Rubio

Wydawnictwo: Rebis
Rubio
megii24

Inne wydania

Pasja i namiętność pod niebem Hiszpanii Trzydziestotrzyletni Amerykanin, porzucony przez żonę, by odzyskać równowagę emocjonalną, udaje się do Hiszpanii. Przemierza cały kraj i w końcu znajduje samotnię, w której ma nadzieję dojść z sobą do ładu. Z pasją remontuje zrujnowany dom na wzgórzu, co przynosi mu ukojenie. Z czasem zżywa się z hiszpańską rodziną, która nazywa go Rubio, blondyn, i...

Pasja i namiętność pod niebem Hiszpanii

Trzydziestotrzyletni Amerykanin, porzucony przez żonę, by odzyskać równowagę emocjonalną, udaje się do Hiszpanii. Przemierza cały kraj i w końcu znajduje samotnię, w której ma nadzieję dojść z sobą do ładu. Z pasją remontuje zrujnowany dom na wzgórzu, co przynosi mu ukojenie. Z czasem zżywa się z hiszpańską rodziną, która nazywa go Rubio, blondyn, i traktuje jak swego. Rubio - choć wydawało mu się, że nie jest zdolny do miłości - namiętnie i z wzajemnością zakochuje się w siedemnastoletniej Hiszpance. Gwałtowne uczucie wybucha z siłą, jakiej Rubio nie zaznał nigdy w życiu. Wydaje mu się, że w końcu poznał, co to szczęście. Ale zapomniał o jednym - jest w Hiszpanii, a nie w Ameryce. Tu sprawy nie układają się tak prosto, jak by chciał.
Czy naprawdę umie nie tylko brać, ale i dawać szczęście?

źródło opisu: z okładki

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

wiech | 2016-12-15
Na półkach: Autor: William Wharton
Przeczytana: 15 grudnia 2016

Zaskoczył mnie Wharton – nie tego się spodziewałam.
Facet zaszywa się w małej hiszpańskiej wiosce.
Chce pozbierać się po rozstaniu z żoną. Uspokoić emocje.
Żyje bez pośpiechu. Ciężko pracuje. Nie użala się nad sobą.
Zakochuje się… Tylko nie jest pewien, czy wie, na czym polega miłość.
Kiedy musi zdecydować, czego naprawdę chce - nie potrafi.
Kiedy musi podjąć trudną decyzję - nie potrafi.
Przewrotny los to wykorzysta. Będzie okrutny.
Zaskakująca książka. Smutna.
Do końca miałam nadzieję, że zakończy się inaczej.

PS
Książka może być też niezłym poradnikiem majsterkowicza ;)
Czego ten Wharton nie potrafi ;)

Monika | 2010-10-30
Przeczytana: 30 października 2010

Piękna, choć smutna historia miłosna. Dająca do myślenia.
Bardzo lubię styl Whartona. "Rubio" jeszcze głębiej utwierdził mnie w tym przekonaniu.

Miśkaa | 2014-06-10

Piękna. Smutna. Refleksyjna. Zaskakująca.

Alina | 2010-10-28
Przeczytana: 26 października 2010

Nigdy nie mogłam się uważać za miłośniczkę Whartona, gdyż jego styl mnie nuży, sprawia, iż oczy mi się przymykają, a ja powoli przysypiam... Ale to jest jego urok. Wszystko, co on pisze, ma taką cechę. Wymaga doszukiwania się szczęścia w prostych czynnościach, ale przepełnia smutkiem. To jest Wharton. I nie da się temu faktowi zaprzeczyć.

Rubio jest jednym z typów klasycznej historii miłosnej. Młoda dziewczyna i starszy mężczyzna, którzy się w sobie zakochują, jednak społeczeństwo nie patrzy na to pozytywnie, więc muszą się ukrywać ze swoimi uczuciami, początkowo bawiąc się w kotka i myszkę. Oczywiście jest to historia wydarta Whartonowi z gardła - jest mężczyzna, który nie do końca radzi sobie w małżeństwie, Amerykanin, który wyjeżdża do Europy, by ułożyć sobie życie na nowo, tworząc je od podstaw. Główna męska postać w tych trzech książkach Whartona, które czytałam, niemal zawsze jest taka sama, ale to jest dobre. Im więcej się czyta, tym łatwiej zrozumieć tę postać. Dla mnie...

nellanna | 2016-02-16

Pięknie sie czyta, jak zawsze tego autora. Trochę za mało w niej Hiszpanii, zmagania ze stawianiem domu i jego obróbka zajmuje sporo miejsca i choć mi ten zapał imponuje, wolałam więcej Whartona w Whartonie.POLECAM

keys | 2011-12-12
Na półkach: Ulubione

Jedna z lepszych Whartona jak dla mnie. Zapamiętałam ją dość dobrze, mimo tego iż czytałam dawno temu. Inna niż pozostałe tego autora, ciekawa...ale czy realna historia??

