Ptasiek

Okładka książki Ptasiek
William Wharton Wydawnictwo: Rebis Seria: Kolekcja 70 lat Empik literatura piękna
literatura piękna
Jolanta Kozak
William Wharton Ptasiek klasyka Rebis Salamandra

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

To jedna z tych książek, które zostają człowiekowi w głowie.

To jedna z tych książek, które zostają człowiekowi w głowie.

"Ptasiek" to taka książka, którą czyta się tylko raz, ale pamięta przez kolejne czterdzieści lat. Ciężko zebrać po jej przeczytaniu myśli, bo emocjonalnie powieść okrywa czytelnika dziwnym smutkiem i melancholią, tęsknotą do prostoty życia i ciężarem odczuwania rzeczywistości jako dorosły.

"Ptasiek" to opowieść o chłopcu, który tak bardzo pragnął być ptakiem, że jego świadomość chłopca zaczyna bić się z marą o lataniu jako ptak. Osobiście odniosłam wrażenie, że przez narrację naszego tytułowego bohatera, Ptaśka, autor pokazuje rozwój swojego rodzaju psychozy, zatarcia się osobowości oraz depresji z tego powodu. Uwierzcie mi, Wharton opisuje to zjawisko bezbłędnie, bo i też sam był doktorem psychologii. Wharton, z tego co wyczytałam, lubił przedstawiać w książkach swoje własne alter ego, aczkolwiek nie wydaje mi się, by był to sam Ptasiek, raczej stawiałabym na jego przyjaciela Alfonsa (w skrócie Al). Al, tak samo jak Wharton, walczył w armii amerykańskiej podczas II Wojny Światowej. Koszmar wojny jest równie realny co choroba Ptaśka, w dodatku obie te rzeczy sprawiają, że zarówno Ptasiek jak i Al żyją z poczuciem utraty dawnego siebie, całego siebie i wszystkiego, co kiedykolwiek miało dla nich sens. Pewnego rodzaju ukojenie przychodzi im wraz z ponownym odkryciem swojej traumatycznej przeszłości, co robią przez monologi. Genialne.

Widziałam wiele zarzutów, że Wharton ze zbytnią pieczołowitością opisuje ptaki i że jest to nudne. Kochani, książka nazywa się "Ptasiek" - to chyba wszystko wyjaśnia.

Spodobała Ci się opinia? Wpadnij na bookstagrama pani_johannes

Ptasiek i Al to zupełnie różni od siebie chłopcy, a jednak udało im się znaleźć nić porozumienia, linię która pomoże im przetrwać niejedno.

Al odwiedzając Ptaśka w szpitalu psychiatrycznym, nie sądził że z jego przyjacielem jest tak źle.
Próbując przypomnieć dawnemu towarzyszowi to kim jest, opowiada mu o ich dorastaniu i wspólnie spędzonym czasie. Opowiada mu również o swoich wydarzeniach z wojny, która zmusiła ich do przerwania codzienności.
Ptasiek w tym czasie przypomina sobie coś innego. Przypomnia sobie ptaki- powód jego obsesji. To kim kiedyś był i kim się stał. Stopniowo próbuje wrócić do życia, lecz stanięcie w normalności dwoma nogami jest trudniejsze niż się wydawało.
Dobrze, że ma u boku kogoś, kto bezgranicznie chce mu pomóc.

Szczerze nie spodziewałam się, że to może być coś tak genialnego. Najbardziej zachęcił mnie wątek wojny i szaleństwa. Nieczęsto wpadam na takie książki, a tu jest to pokazane idealnie.

Zakochałam się w przyjaźni Ala i Ptasia, to było coś niedoopisania. Wzruszyło mnie to jak jeden próbuje uratować drugiego, nie poddawając się sprzeczności.
Trochę przerażała mnie obsesja Ptaśka. To jak bardzo wierzył w to że jest ptakiem i że może latać jak one. To jak jego sny mieszały się z jego rzeczywistością, przy tym go raniąc.
Al za to dokładnie opowiedział swoją walkę na wojnie. Na ogół zazwyczaj ciężko mi się połapać w takich scenach, ale tutaj widział wszystko dokładnie, tak jakbym tam była.

To piękna historia o dorastaniu i samotności, przyjaźni i wojnie i o tym, że nie na każdego jest za późno.

Tradycyjnie już kilka lat temu oglądałem dobrą ekranizację, a po latach sięgnąłem po powieść. Film nie zdradza do końca tego z jakim świrem tutaj czytelnik ma do czynienia. Doprawdy było tu dużo psychodelii, te schizofreniczne opisy Ptaśka, jego pomieszanie z poplątaniem pod kopułą, te wszystkie chore sny i jego zachowanie względem ptaków, to całe wyobcowanie. Nakładały się dwie linie czasowe, czas teraźniejszy i wspomnienia, jawa mieszała się ze snem, była też postać włoskiego przyjaciela, który odwiedza Ptaśka w psychiatryku i snuje swoją opowieść o wojnie i ich dorastaniu. Ale co tu się rozegrała za psychologia postaci! Zastanawiam się czy Ptasiek to nie jest największy świr świata fikcji, może konkurować z Normanem Batesem i paroma innymi. Szkoda trochę końcówki, tu była szansa na jeszcze wyższą ocenę. Tym niemniej zdecydowanie polecam tę nieźle wykręconą powieść.

