Stado

Seria: Salamandra
Wydawnictwo: Rebis
Pride
literatura piękna

Zderzenie dwóch światów, małego chłopca i dojrzałego mężczyzny, które powoduje przewartościowanie takich pojęć, jak: rodzina, lojalność i miłość Ta powieść, autora „Ptaśka” i „Taty”, jest wezwaniem do godnego życia. „Ambitna, pełna przygód, niezwykła powieść”. – The Times „Kusząca… przykuwająca uwagę… czarująca książka”. – Sunday Telegraph „Jedna z tych nielicznych powieści, które...

„Ambitna, pełna przygód, niezwykła powieść”.
– The Times

„Kusząca… przykuwająca uwagę… czarująca książka”.
– Sunday Telegraph

„Jedna z tych nielicznych powieści, które sprawiają, że niecierpliwie czekamy na koniec filmu czy zamknięcie pubu, żeby móc wrócić do lektury… to opowieść, z której Wharton powinien być szczególnie dumny”.
– New Statesman

źródło opisu: Rebis, 2011

źródło okładki: www.rebis.com.pl

szarlej_3 | 2019-07-17
Przeczytana: 15 lipca 2019

Wharton jak zwykle po mistrzowsku przeplata wszystkie wątki. Narracja z punktu widzenia małego chłopca nie tylko pozwala nam zobaczyć, co on myśli oraz jak odbiera świat, ale także obrazuje ciężkie czasy kryzysu. Zderzenie ze Sturem jest naprawdę świetnie przemyślane. Człowiek pochłania całość i widzi jakie zmiany zachodzą w bohaterach, jak zmienia się wiele spraw i spojrzeń na nie. Koniec jest gorzki, ciężki, bolesny, ale życiowy i pokazujący jak pewne decyzje mogą wszystko zmienić.

AnnaHanna | 2019-07-11
Przeczytana: 21 maja 2019

Każda rodzina to „stado”. Każdy w stadzie ma jakieś zadanie, każdy jest ważny. Zachowuje się pewne standardy, hierarchię. Każde stado wychowuje potomków w określony sposób, ma swoje zasady, przyzwyczajenia czy zwyczaje. Dlaczego to piszę? Ponieważ właśnie o tym jest ta książka. O stadzie jakie tworzy rodzina lub grupa osób (i zwierząt), których coś ze sobą wiąże.
„Stado” to kolejna wybitna książka Whartona. Piękna, głęboka, pouczająca, sentymentalna. Takie książki warto czytać.
To właśnie od „Stada” zaczęła się moja przygoda z Williamem Whartonem. Spokojnie możecie wpisać ją do swoich ulubionych powieści.

Powieść posiada dwa główne wątki, które w końcowej fazie powieści łączą się w jeden.
Jest rok 1896 kiedy rodzi się Sture Modig. Modig czyli „dzielny”. Od najmłodszych lat jest dzieckiem wyjątkowym. Bardzo szybko się uczy, jest ciekawy świata, potrafi sam naprawić czy skonstruować wiele urządzeń. Z chęcią pomaga rodzicom, a kolejne przeszkody pokonuje z niebywała łatwością. Kiedy...

notized | 2018-07-02
Przeczytana: 01 lipca 2018

Uwielbiam Whartona. Za czasów nastolęcich ktoś mi podsunął "Ptaśka", ostatnio zaś wpadłam na "W księżycową jasną noc" i tak dotarłam do "Stada".
Autor ma w sobie coś, czego nie rozumiem - opowiada o rzeczach zwyczajnych, o fragmentach życia jednostek, które w tłumie pozostaną niezauważone, zignorowane. Przez większość książki nie dzieje się tak naprawdę nic nadzwyczajnego, nic, czego nie można zaliczyć do tryumfów i tragedii życia codziennego, a właściwie nawet te "większe" rzeczy nie są większe. A jednak - brnęłam strona za stroną, wkraczając ostrożnie do świata głównych bohaterów, oddychając tym samym powietrzem i obserwując tego samego Kanibala bawiącego się z Laurel.

