Ptasiek

Seria: Kolekcja 70 lat Empik
Wydawnictwo: Rebis
Birdy
Ag2S

"Ptasiek" jest niezwykłą opowieścią o przyjaźni i marzeniach, o miłości i wojnie, o szaleństwie i pięknie, jest historią młodego człowieka, któremu obsesyjna miłość do ptaków umożliwia ucieczkę od ponurej rzeczywistości. Ekranizacja tego rewelacyjnego debiutu Williama Whartona przyniosła Alanowi Parkerowi nagrodę na festiwalu w Cannes w 1985.

źródło opisu: https://www.empik.com/

źródło okładki: https://www.empik.com/

Wkp | 2016-07-23
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

LOT NAD PTAŚKOWYM GNIAZDEM

Czasem w literaturze tak się zdarza, że już sam debiut jakiegoś autora przechodzi do historii, stając się jego opus magnum i nigdy już niedoścignionym wzorem – jakości to, czy popularności. Podobnie było z Williamem Whartonem, którego „Ptasiek”, nawet jeśli i pisarz stworzył potem większe dzieła, na zawsze pozostanie tą najbardziej znaną (i znaczącą) powieścią w dorobku autora.

Druga Wojna Światowa właśnie się skończyła, nie trzeba już udawać wariata, żeby dostać kategorię D, ale zamknięty w szpitalu psychiatrycznym po wojennej zawierusze Ptasiek nie udaje. A może jednak? Jego przyjaciel z dzieciństwa Al, który także trafił do szpitala – z tym, że oczekuje na operację twarzy uszkodzonej w wyniku bombardowania – stara się dotrzeć do Ptaśka i ożywić go nieco dla świata. Zaczyna więc snuć wspomnienia z życia ich obu, kiedy byli jeszcze dziećmi. Próbuje przypomnieć mu, jak wtedy było. Jak kochał ptaki, jak hodowali gołębie, jakie problemy miał z matką i...

eduko7 | 2017-07-18
Przeczytana: 06 lipca 2005

Niełatwa lektura, gdyż dotyczy trudnych tematów - wojna i jej konsekwencje, próba ucieczki od jej okrucieństwa, szaleństwo, przyjaźń, przemoc, szpan i zranione dusze.
Ciekawa narracja.

kason83 | 2016-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2016

"Pod wpływem żaru słonecznego wosk stopniał i pióra, jedno po drugim, zaczęły opadać. Ikar, jak gromem rażony runął z wysokości na ziemię i zabił się na miejscu". - "Mitologia" Jan Parandowski

Jednym z pacjentów pewnego szpitala psychiatrycznego jest młody mężczyzna, z którym nie można się w żaden sposób porozumieć; siedzi całymi godzinami w kucki i wpatruje w okno, jakby chciał tamtędy wyfrunąć. By nawiązać z nim kontakt, dyrekcja posyła po jego przyjaciela, który w innym szpitalu czeka na operację zgruchotanej podczas wojny twarzy. Gdy jeden wspomina wspólnie przeżyte chwile, drugi wtóruje mu we własnych myślach; tak poznajemy losy przyjaźni mocniejszej niż wojna, śmierć i szaleństwo.

Po wielu latach postanowiłem nadrobić zaległości, a przy okazji rozliczyć się ze swoim młodzieńczym gustem literackim; jak zdołałem się już przekonać na przykładzie innego pisarza, podobne potyczki potrafią wywołać rumieniec wstydu. Wydawałoby się, że William Wharton idealnie się do takich...

Justyna Antoniewicz | 2017-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2017

Tytułowy chłopiec "Ptasiek" zamiłowany i obsesyjną miłość ma do ptaków, młody człowiek kocha ptaki, jest jego ucieczką od szarej, ponurej rzeczywistości. Pokazany jest ciekawie portret Ptaśka, który popada w chorobę psychiczną.A pokazany jest jego oczami. Jak postrzega zły świat i widzi go,jak staje się on ptakiem we śnie i na jawie. Al to drugi bohater pracujący jako hycel,opisana jest okrutna, straszna wojna okrucieństwo z jej strony, chociaż krótkie, a bardzo, ale od głównego wątku, bardzo mocne, poważne i wyraziście.
"Ptasiek"to piękna, przejmująca psychologiczna książka bardzo wzruszyłam się przy niej,łzy mi poleciały,łapie za serce.
To opowieść o przyjaźni, miłości, marzeniach, wojnie, szaleństwie i pięknie.
William Wharton napisał cudowną powieść zachwyciła mnie po prostu,wzruszyła pomysł bardzo ciekawy,daje dużo do myślenia..zawiera przekaz głęboki, a także przesłanie prawdziwe jest to moje pierwsze spotkanie z autorem i nie ostatnie dla mnie ta powieść jest najlepsza,...

Katarzyna | 2017-02-22
Przeczytana: 21 lutego 2017

"... może bym się tak nie przejmował, gdyby nie to, że sam siebie przez tyle lat tak świetnie oszukiwałem."
Autor sprawnie prowadzi narrację i umie zaciekawić czytelnika. Zwykłe nudne czynności np. hodowanie kanarków, ćwiczenia, tworzenie modeli opisuje w taki sposób, że nie można się oderwać od książki. Jestem pod wielkim wrażeniem. Przygody chłopców są zabawne i interesujące. Niektóre sytuacje i dialogi bardzo mnie rozbawiły i zastanawiałam się, czy na pewno czytam dramat psychologiczny i czy wypada mi się śmiać. Podobało mi się też to przeniesienie ciężaru opowieści - najpierw najwięcej opowiada Al, Ptasiek mówi krótko, pojedynczymi słowami, trudno go zrozumieć. Później ta proporcja się odwraca, co odczytuję jakby Ptasiek się rozwijał, wracał. Pozytywnie zaskakujący był dla mnie fakt, że dr Weiss, mimo wielkiej niechęci i oporu Ala, trafnie go zdiagnozował.
Dla mnie ta książka jest o poszukiwaniu siebie. Dowiadywaniu się kim jesteśmy, a może nawet bardziej i boleśniej jacy nie...

