Spóźnieni kochankowie

Okładka książki Spóźnieni kochankowie William Wharton
Okładka książki Spóźnieni kochankowie
William Wharton Wydawnictwo: Rebis Seria: Kolekcja 70 lat Empik literatura piękna
Kolekcja 70 lat Empik
Last Lovers
Rebis
2018-10-09
1993-01-01
Krzysztof Fordoński
Krzysztof Fordoński

Dużo pozytywnych opinii zachęciło mnie to przeczytania. Wciągnęła mnie historia do pewnego momentu. Później było coraz gorzej i gorzej. Niestety nie lubię odkładać niedokończonych książek, ale nie niestety nie mogłam przebrnąć dalej.

Książka, którą warto przeczytać i którą zapewne wiele osób faktycznie przeczytało w czasach dawno już wygasłej mody na Whartona. Tak, był taki moment w dziejach Rzeczypospolitej, w którym Wharton cieszył się ogromną wręcz popularnością.

Powieść jest okay, historia nawet więcej niż okay, aczkolwiek umówmy się: Wharton mistrzem pióra nigdy nie był. To bardzo sprawny rzemieślnik, który sensownie i w sposób przyjemny wykłada kawę na ławę. Spóźnieni kochankowie są o tyle ciekawi, że opisują cokolwiek nietypowy związek - także seksualny - pomiędzy mężczyzną w sile wieku i starszą, w dodatku niewidomą kobietą. Da się? Da się!

Zupełnie przypadkiem wygrzebałam ją w bibliotece i przeczytałam z wielką radochą! Dobre to było, takie historie lubię!

Ile tu było emocji! Autor pokazuje, że miłość nie zawsze jest sztampowa, czy oczywista. Przed laty zakochałam się w tej historii i tak mi zostało do dziś.

Jak tylko znalazłam ta książkę, byłam pewna, że mi się bardzo spodoba, artysta- malarz, Paryż, dojrzała miłość. Bardzo się pomyliłam.
Choć zapowiadało się dobrze, to koniec końców wymęczyła mnie ta pozycja niesamowicie. Każdy rozdział był o tym samym i osobiście miałam dość tej rutyny głównych bohaterów, ciągłego czytania o tym samym w każdym kolejnym rozdziale...Jedyne co się zmieniało to ich relacja. Infantylność głównej bohaterki wykończyła mnie.
Jakoś udało się dobrnąć do końca, choć nie było to łatwe.

Piękna .
Czytam po raz drugi . …

Piękna .
Czytam po raz drugi . …

Przeczytałam w liceum, po poleceniu przez polonistkę. Po tylu latach wciąż pamiętam jak cudowna była to historia.

"Spóźnieni kochankowie" autorstwa Williama Whartona to opowieść o Jacku, amerykańskim biznesmenie, który w momencie, kiedy poznajemy bohatera prowadzi życie paryskiego kloszarda oddającego się pasji jaką jest malarstwo i niewidomej siedemdziesięcioletniej kobiecie Mirabelle. Ich drogi życiowe krzyżują się pewnego dnia na placu przylegającym do bulwaru Saint - Germain. Kobieta i mężczyzna nawiązują przyjacielską relację, która z czasem staje się silniejsza. Poznając siebie nawzajem bohaterowie opowiadają historie swojego życia, dzięki którym dowiadujemy się, w jaki sposób Mirabelle straciła wzrok i jak wyglądało życie Jacka zanim trafił na ulicę. Ich relacja mimo, że początkowo nic na to nie wskazuje nabiera także erotycznego charakteru.

Tak, ta historia może wzbudzać kontrowersje, jednak w różnym wieku rodzaj kontrowersji będzie inny, bowiem zmienia się punkt widzenia, czucia, akceptacji, przyzwolenia ogólnie patrzenia, zwłaszcza na siebie. Przychodzi w życiu taki moment, że nasz wewnętrzny czas się zatrzymuje i chociaż widzimy na twarzy jego ślad, a ciało lekko niedomaga, to nasza dusza, umysł i jak o sobie myślimy zatrzymuje się na dużo wcześniejszym etapie życia. Upraszczając myślimy raczej o sobie jako o wciąż rześkich w wieku średnim. W tej historii odnalazłam pełnię tkliwości, miłości i czułości, historię ludzi, którzy stali się dla siebie wyjątkowi, którzy byli dla siebie lustrzanym odbiciem dusz. Zachwycające jest jak on widzi jej zmarszczki, a ona (niewidząca),widzi jego świat. Racjonalnie rzecz ujmując można rzec - historia infantylna ale chcę wierzyć, że mogła się zdarzyć, że można kochać do szaleństwa w każdym wieku.

Powrót do moich lat nastu ;-)....czytałem to i miałem cały czas w głowie te gołębie :-) ale nie pamiętałem jaki to był tytuł :-( No i w końcu natrafiłem i się znów mocno w nią zagłębiłem ;-) :-)

• Literatura amerykańska
  • William Wharton