Tajemnica Nawiedzonego Lasu

Cykl: Tajemnica diabelskiego kręgu (tom 2)
Wydawnictwo: Uroboros

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Fantastyka, fantasy. Jest listopad 1953 roku, minęły już dwa miesiące od wakacji w Markotach, które przewróciły do góry nogami życie trzynastoletniej Niny. Bo czy zwykłą nastolatkę może spotkać to, co ją? Po spotkaniu z aniołami zachowała odziedziczoną po zmarłym Wybrańcu wyjątkową przenikliwość umysłu, a na...

Jest listopad 1953 roku, minęły już dwa miesiące od wakacji w Markotach, które przewróciły do góry nogami życie trzynastoletniej Niny. Bo czy zwykłą nastolatkę może spotkać to, co ją? Po spotkaniu z aniołami zachowała odziedziczoną po zmarłym Wybrańcu wyjątkową przenikliwość umysłu, a na dokładkę dostała moc, której nie jest w stanie kontrolować. W dodatku w każdej chwili mogą przyjść po nią ONI, komuniści, którzy zwalczają anioły, zamykają ludzi w więzieniach i torturują…
Kiedy pewnego dnia w jej szkole zjawiają się sierżant Sowa i porucznik Lis, Nina nie jest specjalnie zdziwiona. Zabierają ją do Instytutu Totenwald pod wschodnią granicę. Oprócz niej są tam także inne dzieci, które miały kontakt z magią aniołów, w tym również jej przyjaciele z Markotów: Tamara, Jacek, Hubert i Mariusz. Wszyscy poddani są ścisłemu rygorowi, dnie wypełnia im ciężka praca, a dodatkowo ciągle wzywani są na przesłuchania i badania. Każdy, komu magia wymknie się spod kontroli, otrzymuje czerwoną kartkę i znika bez śladu.
Z Instytutu nie da się uciec, w otaczającym go lesie czai się groza, mgła skrywa czerwonookie upiory ze szczypcami zamiast dłoni. Nieopodal zaś znajduje się opuszczona wioska węglarzy, z której, jak się wydaje, wzięła swój początek magia, rozprzestrzeniająca się po całym kraju. Jakie tajemnice skrywa porzucona osada? Kto okaże się prawdziwym wrogiem – upiorne monstra czy może komuniści? I czego tak naprawdę chcą od Niny ubecy?
Kontynuacja Tajemnicy Diabelskiego Kręgu naprawdę potrafi zmrozić krew w żyłach. Tej książki lepiej nie czytać po ciemku

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

glodnawyobraznia | 2018-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2018

Cała recenzja tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2018/02/rezolutna-nina-i-las-tajemnic.html

Tajemnica nawiedzonego lasu Anny Kańtoch to drugi tom przygód rezolutnej nastolatki Niny, obdarzonej ponadprzeciętną inteligencją i innymi umiejętnościami magicznymi, których nie potrafi jeszcze kontrolować. I tym razem staje ona w obliczu skomplikowanej, mistycznej zagadki, z którą nie radzą sobie nawet dobrze poinformowani i wpływowi dorośli. Mimo iż tom jest w zasadzie skierowany do młodszych czytelników, został napisany tak sprawnie, że zapewni kilka godzin znakomitej rozrywki także starszym molom książkowym.

Estera | 2015-12-04
Przeczytana: 03 grudnia 2015

Kiedy tylko zobaczyłam tę książkę na półce w bibliotece wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Coś przyciągało mnie do niej, może okładka, przypominająca bardzo okładki książek, których już zbyt dużo nie czytam. Pomieszanie powieści przygodowej z powieścią fantastyczną.
Wiele od tej książki wymagałam. Nie zawiodłam się.

Książka zaczyna się spokojnie. Jest listopad 1953, zimno, pochmurno i deszczowo. Pewnego dnia w szkole trzynastoletniej Niny pojawiają się sierżant Sowa oraz porucznik Lis, którzy zabierają Ninę oraz jednego z młodszych uczniów do starej fabryki w środku puszczy, gdzie Nina spotyka przyjaciół z wakacji. Niedaleko fabryki leży opuszczona wioska węglarzy, w której wydarzyło się coś dziwnego. A we mgle czają się upiory ze świecącymi na czerwono oczyma...

"Tajemnica Nawiedzonego Lasu" jest kontynuacją "Tajemnicy diabelskiego kręgu", lecz można ją czytać jako samodzielną powieść. Nie jest to książka, przez którą człowiek trzęsie się ze strachu, ale czytając ją...