Piękna i wzruszająca powieść o chłopcu, który chciał latać.

Piękna i wzruszająca powieść o chłopcu, który chciał latać.

O nie wychodzeniu z klatki, bo za klatką też jest klatka; lubię czytać o ludziach którzy mają jakieś swoje obsesje, ale tutaj to czasami było aż przerażające- szczególnie gdy jawa mieszała się że snem.

Mega ciekawa i szarpiaca emocjami ksiazka. Jezyk i styl autora jest wrecz niepowtarzalny. W jednym momencie placzesz ze smiechu, by chwile pozniej byc w zupelnie innym nastroju. Piekna, czasem lekko szokujaca, zabawna, momentami smutna, ale przede wszystkim interesujaca opowiesc.

Bardzo ciekawa książka, na pewno spodoba się wszystkim ptaszarzom, coś tam o ptakach wiem, bo rodzice są bardzo ptasi, jak byłam mała, to ptaszki w domu były, a jak byłam duża, to już były w wielkiej ptaszarni, a nawet dwóch, gatunki i kolory przeróżne. Toteż w świecie ptasim odnalazłam się doskonale, ale nawet dla mnie od połowy była już nudnawa, a końcówkę zmęczyłam.
W książce mamy dwa, no, w porywach trzy wątki, obsesję ptakami, ich wychowywanie, parzenie (totalny odjazd na ich punkcie), wojsko (to ten najmniej ciekawy wątek, na szczęście nie ma go tak dużo, książka jednak zdominowana jest przez ptaki) oraz relacje rodzinne, w ogóle międzyludzkie (ale to też nie ma jakiegoś zagłębienia się w temat bardzo, to jest tylko jakieś mniej istotne tło dla relacji ptasio-ludzkiej). Powiedziałabym, że to ultra monotematyczna pozycja, jak kogoś to nie interesuje, to niech nawet nie sięga, ale myślę sobie, że książka ma nawet potencjał do zainteresowania ptakami kogoś, kto niekoniecznie cokolwiek na ten temat wie, z wielką wrażliwością odnosi się do tych małych stworzonek, z miłością, bezwarunkową. Często w literaturze i w ogóle kulturze ukazuje się tak przyjaźń psa i człowieka, tutaj pokazano oddanie i troskę o ptaszki właśnie, to, jakie są kruche, jakie od ludzi bywają zależne. No i miłość, książka ocieka miłością do ptaków, co prawda ta tutaj przedstawiona zakrawa już na obsesję, ale bez tego wątku nie byłoby tej historii i tej książki. No i poprawię się, nie zakrawa na obsesję, ta obsesja z całą pewnością jest, w pełnej okazałości. Powieść jest psychologiczna, ale nie w tym podstawowym znaczeniu, zaglądamy do umysłu człowieka, który od człowieka wolałby być ptakiem, z ptakami chciałby budować swoje relacje, ale nie mamy tutaj żadnego kontekstu, nie wiemy dlaczego tak się dzieje. No, chyba że autor chciał nam przez to powiedzieć, że to się w zasadzie nie musi dziać dlaczegoś, że wiele rzeczy dzieje się po prostu przypadkiem.
Dziwacznie czyta się o ptakach w kontekście erotycznym, nie jest to coś, co brzydzi, ale na pewno wielce zadziwia. Uosobienie ptaszków, próbowanie nadania im cech ludzkich, przypisania jakichś wypowiedzi była doprawdy urocza.
Moim zdaniem to materiał bardziej na opowiadanie, bo ileż można czytać o tym samym, skróciłabym książkę o połowę, co jest pewnym rodzajem tradycji w moich recenzjach. Niemniej, było to coś nowego i ożywczego. Czy polecam? Pozostaję neutralna, na pewno nie jest to lektura życia, ale z drugiej strony, to unikatowa powieść.

W...

Przez 50% książki niemiłosiernie mi się dłużyła. Wynurzenia obu bohaterów jawiły mi się jako pozbawiony celu miszmasz kolokwializmów i wulgarności. W drugiej połowie książki mnie wciągnęło - zwłaszcza wewnętrzny świat Ptaśka, który utożsamiał się z kanarkiem. Powieść zostawiła mnie z pytaniem o normalność.

Chyba oceniam przez pryzmat świetnego filmu. Ale warto przeczytać. Styl Whartona bardzo mi odpowiada.