Adam | 2018-10-27
Przeczytana: 27 października 2018

Kiedyś dawno temu powiedziałem sobie, że powrócę do tej powieści. Lubię powroty, w których niby wszystko takie same, ale jednak inne. Z perspektywy mijającego czasu dostrzegam często to, co wcześniej było niewidzialne. Ptaśka pamiętam jako powieść trudną, nużącą i wymagającą skupienia. Powieść o chłopcu wrażliwym, zakochanym w kanarkach do tego stopnia, że potrafił upodobnić się do nich tak bardzo, iż zatraca samego siebie. Miałem wówczas piętnaście, może szesnaście lat i żyłem w świecie Ptaśka. Każdy z nas w tym trudnym dla siebie okresie dorastania cierpi w taki sposób, w jaki nikt inny nie cierpi. Wharton przedstawia ten świat oczami dwóch chłopców Ala i Ptaśka. Dwie narracje poplątane ze sobą tak bardzo, że w końcu zadałem sobie pytanie: o co tu naprawdę chodzi? O wspomnienia z dzieciństwa dwóch bohaterów? Na te pytania odpowiedziałem sobie dopiero po zamknięciu książki. W obliczu bezsilności, okrucieństwa wojny, ludzkiej tragedii nie trzeba udawać wariata, by znaleźć się w...

Kosa | 2011-12-22
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 16 grudnia 2011

Długo zastanawiałam się jakich użyć słów, by opisać tę książkę, dlatego w tym miejscu muszę posiłkować się cytatem: „Ptak nie myśli o tym, co robi - jednym swobodnym ruchem skrzydeł odrzuca wszystko w jednej chwili. Wszystko bym dał, żeby się tego nauczyć”. Bo "Ptasiek" to opowieść właśnie o próbach nauki latania. Ta umiejętność pozwala na ucieczkę od rzeczywistości, od ludzkiego okrucieństwa i bezsensu wojny.
Część "ptaśkowa" jest niezwykle ujmująca, ale niestety wieje nudą. Życie ptaków, a wraz z nimi głównego bohatera, toczy się jakby w równoległym, surrealistycznym świecie. Fragmenty opisywane z perspektywy Ala są biegunowo inne, ale o wiele ciekawsze. Fascynująca jest również przyjaźń tych chłopców, tak skrajnie różnych, a przy tym jednocześnie mających ze sobą wiele wspólnego.
Wharton stworzył wzruszającą, w gruncie rzeczy antywojenną powieść, w której absurd wydarzeń ma swoje odzwierciedlenie w bezradności bohaterów..."Ale próbować warto."

robofree | 2017-06-05
Przeczytana: 30 maja 2017

Powieść o dorastaniu dwojga przyjaciół i o ich zetknięciu się z okrucieństwem wojny. To także szukanie swojej tożsamości i ucieczka w szaleństwo przed otaczającym światem. Tytułowy Ptasiek, poszukując wolności i chcąc oderwać się od świata rzeczywistego, utożsamia się ze światem ptaków a każda kolejna jego próba, wzniesienia się w powietrze, coraz bardziej spycha go do świata surrealistycznych wizji. Ptasiek w końcu zapada w długi kanarkowy sen. Jedyna nadzieja ażeby zwrócić go do świata ludzi, pozostaję w rękach Ala, ale na nim, okrucieństwa wojny, również odcisnęły swoje piętno. Czy dwójce przyjaciół, ponownie uda się odnaleźć nowy cel w życiu i czy Ptasiek będzie chciał w końcu opuścić swoją ptasią klatkę?

'

dasio72 | 2013-03-04
Przeczytana: 04 marca 2013

Rozpisana na dwa głosy opowieść o poszukiwaniu sensu w życiu ,o ucieczce w szaleństwo ,które jest w stanie dać przynajmniej jakiś substytut wolności ,której tak bardzo pragną bohaterowie. Poznajemy więc Ala ,szkolnego osiłka ,idola sportowego ,ulubieńca dziewczyn ,który w czasie wojny dowiedział się jakim naprawdę jest człowiekiem i stracił szacunek do samego siebie. Z drugiej strony mamy Ptaśka ,wyalienowanego chudzielca obsesyjnie zafascynowanego ptakami. Fascynacja zamienia się w obsesję a ta w szaleństwo. Ci dwaj pokaleczeni przez życie ludzie są najepszymi przyjaciółmi ,i wydaje się że to właśnie dzięki wzajemnej sobie pomocy są jeszcze w stanie wrócić do tzw.normalnego życia i stawić czoło rzeczywistości.
Znakomita opowieść o szaleństwie i prawdziwej męskiej przyjażni.

Wilma | 2018-11-09

Wróciłam do "Ptaśka" dzięki nowemu wydaniu i zachwyciłam się tak samo jak za pierwszym razem... ile to już lat temu... Wspaniała książka, nabrzmiała uczuciami i emocjami bohaterów. Wspaniałe, jakże inne spojrzenie na relację człowieka ze... światem. Myślę, że będę wracać do tej książki regularnie w przyszłości.