Spóźnieni kochankowie

Okładka książki Spóźnieni kochankowie
William Wharton Wydawnictwo: Rebis Seria: Kolekcja 70 lat Empik literatura piękna
literatura piękna
Krzysztof Fordoński
Krzysztof Fordoński

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

To wzruszająca opowieść o miłości na przekór wszelkim przeciwnościom i stereotypom.
Historia zaczyna się od zupełnie przypadkowego spotkania 49-letniego malarza i 71-letniej niewidomej kobiety, która posiada wiele talentów i co najważniejsze – potrafi patrzeć sercem.
Byłam zaskoczona, że autor książki, p. William Wharton potrafił z taką wrażliwością opisać miłość, bo z reguły literaturę o takiej tematyce tworzą kobiety.
Gołębie nie bez powodu zostały umieszczone na okładce – są pewnym symbolem w książce.
Powieść podbiła moje serce i przyznam szczerze, że musiałam sięgnąć po chusteczki. Uważam, że naprawdę warto ją przeczytać.

Bardzo ciekawa i wciągająca książka.

Bardzo ciekawa i wciągająca książka.

Na półkach: , , , ,

Bardzo artystyczna książka. Dużo w niej muzyki i jeszcze więcej malowania, ale piękna, romantyczna i wzruszająca.

piekna wzruszajaca

piekna wzruszajaca

Książkę przeczytałam wiele lat temu i bardzo się cieszę, ze postanowiłam do niej wrócić. Przede wszystkim zupełnie inaczej ja odbieram jako dojrzała kobieta.
Wspaniała historia, można śmiać się, płakać, podziwiać, pełna zrozumienia, inteligentna, namiętna.
Bardzo polecam.

Bardzo polecam.

Pierwszy raz czytałam tę książkę w wieku 16 lat i zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Dziś ją przeczytałam po 25 latach i trochę mam inny odbiór. Jakkolwiek historia nietuzinkowa, piękna miłość, to jednak przeszkadzały mi często zbyt infantylne dialogi między Jackiem a Mirabelle. Trzeci raz książki nie przeczytam, ale miło było ja sobie przypomnieć

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Dobry pomysł, gorsze wykonanie. Mój zachwyt mieszał się z zażenowaniem kiczowatymi fragmentami.
Mało wiarygodne i jest trochę niekonsekwencji, problemy nagle znikają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Dziwne jest to że Mirabell, mimo że jest niewidoma – doskonale szyje, obcina włosy, gra na klawesynie i w ogóle robi wszystko doskonale, także języków obcych nauczyła się sama. Tylko jeśli chodzi o miłość fizyczną jest zupełną ignorantką i nie ma nawet podstawowej wiedzy (np. czy mężczyźni mają sutki?), co czyni ją infantylną. Uniżoność wobec młodszego partnera jest irytujący.
Ponadto przez zbyt dosłowne opisanie ich miłości fizycznej jest nieco odpychająco, choć mam wrażenie że autor starał się balansować na granicy dobrego smaku, moim zdaniem została ona przekroczona. Dla kochającej osoby ciało ukochanej jest piękne, ale ja nie kocham Mirabell, więc tak dosłowne opisy nie były dla mnie ekscytujące, a żenujące. Wolałabym by ta miłość opisana była jak muśnięcie strun, bo za dużo czasem znaczy gorzej.
Natomiast plusem jest poruszenie tematyki miłości starszych ludzi, bo naprawdę nie ma granicy wieku w której człowiek może pragnąć miłości.
Tak bardzo chciałam by ta historia zachwyciła mnie, ale niestety tak się nie stało.

Zmysłowo, z czułością i niezwykłą wrażliwością o uczuciach, pasji i namiętności.

Albo ja nie jestem tolerancyjna, albo to było zwyczajnie niesmaczne. Siedemdziesięciodwuletnia dziewica napastująca pięćdziesięciolatka, a może młodszy, bezdomny facet żerujący na dobrze sytuowanej staruszce, lub miłość pokonująca wszelkie granice, punkt widzenia do wyboru. Niezależnie co kto w tej ksiażce wyczyta fabuła rozciagnięta do granic, sytuacje się powielają, również dialogi. Nużyło mnie czytanie o tym, że wszystko czego tych dwoje wspólnie doświadczało było najlepsze, najlepszy posiłek, jaki kiedykolwiek jadła, najlepsze danie jakie jadł on, najlepsze wino, najpiękniejsze wykonanie utworu, najwspanialszy obraz, najbardziej zachwycajacy widok... Jednym słowem, mnie ta lektura nie porwała.

Witam się z Wami, Kochani w ten jakże upalny piątek 💙🐝 tydzień kończę romantycznym i zarazem nieco bulwersującym akcentem, więc zapraszam Was do lektury RECENZJI 🌿🪷 Uprzedzam, mogę być nieobiektywna w swojej ocenie, ale to przez wzgląd na fakt, że po prostu lubię twórczość Whartona.
Tytuł: „Spóźnieni kochankowie"
Autor: William Wharton
Wydawnictwo: @dom_wydawniczy_rebis
Moja ocena: 8/10

Niektórzy twierdzą, że miłość przedstawiona w książce jest obrzydliwa, niesmaczna, obleśna czy też przerysowana, a ja mam inne zdanie. Jest piękna, jak przesłanie, które niesie Autor pod płaszczem słów zawartych na kolejnych stronach publikacji.

Jack, biznesmen, człowiek sukcesu postanawia porzucić świat blichtru, pieniędzy i lejącego się szampana, na rzecz ponownego odkrywania sensu swojego życia. Niesamowita przemiana z bogacza na kloszarda, który maluje Paryż. Na jego drodze staje Mirabelle, starsza i niewidoma kobieta, która odmienia jego los. Między tym dwojgiem zaczyna rodzić się teoretycznie zakazane uczucie. Owszem, jest sporo erotyzmu, który może zniechęcać, bo przecież toż to siedemdziesięcioletnia kobieta i seks!? 🫣 lecz ja nadal myślę o morale. Bo przecież w życiu nie powinno być ważne to, co inni o nas myślą i mówią, tylko to, co jest dla nas ważne, co sprawia, że jesteśmy dobrymi i szczęśliwymi ludźmi, czyż nie?

Czytałam tę powieść jak w amoku, jak zahipnotyzowana, żeby te mądrości życiowe przemycić dla siebie. Nie znajdziecie tu szybkiej akcji, tylko bezwstydną, szczerą, namiętną miłość i walkę o siebie samego. Autor wymalował słowami przepiękną historię. Jeśli nie czytaliście, sięgnijcie, choć wiem, że wzbudza ona mocne kontrowersje.
Życzę Wam romantycznego weekendu ❤️🤗

Tytuł: „Spóźnieni kochankowie"