Al

Wydawnictwo: Rebis
Worth Trying
Wharton William, droga, życie
literatura piękna

Powrót do momentu, w którym urwała się akcja „Ptaśka” – najgłośniejszej powieści Williama Whartona Wypuszczony ze szpitala Al Columbato otrzymuje rentę wojskową i stypendium, które umożliwia mu podjęcie studiów na dowolnie wybranej uczelni. Kupuje jeepa z demo­bilu i wyrusza w podróż przez Amerykę, by zrozumieć, za co niegdyś walczył. W tym czasie postanawia zostać malarzem i poznaje przyszłą...

Wypuszczony ze szpitala Al Columbato otrzymuje rentę wojskową i stypendium, które umożliwia mu podjęcie studiów na dowolnie wybranej uczelni. Kupuje jeepa z demo­bilu i wyrusza w podróż przez Amerykę, by zrozumieć, za co niegdyś walczył. W tym czasie postanawia zostać malarzem i poznaje przyszłą żonę Althee.

Ta książka Whartona to w pe­wien sposób powieść drogi. Nie należy tego rozumieć jedynie dosłownie – jako podróży bohatera z Filadelfii do Kali­fornii. Studia, twórcze aspira­cje, wreszcie związek z kobietą rysują inną drogę – drogę dojrzewania Ala i przygotowanie do odgrywania roli artysty, kochanka, męża, a wreszcie – ojca.

źródło opisu: Rebis, 2011

źródło okładki: www.rebis.com.pl

Fallenangelv | 2019-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2019

,,Al.’’ William Wharton.

Na początku jak to zwykle bywa z takimi dziełami / bardzo niskie noty na portalu czytelniczym/ obawiałem się czy rzeczywiście Wharton zniszczył swoją legendę ? Legendarną część pierwszą jaką był ,, Ptasiek ‘’. Al. jest jego kontynuacją.
Kontynuacją, która co prawda niektórym stoi ością w gardle, ale ja uważam całkiem inaczej. Druga część musiała powstać. Dlaczego ? Ano dlatego, że mamy wtedy pełny, wartościowy obraz człowieka , który musiał wiele, bardzo wiele przejść aby w końcu być szczęśliwym człowiekiem.

Al. to opowieść o marzeniach, które czasem wydaja się szalone. Książka jest pełna różnego rodzaju symboli, które pomagają nam zrozumieć nie tylko to co autor chciał nam przekazać, ale także w jakiś sposób , bardzo zresztą intymny możemy utożsamiać się z głównym bohaterem.

Jedzą , piją , budują …ktoś zarzucił. Prawie jak w polskich serialach, tasiemcach. Prawie robi ogromną różnicę. Kogo mamy na tapecie ? Alfonso Carmen Columbato- człowieka,...

Wileta | 2019-05-18
Przeczytana: 18 maja 2019

„(…) - Jest takie powiedzenie, panie Adams, nie to jest piękne, co jest piękne, ale to, co się komu podoba” - odpowiedź tytułowego bohatera powieści na krytykę jego obrazu przez profesora malarstwa.
Zatem może dla innych „Al”, powieść obyczajowo - psychologiczna jest treściwa i wartościowa, ale mnie się ona nie podoba. Kontynuacja losów Alfonso Columbato z „Ptaśka”, który po traumatycznych wydarzeniach wojennych i dwuletnim pobycie w szpitalu psychiatrycznym, wychodzi na „wolność” i układa sobie życie na nowo, dla mnie jest nudna, mało interesująca i nieporywająca. Zwyczajna historia, przeciętnego człowieka poszukującego swojego miejsca na Ziemi, nie wywołująca większych emocji. Ponadto historia romansu i późniejszego związku ALa (Alfonsa) z Al (Altheo) jest tak infantylna i mało realistyczna, że momentami nie da się o niej czytać. Również pojawiające się treści zoologiczne (o hodowli motyli) i botaniczne (o budowie roślin) są nieprecyzyjne, chaotyczne i niewiele wnoszą do utworu....

dreamcatcher | 2018-07-14
Przeczytana: 16 listopada 2008

Budują, jedzą, śpią i znów budują, jedzą, śpią i znów budują, jedzą, śpią. No jak polskie seriale. Litości.

Setsu | 2018-01-01
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Inna okładka

| 2017-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2017

Nie dałem rady... Dobrnąłem do połowy i odnoszę wrażenie, że to tylko odcinanie kuponów. "Ptasiek" to niesamowita historia, podczas gdy "Al" to nudna i pretensjonalna opowieść o jakimś hippisie.
Odradzam.

Diabloo86 | 2017-02-25

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czytając powieść pt "Ptasiek " Williama Whartona nie spodziewałam się, iż powstała jego druga część. Nie dociekałam, gdyż ciężko mi było przebrnąć przez pierwszą. Dopiero po kilkunastu latach ponownie natknęłam się na książki Whartona, dzięki sąsiadce, która mi je pożyczyła. Mimo, iż niewiele świtało mi w głowie o czym był ten znany "Ptasiek" postanowiłam przeczytać jego kontynuację i tak też się stało.
"Al" bestseler nie mniejszy niż jego poprzednik "Ptasiek" czytał się jednym tchem. Z każdą kartką byłam ciekawa dalszych losów bohatera. Nie zawiodłam się, wręcz przeciwnie. Powieść pokazuje nam jak wbrew wszystkiemu i wszystkim nasze dążenia do celu w końcu przynoszą rezultaty a życie staje się piękniejsze.
Tytułowego bohatera Alfonso Columbato poznajemy, gdy zostaje wypuszczony ze szpitala psyc­hiat­rycz­nego­, do którego trafia podczas służby wojskowej. Jako inwalida wojenny (70%) mimo młodego wieku otrzymuje rentę wojskową, należny żołd za okres pobytu w szpitalu oraz...

P-bromoacetanilid | 2016-10-23

Zamęczyłam się na śmierć, próbując przebrnąć przez tę książkę. Gdyby nie zauroczenie „Ptaśkiem”, już dawno rzuciłabym ją w kąt i zaczęła czytać coś wartościowego. Ale nie, ja musiałam się uprzeć, żeby to przeczytać, zmarnowałam miesiąc, a przez książkę i tak nie przebrnęłam. Miałam dobre chęci, naprawdę, ale im dalej, tym mniej rozumiałam z rozmów bohaterów, ich wzruszeń i pragnień. Znudziły mnie opisy remontu i obserwowania motyli. To już nie to samo, co pełna pasji opowieść o życiu kanarków, którą zaserwował nam Ptasiek. Ta książka nie budzi żadnych emocji.

lenka7 | 2016-09-08
Przeczytana: 08 września 2016

"Kontynuacja Ptaśka", mawiali, a przejawiało się to jedynie w przypadkowym, bezwiednym wtrącaniu jego imienia tu i ówdzie.

Nie rozumiałam choroby Ala, nie rozumiałam jego problemów. Jego życie po wojnie to pasmo sukcesów, pieniądze pojawiały się znikąd, mógł studiować to, na to ma ochotę i jadać w meksykańskich restauracjach.

Przebłyski prostych życiowych prawd poprawiają ocenę tej książki, niemniej jednak spodziewałam się po niej chociaż połowę z przyjemności, której doświadczyłam czytając "Ptaśka".

Karina | 2016-02-05

Nie potrafię ocenić książek Wharton'a obiektywnie. Zaczytywałam się w nim w liceum i żywię ogromny sentyment do jego twórczości.

Ramiris | 2015-06-12
Przeczytana: 04 marca 2010

Jestem nią zauroczona! Jedna moich z ulubionych książek.