Finkla | 2016-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2016

Fantasy z lekkimi elementami horroru. Ale trudno wepchnąć książkę do szufladki z jedną wyraźną etykietką, bo na upartego i SF można się doszukać. Wątków kryminalno-detektywistycznych nie brakuje z całą pewnością. Elementy historii alternatywnej też jakby obecne. A że akcja toczy się niedługo po drugiej wojnie światowej, to i za powieść zwyczajnie historyczną da się uznać...

Książka stanowi kontynuację "Tajemnicy Diabelskiego Kręgu". Chyba trzeba znać pierwszą część, żeby komfortowo czytać drugą. Obie opowiadają o przeżyciach nastoletniej Niny Pankiewicz, co czyni z nich powieści raczej dla młodzieży. Mimo to, przewracałam kartki z zainteresowaniem.

Więcej szczegółów tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2016/08/tajemnica-nawiedzonego-lasu-trudno.html

Gaja | 2017-07-07

Po mimo, że nie czułam aż takiego dreszczyku grozy jak w pierwszym tomie (a naprawdę wieczorami potrafiłam trząść portkami) to i tak książka trzyma dla mnie zacny poziom. I przyznam, że nastrój jest dość ponury i bardzo kojarzył mi się z szpitalami psychiatrycznymi w czasach powojennych, a i nawet z testami na ludziach przeprowadzanych przez lekarzy Hitlera. Jakoś tak bardzo atmosfera zgrała mi się z reportażami.

Do jedynej rzeczy jakiej mogłabym się przyczepić jest to że Nina non stop płakała, ale i tak blaknie to na tle całej historii, która naprawdę była dobra. Również zakończenie mnie ogromnie zaskoczyło i zrobiło mi się tak przykro, że musiałam uronić łzę lub dwie. Stwierdzam, że nie obraziłabym się gdyby pojawił się trzeci tom. Uważam, że takie zakończenie zasługuje na kolejną część i autorka na pewno by podołała więc czekam co przyszłość przyniesie.

iza122 | 2018-04-05
Na półkach: Książki 2018, Przeczytane
Przeczytana: 30 marca 2018

Drugi tom przygód trzynastoletniej Niny skupia się na rozwiązaniu pewnej zagadki, dotyczącej dziwnej zbrodni, która wydarzyła się przed latami oraz pokonania potworów.
Klimatycznie treść utrzymana jest podobnie jak tom pierwszy...mrocznie i z dreszczykiem. Chwilami miałam wrażenie, że autorka nawiązuje do powieści S.Kinga "Mgła" - lecz odrobinę ją upraszcza. Jakby nie patrzeć książka przeznaczona jest młodym czytelnikom.

Autorka nie boi się uśmiercać bohaterów - ja osobiście nie lubię gdy znaczące postacie giną - czy jest to z korzyścią dla nastolatków - nie wiem, ale dla starszych czytelników - być może.
Autorka tym razem choć nadal dbała o szczegóły, dobrze i w przemyślany sposób poprowadziła wydarzenia - przyśpiesza tempo akcji. Jak dla mnie jest to korzyść dla książki.

Choćby się mogło wydawać, że treść jest skomplikowana to w sumie jest to bardzo prosta historia z odrobina fantastyki, kryminału i grozy. Książkę czyta się bardzo szybko. Fabuła już od samego początku przykuwa...

Zialu | 2017-12-31
Przeczytana: 26 grudnia 2017

Drugi tom opowieści o Ninie spod ręki Anny Kańtoch w żadnym stopniu nie odbiega książce "Tajeminica diabelnego kręgu".

Po wydarzeniach w Markotach, nasza bohaterka myślała, iż czasy, w których dzieją się dziwne rzeczy minęły i już nie wrócą. Jak się dowiadujemy już na samym początku- nic bardziej mylnego.
W tej części Nina wraz z grupą dzieci/młodzieży zostaje uprowadzona przez SB-ków do tajnego instytutu Totenwald celem poddania testom oraz przesłuchaniom. W instytucie dzieją się przedziwne rzeczy, które skutkiem są wydarzeń z lat przeszłych. Ninę czeka po raz kolejny masa pytań bez oczywistych odpowiedzi.

