmiech bohaterów. Coś przeciwnego niż u Dostojewskiego czy Tołstoja, gdzie przeglądamy się sekcji rozdartych serc, i rozłożonym na czynniki pierwsze reakcjom chemicznym mózgu na daną sytuacje. Jest to dla mnie równie ciekawe ale wymagające skupienia, zapamiętywania szczegółów porozsiewanych po minimum 300stronach by zrozumieć co autor chciał nam opowiedzieć.

Anna Karenina czy Lolita i Rubio, wszystko to tragiczne, zagmatwane, trudne miłosne historie i tylko decyzja jak chcielibyśmy by nam je opowiedziano. Ze wszystkimi szczegółami ludzkiej psychiki jej prawidłowych i nie prawidłowych funkcji...

Wojtek Zarzyka | 2013-05-31
Przeczytana: 31 maja 2013

W momencie gdy zacząłem czytać tę książkę, wiedziałem, że czytanie jej nie zajmie mi dużo czasu. Historia na jeden dzień, krótka i wciągająca. Piękna i tragiczna, szczęśliwa i smutna, prosta, a jednocześnie głęboka, do pewnego momentu przewidywalna, żeby później totalnie zaskoczyć czytelnika. Zakończenie godne literackiego mistrza.

"Słuchaj Dolores, a może miłość jest czymś, czego wszyscy pragną, a nikt nie osiąga? Może to pustka, której nie można wypełnić? Jak pojęcie Boga?"

Nie przepadam za historiami miłosnymi, ale ta książka zdecydowanie zasługuje na to, żeby ją przeczytać i z czystym sumieniem daję jej 9/10 oraz wrzucam do moich ulubionych książek.