Jeżga | 2017-07-10

"Stado" to książka o rodzinie, pokazująca ją z perspektywy małego chłopca i dojrzałego mężczyzny. Z początku może wydawać się nieciekawa, jednak po zaledwie kilkunastu stronach nie można się od niej oderwać. "Stado" niejednokrotnie zagra czytelnikowi na emocjach, od radości, poprzez lęk, aż po smutek i łzy. Warto także pochwalić ciekawą narrację, która urozmaica akcję utworu. Choć nie wszystkim "Stado" przypadnie gustu, to jest to jednak książka, której każdy kiedyś powinien spróbować.

Chrysteł Talik | 2017-01-10
Przeczytana: 2017 rok

trochę przynudza, ale bardzo przyjemna.

wiech | 2016-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2016

Rodzina, odpowiedzialność, oddanie. To Wharton, jakiego zdążyłam poznać. Jak on to robi? - Pisząc o zwykłej codzienności, o relacjach między dziećmi i rodzicami – chwyta za serce i trzyma. I już nie czytam - pochłaniam.
Dwie historie. Dwa światy. Dwóch bohaterów. Mały, wrażliwy chłopiec i mężczyzna – życzliwy, szczery, doświadczony przez życie. Łączy ich jedno – potrzeba więzi rodzinnej. Potrzeba „stada”.
Może Wharton nie dla każdego. Może dziś już niemodny. Polubiłam jego styl. I tyle życiowej mądrości w jego książkach. Można czerpać garściami.

Anna Słomczewska | 2016-11-16
Przeczytana: 04 października 2016

Styl narracji niczym z pamiętnika nastolatka, ale i tak dobrze się czytało. Poza tym jednym z bohaterów był lew - moje ulubione zwierzę, które mnie fascynuje - co sprawiło, że książka stała się mi bliska :)

Magdalena | 2016-07-02

Człowiek jest istotą stadną i przynależenie do określonej grupy lub komórki społecznej zapewnia mu bezpieczeństwo.
"Stado" to opowieść o trzech bohaterach, szukających swojego stada - młodym chłopcu, introwertycznym kombatancie i lwie, a nawet dwóch lwach. Każde z nich poszukuje bezpieczeństwa i osób, które staną się członkami jego otoczenia.
W książce poznajemy perspektywę obu bohaterów, mamy okazję wczuć się w rolę nieco zagubionego chłopca, a także prześledzić losy niezwykle zdolnego mężczyzny, którego mocno doświadczyło życie.
Wharton pokazał jak ważną rolę w naszym życiu pełnią ludzie, jak bardzo ważne jest by gdzieś przynależeć, oraz o tym, że czasem zwierzę jest lepszym przyjacielem niż człowiek.

AsiaG | 2016-05-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam :)

Moje pierwsze spotkanie z panem Whartonem uważam za bardzo udane. "Stado" to książka o wolności,napisana przez dojrzałego mężczyznę. Konfrontacja dwóch światów: małego chłopca i cudem ocalonego przez niego kociaka oraz dorosłego mężczyzny i przygarniętego przez niego lwa pokazuje, że nie każdy wybór jakiego dokonamy jest słuszny i że czasem chwila wolności ważniejsza jest niż życie. Autor serwuje nam piękne, literackie danie, które wzrusza, daje nadzieję i uczy nas miłości w wielu jej wymiarach. Dla samego Whartona książka ta jest swoistym egzorcyzmem lęków jego młodości, co sprawia, że staje się dla nas bardziej realna, namacalna. Z czystym sumieniem gorąco polecam!

Karina | 2016-02-05

Nie potrafię ocenić książek Wharton'a obiektywnie. Zaczytywałam się w nim w liceum i żywię ogromny sentyment do jego twórczości.