Czarne jeziora

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
literatura polska, HIV, AIDS, HIV/AIDS
Ag2S

Magda próbuje zrozumieć, o co jej tak naprawdę w życiu chodzi. Uzdolniona literacko dziewczyna zaczyna prowadzić dziennik i szuka odpowiedzi na pytania, które boi się zadać. Jej stosunki z matką są coraz bardziej napięte. Także z ojczymem, u którego zawsze ceniła rozsądek i opanowanie, coraz gorzej się dogaduje. W szkole również nie jest najlepiej. Wyłącznie na spotkaniach Klubu Literackiego Magda łapie oddech. Wśród jego dziwacznych członków czuje się najbardziej na miejscu. Do tego prowadzący to uwielbiany przez nią pisarz. Jednak potrzeba konfrontacji z matką i zmierzenia się ze skrywaną przez lata prawdą coraz częściej daje o sobie znać...

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 1916

źródło okładki: http://nk.com.pl/czarne-jeziora/2343/ksiazka.html#.V5Il7PluTIU

Lucy | 2018-07-22

Czarne Jeziora. Tytuł nieco nurtujący, okładka tym bardziej. Kupiłam książkę, przeczytawszy jedynie opis z tyłu, nie doszłam do recenzji pod spodem i bardzo się z tego faktu cieszę, bo gdybym się spodziewała, że książka będzie o AIDS pewnie bym jej nie ruszyła.
To byłaby wielka strata, bo oto właśnie mogę pisać recenzję jednej z najlepszych polskich młodzieżowych książek, na które kiedykolwiek trafiłam.
Do rzeczy, Magda jest (nie)typową nastolatką. Przeprowadzka w nowe miejsce, nowe liceum, konflikt z matką i do tego ssekret, który autorka tak skrzętnie stara się ukryć, jednak wystarczy przeczytać rekomendację i już wiadomo o jaki sekret chodzi. To samobój strzelony przez wydawnictwo.
Magda jest świetną bohaterką. Dlaczego? Bo jestem w jej wieku i doskonale utożsamiam się z jej problemami i jej tokiem myślenia. Relacje między postaciami rewelacyjne, rozbudowane i ciekawe, tak samo jak postacie poboczne.
Co mnie cieszy, wątek AIDS, choć ważny, nie zdominował książki, było go wręcz...

Firankowypotwór | 2018-03-23
Przeczytana: 23 marca 2018

Na wstępie zacznę, że nie spodziewałam się czegoś wybitnego, tylko czegoś, co będzie miłe do poczytania na wieczór a jednocześnie poruszy ważny temat.

No i tutaj się zawiodłam, bo tego "ważnego tematu" nie ma prawie w ogóle. W takim razie powinna zostać zabawna powieść dla nastolatków? Może owszem, powinna, ale nie została. Zawiodłam się na głównej bohaterce, która widzi siebie jako kogoś lepszego, nie przyjmuje krytyki i strzela focha na całą szkołę. To przeważyło szalę. Miałam ochotę wystawić trzy gwiazdki, ponieważ po prostu się zawiodłam charakterem Magdy, bo tak nazywa się główna bohaterka. Nie podoba mi się również fakt, że według niej wszyscy jej rówieśnicy z wyjątkiem może paru osób, których dosłownie na palcach jednej ręki by wyliczać, to patola.

Do plusów zdecydowanie należy zaliczyć relacje między postaciami - każda jest inna i rozbudowana. Nie można tego powiedzieć o postaciach, bo niektórym po prostu odrobinę brakowało charakteru. Akcja zaczyna się rozkręcać gdzieś...

Kózka28 | 2017-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Świetna! Zdziwiła mnie dość duża ilość wulgaryzmów w tej książce. Jednak idealnie oddaje okres dojrzewania, a bardziej szczegółowo-bunt. Na szczęście wszystko chyba ma swoje dobre zakończenie. Magda w końcu dogada się z mamą! Dla mnie ta wiadomość była bardzo radosna, ponieważ nie lubię gdy relacje mama (celowo nie piszę ,,matka'')-córka. Serdecznie polecam!

elninka | 2017-05-19

Książka całkiem fajna i zgrabnie napisana. Odejmuję jedna gwiazdkę za to, że z tyłu na okładce zacytowano recenzje, które zdradzają tajemnicę, którą autorka/bohaterka próbuje z mozołem ukryć.

Popkulturka Osobista | 2017-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2017

Co do tej książki mam dość mieszane uczucia. Z jednej strony podziwiam autorkę za poruszenie tematu tak trudnego jak HIV, z drugiej jednak niekoniecznie udało jej się wzbudzić moje zainteresowanie. Będę szczera, do sięgnięcia po ten tytuł zachęciła mnie głównie ciekawa okładka i dość oryginalny tytuł. Z początku byłam dość sceptycznie nastawiona, głównie ze względu na gatunek (nie jestem bowiem wielką fanką książek młodzieżowych), jednak po kilku rozdziałach przekonałam się, że ta historia ma ogromny potencjał na coś naprawdę dobrego.
Książka Czarne jeziora opowiada o uzdolnionej literacko Magdzie, która w prowadzonym przez siebie dzienniku opowiada o wszystkich problemach, z jakimi musi się codziennie zmagać. Jej sytuacja rodzinna robi się coraz bardziej napięta, a spokój odnajduje wyłącznie na spotkaniach Klubu Literackiego, które prowadzone są przez jej ulubionego pisarza, Marcina Dregera. Do tego wszystkiego dochodzi choroba, której istnienie było przez wiele lat ukrywane...