Patrycja Perzyna | 2013-11-07
Na półkach: 2013
Przeczytana: 06 listopada 2013

Kilka pozycji rosyjskich pod rząd spwodowało że kiedy zaczęłam czytać Rubio rozpłynęłam się w sielance jaką roztoczył Wharton przed moimi oczami. U niego nie jest ważne dlaczego ktoś czuje miłość czy strach tylko to, że ktoś doznaje tych uczuc, i to jest nam pokazywane. Te uczucia są na pierwszym planie. Nasłuchujemy szybkiego bicia serca, patrzymy w szeroko rozwarte oczy lub na szeroki uśmiech bohaterów. Coś przeciwnego niż u Dostojewskiego czy Tołstoja, gdzie przeglądamy się sekcji rozdartych serc, i rozłożonym na czynniki pierwsze reakcjom chemicznym mózgu na daną sytuacje. Jest to dla mnie równie ciekawe ale wymagające skupienia, zapamiętywania szczegółów porozsiewanych po minimum 300stronach by zrozumieć co autor chciał nam opowiedzieć.

Anna Karenina czy Lolita i Rubio, wszystko to tragiczne, zagmatwane, trudne miłosne historie i tylko decyzja jak chcielibyśmy by nam je opowiedziano. Ze wszystkimi szczegółami ludzkiej psychiki jej prawidłowych i nie prawidłowych funkcji...

myślnik | 2013-05-10
Przeczytana: 2003 rok

Dzięki życzliwości pewnej poczytnej "prestiżowej"gazety,miałam okazję zapoznać się z "Rubio".

Strata to pustka,
Strata to wypalenie.
Strata to wypatroszona dusza,w której hulają przeciągi i cierpienie.

Złamany człowiek odnajduje iskrę życia w ramionach młodziutkiej dziewczyny.
Trochę to oklepane,nie sądzicie?!
Zajeżdża wyraźnym wykorzystanie?!
A może machnąć ręką,i z typową nowożytną nonszalancją przymknąć na to oko?!

Wiem,wiem podchodzę do tego nazbyt ironicznie...Ale czytałam i wiem jak to się kończy.
Czasami tkwimy w miejscu,chociaż przemierzamy cały świat. Stoimy w miejscu,czekając na to "coś",co nas ożywi i pozwoli ruszyć dalej. Oczywiście nie wiemy,że istnieje jeszcze cokolwiek w tym świecie,co porazi prądem nasze obumierające komórki do życia.
Tylko co dalej?!
Co robimy po przebudzeniu?!

Wojtek Zarzyka | 2013-05-31
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 31 maja 2013

W momencie gdy zacząłem czytać tę książkę, wiedziałem, że czytanie jej nie zajmie mi dużo czasu. Historia na jeden dzień, krótka i wciągająca. Piękna i tragiczna, szczęśliwa i smutna, prosta, a jednocześnie głęboka, do pewnego momentu przewidywalna, żeby później totalnie zaskoczyć czytelnika. Zakończenie godne literackiego mistrza.

"Słuchaj Dolores, a może miłość jest czymś, czego wszyscy pragną, a nikt nie osiąga? Może to pustka, której nie można wypełnić? Jak pojęcie Boga?"

Nie przepadam za historiami miłosnymi, ale ta książka zdecydowanie zasługuje na to, żeby ją przeczytać i z czystym sumieniem daję jej 9/10 oraz wrzucam do moich ulubionych książek.

Agnia | 2017-03-28
Na półkach: Przeczytane w 2017
Przeczytana: 27 marca 2017

Bardzo długo stała ta książka na mojej półce i czekała na swój moment. Jakoś nie mogłam się do niej zabrać, teraz trochę żałuję, że tak długo kazałam jej czekać, bo książka na prawdę warta jest uwagi, czytało się błyskawicznie i emocji nie brakowało. Wiele sentencji przychodzi mi do głowy, które można by napisać ale są tak trafne, że zdradzają zakończenie, więc nie będę ich pisać. Polecam kolejną książkę Whartona, która bardzo przypadła mi do gustu.