Wyzwanie czytelnicze LC

Puchaty smok

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Zły jednorożec (tom 2)
Wydawnictwo: CzyTam
Fluff dragon
fantasy, humor, jednorożec, smok, fantastyka
Mijako

„Kodeks” przestał działać. Max nie może go użyć, by przenieść się z przyjaciółmi do domu, dopóki go nie zrestartuje. Kłopot polega na tym, że aby tego dokonać, musi zanieść książkę do samego serca Wieży Maga, siedziby Rezormoora Przerażającego. Ponieważ Rezormoor ściga Maxa i książkę poprzez czas i przestrzeń, dostanie się do Wieży może być całkiem łatwe. Opuszczenie jej to jednak całkiem inna historia.

Dzięki pomocy niezwykłych sprzymierzeńców – małego olbrzyma, pary wędrujących ognistych kociąt i bardzo dziwnego smoka – Max będzie musiał zakraść się do Wieży, uniknąć straży, umknąć Rezormoorowi i znaleźć dokładnie to miejsce, gdzie Kodeks został stworzony. Proste, prawda?

źródło opisu: www.czy-tam.pl

źródło okładki: www.czy-tam.pl

Oficjalna recenzja
Grzegorz książek: 290

Zombi Kaczka i Smok poduszka

„Puchaty smok”, to czytelnicze zaproszenie do drugiej części przygód trylogii „Zły Jednorożec”. Bohaterami tej przygodówki są dzieciaki, które po prostu chcą wrócić do domu, jednak sprawa nie jest taka prosta, bo aktualnie znajdują się w innym, magicznym wymiarze, zwisając głową w dół nad paleniskiem wielkich trolli, a droga do Techrusu czyli świata, jaki znają, jest trochę skomplikowana i na pewno pod górkę.

Jedno jest pewne, łysina w tej powieści nie jest pożądana, trzeba jej się wystrzegać i kryć pod skrzętnie przygotowaną peruką. A o takiej perukowej perfekcji mówić może tylko Gilda Wytwórców Tupecików zaniepokojona polowaniem na smoki... a co te zwierzęta mają wspólnego z włosami? Tego dowiecie się czytając tę książkę.

Max - chłopiec, który posiada dar odczytywania i kontroli Kodeksu nieskończonej poznawalności będzie musiał uzbroić się w sporą dawkę odwagi i zmierzyć swe siły z wielkim magiem Rezormorem Przerażającym. Max w towarzystwie przyjaciół wybierze się do tajemniczej wieży, by tam zrestartować szwankujący kodeks, bez którego nie ma szans wrócić do domu.

Jednak to tylko szkielet opowieści, jaką zaserwował czytelnikom Platte F. Clarc, bo w drugiej części poza puchatym smokiem zdegradowanym do poduszki i powracającym jednorożcem, na bohaterów czekają wyśmienite przygody pełne wrażeń z zombi kaczką na czele, gadającym sztyletem i ognistymi kociętami.

To powieść dla dzieci i młodzieży, i dorosłych, pisana prostym i przystępnym językiem, który jednak dostarcza rumieńców na twarzy i sprawia, że dziwujemy się tym, co sie wydarza, bo gdzieżby indziej można by spotkać chodzącą i gadającą tęczę albo umarłą kaczkę, która ciągnie powóz.

Mimo wielu wydarzeń i zwrotów akcji, powieść „Puchaty smok” niestety nie posiada już tej nuty zaskoczenia i ekscytacji, która towarzyszyła mi, kiedy czytałem tom pierwszy. Tutaj wszystko jest spokojniejsze, bardziej przewidywalne i jakby trochę wymuszone. Nie ma tej dozy wariacji i dziwności, która pojawiła się w „Złym jednorożcu” i małych Frobbitów, które przyprawiały o uśmiech na twarzy. Niemniej należy mieć się na baczności, aby przypadkiem nie trafić na drzewo niedoli, bo tam ogniste kocięta zaliżą nas na śmierć...