Joanna | 2017-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2017

Temat AIDS/HIV to temat tabu. Nikt o tym nie wie, nikt o tym nie mówi. Magda zmaga się z chorobą, dręczącymi ją problemami. Ma żal do matki, że nic jej nie powiedziała. Nie potrafi z nią rozmawiać. Pisze dziennik, w którym opisuje swoje emocje i dręczące ją problemy. Jest outsiderką.
Książka nie tylko dla młodzieży, ale dla szerszego spectrum odbiorców. Mimo że nie bardzo pasuje mi konwencja i sposób przedstawienia tematu, ale warto przeczytać.

ZaczytanaMania | 2017-01-14

Kupiłam tę książkę przypadkowo. Nie przeczytałam do końca opisu, gdzie wydawca sugeruje, że główna bohaterka ma HIV i jeżeli dotarłabym do tych słów w opisie z tyłu książki, jestem tego pewna, nie sięgnęłabym do tej powieści, co byłoby błędem. Jestem pełna podziwu, że na podstawie tak nudnego tematu, jakim jest HIV, można napisać coś ciekawego. Jeżeli mam być szczera, nigdy nie zastanawiałam się jak ludzie funkcjonują z tym wirusem, jak żyją i jak się czują wśród zdrowych osób, a ta książka dała mi sporo do myślenia, stając się za razem moim numerem jeden na liście najlepszych. To musi przeczytać KAŻDA nastolatka.

julia-orzech | 2017-01-09
Przeczytana: styczeń 2017

Po książkę Czarne jeziora Doroty Suwalskiej sięgnęłam zachęcona tym fragmentem:

Uzdolniona literacko dziewczyna zaczyna prowadzić dziennik i szuka odpowiedzi na pytania, które boi się zadać (…) W szkole również nie jest najlepiej. Wyłącznie na spotkaniach Klubu Literackiego Magda łapie oddech. Wśród jego dziwacznych członków czuje się najbardziej na miejscu. Do tego prowadzący to uwielbiany przez nią pisarz.

Dopiero później doczytałam, że autorka odważyła się zmierzyć z trudnym tematem młodego człowieka zakażonego wirusem HIV. Nie przypominam sobie, kiedy ostatnio spotkałam się z tym w polskiej literaturze młodzieżowej. Oczywiście, że nie czytam wszystkiego i pewnie przeoczyłam niejedną powieść, dlatego tym bardziej się cieszę, że trafiłam na Czarne jeziora. Jestem świeżo po lekturze książki pewnej francuskiej pisarki, w której jeden z bohaterów także jest nosicielem wirusa HIV. Oj jakże to inne spojrzenie na temat!

W książce Doroty Suwalskiej HIV wydaje się nie być...

z-nosem-w-książkach | 2016-12-18

Jest wiele książek młodzieżowych, które poruszają trudne tematy. Depresja, anoreksja, wyśmiewanie... Każdy mógłby wymienić przynajmniej kilka książek w których występuje ten wątek. Czy czytaliście jednak powieść, której bohaterka jest dziewczyną chorą na HIV?

Przyznam szczerze, że mało wiedziałam na temat tej problematyki. To dlatego powieść "Czarne jeziora" zwróciła moją uwagę. Nie słyszałam wcześniej o powieści w której poruszana byłaby ta tematyka. Postanowiłam więc dowiedzieć się nieco więcej na ten temat i dałam szansę "Czarnym jeziorom".

Wiele osób narzeka na okładkę. Mnie ona naprawdę się podoba. Jest bardzo ładna i ciekawa. Od razu przykuła mój wzrok.

W tej książce zainteresowała mnie też główna bohaterka. Czy wy też uwielbiacie, kiedy główny bohater książki jest do was w jakiś sposób podobny? Ja tak! Kiedy tylko przeczytałam w opisie, że Magda kocha książki, uczęszcza do Klubu Literackiego i jest uzdolniona literacko wiedziałam, że będę miała z nią coś wspólnego. Tak...

małgorzata pyzik | 2016-10-11
Przeczytana: 11 października 2016

Z twórczością Doroty Suwalskiej spotkałam się już wcześniej, były to jednak tytuły przeznaczone dla młodszego czytelnika. „Pan Fortepianek” czy też „Znowu kręcisz, Zuźka!” były dla mnie i mojego syna bardzo przyjemnymi lekturami, które niejednokrotnie czytane, mają ważne miejsce na półce. Powieść „Czarne jeziora” kierowana jest do młodzieży, lecz i jak sądzę również do dorosłych. Magda przechodzi trudny okres w swoim życiu. Nie dość, że zmienia szkołę, miejsce zamieszkania, to również i w jej rodzinie dużo się dzieje. Co prawda mały braciszek jest cudną, małą istotką a partner mamy miły i troskliwy, to dziewczyna z z trudem znajduje się w powstałej sytuacji. Jej formą ucieczki i pewnej izolacji, jest prowadzony przez nią dziennik. Zdecydowanie łatwiej jej przyjrzeć się swoim emocjom w momencie kiedy o nich napisze. Dziewczyna jest zafascynowana literaturą, również sama pisze opowiadania. Cudownym zbiegiem okoliczności jej pisarskie guru, Marcin Dreger, ma prowadzić warsztaty...