Hersus | 2016-05-09
Przeczytana: marzec 2016

Za twórczość Anny Kańtoch zabrałem się kilka lat temu całkowicie przypadkowo. No dobra odezwała się we mnie moja dzika natura obserwatora. Pokrótce, okładka mi się spodobała. Co najciekawsze zawartość książki okazała się jeszcze lepsza. Dlatego też, kiedy tylko usłyszałem, iż pojawia się kolejny tom znakomitej moim zdaniem powieści, jaką była „Tajemnica Diabelskiego Kręgu” za cel najwyższy postawiłem sobie jej przeczytanie. Trochę czasu minęło od jej wydania, ale cóż warto było poczekać. Przed Wami recenzja „Tajemnica Nawiedzonego Lasu”.

Minęły dwa miesiące od pamiętnych wakacji w Markocha, które całkowicie odmieniły życie Niny. Po tym, co się tam wydarzyło została moc, której nie potrafi kontrolować oraz lęk, że ją odnajdą. Pewnego dnia jej spokój zostaje zakłócony. W szkole, do której chodzi, pojawiają się sierżant Sowa i porucznik Lis. Którzy zabierają Ninę do tajnego Instytutu Totenwald, w którym spotka Tamarę oraz odświeży kilka wakacyjnych znajomości. Nie mają szansy na...

Milena | 2018-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2018

To już moje drugie spotkanie z Niną. Tym razem dziewczyna wraz z innymi dziećmi trafia do Instytutu, gdzie na każdym kroku kryją się tajemnice i zagadki do rozwikłania. Każdego dnia mają zlecane zadania, a pilnowaniem ich zajmują się ludzie, którzy nie używają swoich prawdziwych imion, a nazw zwierząt. Oczywiście nie mogło zabraknąć czyhającego się wokół Instytutu, zła, które tym razem skrywa się we mgle pojawiającej się w nocy. Nina ma wiele spraw do rozwiązania, ale nie tylko to ma na głowie. Dziewczyna i jej znajomi są ciągle przesłuchiwani, jednak czego tak naprawdę szukają w nich komuniści.

Wiem, że jest to książka dla młodszych czytelników niż ja, ale nic nie poradzę, że jest w niej to coś co mnie przyciągnęło. Uwielbiam czuć tajemnice już od pierwszych stron lektury, a szczególnie taką, której rozwiązanie nie jest oczywiste na pierwszy rzut oka. Kiedy wydaje nam się, że już coś jest oczywiste pojawia się kolejna poszlaka, która wywraca nasze dotychczasowe myślenie do góry...

Agata | 2017-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2017

Zwykle raczej nie piszę opinii o książkach, które wywołują u mnie tyle emocji, ale teraz spróbuję. Bo ta książka zasługuje na pochwałę.
Pierwszy tom mnie urzekł, więc do drugiego miałam wysokie oczekiwania.I jak wspaniale było wrócić do tych bohaterów!
Postacie są wspaniale wykreowane, widać, że każdy jest inny. Przy czytaniu ostatnich stron zdałam sobie sprawę, że polubiłam Ninę, Huberta, Tamarę i Jacka i nie miałam najmniejszej ochoty ich opuszczać.
Mamy tu niesamowity klimat - wiele tajemnic z nutką grozy. To było tak kapitalnie napisane, że niemal czułam tę wilgoć i chłód lasu.
No i do tego dochodzi fabuła, która jest genialna!
Myślę, że to wystarczające argumenty, by sięgnąć po tę serię. I nie zrażajcie się polskim nazwiskiem - to jedna z lepszych polskich serii jakie miałam przyjemność czytać.
Polecam, polecam z całego mojego serca - warto.

Tycja | 2018-11-15
Na półkach: Fantasy, Przeczytane
Przeczytana: 15 listopada 2018

To już drugie spotkanie z Niną, z zagadkami i anielskimi - czy też kosmicznymi - mocami. Muszę przyznać, że z początku miałam problem wczytać się w książkę, trochę czasu mi zajęło nim doszłam do akcji rozgrywającej się w Totenwaldzie. Od tego momentu połykałam książkę z każdą minutą, snując różne teorie równolegle z główną bohaterką. Muszę przyznać, że zakończenie dość mocno mnie zaskoczyło więc ani myślę robić sobie przerwy i biorę się za kolejny tom.
Książka potrafi wciągnąć jak i zaskoczyć, zwroty pełne akcji czy też bijący realizm lat komunistycznych nie pozostawią czytelnika obojętnym na ten tytuł.