Grzegorz Śmiałek

WampirkaJustynka | 2018-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2018

Ta część bardziej mi się podobała od poprzedniej. Szkoda, że Króla Smoków było tak mało, ale za to był Puszek :)

mircia | 2018-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

Książka trochę w klimacie świata Pratchetta - takie mam skojarzenie. Występują tutaj, oprócz głównych bohaterów w postaci "zwykłych ludzi", takie postaci jak tytułowy puchaty smok, ogniste kocięta, kaczka zombie, Księżniczka, której daleko do kobiecej delikatności, oraz oczywiście magowie. Książka na luzie, czyta się lekko i przyjemnie. Mimo to nie wciągnęła mnie na 100%, bo nie do końca jestem fanką tego rodzaju fantastyki. Znam jednak wiele osób, którym książka przypadnie do gustu.

eR_ | 2016-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2016

Doczekałem się!Od czasu lektury książki"Zły jednorożec", czekałem z niecierpliwością na ciąg dalszy.I o to mam przed sobą tą opowieść.Pełno tu nawiązań do popkultury, a autor bawi się konwencją powieści fantasy, co chwila "puszczając oczko", do czytelnika.Gierki słowne, to nie jedyna rozrywka, którą tutaj znajdziecie.

Tym razem, Max, ma nowe kłopoty.Po tym jak pokonał złowrogiego jednorożca, marzy tylko o powrocie do domu.Jednak, jako, że Kodeks przestał działać, z niewiadomych przyczyn, nie jest to możliwe.Restart, może nastąpić, tylko na zamku Rezormoora Przerażającego, a wiadomo, nie jest to ktoś, kto chętnie spieszy z pomocą.Mimo to Max, wraz z małym olbrzymem, niezwykłym smokiem, oraz niesamowitymi kociakami, wyrusza w drogę.Wystarczy tylko uniknąć straży, dostać się do wieży, nie spotkać czarnoksiężnika i załatwione...Niestety, wszystko idzie nie tak, jak sobie nasz Spencer wyobrażał.

Zapraszam wszystkich do lektury, tej przezabawnej książki, która miejscami, bije o głowę...

Recenzja i inne moje teksty znajdziecie również na blogu Książki w Pajęczynie:

Wieczorem w każdy poniedziałek po treningu spotyka się pewna sześcioosobowa grupa. Wtedy na czerwonym stoliku rozkładają kości do gry, karty postaci, kryształy, figurki i punkty ran. Gdy już to uczynią ich Mistrz gry zaczyna snuć opowieść, a piątka pozostałych osób przemienia się w kogoś całkowicie innego.

Jestem członkiem tej grupy, a paladyn Nikolea de Arte to osoba, w którą zamieniam się wtedy, gdy gram. Wraz z Nikolea przeżyliśmy wiele przygód mrożących krew w żyłach, nie raz ocieraliśmy się o śmierć. Wiele mnie z nim łączy, ale jest też wiele decyzji, które Mariusz podjąłby inaczej. Lecz czasem bywa tak, że RPG przecina się z moim życiem – w różnych sytuacjach marzę o tym by i tutaj w życiu realnym można było rzucić kostką, która by zdecydowała o powodzeniu danego zadania. Z podobnego podejścia, że jak udaje się w RPG to i w życiu...

"Po pierwsze, kapitan zawsze idzie na dno razem ze statkiem. Po drugie (i może ważniejsze), że w dowolnej chwili kapitan może awansować pierwszego oficera na kapitana. Tak więc podczas morskich katastrof w Magrusie często można zobaczyć kapitana, który biegnie za pierwszym oficerem, by przekazać mu radosną wiadomość o awansie."

Uznajmy, że ta jakość kalkulatora to specjalnie, ok?
A oto humor w pigułce! :D
Będzie bez spojlerów – słowo!

Pierwsza część – Zły jednorożec – powalił mnie na kolana swoim humorem i ilością ironii. Czy ten tom był lepszy? Czy sprostał zadaniu? Przekonajcie się! :)

Tytuł: Puchaty Smok
Cykl: Zły jednorożec (tom 2)
Autor: Platte F. Clark
Wydawnictwo: CzyTam
Liczba stron: 383

Recenzja pierwszego tomu :) <-(klik)

Ciągle byłam przekonana, że ta okładka jest fioletowa xD Wiem, że jestem daltonistką – no ale ludzie! Paczka przyszła, otwieram ją i szok. Nie jestem pewna dlaczego sobie to ubzdurałam, tak mi po prostu pasowało xD
Stety niestety – jest czerwona,...

Qulturasłowa | 2016-05-02
Przeczytana: 02 maja 2016

„Połowa kłopotów na świecie bierze się z tego, że nikt nie widzi, co się ma wewnątrz, a tylko to, co z wierzchu. Wybierz się do gimnazjum, a wierz mi, sam się przekonasz” – by rzeczywiście zweryfikować prawdziwość tych słów, tak naprawdę nie trzeba przechodzić kolejnych etapów edukacji, a wystarczy tylko dokładna obserwacja otoczenia i analiza decyzji przez ludzi podejmowanych oraz wniosków przez nich wyciąganych na podstawie wyglądu. Mimo że siła pierwszego wrażenia jest porażająca, o czym doskonale zdajemy sobie sprawę, to współczesny świat jest w stanie zaakceptować już wiele obrazów i zachowań, które jeszcze niedawno były źle odbierane, stawały się powodem do śmiechu czy kpin. Jedną z takich zmian jest nasz stosunek do łysiny, niegdyś wstydliwie przykrywanej przez pozostałe jeszcze włosy lub kamuflowanej pod tzw. tupecikiem. Obecnie, kiedy łysienie androgenowe dotyka większość mężczyzn, przestało być powodem wstydu. Co więcej, łysi mężczyźni są niekiedy postrzegani jako...

Kosz_z_Książkami | 2017-05-23

Nadszedł czas na kontynuację szalonych przygód Maxa Spencera i reszty jego przyjaciół. Puchaty smok zaprasza czytelnika w wir przygody, absurdalnych pomysłów i nietuzinkowego humoru. Jeżeli spodobał wam się Zły jednorożec, sięgając po ciąg dalszy z pewnością nie będziecie żałować.

Choć Maxowi udało się pokonać Księżniczkę Niszczycielkę – krwiożerczego jednorożca, którego czytelnicy poznali w Złym jednorożcu, to jednak nie oznaczało to końca jego kłopotów. Kodeks nieskończonej poznawalności przestał działać, a co za tym idzie chłopak i jego przyjaciele nie mogą powrócić do swojego świata. By Księga ponownie zaczęła działać, należy ją zresetować (tak dobrze przeczytaliście, jak widać książki potrafią być równie kapryśne co komputery, ale nie martwcie się, takie rzeczy dzieją się tylko w świecie stworzonym przez Platte F. Clarka), co oczywiście też nie należy do zadań łatwych. Można tego dokonać wyłącznie w Wieży Maga, zamieszkiwanej przez Rezormoora Przerażającego, który ściga Maxa...

wiedźma | 2016-11-17
Przeczytana: 31 maja 2016

"Puchaty smok" został napisany prostym, przystępnym językiem. Dla osób, które czytały pierwszą część trylogii dawno temu przydatne okażą się liczne, choć nienachalne, fragmenty, w których wspomniane zostały wydarzenia ze "Złego jednorożca". Wartka akcja, różnorodni bohaterowie, pełne humoru dialogi oraz ciekawie skonstruowana historia to elementy, na które składa się dobra powieść, zarówno dla młodszych, jak i nieco starszych czytelników. I chociaż w tym tomie brakło frobbitów, to zombie kaczka ma się dobrze.

Całość na: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2016/06/platte-f-clark-puchaty-smok.html

Mijako | 2016-03-22
Przeczytana: 20 marca 2016

Okładka jest genialna - głównie smok, ale treść także. Jak ktoś zapytałby mnie o najlepszą książkę fantasy to odpowiedziałabym, że “Puchaty smok”. Nie mogę się doczekać trzeciej części!

Polecam :)

Aneta | 2018-12-28